آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

علائم سوختن واشر سرسیلندر

علائم سوختن واشر سرسیلندر

علائم سوختن واشر سرسیلندر :دو قسمت اصلی هر موتور، سر سیلندر و بلوک موتور آن است. بلوک شامل پیستون ها و سیلندرها است، در حالی که سر سیلندر حاوی بازوها و سوپاپ ها است.

علائم سوختن واشر سرسیلندر

در بین بلوک و سرسیلندر واشر سر سیلندر قرار دارد. این واشر به عنوان مهر و موم تمام سیلندرهای داخل بلوک عمل می کند. آب بندی از نشت مایع خنک کننده از سیلندرها جلوگیری می کند و همچنین از نشت روغن به داخل سیلندرها و مخلوط شدن با مایع خنک کننده جلوگیری می کند.

مهمتر از همه، اگر در بلوک موتور یا سرسیلندر مشکلی وجود داشته باشد، واشر به مکانیک اجازه می دهد تا این دو قطعه بزرگ موتور را جدا کند تا بتوان آنها را به صورت جداگانه تعمیر کرد.

علائم سوختن واشر سرسیلندر

اگر شک دارید که واشر سر منفجر شده است، ممکن است در واقع یک بلوک موتور ترک خورده باشد و بالعکس. علائم هر یک می تواند مشابه باشد.

3 نشانه علائم سوختن واشر سرسیلندر

علائم سوختن واشر سرسیلندر

واشر سر سیلندر پس از مدتی منفجر می شود. این می تواند باعث شود روغن موتور، سوخت و/یا خنک کننده با یکدیگر در محفظه احتراق داخلی مخلوط شوند.

جهت خرید سرسیلندر کامل 405 کلیک کنید 

جهت خرید سرسیلندر کامل پژو پارس XU7 کلیک کنید 

جهت خرید سرسیلندر کامل سمند XU7 کلیک کنید 

از آنجایی که واشر سر به منظور جلوگیری از مخلوط شدن این مایعات است، واشر سر منفجر شده می تواند باعث این امر شود و نتایج می تواند فاجعه بار باشد. در زیر سه مورد از رایج‌ترین نشانه‌هایی که نشان می‌دهند واشر سر منفجر شده است آورده شده است.

1) ضد یخ و مخلوط روغن

خنک کننده در روغن

واشر سر سیلندر منفجر شده می تواند باعث مخلوط شدن روغن با مایع ضد یخ شود. اما همین امر می تواند در مورد ترک خوردگی بلوک موتور نیز اتفاق بیفتد، بنابراین باید علامت دیگری نیز وجود داشته باشد.

2) گرمای بیش از حد موتور

علائم داغ شدن بیش از حد موتور

اگر مایع خنک‌کننده به داخل روغن نشت کند، نمی‌تواند کار خود را برای خنک کردن اجزای موتور به درستی انجام دهد. این باعث گرم شدن بیش از حد موتور می شود. کار هوشمندانه ای که باید انجام دهید اگر ماشین شما بیش از حد گرم می شود، این است که به سادگی به کنار جاده بروید و به رانندگی ادامه ندهید.

3) عملکرد ضعیف موتور

ماشین هنگام گاز دادن مردد می شود – پدال گاز

هنگامی که یک موتور بیش از حد گرم شود، عملکرد آن به شدت کاهش می یابد. بزرگترین مشکل شتاب آهسته و از کار افتادن موتور خواهد بود زیرا احتمالاً در نتیجه تراکم موتور کم خواهید داشت.

5 علامت ترک خوردگی بلوک موتور

5 علامت ترک خوردگی بلوک موتور

بلوک موتور چیزی است که سیلندرهای موتور شما را در خود جای داده و از آن محافظت می کند. بدنه بلوک موتور برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد سیلندرها یا اجزای داخل آن روغن کاری می شود.

بالای بلوک موتور جایی است که سر سیلندرها قرار دارند. سیلندرها را از بالا می بندد و اجازه می دهد تا محفظه احتراق تشکیل شود. به ندرت پیش می آید که بلوک موتور ترک خورده باشد، اما قبلاً این اتفاق افتاده است.

بیشتر بدانید: علت ترک خوردن سر سیلندر

هنگامی که این کار انجام شود، موتور شروع به انواع مشکلات می کند و علائم بسیار بدی را نشان می دهد. از این گذشته، اگر بلوک موتور دیگر نتواند از اجزای داخلی در برابر گرما و سرمای بیش از حد محافظت کند، کل موتور به معنای واقعی کلمه نان تست است.

در اینجا پنج علامت رایج وجود دارد که می توانید از ترک خوردگی بلوک موتور انتظار داشته باشید.

1) مخلوط روغن و ضد یخ

خنک کننده در روغن

روغن موتور و مایع ضد یخ می توانند در صورت ایجاد ترک شدید در بلوک موتور با هم مخلوط شوند. مایع ضد یخ می تواند راه خود را از طریق ترک پیدا کند و سپس با روغن گردش کند. این مشکل بزرگی برای موتور ایجاد می کند.

همانطور که در بالا ذکر شد، مخلوط کردن روغن با ضد یخ همچنین می تواند نشان دهنده دمیده شدن واشر سر باشد، بنابراین علائم دیگر را نیز در نظر بگیرید.

2) دود موتور

دود از موتور

یکی از علائم بزرگ ترک خوردگی دود خروجی از موتور است. اگر این کار را برای مدت طولانی رها کنید، منجر به مشکلات دیگری در موتور خواهد شد.

دود ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای است که به جای سیستم اگزوز از طریق شکاف نشت می کند و از لوله اگزوز خارج می شود. با این کار، هنگام تلاش برای شتاب گرفتن، احتمالاً کاهش شدید قدرت را تجربه خواهید کرد.

3) دیدن شکاف در بلوک

بلوک موتور ترک خورده

اگر واقعاً باید تأیید کنید که در بلوک موتور ترک دارید، کافی است یک بازرسی بصری بلوک را انجام دهید تا ببینید آیا در آن ترک وجود دارد یا خیر. البته، معمولاً به سادگی باز کردن کاپوت نیست.

اگر تجربه مکانیکی ندارید، می توانید مکانیک را استخدام کنید تا این کار را برای شما انجام دهد و یک تشخیص خاص را دریافت کند.

4) گرمای بیش از حد موتور

علائم داغ شدن بیش از حد موتور

پوشش بلوک موتور کمک می کند تا اجزای موتور خنک و روغن کاری شوند. اگر شکافی در بلوک وجود داشته باشد، موتور خنک کننده مناسبی در دسترس نخواهد داشت که در صورت ادامه رانندگی منجر به گرم شدن بیش از حد موتور و در نهایت آسیب داخلی می شود.

5) فشرده سازی کم

فشار کم باعث می شود

فرآیند احتراق داخلی اجازه می دهد تا فشرده سازی موتور انجام شود. از آنجایی که احتراق در بلوک موتور انجام می شود، هر شکافی که روی بلوک ایجاد شود باعث کاهش تراکم می شود زیرا هوا در حال خروج است. هنگامی که این اتفاق می افتد، عملکرد موتور کاهش می یابد.

بیشتر بدانید: دلیل نشتی واشر درب سوپاپ

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *