آموزش خودرو, اخبار خودرو, نکات خودرویی

میل موجگیر خودرو چیست و چه نقشی در خودرو دارد ؟

میل موجگیر خودرو چیست و چه نقشی در خودرو دارد ؟

میل موجگیر خودرو چیست و چه نقشی در خودرو دارد ؟وقتی در جاده ای با چند دست انداز رانندگی می کنید و صداهای تق تق را از زیر وسیله نقلیه خود می شنوید، سعی دارد چیزی به شما بگوید. بدیهی است که دلایل بالقوه زیادی برای این صداها وجود دارد، اما یکی از ساده ترین چیزهایی که باید بررسی شود، مشکلات میل موجگیر است.

میل موجگیر خودرو چیست ؟

میلگردهای چرخشی امروزه در بسیاری از خودروها بسیار رایج هستند و بخشی جدایی ناپذیر از سیستم تعلیق خودرو هستند. خبر خوب این است که بیشتر این مشکلات میله چرخشی را می توان تنها با استفاده از چند ابزار دستی اولیه و در کمتر از یک ساعت تعمیر کرد.

میل موجگیر خودرو چیست و چه نقشی در خودرو دارد ؟

در این مقاله، ما دقیقاً به آنچه که  میل موجگیر انجام می دهد و اجزای سیستم میله نوسان را بررسی خواهیم کرد. ما تعمیرات مرکوری مارینر 2009 (همان سیستم تعلیق فورد اسکیپ) را انجام خواهیم داد، اما عملکرد و اجزای آن در اکثر خودروها یکسان است. قطعات در مکان های مختلف قرار خواهند گرفت، اما اصول عیب یابی و تعمیرات یکسان خواهد بود.

ما شما را با تشخیص مشکلات، ابزارهای مورد نیاز برای انجام تعمیرات و مراحل اساسی برای تعمیر این مشکلات رایج در خانه راهنمایی خواهیم کرد. انجام این نوع تعمیرات نسبتاً آسان می تواند در هزینه شما صرفه جویی کند و به شما این امکان را می دهد که تعمیرات را در زمانی که به بهترین وجه متناسب با برنامه پرمشغله شما است انجام دهید.

کاربرد میل موجگیرهای خودرو چیست ؟

میله‌های نوسانی یا میل موجگیرهای خودرو  بخش مهمی از سیستم تعلیق خودروی شما هستند. آنها به کاهش چرخش یا خم شدن خودرو در پیچ ها کمک می کنند. هنگامی که یک وسیله نقلیه در حالی که به یک گوشه می رود خم می شود، این حرکت میله نوسان فشار را به سیستم تعلیق در طرف مقابل خودرو منتقل می کند. این فشار به تراز کردن خودرو کمک می کند و کنترل و سواری خودرو را بهبود می بخشد.

تعویض میل موجگیرهای خودرو

به دلیل این نیروها، بیشتر اجزای سیستم میله نوسان به مرور زمان فرسوده می شوند و نیاز به تعویض دارند. بسته به شرایط جاده و مدت زمانی که وسیله نقلیه خود را دارید، ممکن است فقط یک بار در طول عمر وسیله نقلیه شما باشد. نکته مهمی که باید بدانید این است که آنها باید هر از گاهی بازرسی و نگهداری شوند. بیایید نگاهی به آن اجزا بیندازیم.

بیشتر بدانید : آموزش چک کردن کمک فنرهای خودرو

میل موجگیر: میله چرخشی که گاهی به آن میله تثبیت کننده نیز می گویند، یک میله U شکل است که در سراسر قاب وسیله نقلیه شما قرار دارد و تعلیق چرخ ها را به هم متصل می کند. آنها از فولاد فنری ساخته شده اند و برای کمک به کاهش خم شدن و تاب خوردن خودرو هنگام پیچیدن طراحی شده اند.

گیره و بوش میله نوسان در میل موجگیر

گیره/بوش میله نوسانی – میله چرخشی با استفاده از یک گیره پیچ و مهره روی قاب خودرو محکم می شود و توسط یک بوش مالشی سنگین محافظت می شود.

پیوندهای میله نوسان – انتهای میله نوسان با استفاده از یک پیوند میله نوسانی به سیستم تعلیق چرخ در هر طرف متصل می شود. آنها به گونه ای طراحی شده اند که هنگام حرکت میله نوسان، امکان حرکت کمی را فراهم کنند.

میل موجگیر خودرو چیست و چه نقشی در خودرو دارد ؟

علائم مشکلات رایج میل موجگیر خودرو

در طول رانندگی معمولی، اجزای میله چرخشی شما مستعد ساییدگی و پارگی هستند. این سایش زمانی که وسیله نقلیه بر روی سطوح ناهموار و ناهموار جاده رانده می شود بیشتر است. همانطور که وسیله نقلیه شما کهنه می شود، بوش های لاستیکی می توانند سفت تر شده و سریعتر فرسوده شوند. با افزایش ساییدگی، علائم بیشتر قابل توجه خواهند بود.

علائم خرابی میل موجگیر خودرو

علائم معمولی عبارتند از صدای تق تق و سر و صدا هنگام رانندگی در جاده های ناهموار یا خاکی. در میله‌های نوسان جلویی، گاهی اوقات می‌توانید صدای جیر جیر حلقه‌های میله را هنگام چرخاندن فرمان بشنوید. همچنین ممکن است متوجه تغییری در نحوه برخورد خودرو هنگام پیچیدن شوید. اگر هر یک از این علائم مشاهده شد، باید اجزای میل موجگیر خود را بررسی کنید.

میل موجگیر خودرو چیست و چه نقشی در خودرو دارد ؟

در حالی که زیر وسیله نقلیه خود هستید، نگاه کردن به اطراف و بررسی سایر اجزای سیستم تعلیق برای علائم آسیب یا خرابی همیشه یک تمرین خوب است. یکی دیگر از اجزای متداول دیگری که گاهی اوقات نیاز به تعویض دارد و می تواند باعث به هم خوردن زیر خودرو شما شود، کمک فنرها هستند. اگر شک دارید، برای اطلاعات بیشتر، مقاله ما در مورد “تعویض ضربه گیر” را بررسی کنید.

تعویض بوش های میله تاب در میل موجگیر

جایگزینی قطعات فرسوده میله نوسانی یک راه عالی برای صرفه جویی در هزینه است. انجام این تعمیرات تنها به چند ابزار دستی اولیه نیاز دارد و انجام آنها نسبتاً آسان است. بسیاری از جایگزین های پس از فروش با کیفیت خوب وجود دارد

تشخیص مشکلات میل موجگیر

تشخیص مشکلات اجزای میل موجگیر بسیار ساده است. با این حال، من چند نکته برای کمک به شناسایی مشکلات آسان تر دارم. من تکنیک هایی را که برای شناسایی مشکلات مربوط به اجزای نوار چرخش جلو و عقب استفاده می کنم، پوشش خواهم داد.

نکات بازرسی بخش میل موجگیر  بدون جک

هنگام بازرسی اجزای میله نوسانی، من چند نکته برای کمک به شما در تشخیص آسان و موفقیت آمیز اجزای میله نوسان دارم که باعث ایجاد مشکل برای شما می شوند. بیا شروع کنیم.

خودرو باید روی زمین صاف و هموار باشد – این احتمالاً مهمترین توصیه ای است که می توانم به شما بدهم. همانطور که در بالا ذکر شد، میله نوسانی سیستم تعلیق چرخ خودرو را در سراسر قاب خودرو متصل می کند. بنابراین، هنگامی که وسیله نقلیه بر روی زمین صاف نشسته است، میله نوسان در حالت آرام قرار دارد. این روشی است که می خواهید بازرسی خود را انجام دهید.

تشخیص خرابی میل موجگیر

اگر یک چرخ را با جک بالا ببرید یا روی سطح ناهمواری قرار بگیرید، یکی از سیستم تعلیق چرخ فشرده می شود. این کار میله نوسان و تمام اجزا را تحت فشار قرار می دهد. هنگامی که آنها تحت فشار هستند، هر گونه سایش اضافی بر روی قطعات گرفته می شود و حرکت قابل مشاهده یا احساس نمی شود.

جهت خرید میل موجگیر 405 کلیک کنید

جهت خرید میل موجگیر 206 کلیک کنید

اگر وسیله نقلیه شما به اندازه‌ای پایین است که دسترسی به اجزای میله چرخش دشوار باشد، مجموعه‌ای از رمپ‌های خودرو راه خوبی برای بالا بردن وسیله نقلیه است و همچنان خودرو و سیستم تعلیق را در یک سطح نگه می‌دارد.

صاف کردن چرخ های جلو خودرو

چرخ‌های جلو باید مستقیماً رو به جلو باشند – هنگام بررسی پیوندهای نوار چرخش جلو، به شدت توصیه می‌کنم که چرخ‌های جلو رو به جلو باشند. اگر برای دسترسی آسان چرخ ها را به یک سمت بچرخانید، می تواند پیوندها را به هم متصل کند، که می تواند تشخیص لینک های فرسوده را بسیار دشوارتر کند.

شناسایی قطعات فرسوده با دست

قطعات فرسوده را با دست بررسی کنید – در بیشتر موارد باید بتوانید با دست از نظر ساییدگی قطعات بررسی کنید. به خصوص در پیوند میل موجگیر، زیرا آنها معمولاً یک اتصال فلز روی فلز هستند و پیدا کردن آنها بسیار آسان تر است. به سادگی میله نوسان را بگیرید و سعی کنید آن را جلو و عقب بکشید. همانطور که این کار را انجام می دهید، گوش دهید و هرگونه نشانه ای از حرکت یا سر و صدا را احساس کنید.

استفاده از میله بازشو

برای بررسی حرکت قطعات از یک میله بازشو استفاده کنید – در برخی موارد ممکن است نیاز باشد که از یک میله کوچک برای بررسی حرکت استفاده کنید. من متوجه شدم که این هنگام بررسی بوش های میل موجگیر مفید است. از آنجا که اتصال لاستیکی فلزی است، به ندرت حرکتی را احساس می کنید یا می شنوید که ممکن است در پیوندها باشد.

هنگام استفاده از میله بازشو، آن را بین قاب خودرو یا سایر سازه های مطالعه قرار دهید و سعی کنید میله تاب را هم بلند کرده و هم به سمت پایین فشار دهید. همانطور که این کار را انجام می دهید، به دقت مراقب جایی که میله نوسان به داخل بوش می رود  باشید برای هر گونه نشانه ای از بازی یا حرکت، نگاه کنید. زیاده روی نکنید و در واقع لاستیک را فشرده کنید! حرکت زیادی لازم نیست تا ضربان ناخواسته شما در حین رانندگی ایجاد شود، به خصوص که بوش در اثر افزایش سن کهنه و سفت می شود.

میل موجگیر رانا

میل موجگیر تیبا

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.