آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

ماشین من چه گیربکسی دارد؟

ماشین من چه گیربکسی دارد؟

ماشین من چه گیربکسی دارد؟آیا تا به حال برای خرید اتومبیل به صورت آنلاین و سپس جستجوی خود با «گیربکس دستی» فیلتر کرده اید، زیرا همه اتومبیل های جالب این خودروها را دارند؟ اگر این کار را نکرده اید، اکنون آن را امتحان کنید. من منتظر می مانم. what-transmission-do-i-have

ماشین من چه گیربکسی دارد؟

دیدن؟؟ آیا آن چیزی که پیدا کردید عالی نیست؟ اکنون، سعی کنید بر اساس قیمت مرتب کنید و از پایین بشکه شروع کنید و به من بگویید که فقط برای توجیه خرید خودروی پروژه دیگری تلاش نکردید.

در حالی که این یک مماس به نظر می رسد، منظور من این است که اتومبیل ها دارای گیربکس های مختلفی هستند – پیوند بین موتور و چرخ های شما که می چرخند تا اتومبیل شما به جلو حرکت کند. چطور می شود کمی حفاری کنیم تا بفهمیم زیر آن چه می گذرد؟

در اینجا سه ​​نوع مختلف گیربکس موجود در خودروهای امروزی به همراه پنج راه برای کمک به شناسایی مدل گیربکس خاص وجود دارد.

گیربکس چگونه کار می کند

گیربکس دستی، همانطور که از نامش پیداست، بیشتر یک رویکرد عملی برای تعویض دنده است. به یاد دارید زمانی که دوچرخه داشتید و اگر همیشه در همان دنده بمانید، برای بالا رفتن از تپه ها مشکل بیشتری خواهید داشت؟

به یاد دارید زمانی که بالاخره از آن تپه بلند شدید، و سپس وقتی شروع به فرود کردید، نمی توانستید پاهای خود را آنقدر سریع بچرخانید که سرعت بیشتری داشته باشید؟ این به این دلیل است که شما جابجا نشدید.

تعویض دنده به شما کمک می‌کند تا میزان قدرتی را که از طریق پیشرانه خود وارد می‌کنید کنترل کنید و وقتی موتور پای شما است، باید مطمئن شوید دوچرخه‌تان در دنده مناسب است تا پاهای خود را بیش از حد کار نکنید.

همین مفهوم در مورد ماشین شما نیز صدق می کند. برای اینکه موتور شما دوام بیشتری داشته باشد، باید دنده ها را تعویض کنید تا انتقال نیرو را به بهترین نحو انجام دهید. اگر این کار را نمی کردید، مانند شتاب گیری از صفر مایل در ساعت در دنده 6 بود.

نحوه شناسایی گیربکس خودرو

دستگیره تعویض دنده دستی

دستگیره تعویض دنده دستی

یک راه خوب برای شناسایی گیربکس دستی این است که ابتدا به آن نگاه کنید. آیا تصویری در بالای دستگیره دارد که شبیه نمای پرنده ترون به رنگ سیاه و سفید با اعداد در انتهای هر خط باشد؟ اگر چنین است، احتمالاً گیربکس دستی است.

هنوز نمی توان گفت؟ گیربکس را بگیرید و کمی آن را تکان دهید. ممکن است مالک آن را در موقعیت خنثی (نه در دنده) گذاشته باشد، بنابراین شما بازی زیادی از چپ به راست، جلو و عقب خواهید داشت. اگر اصلاً حرکت نمی کند، یا گیربکس دستی نیست یا هنوز در دنده است.

از آنجایی که ممکن است در این مرحله هنوز نتوانیم تشخیص دهیم، به سمت چپ یا راست انتقال نگاه کنید و بررسی کنید که آیا حروف و اعدادی مانند “P، R، N، D، 1، و 2” وجود دارد یا خیر. اگر وجود داشته باشد، آن چیزی است که ما آن را انتقال “اتوماتیک” می نامیم.

انتقال خودکار

لیز خوردن گیربکس اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک

درست مانند “دستی” به معنای انجام کاری با دستان شما، “اتوماتیک” که در مورد گیربکس ها اعمال می شود به این معنی است که خودرو اساساً خود را تغییر می دهد. این روزها 99 درصد خودروها جابجا می شوند. سوار ماشین می شوید، آن را روشن می کنید، گیربکس را روی «D» قرار می دهید (برای «درایو»)، ترمز را رها می کنید و در راه هستید.

با فشار دادن پدال گاز، دور موتور افزایش می یابد و گیربکس کمی سریعتر می چرخد. این باعث افزایش فشار روغن می شود یا سنسوری را فعال می کند که گیربکس را به دنده بالاتر تغییر می دهد. این کار سرعت موتور را کاهش می دهد و به شما امکان می دهد با کارایی بیشتری در جاده حرکت کنید زیرا بنزین زیادی مصرف نمی کنید.

نحوه شناسایی گیربکس اتوماتیک

در حالی که این گیربکس هنوز یک چوب دارد که با گرفتن آن به چرخ دنده “درایو” منتقل می شود، تقریباً به همان اندازه بازی نخواهد داشت و یک سری اعداد (معمولاً 1-5 یا 6) را برای انتخاب به شما نمی دهد. از جانب. اهرم تعویض دنده یا روی ستون فرمان یا فقط در سمت شما به سمت وسط خودرو قرار خواهد گرفت.

اهرم را برسید و به سمت “R” حرکت دهید تا ماشین از پارک خارج شود و به “معکوس” بروید. این به ماشین اجازه می دهد تا در صورت نیاز به عقب نشینی از محل پارک یا ایجاد فاصله بین خود و یک مانع، به عقب حرکت کند.

اگر می‌خواهید بی‌صدا از تپه پایین بیایید، زیرا نمی‌خواهید والدینتان را بیدار کنید، گیربکس را در موقعیت «N» (خنثی) بیندازید. به این ترتیب، می توانید موتور را در حالی که از تپه نهایی به سمت راهروی خود پایین می روید، بکشید.

**لطفاً توجه داشته باشید، ما نابودی موتور خودروی شما را توصیه نمی‌کنیم، زیرا فرمان را سخت‌تر می‌کند، زیرا دیگر فرمان برقی ندارید!** (من فقط به معنای تئوری به این موضوع اشاره می‌کنم)

“Drive” کاملاً خود توضیحی است. در این موقعیت، ماشین شما به کارآمدترین شکل ممکن حرکت می کند. یک نقطه تعویض از پیش تعیین شده زیر 3000 دور در دقیقه به طور معمول وجود خواهد داشت، و اگر آن را کف کنید، خودرو با بیشترین سرعت ممکن پایین می آید و شتاب می گیرد.

عملکرد حالت های حرکتی گیربکس اتوماتیک

عملکرد حالت های حرکتی گیربکس

اغلب، در زیر موقعیت “D”، “2” وجود دارد که مخفف دنده دوم است. وقتی هستید به این دنده تغییر می دهید رانندگی در کوهستان انجام می دهید و می خواهید ترمزهای خود را در قسمت سراشیبی حفظ کنید.

این باعث می شود موتور از سرعت مورد نیاز برای دنده دوم تجاوز نکند و از آنجایی که حرکت ماشین شما را به سمت پایین می برد، موتور سرعت ماشین را کاهش می دهد. اگر بخواهید تمام راه را روی ترمزها دراز بکشید، سایش زودرس لنت‌ها را وارد می‌کنید و حتی ممکن است منجر به خرابی شود.

اگر از چیزی بسیار شیب دار پایین می روید یا بالا می روید، ممکن است فقط بخواهید گیربکس را در “L” برای کم یا “1” برای دنده اول قرار دهید. این به شما این امکان را می دهد که از تمام موتور در پایین ترین گزینه دنده استفاده کنید تا بیشترین چرخش چرخ را در هر ورودی دریچه گاز داشته باشید. اگر می‌خواهید در گیربکس اتوماتیک دچار فرسودگی شوید، اگر می‌خواهید هر نوع چرخشی داشته باشید، به این ویژگی نیاز دارید.

در نهایت، بسیاری از خودروهای جدیدتر دارای گیربکس اتوماتیک با حالت دستی خواهند بود. این به شما این امکان را می‌دهد که دنده‌ای را که می‌خواهید به صورت دستی انتخاب کنید. برای همان سناریوی سراشیبی که در آن به دنده پایین‌تری تغییر می‌دهید و به موتور اجازه می‌دهد از افزایش سرعت خودرو در حین سرازیری جلوگیری کند (به جای اینکه شما را مجبور کند) مفید است. سوار ترمز شوید).

حالت دستی نیز حداقل کمی بیشتر درگیر شدن/سرگرمی راننده را برای آن دسته از افرادی که ممکن است ترجیح می‌دهند از دنده‌های گیربکس دستی استفاده کنند، ارائه می‌دهد.

گیربکس CVT

گیربکس CVT

گیربکس CVT

چگونه کار می کند

بسیاری از خودروهایی که این روزها می توانید بخرید مجهز به “گیربکس متغیر پیوسته” یا CVT هستند. این یک شکل از گیربکس اتوماتیک است، به این صورت که شما مجبور نیستید به طور فعال بین دنده ها را با دستان خود تعویض کنید، اما مکانیسم و ​​احساس کمی متفاوت است.

درست مانند یک گیربکس اتوماتیک، فقط باید آن را در “Drive” قرار دهید و به جلو بروید! CVT نسبت به یک اتوماتیک استاندارد نرم‌تر به نظر می‌رسد، زیرا شما احساس نمی‌کنید که بین دنده‌ای به دنده دیگر تغییر کند. همچنین ممکن است متوجه شوید که خودرو به طور کلی به این سرعت شتاب نمی‌گیرد، زیرا بیشتر برای کارایی طراحی شده است، نه عملکرد.

مطالب مرتبط :

در زیر پوست، یک گیربکس CVT از یک “بند لاستیکی” استفاده می کند تا در حین رانندگی، نسبت دنده مناسب را حفظ کند. طول این نوار لاستیکی همیشه یکسان است، اما باید هر دو محور ورودی و خروجی در گیربکس را دور بزند. روشی که گیربکس سرعت موتور را پایین و کارآمد نگه می‌دارد، حرکت دادن محورهای ورودی و خروجی به جلو و عقب است.

هر محور دارای یک بخش پهن و یک بخش باریک است که سرعت چرخش هر محور را تنظیم می کند، اما آنها را در ارتباط مناسب با یکدیگر نگه می دارد زیرا یک نوار لاستیکی وجود دارد که طول آن را تغییر نمی دهد.

نحوه شناسایی

نشان گیربکس CVT

نشان گیربکس CVT

نشان گیربکس CVT

CVT ها معمولاً در خودروهای کوچکتر مورد استفاده قرار می گیرند، جایی که لزوماً لازم نیست تمایز واضحی بین دنده ها وجود داشته باشد، به عنوان مثال، در یک نیمه کامیون به آن نیاز دارید. با خودروهای کوچک‌تر، همه نیروها از آنچه در یک کامیون بزرگ با آن سر و کار دارید کمتر است، بنابراین می‌توانید با یک CVT فرار کنید.

یکی دیگر از مزایای بزرگ CVT این است که آنها بسیار کارآمد هستند زیرا هرگز باعث نمی شوند موتور بیش از نیاز خود قدرت مصرف کند. بسیاری از تولیدکنندگان نیز به CVT خود سوگند یاد می کنند و ادعا می کنند که واقعاً نیازی به سرویس آنها در 100000 مایل اول ندارید!

نحوه شناسایی مدل گیربکس

نحوه پیدا کردن کد انتقال

نحوه پیدا کردن کد انتقال

شماره 1 – کارت درب راننده را بررسی کنید

درب سمت راننده را باز کنید و به قاب درب داخلی نزدیکترین قسمت عقب خودرو از پایین نگاه کنید. این جایی است که کارت اطلاعات خاص خودرو قرار خواهد گرفت و می‌توانید ببینید خودروی شما به چه مدل گیربکس مجهز شده است، همراه با مشخصات موتور، شماره مدل خودرو و اطلاعات دیگر.

شماره 2 – راهنمای مالک را بررسی کنید

این یکی کاملاً توضیحی است، اما شما باید در جعبه دستکش شیرجه بزنید و کتابچه راهنمای مالک را بیرون بیاورید و فهرست «Transmission» را جستجو کنید. این به شما یک شماره صفحه می دهد که می توانید از آن برای دریافت اطلاعات در مورد انتقال خود استفاده کنید.

این صفحه نه تنها به شما می‌گوید چه مدل گیربکس دارید، بلکه فواصل خدمات مفید، انواع مایعات توصیه شده و سایر اطلاعات عملکرد مفید را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌تواند در زمان سخت‌تر شدن به شما کمک کند.

شماره 3 – محفظه موتور را بررسی کنید

اکثر خودروها شرحی از آنچه که از نظر انتقال در زیر کاپوت می گذرد دارند. این به شما می گوید که آیا گیربکس CVT، اتوماتیک یا دستی دارید.

اما همچنین ممکن است به شما بگوید از چه نوع روغن موتور استفاده کنید، توصیه‌های دمای مایع خنک‌کننده، هشدارها، توصیه‌های روغن گیربکس، و مدت زمانی که از تعویض تسمه تایم یا زنجیر تایم خود می‌گذرد.

شماره 4 – تابه روغن

اگر راه‌حل‌های آسان‌تر بالا کار نمی‌کنند، یا به دلایلی آن اطلاعات از دست رفته است، ممکن است بخواهید به کسب‌وکاری که آن را از آن می‌خرید یا مالک قبلی نگاه کنید. ممکن است چیزهای بیهوده ای در جریان باشد، بنابراین اگر در حال خرید آن هستید، دور شوید.

اگر از قبل صاحب خودرو هستید و نمی‌توانید راه‌حل‌های بالا را عملی کنید، زیر خودرو خزیده و مخزن روغن گیربکس را بررسی کنید. آی تی همچنین یک کارت کوچک در کنارش خواهد داشت که مدل و مدل دقیق “دنده دنده” قدیمی شما را به شما می دهد (از نوشتن “گیربکس” خسته شده ام، خوب؟)

شماره 5 – VIN

در نهایت، راه‌حل‌های بالا باید جواب می‌دادند، اما اگر به دلایلی این کار را نکردند، به جلو، سمت راننده ماشین خود بروید و به پایه شیشه جلو نگاه کنید. شما باید یک رشته عددی 17 کاراکتری پیدا کنید که ما آن را شماره شناسایی خودرو یا VIN می نامیم.

از این کد برای جستجوی اطلاعات مربوط به وسیله نقلیه خود، از جمله نوع گیربکس، مارک و مدل خودروی خود، و همچنین اگر خودروی شما هر گونه فراخوان یا مشکلی در ارتباط با آن دارد، استفاده کنید. می‌توانید با سازنده خودرو خود تماس بگیرید تا جزئیاتی در مورد VIN خود دریافت کنید یا از خدمات CarVertical یا خدمات مشابه برای دریافت اطلاعات کامل در مورد خودرو و تاریخچه آن استفاده کنید.

نتیجه :

گیربکس شما برای عملکرد وسیله نقلیه شما بسیار مهم است. شاید به اندازه لاستیک ها یا موتور شما مهم نباشد، اما قطعاً نزدیک به بالا! تعویض دنده به آرامی و قابل اطمینان تفاوت بین رسیدن شما به مقصد و بیرون رفتن ماشین و عدم عبور از بالای آن تپه است.

اطمینان از شفاف بودن مایع گیربکس چیزی است که تعیین می کند گیربکس چقدر دوام می آورد. اگر رنگ مایع گیربکس فوق العاده کدر است، باید آن را با مایع جدید جایگزین کنید، زیرا ذرات تیره فقط پوسته های فلزی از کلاچ شما هستند یا چرخ دنده ها به هم ساییده می شوند. فقط مرتب آن را بررسی کنید، خوب خواهید شد.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *