آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

علت تاب برداشتن دیسک صفحه ترمز

علت تاب برداشتن دیسک صفحه ترمز

علت تاب برداشتن دیسک صفحه ترمز:بیایید اصطلاحات خود را از همان ابتدا روشن کنیم. اصطلاح “دیسک صفحه ترمز تاب دار” تا حدودی گمراه کننده است.

تاب برداشتن یک تغییر در شکل هندسی دیسک صفحه ترمز است. دیسک صفحه ترمزهای ترمز تغییر شکل نمی دهند. از نظر هندسی تاب نمی‌خورند. در اینجا دلیل…

تاب دیسک صفحه ترمزها چگونه ایجاد می شوند

روش ساخت اکثر دیسک صفحه ترمزها یک فرآیند ریخته گری است که با ریختن فولاد مذاب یا آلیاژ آهن در قالب شروع می شود. هنگامی که به تدریج سرد و سفت شد، ریخته گری دیسک صفحه ترمز ناهموار از قالب خارج می شود و ماشینکاری می شود تا زمانی که دیسک صفحه ترمز کاملاً نو باشد، به نظر می رسد.

علائم تاب داشتن دیسک و صفحه

علائم تاب داشتن دیسک و صفحه

این فرآیند سطوح دیسک صفحه ترمز را به وجه نصب روی توپی دیسک صفحه ترمز می رساند. سوراخ های نصب یا ابزارهای جایگزین برای اتصال نیز اضافه می شود. دیسک صفحه ترمز جدید چرخیده و به صورت دینامیکی متعادل خواهد شد.

سپس دیسک صفحه ترمز جدید ممکن است با یک پوشش ضد زنگ پوشش داده شود. همچنین با یک روغن نگهدارنده چسبنده ضد زنگ می شود و در یک جعبه محکم قرار می گیرد. سپس به سازنده خودرو، فروشنده خودرو یا فروشگاه قطعات محلی شما ارسال می شود. هنگامی که ضد زنگ زدگی جدا شد دیسک صفحه ترمز برای نصب روی ماشین شما آماده است.

علائم خرابی دیسک و صفحه

از آنجایی که ساختار اصلی دیسک صفحه ترمز ترمز از فرآیند ریخته گری اولیه که در دمای بسیار بالا انجام می شود ناشی می شود، دیسک صفحه ترمز ترمز هرگز تاب نمی خورد. به سادگی هرگز به دمای لازم برای تضعیف مواد و اجازه تاب برداشتن نمی رسد. بنابراین وقتی مشکل ترمز داریم ممکن است فکر کنیم که دیسک صفحه ترمز تاب خورده داریم، اما واقعا این مشکل چیست؟

توجه داشته باشید که در سراسر این مقاله ما به طور مکرر از اصطلاح “دیسک صفحه ترمز تاب دار” برای اشاره به دیسک صفحه ترمزهایی استفاده می کنیم که دارای شرایط و کیفیت هایی هستند که در زیر توضیح خواهیم داد.

دیسک صفحه ترمز تابدار چیست؟

در حین استفاده از ترمز در وسیله نقلیه شما، لنت های ترمز به طور مداوم فرسوده می شوند. دیسک صفحه ترمزها به خوبی فرسوده می شوند اما نه به سرعت لنت ها.

اندازه گیری دیسک صفحه ترمز ترمز

اندازه گیری دیسک صفحه ترمز ترمز

در این فرآیند، مواد لنت ترمز یک پوشش بسیار بادوام را به دیسک صفحه ترمز منتقل می کند که از رزین های پیچیده تشکیل شده است که مواد اصطکاک لنت را در کنار هم نگه می دارد. رانندگی معمولی و استفاده از ترمز باعث می شود که این رسوبات رزین به طور یکنواخت و صاف روی سطح دیسک صفحه ترمز اعمال شوند. آنها میکروسکوپی هستند و با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند.

بیشتر بخوانید: آموزش ترمز گیری و صرفه جویی در لنت های ترمز خودرو

علائم خرابی دیسک و صفحه

دیسک صفحه ترمزهای شما، اگر به درستی کار کنند، با این روکش رزینی یکنواخت همیشه براق و صاف به نظر می رسند و همچنین ممکن است یک الگوی محیطی از برآمدگی های بسیار ظریف را نشان دهند.

این آبکاری نامطلوب دیسک صفحه ترمزها با رزین های پد است که می تواند اثراتی را ایجاد کند که ممکن است به عنوان دیسک صفحه ترمز تاب خورده از آن یاد کنیم. آبکاری می تواند ناهموار و دارای ارتفاع های مختلف باشد که باعث تغییرات ضخامت سطح دیسک صفحه ترمز می شود. این را می توان با استفاده از یک عمق سنج متصل به سازه جامد مجاور ارزیابی کرد.

علت تاب برداشتن دیسک صفحه ترمز

سپس می توان سطح دیسک صفحه ترمز را با چرخاندن دیسک صفحه ترمز با دست اندازه گیری کرد. تغییر ارتفاع بیش از 0.002 اینچ (0.051 میلی متر) برای ایجاد احساس چرخش دیسک صفحه ترمز هنگام ترمز کافی است.

و برای برخی خودروها تغییر در ضخامت دیسک صفحه ترمز حتی کمتر از این حد به راننده نشان می دهد که دیسک صفحه ترمز (یا دیسک صفحه ترمزها) تاب برداشته است.

نشانه های تاب برداشتن دیسک صفحه ترمز

وضعیتی که اغلب به اشتباه به عنوان دیسک صفحه ترمز تاب خورده نشان داده می شود با یکی از این رفتارهای ترمز آزاردهنده مشهود است.

شماره 1 – صدای جیغ ترمز

صدای ناله هنگام شتاب گیری

صدای ناله هنگام شتاب گیری

ترمزها ممکن است به طور متناوب در هنگام توقف آرام جیغ بزنند.

شماره 2 – ماشین هنگام ترمز می لرزد

خودرو به آرامی متوقف نمی شود اما در هنگام ترمز ملایم ضربان دارد (لرزش می کند). می توانید این لرزش ظریف را از طریق صندلی احساس کنید.

شماره 3 – تکان دادن فرمان

فرمان می لرزد

فرمان می لرزد

اگر دیسک صفحه ترمز ترمز جلو انحراف داشته باشد، فرمان در هنگام توقف تپش یا لرزش خواهد داشت. با کاهش سرعت خودرو، فرکانس این لرزش کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید: آموزش ترمزگیری از صفر تاصد

شماره 4 – وسیله نقلیه به یک طرف می کشد

ممکن است خودرو در حین توقف به سمت راست یا چپ کشیده شود. این می تواند در ترافیک سنگین بسیار خطرناک باشد.

شماره 5 – سطح دیسک صفحه ترمز ترمز ناسازگار به نظر می رسد

علائم پیچ خوردگی دیسک صفحه ترمز

علائم پیچ خوردگی دیسک صفحه ترمز

اگر به صورت بصری بررسی شود، ممکن است یک یا چند دیسک صفحه ترمز فاقد ظاهر براق صاف باشند. در عوض، هر یک ممکن است یک الگوی ناهموار از مناطق تیره و روشن یا الگوهایی از رنگ آبی متمایل به سیاه نشان دهند که نشان دهنده گرمای بیش از حد محلی است.

شماره 6 – عملکرد ترمز با گذشت زمان بدتر می شود

یک دیسک صفحه ترمز با آسیب خفیف در زمانی که توقف سریع ضروری باشد به طور معمول عمل می کند. با این حال، وضعیت با گذشت زمان بدتر می شود و در نهایت چنین دیسک صفحه ترمزی (یا دیسک صفحه ترمزها) ممکن است در صورت نیاز یک توقف قدرتمند ایجاد نکند.

چه چیزی باعث پیچ خوردگی دیسک صفحه ترمزها می شود؟

این آبکاری نامطلوب سطح دیسک صفحه ترمز می تواند در طول هر یک از این رویدادها رخ دهد:

شماره 1 – ترمز سخت

پدال ترمز

پدال ترمز

ترمز بسیار سخت مانند کاهش سرعت اضطراری از سرعت بزرگراه و به دنبال آن توقف ناگهانی خودرو در شانه بزرگراه. دیسک صفحه ترمزهای بی حرکت اما داغ در برابر لنت های ترمز داغ می توانند به هر یک از لنت های ترمز لنت مانندی از رزین منتقل شوند.

یا سطوح

اگر اجازه دهید ترمزها خنک شوند، این رزین سفت می شود و در حین رانندگی بعدی فرسوده شدن بسیار سخت می شود.

این یک رویداد شدید است و احتمالا برای اکثر رانندگان نادر است. یکی از مواردی که در حین رانندگی در بزرگراه باید به خاطر بسپارید این است: اگر به کاهش سرعت شدید نیاز دارید (مثلاً برای جلوگیری از برخورد)، در صورت امکان فوراً توقف نکنید. حداقل پنج مایل به رانندگی ادامه دهید تا ترمزها خنک شوند.

بیشتر بخوانید: اگر در جاده ترمز خراب شود باید چه کار کنیم؟

در حالی که در آن بزرگراه هستید، اگر برای استراحت توقف می کنید یا به منطقه مشرف می شوید، در صورت امکان به آرامی سرعت خود را کم کنید. ماشین شما برای مدتی در چنین توقفی پارک می‌شود و شما نمی‌خواهید که با ترمزهای واقعاً داغ در آنجا بنشینید.

شماره 2 – ترافیک را متوقف کنید و بروید

 

توقف مکرر و رانندگی از سرعت 35 مایل در ساعت یا بیشتر، که ممکن است نشان دهنده رانندگی شما از محل کار به سمت خانه باشد و پس از آن زمان صفر را با سرعت ثابت سپری کنید تا ترمزها خنک شوند.

چنین رانندگی روزانه، به تدریج باعث تجمع ناهمواری از رزین سخت در دیسک صفحه ترمزهای ترمز می شود که در نهایت می تواند منجر به تاب برداشتن رفتار دیسک صفحه ترمز شود. این وضعیت به ترمزهای جلو محدود می شود که بیشتر کار را برای توقف وسیله نقلیه شما انجام می دهند.

شماره 3 – فرودهای طولانی و شیب دار

بزرگراه درجه شیب دار

 

فرودهای طولانی در جاده های کوهستانی شیب دار می تواند به انحراف دیسک صفحه ترمز کمک کند. به عنوان مثال، فرود به سمت شرق از I-70 در کلرادو از ال رانچو به حومه دنور یا فرود در جاده اتومبیل از بالای کوه واشنگتن در نیوهمپشایر به ذهن متبادر می شود.

علائم خرابی دیسک خودرو

یک لحظه به ترسناک ترین دویدن در سراشیبی خود فکر کنید. شما از ترمزهای خود برای کنترل سرعت استفاده خواهید کرد. به هر حال، در صورت وجود، از دورهای خنک کننده ترمز استفاده کنید، اما توقف های خود را کوتاه نگه دارید و به محض فراهم شدن شرایط، رانندگی را از سر بگیرید.

ادامه دادن به راندن باعث افزایش خنک‌سازی یکنواخت دیسک صفحه ترمز می‌شود و این امر سخت شدن رسوبات پد به دیسک صفحه ترمز را به حداقل می‌رساند.

به طور خلاصه، یک دیسک صفحه ترمز تاب خورده، دیسک صفحه ترمزی است که در اثر یک یا چند مورد از رویدادهای فوق آسیب دیده است. رسوبات حاصل ضخامت ناهمواری دیسک صفحه ترمز ایجاد می کند.

این وضعیت با گذشت زمان بدتر می‌شود، زیرا نواحی پوشش‌داده‌شده ضخیم دیسک صفحه ترمزها در حین ترمز بسیار داغ‌تر از نواحی پایین‌تر می‌شوند و باعث ایجاد رزین‌های لنت اضافی می‌شوند.

چگونه می توان تشخیص داد که دیسک صفحه ترمزهای جلو یا عقب تاب دارند؟

اگر دیسک صفحه ترمزهای جلو تاب داشته باشند، ضربان یا لرزش را از طریق فرمان حس خواهید کرد.

اگر این ضربان را از طریق صندلی ماشین احساس می کنید اما فرمان نمی لرزد، احتمالاً مشکل دیسک صفحه ترمز در چرخ های عقب است.

با این حال، تاب برداشتن دیسک صفحه ترمزهای عقب کمتر از دیسک صفحه ترمزهای جلویی است، زیرا هنگام توقف، جلوها بسیار گرمتر از دیسک صفحه ترمزهای عقب می شوند. بنابراین خطر انتقال رزین پد برای دیسک صفحه ترمزهای جلو بیشتر است.

آیا دیسک صفحه ترمزهای تاب دار خطرناک هستند؟

ماشین تصادف کرد

هر شرایطی که بر ترمز شما تأثیر منفی بگذارد می تواند خطرناک باشد. دیسک صفحه ترمزهای تاب خورده می توانند راندمان توقف ترمزهای شما را کاهش دهند و در نتیجه فواصل توقف طولانی تری داشته باشند. این یک نتیجه نامطلوب است که می تواند با یک برخورد به پایان برسد.

هر زمانی که هنگام اعمال ترمز احساس نبض در هنگام کاهش سرعت کردید باید باعث نگرانی شود. به زودی باید برای ارزیابی و اقدامات اصلاحی به فروشنده یا مکانیک خود سفر کنید.

این وضعیت ضربان دار در هنگام توقف همچنین می تواند باعث افزایش سایش سیستم تعلیق و فرمان شود. اگر مشکل دیسک صفحه ترمز تاب خورده به زودی اصلاح نشود، چنین سایش در طول زمان انباشته می شود و هزینه تعمیرات مورد نیاز را افزایش می دهد.

آیا بستر در لنت ها می تواند رفتار دیسک صفحه ترمز تاب خورده را اصلاح کند؟

هنگامی که برای اولین بار متوجه می شوید، گاهی اوقات می توان مقدار خفیف ضربان ترمز را با تکرار روش جدید لنت ترمز اصلاح کرد. این روش در مرحله 16 مقاله “چگونه لنت ترمز را تعویض کنیم” توضیح داده شده است.

اگر این روش نتواند مشکل ضربان ترمز را تصحیح کند، نیاز به دیسک صفحه ترمز یا تعویض مجدد دیسک صفحه ترمزها خواهد بود.

آیا دیسک صفحه ترمزهای تابدار را می توان دوباره روکش کرد؟ (یا باید تعویض شوند؟)

ظاهر مجدد به چه معناست

 

اگر ضخامت مواد کافی روی دیسک صفحه ترمزها وجود داشته باشد، می توان آنها را دوباره روی سطح قرار داد. و این مشکل تاب خوردگی دیسک صفحه ترمز را اصلاح می کند.

هنگامی که دیسک صفحه ترمزها مجدداً روکش یا تعویض شدند، همانطور که در بالا توضیح داده شد، نیاز به بستر کردن آنها را نادیده نگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *