آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

علائم خرابی میل موجگیر خودرو(و هزینه جایگزینی)

علائم خرابی میل موجگیر خودرو

3 نشانه خرابی میل موجگیر خودرو (و هزینه جایگزینی) :در این مقاله عملکرد میل موجگیر(یا میله ها) روی ماشین یا کامیون سبک شما را توضیح خواهیم داد. اصطلاحات دیگری که ممکن است برای این قسمت شنیده باشید عبارتند از میله تثبیت کننده، نوار ضد نوسان یا میله ضد غلت.

همه این اصطلاحات از هدف میل موجگیر و اینکه چگونه می تواند برای رانندگی و هندلینگ وسیله نقلیه شما مفید باشد، ناشی می شود.

میل موجگیر  چیست؟

میله نوسانی یک میله فولادی توپر یا توخالی است که با گیره ها و بوش های غیرفلزی به قاب ماشین شما متصل می شود.

انتهای میله ها هر کدام به طور متقارن در یک زاویه تقریبی قائم به خط مرکزی میله خم می شوند و با پیوندهای کوتاه به عناصر تعلیق خودرو (به عنوان مثال، به قاب های A پایین یا به پایه های ضربه گیر) متصل می شوند. اطلاعات بیشتر در مورد این پیوندها در یک لحظه

همانطور که سیستم تعلیق به سمت بالا و پایین حرکت می کند، پیوندها میله را متناسب با حرکات تعلیق می پیچند.

براکت میل موجگیربد

لینک های میل موجگیر  چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد، پیوندها انتهای میله را به سیستم تعلیق متصل می کنند. این پیوندها عموماً شامل اتصالات انتهایی خود تراز می شوند که به هر پیوند اجازه می دهد تا خود را با انتهای میله و با عنصر تعلیقی که به آن متصل است هماهنگ کند.

در برخی از طرح ها، انتهای پیوند با اتصالات بوشینگ لاستیکی خود تراز به میله متصل می شود.

هدف از میل موجگیر  چیست؟

هدف از میل موجگیر  چیست؟

من مطمئن هستم که در حین رانندگی، نحوه چرخش (تمیل) ماشین شما به بیرون از هر گوشه ای را تجربه کرده اید. به چپ بپیچید، ماشین به سمت راست خم می شود. به راست بپیچید، به سمت چپ متمایل می شود.

هر چه سریعتر رانندگی کنید، ماشین بیشتر به یک گوشه خم می شود. این رفتار، حتی اگر خیلی افراطی نباشد، معمولاً می تواند ناراحت کننده باشد.

همچنین می‌تواند بر روی هندلینگ خودرو تأثیر منفی بگذارد، زیرا خم شدن و حرکت همراه آن سیستم تعلیق، تراز هر تایر را با سطح جاده تغییر می‌دهد. لاستیک هایی که به چپ یا راست متمایل می شوند، چسبندگی به روسازی را کاهش می دهند. اگر ماشینتان در پیچ زیاد متمایل شود، نمی‌توانید با سرعت زیاد هر گوشه‌ای را دور بزنید.

میل موجگیر

میل موجگیر

این اثرات نامطلوب حمل و نقل را می توان تا حدی با یک میله نوسانی که به درستی طراحی شده است کاهش داد. و اکثر خودروهای ساخته شده امروز حداقل یک و به احتمال زیاد دو مورد از این دستگاه های هوشمند را در خود جای می دهند. یکی در جلو و دیگری در پشت قرار خواهد گرفت.

میله‌ها و نحوه جفت شدن آنها با خودرو و عناصر تعلیق تأثیر زیر را خواهد داشت:

در یک پیچ، همانطور که ماشین خم می شود، هر میله تابش نیرویی را به سمت پایین روی سیستم تعلیق که در قسمت بیرونی پیچ قرار دارد وارد می کند. و نیروی یکسانی به سمت بالا به سیستم تعلیق که در قسمت داخلی پیچ قرار دارد اعمال می شود. این ترکیب نیروها می تواند قابل توجه باشد و به حفظ وضعیت تراز خودرو در هنگام پیچیدن کمک می کند.

میلگردهای چرخشی که به درستی طراحی شده باشند می توانند تقریباً به طور کامل اثر خم شدن یا غلتیدن را هنگام چرخش خودرو از بین ببرند. این یک مزیت بسیار قابل توجه است. و میله‌های نوسانی این کار را انجام می‌دهند در حالی که سیستم تعلیق را کمی سفت‌تر از حالتی است که میله‌های نوسانی وجود نداشت.

میل موجگیرعقب کامیون

میل موجگیرعقب کامیون

میله های چرخشی به ویژگی های هندلینگ خودروی شما کیفیتی به نام «مقاومت در برابر غلتک» اضافه می کنند. و این کیفیت را می توان با سفتی میله در هر انتهای یک ماشین تنظیم کرد.

طراحان خودرو عمداً مقاومت غلتشی خودرو را از جلو به عقب کالیبره می‌کنند تا به بهبود کیفیت هندلینگ آن کمک کنند. همه اینها برای مالک خودرو نامرئی است، اما فرمان پذیری و رفتار صاف خودرو در پیچ ها معمولاً برای اکثر رانندگان لذت بخش و الهام بخش است.

علائم خرابی میل موجگیر

بالاترین قطعات پوشیده در نصب هر میل موجگیر ی، پیوندها خواهند بود. در اینجا سه ​​علامت کلیدی وجود دارد که وقتی پیوندها در نهایت فرسوده شدند، به آنها توجه خواهید کرد.

فرمان سنجش سرعت

شماره 1 – نویز هنگام چرخش

فرمان سنجش سرعت

در هنگام رانندگی به خصوص هنگام عبور از یک پیچ، صدای خفه کردن یا جغجغه در سطح پایین مشاهده می شود. اتصالات خود تراز در انتهای هر پیوند شل شده اند.

شماره 2 – سر و صدا هنگام عبور از دست اندازها

اگر به علامت 1 بالا توجه نشود، پیوند میله نوسانی می تواند از تعلیق یا انتهای میله جدا شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، هنگامی که ماشین از روی دست انداز عبور می‌کند، صدای تلق بلندی شنیده می‌شود.

شماره 3 – حمل و نقل خودرو بدتر می شود

رانندگی از طریق پیچ ها

رانندگی از طریق پیچ ها

هنگامی که یک اتصال میله نوسانی از کار بیفتد، ممکن است در هندلینگ خودروی شما اختلال ایجاد شود. میزان لغزش هنگام رانندگی از یک گوشه ممکن است به میزان قابل توجهی افزایش یابد زیرا میله دیگر کار خود را انجام نمی دهد.

مگر اینکه از آن دسته ای باشید که آخر هفته خود را در پیست محلی خود، در Tail of the Dragon یا حتی نوربرگ رینگ می گذرانید، ممکن است به اندازه کافی حساس نباشید که متوجه این تفاوت در هندلینگ شوید. صداهایی که در بالا توضیح داده شد واضح ترین علائم هشدار دهنده خرابی خواهند بود.

این علائم باید برطرف شود

در اسرع وقت. ماشین را می توان برای چند روز با اتصال نوار چرخشی ناموفق رانندگی کرد. هنگام پیچیدن باید کمی سرعت خود را کاهش دهید. و شما باید تعمیرات لازم را بدون تاخیر انجام دهید

مشکل دیگر میل موجگیر

میله چرخشی با دو گیره که هر کدام با مواد غیرفلزی مانند لاستیک سخت یا یورتان پوشانده شده اند به چارچوب یا ساختار زیر بدنه خودرو متصل می شود. این ماده می تواند فرسوده شود و سپس میله شل می شود.

در زمان‌های مختلف رانندگی، به‌ویژه روی سطح جاده ناهموار، صدای تق تق تولید می‌کند. همچنین یک نوار شل می تواند به سمت چپ یا راست بلغزد و اجازه دهد که پیوندها با نقاط اتصال تعلیق ناهماهنگ شوند. این می تواند به صدای تق تق شنیدنی اضافه کند.

چه چیزی باعث می شود که لینک های میل موجگیر بد شوند؟

لینک میل موجگیر خراب

لینک میل موجگیر خراب

مانند بسیاری از چیزهای دیگر در زندگی، پیوندهای میل موجگیر ی به دلیل سن به سادگی فرسوده می شوند.

پیوندها معمولاً دارای چکمه لاستیکی هستند تا از ورود آب و خاک به قسمت های داخلی پیوند جلوگیری کنند. این چکمه معمولاً ابتدا خراب می شود و سپس شن و ماسه جاده و آب وارد مفصل پیوند شده و آن را فرسوده می کند.

لینک های میل موجگیر  چقدر دوام دارند؟

لینک های ارائه شده توسط سازنده در خودروی جدید شما برای مدت طولانی دوام خواهند داشت. عمر مفید 150000 مایلی غیرعادی نیست. قطعات جایگزین، اگر OEM (ساخته شده توسط سازنده ماشین شما) نباشند، معمولاً به این اندازه عمر نمی کنند. و پیوندهایی که در خارج از کشور ساخته می شوند، بیشتر مستعد عمر کوتاه تر هستند.

بیشتر بخوانید: میل موجگیر چیست و هدف آن چیست؟

اگر تعمیر را توسط یک تعمیرگاه خصوصی انجام می دهید، عاقلانه است که مشخص کنید لینک های جایگزینی که نصب می کنند توسط یک سازنده آمریکایی ساخته شده باشد. قیمت آنها چند دلار بیشتر از قطعات وارداتی خواهد بود، اما عمر طولانی تری خواهند داشت.

هزینه تعویض میل موجگیر

هزینه تعویض نوار چرخشی

به ندرت پیش می‌آید که کل میل موجگیر و قطعات مرتبط نیاز به تعویض داشته باشند.

اما اگر اینطور باشد، هزینه ها می تواند تا 15000000 تومان برای قطعات و حدود 4500000 تومان برای کار برای میله جلو یا عقب باشد. با هر خودروی با کارایی بالا ساخت خارجی، این هزینه به احتمال زیاد بالاتر خواهد بود.

هزینه تعویض میل موجگیر

هزینه تعویض لینک میل موجگیر ی

جایگزینی فقط پیوندها هزینه بسیار کمتری نسبت به جایگزینی کل مجموعه میل موجگیر دارد. هر میل موجگیر دارای دو لینک است. وقتی یکی از کار افتاد، هر دو باید جایگزین شوند.

هزینه تعویض بوش بار میل موجگیر

هزینه تعویض بوش نوار تاب

هزینه تعویض بوش نوار تاب

هزینه تعویض بوش از حدود 1200000 تومان برای قطعات و حدود 2100000 تومان دلار برای نیروی کار متغیر است. این امر جایگزینی دو بوشینگ در میله جلو یا عقب را پوشش می دهد.

آیا یک مکانیک می تواند این کار را انجام دهد؟

بله، یک مکانیک خانه خوب می تواند هم کار تعویض لینک و هم تعویض بوش ها را انجام دهد. داشتن دفترچه راهنمای فروشگاه برای ماشین شما برای چنین پروژه ای مفید خواهد بود.

بزرگترین چالشی که ممکن است با آن روبرو شوید، حذف قطعات قدیمی است، به خصوص برای خودرویی که زندگی خود را در آب و هوای شمالی گذرانده است.

در آن مناطق، نمک فراوانی به جاده های زمستانی اعمال می شود. آسیب خوردگی ناشی از آن می تواند بسیاری از بست های شاسی و تعلیق را برای جدا کردن بسیار دشوار کند. زیر ماشین خود را به نوار و قطعات مرتبط با آن نگاه کنید. قبل از اینکه خودتان این کار را انجام دهید وضعیت مهره ها و پیچ ها را ارزیابی کنید.

جهت خرید میل موجگیر 405 کلیک کنید

جهت خرید میل موجگیر 206 کلیک کنید

میل موجگیر رانا

میل موجگیر تیبا

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *