اخبار خودرو, نکات خودرویی

لیز خوردن کلاچ چیست؟

لیز خوردن کلاچ چیست؟

این روزها تعداد بسیار کمی از وسایل نقلیه دارای جعبه دنده دستی هستند. اما اگر اتومبیل شما از معدود افرادی است که این کار را انجام می دهد ، می توانید انتظار داشته باشید که کلاچ آن در نهایت فرسوده شود.

لیز خوردن کلاچ: علائم ، هزینه جایگزینی ، نحوه رفع مشکل
فهرست :
1. لیز خوردن کلاچ چیست؟
2. نشانه های کلاچ لغزنده
3. چگونه کلاچ لغزشی را بررسی می کنید؟
4- تعمیر کلاچ لغزشی چقدر هزینه دارد؟
5- آیا خودم می توانم کلاچ را تعویض کنم؟
6. کلاچ لغزشی را چگونه تعمیر می کنید؟
این روزها تعداد بسیار کمی از وسایل نقلیه دارای جعبه دنده دستی هستند. اما اگر اتومبیل شما از معدود افرادی است که این کار را انجام می دهد ، می توانید انتظار داشته باشید که کلاچ آن در نهایت فرسوده شود.
تقریباً مانند لنت های ترمز ، کلاچ به عنوان یک وسیله فرسوده در نظر گرفته می شود ، به این معنی که برای دوام خودرو استفاده نشده است. هنگامی که کلاچ اتومبیل شما شروع به فرسایش یا خرابی زودرس می کند ، ممکن است علائمی مانند لغزش کلاچ را مشاهده کنید.

لیز خوردن کلاچ چیست؟

لیز خوردن کلاچ چیست؟

جعبه دنده دستی کلاچ کیت تعمیر خودرو جدا شده است
از چپ به راست: یاتاقان آزاد کننده کلاچ ، صفحه فشار ، دیسک اصطکاک و چرخ دنده.
برای درک لغزش کلاچ ، ابتدا باید بدانید که کلاچ گیربکس دستی چگونه کار می کند. یک مجموعه معمولی کلاچ گیربکس دستی شامل چهار جز primary اصلی است: چرخ دنده ، دیسک اصطکاک ، صفحه فشار و تحمل رها.

وقتی پدال کلاچ فشار می یابد ، یاتاقان آزاد کننده صفحه فشار را از دیسک اصطکاک دور می کند و در نتیجه دیسک اصطکاک از چرخ لنگر خارج می شود. در این حالت موتور از سیستم انتقال قدرت جدا شده و نمی توان نیروی چرخشی را به چرخ های محرک ارسال کرد.

از طرف دیگر ، هنگامی که پدال کلاچ آزاد می شود (پا از پدال خارج می شود) ، صفحه فشار دیسک اصطکاک را فشرده به چرخ لنگر نگه می دارد. در این حالت موتور به گیربکس متصل است و می توان نیروی چرخشی را به چرخ های محرک منتقل کرد.

بنابراین ، لغزش کلاچ چیست؟ لیز خوردن کلاچ زمانی اتفاق می افتد که دیسک اصطکاک محکم در برابر چرخ لنگر نگه داشته نشده باشد. با لغزش دیسک اصطکاک ، جریان برق بین موتور و سیستم انتقال قدرت قطع می شود.

اگرچه لغزش معمولاً ناشی از دیسک اصطکاک فرسوده است ، اما از دیگر امکانات می توان به بازی بدون کفش پدال کلاچ ، صفحه فشار ضعیف و سطح جفت گیری آلوده به روغن اشاره کرد.

نشانه های کلاچ لغزنده

لیز خوردن کلاچ چیست؟

اگر کلاچ ماشین شما در حال لغزش است ، علائم آن کاملاً واضح است. لغزش کلاچ منجر به افزایش دور موتور بدون افزایش متناظر در سرعت خودرو می شود. هنگام رانندگی ، متوجه مسابقه موتور خواهید شد ، اما ماشین سرعت بیشتری ندارد. زیرا لیز خوردن کلاچ جریان برق بین موتور و گیربکس را مختل می کند.

چگونه کلاچ لغزشی را بررسی می کنید؟

فکر می کنید کلاچ ماشین شما ممکن است در حال لغزش باشد؟ با انجام موارد زیر می توانید لغزش را بررسی کنید:

ترمز دستی خودرو را تنظیم کرده و چرخ های محرک را خفه کنید.
جعبه دنده را در دنده بالا قرار دهید.
دور موتور را کمی افزایش دهید.
پدال کلاچ را به آرامی رها کنید.
پس از آزاد شدن پدال کلاچ ، موتور باید بلافاصله متوقف شود. اگر موتور به کار خود ادامه دهد (حتی به صورت لحظه ای) یا کند شود و به کار خود ادامه دهد ، کلاچ در حال لغزش است.

هزینه تعمیر کلاچ لغزشی چقدر است؟

جزئیات مونتاژ کلاچ خودرو
اگر مونتاژ کلاچ فرسوده مقصر باشد ، معمولاً می توانید انتظار داشته باشید که برای تعویض کلاچ مبلغی بین 1000 تا 2500 دلار برای یک حرفه ای بپردازید.
هزینه تعمیر کلاچ لغزش به عوامل مختلفی بستگی دارد ، از جمله اینکه علت شروع لغزش چیست. اگر مونتاژ کلاچ فرسوده مقصر باشد ، معمولاً می توانید انتظار داشته باشید که برای تعویض کلاچ مبلغی بین 1000 تا 2500 دلار برای یک حرفه ای بپردازید. مطمئناً هزینه دقیق به نوع وسیله نقلیه شما و سایر متغیرها بستگی دارد.

آیا خودم می توانم کلاچ را تعویض کنم؟

اگر ابزار و دانش کافی دارید می توانید با تعویض مجموعه کلاچ خود صرفه جویی کنید دارای طیف گسترده ای از کلاچ های جایگزین برای مدل ها و مدل های مختلف است.

به یاد داشته باشید ، اما تعویض مجموعه کلاچ ، یک ترمیم مناسب برای DIY نیست. این کار ابتدا شامل حذف مجموعه انتقال قدرت است – یک کار پیچیده و پر کار. تا زمانی که تجهیزات لازم و اطمینان از مهارت تعمیر خودرو خود را نداشته باشید ، تعویض کلاچ شغلی است که بهتر است به یک حرفه ای سپرده شود.

چگونه کلاچ لغزشی را درست می کنیم؟

برای تعمیر کلاچ لغزش ، شما (یا مکانیک خود) ابتدا باید تعیین کنید که علت لغزش چیست. همانطور که گفته شد ، لیز خوردن کلاچ می تواند ناشی از بازی بیش از حد از پدال کلاچ ، سطح جفت گیری آلوده به مایعات ، یک دیسک اصطکاک فرسوده یا یک صفحه فشار ضعیف باشد.
هنگامی که علت نگرانی را تعیین کردید ، می توانید تعمیرات لازم را برای تعمیر خودرو انجام دهید. معمولاً (اما نه همیشه) ، تعویض مجموعه کلاچ خواهد بود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *