آموزش خودرو, اخبار خودرو

مفصل CV چیست؟

مفصل CV چیست؟

تعویض مشترک CV خودتان صرفه جویی خوبی در هزینه خواهید داشت ، اما به یک مهارت و زمان مناسب مکانیکی نیاز دارید.

اگر فکر می کنید کار خیلی پیچیده است ، توصیه می شود کار را به یک تکنسین واجد شرایط واگذار کنید. این امر همچنین می تواند از شما در برابر باطل کردن هرگونه طرح موتور یا ضمانت محافظت کند.

با این حال ، اگر کمی دانش فنی در زمینه مکانیک دارید ، جایگزینی اتصالات CV خارجی کاملاً ساده است. شما همچنین می توانید به راحتی اتصالات CV را برای اتومبیل خاص خود در آفریقای جنوبی خریداری کنید.

مفصل CV چیست؟

اتصالات CV – یا اتصالات با سرعت ثابت – اتصالات انعطاف پذیر هستند که شافت های محرک را هم به سیستم انتقال قدرت و هم به چرخ متصل می کنند.

آنها این امکان را برای شافت های محرک فراهم می کنند تا گشتاور (نیرویی که باعث چرخش می شود) را از انتقال به چرخ ها با سرعت ثابت منتقل کنند ، در حالی که تنظیم می شوند تا حرکت تعلیق در بالا و پایین باشد.

مفصل cv

اتصالات CV در دو انتهای شافت های محرک قرار دارند. یک اتصال داخلی CV شافت درایو را به سیستم انتقال قدرت متصل می کند. یک اتصال CV خارجی شافت درایو را به چرخ متصل می کند.

اتصالات CV در تمام اتومبیل های چرخ جلو استفاده می شود. آنها همچنین در برخی از اتومبیل های چرخ عقب و چهار چرخ محرک استفاده می شوند.

انواع مفاصل CV

دو نوع اتصالات CV که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند ، برای به حداقل رساندن لرزش و سایش طراحی شده اند ، اتصالات CV از نوع سه پایه و از نوع توپی هستند.

در اتومبیل های چرخ جلو ، اتصالات CV از نوع توپی در شافت خارجی پیشرانه استفاده می شود. از نوع سه پایه در قسمت داخلی استفاده می شود.

 

آیا رانندگی با مفصل CV فرسوده خطرناک است؟

اتصالات CV یک جز integ جدایی ناپذیر در سیستم محرک درایو اتومبیل شما است. هر مفصل CV فرسوده یا آسیب دیده به طور بالقوه خطرناک است. این می تواند باعث شود شما کنترل وسیله نقلیه را از دست دهید.

در صورت وجود علائم آسیب به مفصل CV ، باید آن را با یک قطعه جدید یا ترمیم شده جایگزین کرد.

اکثر سازندگان توصیه می کنند اتصالات CV را در حدود 80،000 کیلومتر تعویض کنید. با این حال ، دور از ذهن نیست که یک ماشین بیش از 150،000 کیلومتر را با تمام اتصالات CV اصلی خود سالم نگه دارد.

شایع ترین مشکل مفصل CV

اتصال CV یک جز بسیار بادوام است. وقتی مشکلی پیش می آید ، معمولاً با “بوت” همراه است – یک پوشش محافظ لاستیکی / پلاستیکی که توسط دو گیره نگه داشته می شود.

 

یک اتصال CV با گریس مخصوص بسته بندی شده و توسط صندوق عقب مهر و موم می شود. در صورت خرابی صندوق عقب ، چربی نشت می کند. این باعث کاهش روغن کاری می شود و باعث می شود مفصل CV سریعتر سایش کند. همچنین ممکن است خاک و رطوبت به درون مفصل CV فرو رود و باعث سایش اضافی شود.

معمولاً چکمه های مشترک CV خارجی اولین کسی هستند که استرس بیشتری دارند نسبت به چکمه داخلی.

مفصل cv

مفصل CV چیست؟

علائم رایج نارسایی مفصل CV

تعدادی از علائم ممکن است به شما کمک کند تا از مفاصل CV فرسوده یا آسیب دیده مطلع شوید.

قسمت داخلی لبه را چرب کنید

ساده ترین راه برای تشخیص چکمه های آسیب دیده در اتصالات CV این است که به دنبال چلپ چلوپ در داخل چرخ های خود باشید.

 

هنگامی که بوت مشترک CV ترک خورد یا آسیب دید ، چربی شروع به نشت می کند. گریس مشترک CV همان گریس بلبرینگ یا شاسی نیست. چربی معمولاً به رنگ سبز تا مایل به سیاه است و به راحتی قابل تشخیص است.

 

مفصل cv

هنگام چرخاندن ، کلیک یا صدا را فشار دهید

اگر اتومبیل شما صدای کلیک یا صدای تق تق می دهد ، بهتر است رانندگی آن را متوقف کرده و سریعاً بررسی کنید.

در مورد اتصال CV فرسوده ، هنگام چرخش و شتاب دادن به نوبت ، صدای پاپ یا کلیک بیشتر شنیده می شود.

معمولاً رانندگان این مشکل را با رک فرمان مرتبط می کنند. در حقیقت ، صدا در نتیجه کمبود چربی در مفصل CV و / یا آلودگی وارد شدن به مفصل در اثر خراب شدن بوت است.

لرزیدن یا لرزش هنگام شتاب گرفتن

نشانه ای از خرابی مفصل CV داخلی – که کاملا نادر است – لرزیدن یا لرزش در کنار هم هنگام شتاب گرفتن است.

با افزایش سایش ، لرزیدگی یا لرزش جزئی به ویژه تحت فشار بیشتر خواهد شد.

لرزیدن همچنین می تواند با یک راننده آسیب دیده ، مشکلات سیستم تعلیق یا حتی تایرهای نامتعادل همراه باشد.

چگونه اتصالات CV خارجی را تعویض می کنید؟

کیت مشترک CV معمولاً شامل موارد زیر است:

مفصل CV چیست؟

1 عدد اتصال ثابت سرعت

1 بوت سرعت ثابت

1 عدد لوله گریس

1 عدد مهره (در صورت لزوم)

2 عدد کلیپ بوت

مفصل cv

قبل از اقدام ، باید از کسی بخواهید که در تعویض مفصل CV به شما کمک کند. این کار کاملاً پرمشغله است.

برای جایگزینی اتصالات CV خارجی ، این مراحل را دنبال کنید:

اطمینان حاصل کنید که ترمز دستی بالا است تا از حرکت ماشین در هنگام تعویض اتصالات CV جلوگیری شود.

درپوش میانی چرخ را برداشته و مهره و واشر نگهدارنده میل راننده را بردارید.

مهره های محکم چرخ های جلو را شل کنید. چرخ های جلو را از زمین وصل کنید (حدود 50 میلی متر) و برای پشتیبانی از آن در هر طرف خودرو یک گودال نصب کنید. چرخ های جلو را بردارید.

مهره محل قرارگیری مفصل توپی را شل کنید ، اما مهره را کاملاً جدا نکنید. با استفاده از یک میله مناسب ، بازوی تعلیق تحتانی را با دقت اهرم پایین قرار دهید تا اتصال توپ از مجموعه توپی آزاد شود. پس از آزاد شدن مجموعه ، مهره را برداشته و مجموعه بازوی کنترل را پایین بیاورید. بیشتر مراقب باشید تا به پوشش گرد و غبار لاستیکی مفصل توپی آسیب نرساند.

مفصل داخلی CV اکنون می تواند باشد

 

آزاد شده از محفظه انتقال مجموعه توپی را محکم به بیرون بکشید. یک اتصال مشترک CV داخلی از نوع سه پایه به طور معمول می تواند با قرار دادن یک اهرم یا میله قدرت مناسب بین محفظه انتقال و اتصال CV مربوطه آزاد شود. در حین انجام این کار بیشتر مراقب باشید که به مهر و موم روغن آسیب نرساند.

مجموعه توپی را به سمت بیرون بکشید. اتصال CV را از توپی بلغزانید ، و میلگرد را به آرامی از موقعیت اصلی خود بیرون بکشید. توصیه می شود یک دستیار برای فشار دادن به پدال ترمز تهیه کنید. هنگام برداشتن مهره محکم کننده شافت درایو ، لنت ترمز قفل می شود تا از چرخش مونتاژ توپی جلوگیری کند.

گیره محکم کننده بوت CV را بردارید و سپس اقدام به جدا کردن اتصال CV از شافت درایو کنید. شما باید با استفاده از یک ابزار وزنه ای مفصل را از شافت برهان کنید. مراقب باشید هنگام برداشتن مفصل به شافت آسیب نرسانید. اگر به یکی از ابزارهای استخراج مشترک CV نیز دسترسی دارید می توانید استفاده کنید.

تمام اجزای فوق را به ترتیب معکوس که برداشته شده دوباره مرتب کنید. قبل از نصب مطمئن شوید که تمام قسمتهای مربوطه تمیز شده اند و بررسی کنید که تمام پیچ و مهره های محافظ به درستی محکم شده اند. چرخ خودرو را دوباره تعمیر کنید.

مراحل مربوط به سایر اتصالات CV را تکرار کنید.

هزینه تعویض اتصالات CV چقدر است؟

هزینه کیت های مشترک CV و کیت های بوت مشترک CV به مدل خاص و ساخت خودرو شما بستگی دارد.

بسته کیت داخلی و خارجی CV بوت مشترک برای آئودی A3 یا VW Golf بسته به مکانی که تهیه می کنید با هزینه ای کمتر از R200 قابل تهیه است.

کیت های مفصل CV مفصل تر همراه با شافت درایو و اتصال CV همراه با صندوق عقب هستند. اینها شما را کمی بیشتر عقب می اندازد.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *