آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

علت ترک خوردن سر سیلندر

علت ترک خوردن سر سیلندر

علت ترک خوردن سر سیلندر :ترک خوردن سر سیلندر، می تواند منجر به آسیب فاجعه بار به موتور شود.

در برخی موارد، ترک سر سیلندر ممکن است بسیار شدید باشد. که تعویض موتور کامل تنها راه درمان است.

بنابراین، دلایل ترک خوردن سرسیلندر، همه نسبتا ساده و قابل پیشگیری هستند. به جز در مورد خرابی قطعات مکانیکی بدون تقصیر اپراتور.

علت ترک خوردن سر سیلندر چیست

ترک خوردگی عمده سر سیلندر، می تواند باعث آسیب شدید به سیلندرهای موتور شود. بنابراین، هنگام تعویض سر سیلندر یا واشر سر؛ مطمئن شوید که از قطعات درست استفاده می کنید.

ترک خوردن سر سیلندر - گرمای بیش از حد شایع ترین علت است

ترک خوردن سر سیلندر – گرمای بیش از حد شایع ترین علت است

سر سیلندر که در ترکیب با واشر سر استفاده می شود، سیلندرهای موتور را آب بندی می کند. در صورت نشتی های جزئی، سیلندرها ممکن است فشرده سازی خود را از دست بدهند و دچار اشتباه شوند.

جهت خرید کاسه نمد قیفی گیربکس پژو 206 کلیک کنید 

جهت خرید  کاسه نمد قیفی گیربکس 405 کلیک کنید 

بنابراین، حتی یک ماشین کاملاً جدید نیز می تواند ترک خوردن سر سیلندر را تجربه کند. در نتیجه، ممکن است قطعاتی داشته باشید که به اشتباه نصب شده اند یا نقاط ضعفی در فلز داشته باشید.

بیشتر بدانید : نحوه تعویض کاسه نمد ته میلنگ

مطمئن شوید که هر وسیله نقلیه را قبل از خرید آن بررسی کنید تا آن را بررسی کنید. اجزای نصب نادرست این شامل واشر سر سیلندر است. زیرا نصب نادرست این قطعه حیاتی می تواند باعث نشتی شود.

ترک خوردن سر سیلندر خودرو

ترک سر سیلندر، به عنوان تولید کنندگان خودرو رایج تر شده است. از فلزات مخلوط در موتورهای خود استفاده می کنند. به عنوان مثال، بسیاری از وسایل نقلیه دارای یک موتور چدن جامد هستند. اما سرسیلندر آلومینیومی این دو فلز با سرعت های متفاوتی منبسط می شوند. و این می تواند منجر به ترک خوردن سر سیلندر شود.

شایع ترین علت ترک خوردن سر سیلندر، گرم شدن بیش از حد است

هنگامی که یک وسیله نقلیه بیش از حد گرم می شود، به تمام اجزای فلزی آن فشار وارد می کند. این شامل سر سیلندر است که اغلب در مرکز گرما قرار دارد. این می تواند باعث از کار افتادن واشر سر شود. در نتیجه، منجر به ترک سر سیلندر می شود. با تاب برداشتن اجزا و شروع فشار شروع به نشت می کند. همه رانندگان باید وسایل نقلیه خود را به درستی نگهداری کنند تا از گرمای بیش از حد جلوگیری شود.

آن را بدتر از آنچه هست نکنید

بسیاری از رانندگان هنگام داغ شدن بیش از حد موتور، به اشتباه آب خنک را داخل رادیاتور می ریزند. این ایده خوبی نیست. زیرا، تغییر سریع دما باعث می شود. ترک خوردن سر سیلندر، به دلیل تنش حرارتی. در حالتی که سر سیلندر از گرمای بیش از حد جان سالم به در می برد. راننده ممکن است ناخواسته آن را با تلاش برای انجام کارهای خوب از بین ببرد.

سر سیلندر ترک خورده

سر سیلندر ترک خورده

ترک خوردن سر سیلندر نیز می تواند ناشی از نقاط داغ موضعی در موتور باشد. اینها معمولاً در برخی از قسمت‌های سیستم خنک‌کننده خرابی نشان می‌دهند. بنابراین، همیشه مطمئن شوید که نقاط داغ مورد توجه قرار می گیرند. به ویژه، اگر واشر سر شما اخیراً خراب شده باشد.

 

نقاط داغ اغلب ناشی از موارد زیر است:

انبساط ناهموار قطعات موتور

شلنگ های نشتی

پیش اشتعال در سیلندرهای موتور

مشکلات سرسیلندر ترک خورده

برای جلوگیری از گرمای بیش از حد، مطمئن شوید که رادیاتور شما پر و در شرایط خوبی است. با یک کلاه راد محکم مهر و موم شده. علاوه بر این، مطمئن شوید که ترموستات موتور شما در وضعیت خوبی کار می کند. و به طور دقیق دما را منعکس می کند. مطمئن شوید که کمربند کشیده یا شلنگ نشتی ندارید. و اینکه فن به طور موثر کار می کند.

بنابراین، اگر موتور شما بیش از حد گرم شد، متوقف کنید، موتور را خاموش کنید. و قبل از اضافه کردن آب، اجازه دهید کاملا خنک شود.

تشخیص خرابی واشر سر سیلندر، با جستجوی علائم، می تواند کاملا گمراه کننده باشد

واشر سر خراب یک چیز واحد نیست. واشرهای سر ممکن است به طرق مختلف خراب شوند. بسیاری از انواع شکست ممکن است، که هر کدام علائم متفاوتی دارند. علائمی که ممکن است متوجه شویم به این بستگی دارد. واشر سر چگونه و کجا خراب می شود. دود اگزوز بلافاصله بازدارنده های موجود در مایع خنک کننده را از بین می برد. و شرایط اسیدی را تنظیم کنید.

عوارض جانبی نشتی  واشر سر سیلندر

این به اندازه کافی بد است، اما مایع خنک کننده پس از آن جریان الکتریکی را هدایت می کند. این کار رادیاتور و سایر قسمت‌های سیستم را از داخل می‌خورد. اگر مایع خنک کننده نیز وارد سیلندرها شود، نتیجه یک موتور ضعیف خواهد بود.

نشت احتراق در ناحیه دریچه

نشت احتراق در ناحیه دریچه

نشتی احتراق در ناحیه سوپاپ، خنک کننده را در هنگام شتاب گیری شدید از بین می برد. باعث ایجاد گرمای بیش از حد می شود. هنگامی که شتاب متوقف می شود، مایع خنک کننده منحرف شده به منطقه باز می گردد. منجر به آسیب داخلی موتور می شود. اگر سر سیلندر حتی اندکی تاب خورده باشد، می تواند باعث نشتی شود.

نتیجه

در نتیجه، تعویض سرسیلندر گاهی تنها انتخاب شماست. در نهایت، اگر خوش شانس باشید که سر را با یک واشر سر جدید بازسازی کنید، می توانید این کار را انجام دهید.

جهت خرید کاسه نمد قیفی گیربکس پژو 206 کلیک کنید 

جهت خرید  کاسه نمد قیفی گیربکس 405 کلیک کنید 

کاسه نمد میل سوپاپ پراید

کاسه نمد میل سوپاپ 206 تیپ 5

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *