آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

علائم خرابی دینام خودرو

علائم خرابی دینام خودرو

علائم خرابی دینام خودرو :دینام خودرو وظیفه تامین انرژی قطعات الکتریکی و الکترونیکی خودروی شما و اطمینان از حرکت روان خودرو را بر عهده دارد. اما آیا می دانید دینام چگونه کار می کند و نشانه های خرابی دینام چیست؟ دیدن اینکه دینام چقدر در تامین انرژی خودروی شما حیاتی است، دانستن اینکه چگونه علائم مشکل دینام خودرو را قبل از تبدیل شدن به مشکل اصلی شناسایی کنید، می تواند بسیار مفید باشد. از این گذشته، می تواند مانع از گیر افتادن شما در کنار جاده با یک ماشین خراب شود.

دینام خودرو چه وظیفه ای دارد؟

دینام با باتری کار می کند تا ماشین شما را روشن نگه دارد. در حالی که باتری نیروی اولیه را برای روشن کردن ماشین شما در هنگام خاموش شدن فراهم می کند، دینام خودرو به گونه ای عمل می کند که بیشتر قطعات الکتریکی را در حین کار کردن موتور روشن نگه می دارد. در حالی که ماشین شما در حال حرکت است و در حال حرکت است، قطعاتی مانند رادیو، چراغ های جلو و شیشه های برقی را تامین می کند.

علائم خرابی دینام خودرو

هنگامی که موتور در حال کار است، یک تسمه محرک را تغذیه می کند که یک قرقره متصل به محور روتور دینام را می چرخاند. سپس این محور مجموعه ای از آهنرباها را می چرخاند که جریان متناوب (AC) تولید می کند. یکسو کننده دینام این برق متناوب را به جریان مستقیم (DC) تبدیل می‌کند که باعث می‌شود اجزای الکتریکی کار کنند و باتری ماشین را در هنگام حرکت شارژ می‌کند.

6 علامت مشکل دینام خودرو

در حالی که دینام خودرو معمولاً در طول عمر خودرو دوام می‌آورد، ممکن است تحت شرایط خاصی خراب و خراب شود. عواملی مانند ساییدگی و پارگی معمولی، قطعات آسیب دیده، قرار گرفتن در معرض آب یا گرما و استفاده بیش از حد می توانند باعث از کار افتادن دینام شما شوند. به طور کلی، چراغ های هشدار خودروی شما نشان می دهد که آیا مشکلی در هر یک از قطعات وجود دارد. با این حال، علائم دیگری برای مشکل دینام خودرو وجود دارد که باید به آنها توجه کرد تا مشخص شود دینام شما در شرف خروج است یا خیر.

بیشتر بخوانید : علائم خرابی تسمه تایم خودرو 

1. چراغ هشدار باتری روشن می شود

علائم خرابی دینام خودرو

هنگامی که چراغ هشدار باتری روی داشبورد روشن می شود، ممکن است همیشه نشان دهنده خرابی باتری نباشد. این می تواند تعدادی از مشکلات از جمله مشکلات دینام خودرو، شل بودن کابل باتری و موارد دیگر را نشان دهد. این چراغ هشدار به سیستم کامپیوتری خودرو متصل می شود که ولتاژ خروجی از دینام را تشخیص می دهد. هنگامی که ولتاژ کمتر یا بالاتر از ولتاژ کاری استاندارد دینام است که معمولاً حدود 13 تا 14.5 ولت است، می تواند روشن شود. چراغ هشدار باتری در اکثر خودروها شبیه باتری است. با این حال، برخی از خودروها به جای آن دارای علائم هشداردهنده ALT (آلترناتور) یا GEN (ژنراتور) هستند.

2. نورهای کم نور یا سوسوزن

علاوه بر چراغ هشدار، یکی دیگر از علائم مشکل دینام خودرو زمانی است که چراغ های ماشین شما کم نور می شوند یا شروع به سوسو زدن می کنند. همانطور که می دانید دینام برق ثابتی را برای قطعات الکتریکی از جمله تمام چراغ ها تامین می کند. به همین دلیل است که دینام خراب می تواند بر روشنایی ماشین شما تأثیر بگذارد. اگر متوجه شدید چراغ‌های خودرویتان هنگام شتاب گرفتن روشن‌تر و در هنگام کاهش سرعت کم‌تر می‌شوند، ممکن است نشان‌دهنده آسیب‌دیدگی دینام خودروتان باشد.

یکی دیگر از نشانه‌هایی که نشان می‌دهد دینام شما برق کافی را به چراغ‌های شما نمی‌رساند، سوسو زدن آنهاست. اگرچه این مسائل مهم به نظر نمی رسند، اما نشانه های قابل اعتمادی هستند که دینام شما ممکن است در نهایت به طور کامل کار نکند.

3. صدای ناله، غرغر یا ساییدن از موتور

در حالی که صدای موتور طبیعی است، صداهایی وجود دارد که ممکن است نشان دهد دینام ماشین شما خراب است. این صداها معمولاً صدای ناله، غرغر یا ساییدن موتور هستند. این صداها ممکن است نشان دهنده تعدادی مشکل در قسمت های متحرک دینام باشد. آنها ممکن است نتیجه یک قرقره نامرتب، تسمه فرسوده یا سایر قطعات آسیب دیده باشند. اگر صدای عجیبی از ماشین خود می شنوید، بهتر است آن را در کارگاه بررسی کنید.

جهت خرید  تسمه دینام پژو پارس XU7 دانگیل کد 1665کلیک کنید 

جهت خرید تسمه دینام 405 دانگیل کد 1665کلیک کنید 

4. بوی سوختن لاستیک یا پلاستیک

بوی بد مانند سوختن سیم های لاستیکی یا پلاستیکی می تواند نشانه آسیب دینام شما باشد. از آنجایی که تسمه محرک دینام دائماً در حال چرخش است و در معرض گرما، اصطکاک و کشش ثابت است، ممکن است فرسوده شود و بویی شبیه لاستیک سوخته منتشر کند. اگر سیم‌های آسیب‌دیده وجود داشته باشد یا دینام از حد خود عبور کند، می‌تواند بوی پلاستیک سوخته را نیز ایجاد کند. هنگامی که دینام خودرو برق زیادی را از طریق سیم‌های خود می‌فرستد، سیم‌ها می‌توانند بیش از حد گرم شوند که باعث ایجاد بو می‌شود. سیم های آسیب دیده همچنین دارای مقاومت الکتریکی بالاتری هستند که ممکن است باعث گرم شدن بیش از حد آنها شود.

5. ناتوانی در راه اندازی خودرو یا توقف مکرر

هنگامی که یک ماشین نمی تواند روشن شود، علت آن معمولا باتری خاموش یا دینام بد است. اگر نمی‌توانید خودروی خود را روشن کنید، حتی اگر باتری جدید داشته باشد یا در شرایط خوبی باشد، مشکل بعدی خرابی دینام است. اگر ماشین شما مکررا در حین رانندگی متوقف می‌شود، می‌تواند به این معنی باشد که دینام نیروی کافی برای روشن نگه داشتن موتور به شمع‌ها و کویل‌ها نمی‌فرستد.

نشانه های خرابی دینام خودرو

با باتری یا دینام شما اگر فقط می توانید ماشین خود را روشن کنید تا فوراً خاموش شود، معمولاً نشانه ای از خرابی برق است. دینام ماشین شما ممکن است انرژی کافی برای شارژ باتری شما را تامین نکند. با این حال، اگر پس از استارت زدن سریع ماشین خود، نتوانید دفعه بعد آن را با نیروی خود روشن کنید، به احتمال زیاد باتری آن مرده است. برای شناسایی مسائل الکتریکی در خودروی خود، می توانید یک ولت متر تهیه کنید. این دستگاه ولتاژ بین دو نقطه از مدار را اندازه گیری می کند و می توانید از آن برای تست سریع ولتاژ باتری یا دینام خود استفاده کنید.

6. خرابی قطعات الکتریکی

از آنجایی که دینام خودرو برای تامین برق اجزای الکتریکی خودرو شما کار می کند، خرابی قطعات ممکن است نشان دهنده مشکل دینام شما باشد. یک مثال زمانی است که پنجره‌های برقی شما از کار می‌افتند یا کندتر از حد معمول کار می‌کنند. سایر اجزایی که ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند عبارتند از: برف پاک کن شیشه جلو، قفل برق و رادیو.

اکثر خودروهای مدرن دارای رایانه هایی هستند که به گونه ای برنامه ریزی شده اند که وقتی برق کافی وجود ندارد، اجزای خاصی را اولویت بندی کنند. این بدان معناست که وقتی دینام معیوب دارید، رایانه ابتدا برق تجهیزات غیر ضروری مانند رادیو یا آینه های جانبی تاشو را قبل از قطع برق لوازم جانبی حیاتی مانند چراغ های جلو قطع می کند.

جهت خرید تسمه دینام 206 تیپ 2 دانگیل کد 1565کلیک کنید 

جهت خریدتسمه دینام 206 تیپ 5 دانگیل کد 1575 کلیک کنید 

علل خرابی دینام

طول عمر دینام معمولاً به بار، قرقره و تسمه محرک آن بستگی دارد. یک دینام معمولی تا پایان عمر ماشین دوام می آورد. با این حال، اگر خودروی قدیمی‌تری دارید، توصیه می‌شود به طور دوره‌ای ولتاژ باتری و دینام آن را بررسی کنید. مطمئن شوید که ولتاژ آن حدود 13.5 ولت است و دینام بدون صداهای عجیب و غریب کار می کند. در زیر چندین عامل وجود دارد که باعث می شود دینام خودروی شما سریعتر از حد معمول خراب شود.

نشت مایع از دینام

نشت مایع دینام مایعاتی مانند روغن موتور یا مایع فرمان برقی ممکن است به دینام نشت کند و باعث اختلال در عملکرد آن شود. برای جلوگیری از این امر، توصیه می شود خودروی خود را به موقع بررسی و سرویس کنید.

بیکاری بیش از حد با استفاده از تجهیزات متعدد مانند رادیو و تهویه مطبوع می تواند دینام را بیش از حد کار کند. این کار به دینام فشار وارد می کند و سرعت فرسودگی را افزایش می دهد.

خودروهای مدرن با لوازم جانبی متعدد خودرو بیشتر در معرض خرابی دینام هستند. اجزای الکتریکی مانند گرمکن صندلی‌ها، سانروف، واحد ناوبری و سایر قطعاتی که به صورت همزمان کار می‌کنند می‌توانند بار بیشتری را روی دینام خودرو وارد کنند.

دینام خودرو

از آنجایی که دینام در پایین موتور قرار دارد، بیشتر در معرض آب و زباله های جاده است. این عناصر می توانند وارد دینام شده و به آن آسیب برسانند.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا در مورد دینام خودرو و عملکرد آن بیشتر بدانید و همچنین به شما در شناسایی علائم مشکل دینام خودرو کمک کرده باشد. در صورت مشاهده هر یک از علائم ذکر شده در بالا، حتماً فوراً آنها را بررسی کرده و آنها را حل کنید تا از هزینه های غیرضروری در ادامه راه جلوگیری کنید.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *