آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

علائم  خرابی کمپرسور کولر

علائم  خرابی کمپرسور کولر

علائم  خرابی کمپرسور کولر: تشخیص و نحوه تعمییر :کمپرسور کولر  جزء ضروری سیستم تهویه مطبوع خودرو شما است. نقش مهمی در تحت فشار قرار دادن و حفظ جریان مبرد هوا ایفا می کند تا بتوانید یک سیستم تهویه مطبوع کارکرد بهینه داشته باشید. کمپرسور کولر  با روشن و خاموش کردن مداوم کار می کند و هر زمان که آن را روشن می کنید مستعد ساییدگی و پارگی است. درست مانند هر قطعه مکانیکی در ماشین شما، به مرور زمان از کار می افتد و نیاز به تعویض دارد.

علائم  خرابی کمپرسور کولر: تشخیص و نحوه تعمییر

هنگامی که کولر  ماشین شروع به فرسودگی یا خرابی می کند، علائم خرابی کمپرسور برق را نشان می دهد تا به راننده بگوید که مشکل دارد و باید تعویض شود. از آنجایی که کمپرسور کولر  وظیفه فشار دادن و گردش مبرد کولر  را بر عهده دارد، مشکل در آن بر کل سیستم تهویه مطبوع تأثیر منفی می گذارد. قبل از اینکه ادامه دهید، در اینجا چیزی است که یاد خواهید گرفت؛ نحوه تشخیص بد بودن کلاچ کولر  خودرو، عملکرد کمپرسور کولر ، نحوه تشخیص و تعویض کمپرسور کولر  خودرو.

کمپرسور کولر  چه کار می کند؟

کمپرسورهای کولر  اتومبیل از همان روزهای اولیه اختراع خودرو، رانندگی را به تجربه ای لذت بخش تبدیل کرده اند. هر از چند گاهی با پیشرفت تکنولوژی، تولید خودرو آسان تر می شود و در نتیجه خودروها با قیمت های مقرون به صرفه به فروش می رسند. یکی از اختراعات حاصل از این پیشرفت در صنعت خودروسازی، اختراع سیستم کولر  است که رانندگی را برای افراد در عمق رطوبت فصل تابستان سرگرم کننده می کند.

از آنجایی که سیستم کولر  خودرو در صنعت خودرو معرفی شد، که به تبلیغات و خانواده‌ها اجازه می‌دهد با دمایی راحت از مکانی به مکان دیگر سفر کنند، می‌توانید دمای داخل خودرو خود را کاهش دهید. بنابراین، کمپرسور کولر  در خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟ کمپرسور واحد قدرت سیستم تهویه مطبوع است که مبرد را قبل از ارسال به کندانسور تحت فشار قرار می دهد و مبرد را از حالت گاز به مایع تبدیل می کند. بدون کمپرسور کولر ، تهویه مطبوع به خوبی کار نخواهد کرد.

علائم بد بودن کمپرسور کولر  در خودرو

شناسایی علائم بد بودن کمپرسور کولر  در خودرو آنقدرها هم که به نظر می رسد دشوار نیست. در واقع، علائم بد کمپرسور کولر  ساده و کاملاً واضح هستند. هنگامی که کمپرسور برق متناوب دارید برخی علائم ظاهر می شوند. توجه به این علائم به شما در تشخیص و تعویض کمپرسور کولر  کمک می کند و شما را از هزینه های تعمیر نجات می دهد.

 • دمای کابین بالا
 • صدای بلند از کمپرسور کولر
 • نشت رطوبت
 • کلاچ کمپرسور سفت است یا حرکت نمی کند
 • قطع کننده مدار
 • خطوط مکش شکسته
 • علائم بد بودن کمپرسور کولر در خودرو

دمای کابین بالا:

یکی از اولین نشانه‌هایی که می‌دانید کمپرسور کولر  خراب شده‌اید، زمانی است که دریچه کولر  داشبورد شما دیگر هوای سرد را به داخل ماشین نمی‌فرستد. یک کمپرسور تهویه مطبوع خراب یا بد، مبرد را در سیستم تهویه مطبوع به گردش در نمی‌آورد و نتیجه هوای گرمی است که از دریچه‌های کولر  وارد می‌شود. بنابراین، هنگامی که کمپرسور کولر  از کار بیفتد، متوجه درجات بالا و جریان هوای داغ در داخل خودرو خواهید شد. با این حال، سه دلیل احتمالی پشت جریان هوای داغ در داخل وسیله نقلیه شما وجود دارد. اولی می تواند نشت مبرد باشد، دومی مبرد کم است، و سومی کمپرسور کولر  معیوب است که نیاز به تعویض دارد.

جهت خرید کمپرسور کولر پژو 206  کلیک کنید 

صدای بلندی که از کمپرسور کولر  می آید:

هنگامی که سیستم تهویه هوای خودرو شما کار می کند، هنگام روشن و خاموش کردن، صدای کلیک تولید می کند. اما اگر هنگام روشن شدن کمپرسور متوجه صدای بلندی شدید، نشانه خرابی کلاچ کولر  شماست. کلاچ کولر  بخشی حیاتی از کمپرسور کولر  است که تسمه ای را که کمپرسور کولر  را به قرقره موتور متصل می کند به حرکت در می آورد. و هنگامی که از کار بیفتد، می تواند یا به دست بیاورد یا آزادانه اجرا شود، در نتیجه سر و صدای جهنمی ایجاد می کند.

همچنین، کمپرسور کولر  از اجزای داخلی مختلف تشکیل شده است و از یک یاتاقان مهر و موم شده برای چرخش استفاده می کند. اگر یاتاقان داخلی آسیب ببیند یا مسدود شود، یا هر یک از اجزای داخلی از کار بیفتد، انواع صدا تولید می کند. راه حل ایده آل این است که تشخیص دهید و ببینید که آیا کلاچ مقصر است یا کمپرسور آسیب دیده است و آن را تعویض کنید.

نشت رطوبت:

علائم  خرابی کمپرسور کولر

اکثر افرادی که می پرسند، آیا می توانم ماشینم را با کمپرسور برق متناوب رانندگی کنم، از اثرات رطوبت در کمپرسور برق متناوب خودرو اطلاعی ندارند. مبرد تهویه مطبوع به سیستم کولر  کمک می کند تا هوای گرم را خنک کند و اگر مبرد سیستم کولر  تمام شود، کولر  شما فقط هوای گرم تولید می کند. نشت مبرد نه تنها نگرانی های مضر سلامتی را افزایش می دهد بلکه باعث مصرف انرژی نیز می شود. نشتی مبرد از علائم مهم کندانسور برق بد در خودرو است.

کلاچ کمپرسور سفت است یا حرکت نمی کند:

کلاچ کمپرسور کمپرسور را با تسمه سرپانتین به قرقره موتور متصل می کند. همچنین به کمپرسور اجازه می دهد تا درگیر شود و از نیروی موتور جدا شود، به طوری که کمپرسور فقط در صورت نیاز بچرخد. اگر کلاچ از کار بیفتد، مسدود شود یا آسیب ببیند، کمپرسور دیگر نیروی موتور را دریافت نخواهد کرد.

بیشتر بدانید:  علت کار نکردن کولر خودرو چیست؟

خبر خوب این است که کلاچ کولریک واحد جداگانه؛ پس از تشخیص، می توانید تصمیم به تعویض کلاچ یا کل واحد کمپرسور بگیرید. از آنجایی که کلاچ یک واحد جداگانه است، می توانید مقداری پول نقد ذخیره کرده و فقط آن را جایگزین کنید.

قطع کننده مدار قطع:

اگر واحد کندانسور بیرونی خودروی شما مدام مدار را خاموش می کند، نشان دهنده خرابی یا خرابی کمپرسور برق متناوب است. این به این دلیل است که کمپرسور بیش از حد گرم می شود و انرژی زیادی مصرف می کند و در نتیجه قطع کننده مدار قطع می شود. فرض کنید متوجه شده اید که کلید مدار شما خاموش می شود، به تنظیم مجدد آن و روشن کردن سیستم ادامه ندهید. کلید مدار فقط کار خود را انجام می دهد و از شما و وسیله نقلیه شما در برابر آتش سوزی محافظت می کند.

خطوط مکش شکسته:

هنگامی که کمپرسور برق متناوب از کار افتاده یا آسیب دیده و در نتیجه جریان هوای داغ از دریچه هوای شما جریان دارد، خط مبرد خودرو شما ممکن است مسدود شود. رفع انسداد خطوط مبرد نیاز به کمک متخصص تهویه مطبوع دارد، یا اگر به جرات خود اعتماد دارید، ممکن است تصمیم بگیرید خطوط را جایگزین کنید.

علائم  خرابی کمپرسور کولر

نحوه تشخیص کمپرسور کولر  خودرو

پس از مشاهده یک یا چند نشانه بد بودن کمپرسور متناوب متناوب در بالا، ممکن است بخواهید بدانید که چگونه کمپرسور برق متناوب خودرو را آزمایش کنید تا در نهایت یک کمپرسور با عملکرد خوب را جایگزین نکنید. در اینجا چند راه آسان و ساده برای تشخیص کمپرسور برق خودروی شما آورده شده است.

 • نوسانات دما را بررسی کنید
 • آسیب فیزیکی و نشت روغن را بررسی کنید
 • بررسی کنید که آیا کلاچ آزادانه می چرخد
 • به صدای جیغ زدن و پرش گوش دهید
 • نشتی مبرد را بررسی کنید

مرحله 1. نوسانات دما را بررسی کنید: اگر هنگامی که سیستم کولر  شما درگیر است، هوای گرم دریافت می کنید، به احتمال زیاد کمپرسور برق متناوب خراب یا خراب دارید. اگر کولر  هنوز کار می کند، بررسی کنید که آیا دمای کولر  نوسان دارد یا خیر. اگر این کار را کرد، نشان دهنده خرابی کمپرسور برق متناوب است.

مرحله 2. آسیب فیزیکی و نشت روغن را بررسی کنید:

کمپرسور برق خودروی خود را به صورت چشمی برای زنگ زدگی، آسیب فیزیکی و نشت روغن بررسی کنید. این علائم نشان دهنده خرابی یا خرابی کمپرسور برق خودرو است. کمپرسورهایی که دارای نشتی روغن هستند عملکرد مطلوبی ندارند و حتی می توانند باعث خرابی زودرس شوند. روغن کم در کمپرسور کولر  ناشی از نشت کمپرسور باعث اصطکاک می شود که منجر به دمای نامنظم هنگام درگیر شدن سیستم تهویه مطبوع می شود.

مرحله 3. بررسی کنید که آیا کلاچ آزادانه می‌چرخد:

کلاچ کمپرسور کولر  را بررسی کنید و مطمئن شوید که هنگام چرخش یا چرخاندن آن به سختی صدای ساییدن ایجاد نمی‌کند.

مرحله 4. گوش دادن به صدای جیغ و پرش:

موتور خود را روشن کنید، کولر  را روی خنک ترین دما قرار دهید و فن را روی حداکثر تنظیم کنید. کاپوت خود را باز کنید و به کلاچ کمپرسور دقت کنید. بررسی کنید که آیا واحد کمپرسور درگیر می شود. ممکن است یک واحد کمپرسور ضعیف درگیر نشود، که می تواند منجر به صدای جیغ و پرش شود.

مرحله 5. بررسی نشت مبرد:

مبرد کولر  در وسیله نقلیه شما باید دست نخورده باشد و به هر دلیلی نشت نکند. همچنین نباید فریون کم در ماشین داشته باشید. فریون پایین نشان دهنده نشتی در سیستم تهویه مطبوع است و شما باید آن را ردیابی و رفع کنید. شما به راحتی می توانید نشت مبرد را با استفاده از یک آشکارساز مبرد الکترونیکی کولر  ردیابی کنید.

چگونه یک کمپرسور کولر  را تعویض می کنید؟

همانطور که از نام آن مشخص است، کمپرسور کولر  مبرد را به یک فشار کولر  ماشین بالا فشرده می کند و گاز را در داخل سیستم تهویه مطبوع به گردش در می آورد. بدون کمپرسور کولر ، مبرد در سیستم کولر  گردش نمی کند و متوجه خواهید شد که دریچه هوای شما هوای سرد را دمیده نمی کند. بدون مقدمه، بیایید با نحوه تعویض کمپرسور برق خودرو شروع کنیم.

موارد و مواد مورد نیاز:

درایورهای پیچ گوشتی

انبر

دسته جغجغه

سوکت مشترک جهانی

آچار

مجموعه سوکت ها

پارچه تمیز

روغن کمپرسور

مبرد

پیچ فنجانی

مرحله 1. خارج کردن واحد کمپرسور از محفظه موتور

ابتدا ترمینال منفی باتری خود را بردارید تا دچار تکان برق یا اتصال کوتاه نشوید. هر پوشش روی موتور خود را بردارید تا بتوانید به تسمه سرپانتین دسترسی داشته باشید. ابزار مناسب را از جعبه ابزار مکانیکی خود بردارید و کشنده تسمه را بچرخانید و تسمه درست از بین می‌رود. تمام لوله ها و شیلنگ ها را روی کمپرسور قرار دهید و آنها را جدا کنید. بسته به مدل خودروی شما، ممکن است اجزا یا لوازم جانبی دیگری وجود داشته باشد که دسترسی آسان به کمپرسور را مسدود کند. آچارهای مناسب را بگیرید و با شل کردن و جدا کردن پیچ ها و سیم ها، این اجزا را جدا کنید.

مطمئن شوید که یک پیچ فنجانی دارید که تمام پیچ‌ها و کانکتورهایی را که از موتور جدا کرده‌اید، در آن قرار داده‌اید. خطوط فشار قوی و کم فشار روی کمپرسور را پیدا کنید و اتصالات را باز کنید. یک تکه پارچه تمیز بردارید و انتهای خطوط مبرد را ببندید تا کثیفی و خاک وارد سوراخ نشوند. محل اتصال برق روی واحد کمپرسور را پیدا کرده و با پیچ گوشتی سر صاف خود آن را جدا کنید. اکنون، زمان آن رسیده است که با استفاده از سوکت ها و دسته ضامن دار درست روی پیچ های نصب پایین و بالایی قرار بگیرید.

همچنین ممکن است به یک سوکت مشترک جهانی برای باز کردن پیچ‌های نصب نیاز داشته باشید. ابتدا تمام پیچ ها را قبل از باز کردن آن ها آزاد کنید. هنگام برداشتن آخرین پیچ، باید واحد کمپرسور کولر  را با دست نگه دارید، تا باد نشوید.

ایجاد خطر برای خود یا کمپرسور.

مرحله 2. بازرسی کمپرسور قدیمی

لازم است قبل از دور انداختن واحد کمپرسور قدیمی آن را بررسی کنید. با این کار متوجه خواهید شد که چرا شکست خورده است. اگر هنگام چرخاندن کلاچ کمپرسور صدای خراش را می شنوید، این نشان دهنده وجود براده های فلزی است که باید بلافاصله شسته شوند. یک کیت فلاش تهویه مطبوع را از هر فروشگاه معتبر یا محلی تهیه کنید و لوله دهانه یا شیر انبساط را باز کنید. درگاه های اگزوز و خطوط مبرد را از نظر تراشه های فلزی بررسی کنید و آنها را تمیز کنید. اگر لوله دهانه کاملا مسدود به نظر می رسد، ممکن است مجبور شوید آن را عوض کنید.

مرحله 3. دسترسی به کمپرسور کولر  جدید

واحدهای کمپرسور جدید و قدیمی را ببندید و به آنها دسترسی داشته باشید. آنها ممکن است در طراحی کمی متفاوت باشند زیرا تولید کنندگان کمپرسور کولر  زیادی وجود دارند، اما روند نصب باید یکسان باشد. اگزوز و دریچه ورودی باید یکسان باشند. قطر بیرونی کلاچ کولر  و تعداد دنده های روی آن را بررسی کنید. بررسی کنید که آیا لوازم جانبی روی کمپرسور قدیمی وجود دارد که روی واحد جدید نیستند و آنها را پیوند بزنید. راهنمای کاربر جدید کمپرسور را بررسی کنید و ببینید آیا روغن از پیش اضافه شده ای دارد یا خیر. اگر نه، مقدار توصیه شده روغن را اضافه کنید. برس سیمی خود را بردارید، پیچ های قدیمی را تمیز کنید، در صورت تمایل مقداری قفل نخ اضافه کنید و پیچ ها را روی کمپرسور جدید نصب کنید.

مرحله 4. حلقه های O را جایگزین کنید

خطوط مبرد فشار قوی و کم فشار کمپرسورها از حلقه های O برای اطمینان از عدم نشتی مبرد استفاده می کنند. هنگام تعویض کمپرسور برق الکتریکی خودرو، باید آن مهر و موم ها را تعویض کنید تا از نشت مبرد جلوگیری شود.

به هر دو خط مبرد بالا و پایین بروید، مهر و موم های قدیمی را با احتیاط بردارید، آنها را با مهر و موم جایگزین کنید و روغن را بمالید. حلقه های o جدید باید مانند حلقه های قدیمی با خطوط مبرد مطابقت داشته باشند. آیا می خواهید بدون تعویض حلقه قدیمی به کار ادامه دهید؟ این ایده خوبی نیست؛ می تواند باعث نشت مبرد شود.

مرحله 5. نصب کمپرسور جدید

کمپرسور جدید را به محفظه موتور ببرید و آن را روی کمپرسور در جایی که آن را جدا کردید قرار دهید. کمپرسور و پیچ‌ها را با دست ثابت کنید و بعداً پیچ‌ها را با سوکت یا آچار بچرخانید. انسداد خطوط مبرد بالا و پایین را بردارید و آنها را نصب کنید. اطمینان حاصل کنید که هر دو خط به خوبی سفت شده اند. تمام لوازم جانبی را که قبلاً جدا کرده اید، مانند کانکتور برق، تسمه سرپانتین و هر قطعه ای که جدا کرده اید، برای دسترسی به واحد کمپرسور نصب کنید. سپس، با پر کردن مبرد در سیستم کولر ، مرحله نهایی را بردارید. این ویدیوی یوتیوب را برای توضیح بصری در مورد تعویض کمپرسور برق کولر  خودرو تماشا کنید.

سوالات متداول:

س: کمپرسور برق خودرو چقدر باید دوام بیاورد؟

پاسخ: تا زمانی که تجربه رانندگی مطلوبی دارید و وسیله نقلیه شما به خوبی کار می کند، ممکن است از دانستن اجزا و لوازم جانبی کار در محفظه موتور خسته نباشید. از آنجایی که بسیاری از اجزای تهویه مطبوع سیستم کولر  را تشکیل می دهند، نمی توان گفت که کمپرسور کولر  چقدر می تواند به طور دقیق دوام بیاورد. پاسخ به سن و تعداد دفعات استفاده از کولر  ماشین خود بستگی دارد. همانطور که ماشین خود را رانندگی می کنید و برای مدت طولانی، کمپرسور کولر  شروع به خرابی می کند. با این حال، می توانید انتظار داشته باشید که کمپرسور کولر  شما 8 تا 12 سال عمر کند.

س: هزینه تعویض کولر گازی در خودرو چقدر است؟

پاسخ: هزینه تعویض یا تعمیر کولر گازی در خودرو به میزان قابل توجهی در خودروهای مختلف متفاوت است. تعمیرات جزئی کولر  مانند پر کردن مبرد، تعویض سنسورها و شیلنگ ها می تواند 200 تا 700 دلار هزینه داشته باشد. از طرف دیگر، تعمیر عمده کولر  مانند تعویض کندانسور کولر ، کمپرسور یا اواپراتور می تواند 400 تا 3500 دلار هزینه داشته باشد. تغییر در هزینه تعویض به وسیله نقلیه، مکان و گاراژی که برای تعویض می روید بستگی دارد. یک مکانیک می تواند برای تعویض کمپرسور کولر  150 دلار و مکانیک دیگر برای انجام همان کار 400 دلار هزینه می گیرد.

س: آیا می توانم کمپرسور برق خودرو را خودم تعویض کنم؟

پاسخ: تعویض کولر  خودرو باید توسط کارشناس HVکولر  انجام شود. با این حال، فرض کنید شما یک DIY شایسته و به اندازه کافی مطمئن هستید. در این صورت، می‌توانید با پیروی از راهنمای این مقاله، کمپرسور کولر  را با موفقیت تعویض کنید و در هزینه تعمیر صرفه‌جویی کنید.

آیا هنگام تعویض کولر  ماشین نیاز به تعویض خشک کن دارید؟

پاسخ: تعویض خشک کن هنگام تعویض کمپرسور برق خودرو ضروری است. در واقع، اکثر گارانتی ها به شما توصیه می کنند که هر زمان که روی سیستم تهویه مطبوع کولر  کار می کنید، خشک کن کولر  را تعویض کنید.

کلام پایانی

اگر متوجه علائم خرابی کمپرسور برق متناوب شدید، اقدام بعدی این است که تشخیص کمپرسور برق متناوب خودرو را انجام دهید تا مطمئن شوید که کمپرسور کولر  مقصر است. تعویض کمپرسور برق خودرو توسط خودتان می تواند راه حلی پرهزینه و وقت گیر باشد. توپ در زمین شماست تا تصمیم بگیرید که آیا می خواهید کمپرسور کولر  را خودتان تعویض کنید یا نه. واقعیت این است که تابستان می تواند فوق العاده گرم شود. عرق کردن و رانندگی در یک بعد از ظهر گرم ممکن است چیزی نباشد که بخواهید آن را تجربه کنید.

بازگشت به لیست

5 دیدگاه در “علائم  خرابی کمپرسور کولر

 1. محمد امین درخشنده گفت:

  ممنون از مقاله خوب و کاملتون .

  1. acampart گفت:

   با سلام
   ممنون از پیام پرانرژیتون

 2. مهدی دارابی گفت:

  سلام. من یک پراید دارم خوب خنک نمیکنه دور بالا خوبه واب اهسته که میرم اصلا خنک نمیکنه علت چی میتونه باشه

  1. acampart گفت:

   با سلام
   به کارشناسان مجموعه اعلام میشود تا پاسخ بدهند.

   1. عرفان گفت:

    سلام من ماشینم ولکس هست کولر میزنم صدای میاد از زیر داشبورد ولی لز جلو صدای نمیاد اولشم گفتم کمپرسور ایراد داره ولی وقتی راه میوفتم تو دور بالا صدا قطع میشه وقتی ایست میکنم یا دنده یک میره صدا میاد فقط فقط او کولر زدن ممکن به تسمه کلاچ کولر مربوط باشه یا داخل کانال ها پنکه چیزی هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *