آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

علائم خرابی سنسور اکسیژن چیست؟

علائم خرابی سنسور اکسیژن چیست؟

علائم خرابی سنسور اکسیژن چیست؟اگر شما هم مانند اکثر مردم هستید، احتمالاً اطلاعات کمی در مورد سنسور نسبت سوخت هوای خودروی خود دارید. اما اگر به شما بگویم که این قطعه کوچک وظیفه تضمین عملکرد روان و کارآمد موتور شما را بر عهده دارد، چه؟

علائم خرابی سنسور اکسیژن چیست؟

بیایید به این موضوع بپردازیم که سنسور نسبت هوا به سوخت چیست، کجا قرار دارد، چه کار می کند، چه حسی دارد (نه)، چگونه می شکند، و هزینه تعویض آن چقدر است. سرگرم کننده خواهد بود!

سنسور اکسیژن چیست؟

سنسور نسبت هوا به سوخت (یا حسگر هوا به سوخت) وسیله ساده ای است که در موتور وسیله نقلیه شما یافت می شود. به طور مداوم میزان اکسیژن موجود در گاز خروجی شما را اندازه گیری می کند و آن اطلاعات را به ECU شما (رایانه مرکزی ماشین شما) می فرستد.

این به موتور شما اجازه می‌دهد بداند که آیا باید غنی‌تر کار کند، سبک‌تر کار کند، برای مصرف سوخت بهینه‌سازی شود، یا اگر کمی سرعت را دوست دارید—و خودروی شما این ویژگی را دارد—ای سی یو شما حتی می‌تواند برای عملکرد بهینه‌سازی شود.

اساساً برای حفظ سلامت موتور به یک سنسور سوخت هوا با عملکرد مناسب نیاز دارید. این به این دلیل است که مهندسانی که موتور را در وهله اول ایجاد کردند، آن را طوری طراحی کردند که در سطوح بهینه هوا/سوخت کار کند.

اگر نسبت در هر دو جهت بیش از حد تغییر کند، سنسور به ECU می گوید که چراغ چک موتور را روی داشبورد شما قرار دهد. این کار باعث می شود موتور شما “خنگ” شود، بنابراین می توانید آن را به نزدیکترین مکانیک خودرو خود منتقل کنید تا مشکل را برطرف کنید. ممکن است افراطی به نظر برسد، اما به این ترتیب شما هنوز یک ماشین در انتهای آن خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: P0140 عدم فعالیت در مدار سنسور اکسیژن (B2S1) – شرح ، علائم

سنسور اکسیژن در کجا قرار دارد؟

سنسور اکسیژن در کجا قرار دارد؟

سنسور نسبت هوا به سوخت در منیفولد اگزوز یا لوله اگزوز جلو قرار دارد. مقدار هوای موجود در اگزوز شما را اندازه گیری می کند و از آن اطلاعات برای تعیین نسبت فعلی هوا به سوخت استفاده می کند.

علائم حسگر اکسیژن نسبت به سوخت

موتور خشن در حالت آرام

شماره 1 – بیکاری خشن

اگر به دلایلی متوجه شدید که موتورتان در دور در دقیقه بالا می‌رود، سپس پایین می‌آید، سپس کمی پاشیده می‌شود، سپس به حالت عادی باز می‌گردید—ممکن است دور آرامی شدید داشته باشید. هنگامی که در ماشین با موتور روشن و وسیله نقلیه در “پارک” نشسته اید، ممکن است آن را از روی تخته کف نیز احساس کنید.

بیشتر بخوانید: انواع سنسور و نحوه عملکرد آنها

ممکن است مانند یک «ضربه زدن» یا غرش متناوب باشد که هیچ قافیه یا دلیلی برای آن ندارد. این ممکن است یک علامت بالقوه سنسور هوا/سوخت بد باشد.

شماره 2 – پینگ موتور

صدای عجیب موتور

اگر ماشین شما وقتی از توقف شتاب می‌گیرید، صدایی فلزی و تقریباً تق تق می‌دهد و همیشه این کار را نمی‌کند، ممکن است سنسور سوخت هوا معیوب باشد. گاهی اوقات به آن “کوبش جرقه” می گویند، صدای زنگ موتور در نتیجه یک چرخه احتراق نامناسب است.

اگر هوای کافی یا هوای بیش از حد در مخلوط هوا و سوخت خود ندارید، ممکن است دچار سوختگی ناقص شوید. این گازهای مضر را به جو ارسال می کند که هیچ یک از ما نمی خواهیم در آن تنفس کنیم.

شماره 3 – مسافت پیموده شده ضعیف در گاز

مسافت پیموده شده بنزین ضعیف

اگر شما هم مثل من هستید، توجه کنید که یک مخزن گاز تا کجا می تواند شما را ببرد. هرچه ماشین تشنه تر باشد، بیشتر به مقدار پولی که خرج می کنم توجه می کنم.

به عنوان مثال، من می دانم که تویوتا سکویا من که در ارتفاع 5200 فوتی از سطح دریا رانندگی می کند (مانند رانندگی من)، به طور متوسط ​​تقریباً 16-17 MPG را ارائه می دهد. اگر ناگهان ببینم 12 MPG دریافت می کند و عادات من تغییر چندانی نکرده است، ممکن است سنسور نسبت هوا به سوخت را برای مشکل بررسی کنم.

می‌توانید اسکنر دریافت کنید که به پورت OBD 1 یا 2 شما متصل می‌شود و به شما می‌گوید موتور شما چه کدهایی را می‌فرستد، که می‌تواند بسیار ارزان‌تر از بردن ماشین به مکانیک شما باشد. این، یا می توانید به نمایندگی بروید و آنها دقیقاً به شما می گویند که چه چیزی اشتباه است، سپس در حالی که منتظر هستید، مشکل را برطرف کنید.

شماره 4 – افزایش انتشار اگزوز

شکست تست انتشار

اگر متوجه شدید که ماشین شما در هنگام راه‌اندازی کمی دود می‌کند، بوی اگزوز شما تغییر می‌کند، یا به نظر می‌رسد کمی بیشتر از حد معمول دود از آن خارج می‌شود، ماشین خود را نزد مکانیک ببرید. آنها می توانند تشخیص دهند که آیا سنسور سوخت هوای شما خراب شده است و شما دچار سوختگی ناقص شده اید یا خیر.

متناوبا، اگر نیاز به ثبت نام خودرو یا تست آلایندگی جدید دارید، باید به هر آژانس دولتی خود مراجعه کنید تا آن را اندازه گیری کنید. اگر در آزمون مردود شدید، اما سال گذشته آن را قبول کردید، ممکن است سنسور سوخت هوای بدی داشته باشید.

5- کاهش قدرت موتور

شما در حال گشت و گذار در اطراف هستید و می روید تا از کنار یک نیمه کامیون رد شوید، اما ناگهان متوجه می شوید که بیش از حد معمول طول می کشد. شما صندلی عقب را چک می‌کنید، و هیچ وسیله اضافی در آن وجود ندارد، و توده‌ای از خوک‌ها در صندوق عقب ندارید – همه چیز باید خوب باشد، درست است؟ اشتباه.

به نظر می رسد که شما یک افت ناگهانی در قدرت موتور دارید، که یکی از علائم بالقوه سنسور بد سوخت هوا است. ماشین را به تعمیرگاه مورد علاقه خود ببرید تا آن را بررسی کنید. اگر به سرعت از آن مراقبت کنید، یک راه حل بسیار ساده و ارزان است. به این ترتیب می توانید از مشکلات بعدی در مسیر جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: علت تاب برداشتن دیسک صفحه ترمز

چه چیزی باعث ایجاد سنسور می شود شکست خوردن؟

همانطور که در مورد اکثر سنسورهای دیگر روی وسیله نقلیه شما وجود دارد، سوخت، کثیفی، کثیفی، زباله و آسیب فیزیکی همگی می توانند بر توانایی سنسور سوخت هوا برای انتقال اطلاعات به درستی به ECU شما تأثیر منفی بگذارند.

متأسفانه این چیزی نیست که به راحتی بتوان از آن جلوگیری کرد زیرا سنسور در سیستم اگزوز شما زندگی می کند، بنابراین قرار نیست آن را از آنجا بیرون بیاورید و همیشه آن را تمیز کنید (من کسی را نمی شناسم که این کار را انجام دهد). بنابراین، وقتی خراب شد، فقط آن را جایگزین کنید و ادامه دهید. حداقل این چیزی است که من توصیه می کنم.

آیا می توان با سنسور هوا و سوخت معیوب رانندگی کرد؟

بله، شما می توانید با یک سنسور سوخت هوا معیوب رانندگی کنید، اما ما رانندگی با چراغ چک موتور را برای مدت طولانی توصیه نمی کنیم. این فقط می تواند حسگر سوخت هوای شما باشد، اما همچنین می تواند یک نقص فاجعه بار موتور باشد – و راننده معمولی تفاوت را نمی داند.

بنابراین، اگر چراغ چک موتور را روشن دیدید، آن را نزد مکانیک ببرید. اگر می گویند سنسور معیوب است، اگر می توانید پول نقد را ذخیره کنید، فقط از آنها بخواهید آن را تعویض کنند. اگر نه، سعی کنید رانندگی خود را فقط به سفرهای ضروری محدود کنید.

سنسور هوا-سوخت در مقابل سنسور اکسیژن

این دو اهداف بسیار مشابهی دارند. تنها تفاوت این است که یک سنسور مناسب نسبت هوا به سوخت نسبت به سنسور O2 معمولی، محدوده بسیار وسیع تری از ورودی ها را می خواند. به همین دلیل است که گاهی اوقات به جای سنسور نسبت هوا به سوخت، به آن “سنسور O2 باند عریض” می گویند.

اگر قصد دارید ماشین خود را تنظیم کنید، ممکن است بخواهید به جای روش معمولی، روی سنسور O2 باند عریض تحقیق کنید. اطلاعات بیشتر به معنای قدرت بیشتر است.

هزینه تعویض سنسور اکسیژن

هزینه تعویض سنسور اکسیژن

هزینه تعویض سنسور نسبت هوا به سوخت

همه اینها به نرخ مکانیک شما و نوع ماشین شما بستگی دارد. به طور کلی، ماشین گران تر = قطعات گران تر = تعمیر گران تر. برای این تعمیر از1500000 تومان تا 6000000 تومان هزینه کنید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *