آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

علائم و نشانه های شمع وایر خراب

علائم و نشانه های شمع وایر خراب

علائم و نشانه های شمع وایر خراب :سیم های شمع یک پیوند حیاتی در سیستم الکتریکی خودرو هستند. وایرهای شمع که مسئول انتقال نیروی الکتریکی از سیستم جرقه زنی خودرو به شمع موتور هستند، باید به درستی کار کنند تا از عملکرد طبیعی موتور اطمینان حاصل شود. وقتی سیم‌های شمع خراب می‌شوند، مشکلات زیادی در موتور ایجاد می‌شود.

دور موتور خشن

شایع ترین علامت خرابی سیم های شمع، خشن بودن در دور آرام موتور است. سیم های شمع وظیفه انتقال جریان الکتریکی از سیستم الکتریکی خودرو به شمع های موتور را بر عهده دارند، جایی که جریان الکتریکی برای احتراق مخلوط هوا/سوخت موتور استفاده می شود. سیم‌های شمع بد می‌توانند جریان طبیعی الکتریکی را که به شمع‌های خودرو می‌رسد، مهار کنند، که می‌تواند باعث بی‌حرکتی نامنظم و خشن موتور شود.

 

کاهش و افزایش صدای موتور

از دست رفتن موتور، که معمولاً در نتیجه احتراق نامنظم یا ناقص موتور رخ می دهد، یکی دیگر از علائم رایج سیم های شمع بد است. در بسیاری از مواقع، سیم‌های شمع بد باعث می‌شوند که جریان الکتریکی به شمع‌های موتور نامنظم شود و بین دوره‌های کوتاه جریان عادی و دوره‌های کوتاه جریان غیرعادی و نامنظم متناوب شود. نتیجه این دوره‌های احتراق نامنظم و ناقص موتور است که می‌تواند خود را به‌عنوان از دست دادن موتور نشان دهد.

محل اقامت موتور

تردید موتور، که معمولاً در هنگام شتاب گیری بیشتر مشهود است، وضعیتی است که اغلب ناشی از جریان غیرعادی سوخت به موتور یا هدایت الکتریکی غیرعادی به شمع های خودرو است. سیم‌های شمع بد، چه در داخل تخریب شوند یا در پوشش‌های بیرونی خود دچار ترک‌ها و شکستگی‌هایی شوند که باعث تداخل الکتریکی می‌شود، اگر جریان طبیعی جریان الکتریکی را که از باتری خودرو به شمع‌های موتور منتقل می‌شود، مختل کنند، می‌توانند باعث تردید موتور شوند.

علائم و نشانه های شمع وایر خراب

کاهش قدرت موتور

هدایت الکتریکی مناسب به شمع های خودرو برای اطمینان از احتراق مناسب موتور و قدرت موتور مورد نیاز است. هر گونه ناهنجاری در سیستم الکتریکی خودرو، از جمله در شمع‌ها و سیم‌های شمع، می‌تواند تأثیر منفی بر شلیک شمع داشته باشد که بر احتراق موتور و قدرت موتور تأثیر می‌گذارد. سیم‌های شمع بد در صورتی که جریان عادی برقی را که به شمع‌های خودرو می‌رسد را مهار کنند یا در آن اختلال ایجاد کنند، می‌توانند منجر به کاهش قابل توجه توان موتور شوند.

جهش موتور

یکی از علائم رایج یک مشکل الکتریکی خودرو، بالا رفتن موتور است، وضعیتی که زمانی اتفاق می‌افتد که یک وسیله نقلیه جهش‌های کوتاهی از جریان الکتریکی کافی به شمع‌های خود را تجربه می‌کند، که با دوره‌های کوتاهی که در آن جریان الکتریکی کاهش می‌یابد یا وجود ندارد، رخ می‌دهد. بالا آمدن موتور یکی از علائم رایج سیم های شمع بد است، به خصوص اگر سیم ها دارای ترک یا شکستگی در عایق بیرونی خود باشند، وضعیتی که می تواند مقاومت الکتریکی قابل توجهی ایجاد کند و منجر به جریان الکتریکی غیرعادی یا قطع کامل به شمع های خودرو شود.

جهت خرید وایر شمع ۲۰۷ کلیک کنید.

جهت خرید وایر شمع ال 90 کلیک کنید.

سیم های شمع معیوب

چه یک تنظیم کامل انجام دهید یا فقط شمع ها را عوض کنید، سیم های شمع (که به عنوان کابل های جرقه زنی نیز شناخته می شوند) باید همیشه ابتدا بررسی شوند. این امر به دلیل پیری سیم های شمع در اثر قرار گرفتن در معرض دماهای شدید (گرم و سرد)، مواد شیمیایی موتور (روغن، گریس، مایع خنک کننده و غیره) و تنش های الکتریکی ضروری است. نشانه های رایج خرابی سیم های شمع شامل کاهش قدرت، شتاب و بهره وری سوخت است. علاوه بر این، روشن شدن چراغ موتور یا آسیب قابل مشاهده به کابل ها می تواند نشانه ای از خرابی سیم باشد.

دنبال چه چیزی میگردی

حتما ابتدا سیم های شمع را برای آسیب دیدگی بررسی کنید. به دنبال هر نشانه ای از ذوب شدن یا ترک خوردگی باشید. شرایط زیر نیاز به تعویض فوری وایرهای شمع دارد:

آسیب لرزش – سایش و پارگی مداوم ناشی از لرزش موتور می تواند اتصال الکتریکی شمع را شل کند. این باعث افزایش ولتاژ مورد نیاز برای شلیک شمع می شود که می تواند به سیم پیچ احتراق و همچنین سیم های شمع آسیب برساند.

 

آسیب حرارتی – گرمای موتور می تواند عایق سیم و چکمه ها را بسوزاند. چکمه‌های آسیب‌دیده می‌توانند مانع از نشستن و عملکرد مناسب سیم شمع شوند. عایق سیمی که توسط سر آسیب دیده است می تواند به ولتاژ اجازه دهد تا به جای پرش از شکاف پایین شمع به زمین بپرد.

آسیب ساییدگی – وقتی سیم های شمع بر روی قطعات موتور، به ویژه لبه های تیز ساییده می شوند، باعث بریدگی و شکستگی در عایق می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، ولتاژ می تواند به جای رسیدن به شمع به زمین بپرد.

تست مقاومت

ابزار مورد نیاز: مولتی متر دیجیتال

از مولتی متر دیجیتال استفاده کنید، روی اهم Ω تنظیم کنید. به سادگی یک پروب متر را در هر انتهای کابل وصل کنید یا نگه دارید و مقاومت کل روی متر را بخوانید. انجمن مهندسان خودرو پیشنهاد می کند که حداکثر مقاومت باید 12000 اهم بر فوت باشد. با این حال، برخی از OEM ها حداکثر مقاومت های متفاوتی را توصیه کرده اند. برای مشخصات دقیق، به یک کتابچه راهنمای تنظیم مراجعه کنید.

مقاومت_تست

بررسی شورت

وسایل مورد نیاز: چراغ 12 ولت

چراغ تست را به زمین خوب موتور وصل کنید. با روشن بودن موتور، چراغ تست را در طول هر سیم شمع حرکت دهید. اگر جرقه ای از سیم شمع به چراغ تست در هر نقطه بپرد، این نشان دهنده خرابی عایق است و سیم شمع باید تعویض شود.

توجه: سعی کنید هنگام چک کردن شورت از تماس مستقیم با قطعات فلزی خودرو خودداری کنید.

چک کردن_برای_شورت

تست جرقه

ابزار مورد نیاز: تستر جرقه

سیم شمع را از هر شمع جدا کنید. یک دستگاه تست جرقه را به سیم و به زمین موتور وصل کنید. موتور را بچرخانید و جرقه خوب را در شکاف جرقه سنج بررسی کنید.

Spark_Test

یک جرقه خوب آبی مایل به سفید خواهد بود و در نور روز به وضوح قابل مشاهده خواهد بود. اگر جرقه خوبی وجود داشته باشد، احتمالاً مشکل در سیستم جرقه زنی نیست. سیستم سوخت رسانی و/یا زمان دقیق را بررسی کنید.

جرقه های ضعیف نارنجی یا قرمز هستند و ممکن است در نور روز به سختی دیده شوند. اگر جرقه ای ندیدید، سیم سیم پیچ را از درپوش توزیع کننده جدا کنید. تستر جرقه را به انتهای توزیع کننده سیم سیم پیچ وصل کنید. موتور را بشکنید و جرقه خوب را در دستگاه تست جرقه چک کنید. اگر جرقه وجود داشته باشد، مشکل احتمالاً در کلاهک توزیع کننده، روتور یا سیم های شمع است.

نتایج

مهم است که مراقب سیم های شمع خود باشید تا از مشکلات بعدی موتور جلوگیری کنید. در اینجا راهنمای نصب سیم های جدید در صورت زمان تعویض است.

درباره شمع های باکیفیت بیشتر بیاموزید، قطعه خودروی خود را پیدا کنید، یا امروز پیدا کنید که قطعه خودرو خود را از کجا بخرید.

وایر شمع 206 تیپ 5

وایر شمع رانا

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *