آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

علائم خرابی سیبک خودرو

علائم خرابی سیبک خودرو

علائم خرابی سیبک خودرو: سیبک خودرو یکی از قطعات بسیلر مهم و کاربری خودرو میباشد که مربوط به لرزش و تعادل خودرو و … میباشد در صورت خرابی این قطعه باید راننده اقدام به تعمیر یا تعویض این قطعه نماید زیرا میتواند خسارات زیادی به راننده و خودرو وارد نماید

علائم خرابی سیبک خودرو

لرزش های شدید فرمان در هنگام گردش به چپ و راست به وسیله فرمان

خلاصی بیش از حد فرمان

کشیده شدن فرمان به یک سمت

عدم بازگشت فرمان به موقعیت اصلی خود پس از چرخش

شنیده شدن صدا تق تق در هنگام عبور از دست انداز

کم شدن میزان فرمان پذیری خودرو

عدم حرکت خودرو در خط مستقیم و ایجاد انحراف در حین حرکت

سائیدگی در چرخ های جلو

علائم خرابی سیبک خودرو

عواملی که باعث خرابی سیبک خودرو میشوند

عواملی مانند سرعت زیاد در هنگام عبور از موانع و دست اندازها ،چرخاندن فرمان با سرعت و شدت زیاد ،تصادفات جادهی ،زنگ زدگی و پوسیدگی و موارد دیگر میتواند باعث خرابی سیبک خودرو شوند

سیبک فرمان خودرو چیست ؟

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه ممکن است به راحتی فرمان خودروی خود را بچرخانید و وسیله نقلیه فوراً تغییر مسیر دهد و حس کنترل و ایمنی را برای شما فراهم کند؟ اجزای زیادی مسئول این هستند و سیبک فرمان یکی از اصلی‌ترین آنهاست.

نحوه کارکردن سیبک فرمان

اصطلاح “پیوند فرمان” به سیستم محورها و قطعات اتصال بین چرخ دنده فرمان و بازوهای فرمان متصل به چرخ های جلو یا عقب اطلاق می شود. سیبک ، حرکت محور خروجی چرخ دنده فرمان را به بازوهای فرمان منتقل می کند که چرخ ها را برای مانور و کنترل جهت خودرو می چرخانند.

اجزای مورد استفده در سیبک خودرو

اجزای مورد استفاده در سیبک فرمان به نوع دنده فرمان مورد استفاده در خودرو بستگی دارد. امروزه اساساً دو نوع چرخ دنده فرمان وجود دارد. دنده فرمان رک و پینیون و جعبه دنده فرمان با بازوی پیتمن. اکثریت قریب به اتفاق خودروهای مدرن از چرخ دنده فرمان استفاده می کنند. جعبه دنده فرمان با بازوی پیتمن هنوز در برخی از کامیون ها و سایر وسایل نقلیه سنگین تر استفاده می شود.

انواع اتصالات فرمان

سه نوع اصلی از اتصالات فرمان وجود دارد که در وسایل نقلیه سواری و کامیون های سبک استفاده می شود. اینها شامل اتصال قفسه و پینیون، اتصال موازی و اتصال فرمان هالتنبرگ است. انواع مختلفی از این پیوندها وجود دارد، اما این سه نوع اساسی هستند. اتصالات موازی و هالتنبورگ با جعبه دنده فرمان استفاده می شود. اتصال قفسه و پینیون با چرخ دنده فرمان قفسه و پینیون استفاده می شود.

اجزای تشکیل دهنده سیبک خودرو

سیبک فرمان، بسته به اینکه از کدام دنده فرمان استفاده می شود، ممکن است از اجزای زیر تشکیل شده باشد. انتهای میله بند بیرونی، انتهای میله داخلی، میله بند، بند/بازوی فرمان، بازوی پیتمن، پیوند مرکزی، پیوند درگ، بازوی بیکار، و دمپر یا تثبیت کننده فرمان.

قفسه و پینیون (جعبه فرمان)

اتصال قفسه و پینیون که تا حد زیادی رایج ترین اتصال فرمان است، از انتهای میله های داخلی و خارجی در هر طرف و بند انگشت یا بازوهای فرمان تشکیل شده است. از مزایای این اتصال می توان به هندسه فرمان دقیق، طراحی ساده و وزن و هزینه نسبتا کم اشاره کرد. معایب آن عبارتند از ظرفیت حمل نسبتا کم و انعطاف ناپذیری هنگام نصب در اطراف سایر اجزای خودرو.

اتصالات مربوط به فرمان خودرو

علائم خرابی سیبک خودرو :اتصال موازی شامل یک بازوی پیتمن، بازوی بیکار، پیوند مرکزی، میله های اتصال، انتهای میله های اتصال، بند انگشت یا بازوهای فرمان و احتمالاً تثبیت کننده فرمان است. از مزایای این اتصال می توان به هندسه دقیق، استحکام بالا و طراحی آن به گونه ای طراحی کرد که در اطراف سایر اجزای خودرو قرار بگیرد. معایب اصلی هزینه، وزن نسبتاً بالاتر و قطعات بیشتر برای فرسودگی است.

بیشتر بدانید : آموزش تعویض طبق و لاستیک موجگیر پراید + تصاویر

اتصال هالتنبرگ شامل بازوی پیتمن، پیوند درگ، میله های اتصال، انتهای میله های بیرونی، بند انگشت یا بازوهای فرمان و احتمالاً تثبیت کننده فرمان است. از مزایای این اتصال می توان به استحکام بسیار بالا، هزینه کمتر نسبت به اتصال موازی اشاره کرد و می تواند به گونه ای طراحی شود که در اطراف سایر اجزای خودرو قرار بگیرد. نقطه ضعف اصلی این است که هندسه فرمان دقیق نیست.

اجزای اتصال فرمان خودرو

علائم خرابی سیبک خودرو: اجزای اتصال فرمان می توانند اجزای سایش یا غیر سایش باشند. اگر قطعه دارای یک سوکت مفصل توپی باشد، جزء سایش محسوب می شود. اگر قطعه دارای یک سوکت توپی نباشد اما دارای سوراخی برای قرار دادن گل میخ مفصل توپی جزء دیگر باشد، جزء غیر سایش محسوب می شود.

اجزای سایش معمولی شامل بازوی پیتمن، بازوی بیکار، انتهای میله بند داخلی و انتهای میله بند خارجی است. این قطعات از آرایش سوکتی شبیه به یک مفصل توپی استفاده می‌کنند که به اتصال اجازه می‌دهد آزادانه از پهلو به پهلو و بالا و پایین حرکت کند، بنابراین تلاش فرمان در حرکت بالا و پایین سیستم تعلیق در هنگام حرکت چرخ‌ها بر روی جاده تداخلی ایجاد نمی‌کند.

اتصالات فرمان خودرو

سوکت توپی که در اجزای اتصال فرمان استفاده می شود ممکن است دارای روغن کاری یا روانکاری مادام العمر باشد. مفاصل روانکاری شده برای زندگی رایج ترین نوع هستند. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید عمر یک قطعه لزوما عمر وسیله نقلیه نیست. بدون تعمیر و نگهداری منظم، اتصال توپی قابل گریس‌پذیری می‌تواند سریع‌تر از یک مفصل روغن کاری شده برای مادام العمر خراب شود. به نوعی، مفصل روان کننده برای زندگی برای کسانی طراحی شده است که از نگهداری منظم غافل هستند.

بیشتر بدانید : میل موجگیر خودرو چیست و چه نقشی در خودرو دارد ؟

ممکن است یک تثبیت کننده فرمان در برخی از اتصالات فرمان یافت شود. تثبیت کننده فرمان شبیه کمک فنر است. این قطعه از یکی از اجزای اتصال فرمان به شاسی یا قاب خودرو متصل می شود. تثبیت کننده فرمان به جذب ضربه های جاده کمک می کند و از رسیدن آن به فرمان جلوگیری می کند.

اتصال فرمان قابل تنظیم است تا بتوان تنظیمات انگشت پا را تغییر داد و یک تراز را روی خودرو انجام داد. این برای در نظر گرفتن انباشت تحمل در اجزای قاب و سیستم تعلیق، سایش قطعات و آسیب ضربه مانند چاله ها ضروری است. آیا می دانستید نیروی حاصل از برخورد با چاله می تواند بیش از چندین تن باشد؟ این می تواند به اتصال فرمان آسیب برساند و تنظیم انگشت پا را فوراً تغییر دهد. تنظیم انگشت پا بر هندلینگ خودرو، سایش تایر و مصرف سوخت تأثیر می‌گذارد.

اجزای اتصال فرمان خودرو

اجزای اتصال فرمان باید از نظر شل بودن، پاره شدن یا خراب شدن چکمه های آب بند گریس و سایر آسیب ها بررسی شوند. اتصال فرمان i

حیاتی ترین بخش سیستم فرمان است زیرا اتصال فرسوده نه تنها می تواند باعث سایش بیش از حد لاستیک شود، بلکه می تواند به یک مشکل جدی ایمنی و مسئولیت تبدیل شود. به همین دلیل، مهم است که کل اتصال فرمان حداقل سالیانه توسط یک تکنسین دارای گواهینامه ASE بازرسی شود.

جهت خرید سیبک زیر کمک 405کلیک کنید

جهت خرید سیبک فرمان 405 چپ کلیک کنید

جهت خرید سیبک فرمان 405 راست کلیک کنید

سیبک فرمان ال 90 راست موجود در فروشگاه

سیبک فرمان سمند XU7 چپ موجود در فروشگاه

سیبک فرمان پژو پارس XU7 چپ خرید مستقیم

سیبک زیر کمک پیکان خرید مستقیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.