آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

نحوه تعویض مهر و موم عقب روغن گیربکس

نحوه تعویض مهر و موم عقب روغن گیربکس

نحوه تعویض مهر و موم عقب روغن گیربکس : مهر و موم اصلی عقب بخش مهمی از سیستم موتور است. عملکرد اصلی آن در ماشین شما جلوگیری از نشت روغن بین بلوک و میل لنگ است. مهر و موم اصلی عقب می تواند برای مدت طولانی، شاید تا پایان عمر ماشین شما دوام بیاورد. اما هر چیزی جنبه های منفی خود را دارد. وقتی صحبت از تعویض مهر و موم اصلی عقب می شود، زمان زیادی می برد. معمولاً برای انجام این فرآیند باید انتقال را حذف کنید. اما ممکن است بپرسید چگونه می توان کاسه نمد اصلی عقب را بدون برداشتن گیربکس تعویض کرد؟ در این پست به شما نشان خواهیم داد که چگونه درزگیر اصلی عقب را بدون جدا کردن موتور تعویض کنید.

مهر و موم اصلی عقب چیست؟

اگر می خواهید بدانید که چگونه مهر و موم اصلی عقب گیربکس را تعویض کنید، باید بدانید که در واقع چیست. درست مانند نام آن، مهر و موم اصلی عقب گیربکس در پشت موتور ماشین شما نصب شده است. وظیفه اصلی آن کمک به میل لنگ است. از نشت روغن به میل لنگ جلوگیری می کند. بنابراین، میل لنگ می تواند کار خود را تمام کند و اجازه دهد موتور به خوبی هماهنگ شود. اگر مهر و موم اصلی عقب گیربکس خراب شود، روغن به سرعت نشت می کند. سپس روغن خشک می شود و در آنجا باقی می ماند و لکه می کند، سیستم را از بین می برد.

مهر و موم اصلی عقب چیست؟

چه چیزی باعث می شود مهر و موم اصلی عقب خراب شود؟

علاوه بر طول عمر آب بند اصلی عقب، عوامل دیگری نیز وجود دارد که باعث می شود کاسه نمد اصلی عقب از بین برود. اول، ممکن است خرابی میل لنگ باشد. هنگامی که منجر به شکستن میل لنگ شود، مهر و موم اصلی عقب تحت تأثیر قرار می گیرد.

جهت خرید گیربکس کامل پراید کلیک کنید

جهت خرید گیربکس پژو 405 XU7 کلیک کنید

دوم اینکه کاسه نمد اصلی عقب به دلیل نصب بد سازنده یا مکانیک ممکن است دچار مشکل شود. همچنین شرایط آب و هوایی و شرایط دمایی داخل خودرو می تواند بر آب بندی تاثیر بگذارد. به دلیل گرد و غبار و زباله، به علاوه آب و هوای گرم یا سرد، درزگیر اصلی عقب ممکن است با خطر کاهش طول عمر خود مواجه شود.

نحوه تعویض مهر و موم اصلی عقب بدون برداشتن گیربکس

تغییر مهر و موم پشتی پست مستلزم کار سخت برای مدت طولانی است. همچنین برای اجرای این کار به ابزار خاصی نیاز خواهید داشت. بله، می توانید از یک مکانیک بخواهید که آن را برای شما تعمیر کند، اما از دانستن هزینه تعویض مهر و موم اصلی عقب گیربکس شگفت زده خواهید شد. حساب بانکی شما را مانند جارو جارو می کند. معمولاً قبل از رسیدن به مهر و موم اصلی عقب باید گیربکس را برداریم. اما می توانید این تعویض مهر و موم گیربکس را بدون جدا کردن گیربکس انجام دهید. این کار کمتر از راه های دیگر دشوار نیست، با این حال، شما می توانید آن را به تنهایی انجام دهید.

بیشتر بخوانید:  نحوه نگهداری از گیربکس (سیستم انتقال قدرت)

در اینجا مراحل نحوه تعویض مهر و موم اصلی عقب بدون برداشتن گیربکس آورده شده است

مرحله 1: باتری را جدا کنید

اولین قدم در مورد نحوه تعویض مهر و موم اصلی عقب بدون جدا کردن گیربکس، خارج کردن باتری از موتور است. اگرچه در حذف گیربکس دخیل نیست اما اول ایمنی! باید باتری را بیرون بیاورید. هر دو ترمینال منفی و مثبت را که به مدار متصل هستند جدا کنید. برای ایجاد فضای کاری بیشتر، می توانید اگزوز را نیز جدا کنید. بنابراین بعدا احساس راحتی بیشتری خواهید کرد.

تعویض مهر و موم اصلی عقب

اولین قدم برای نحوه تعویض مهر و موم اصلی عقب بدون جدا کردن گیربکس، خارج کردن باتری از موتور است is Pluma)

مرحله 2: محور Drive و Flexplate را بردارید

شفت محرک که شفت پروانه نیز نامیده می شود، میله بلندی است که برای انتقال گشتاور از شفت خروجی گیربکس به دیفرانسیل عقب در خودروهای چرخ عقب، چهار چرخ محرک یا تمام چرخ محرک طراحی شده است. قبل از تعویض مهر و موم اصلی عقب، باید میل محرک را جدا کنید. پس از آن، باید flexplate را پیدا کنید. این یک دیسک فلزی گرد با سوراخ های زیادی روی آن است. از یک آچار و یک پیچ گوشتی برای برداشتن صفحه انعطاف پذیر کمک می کند. با این کار می توانید به راحتی به آب بند اصلی عقب برسید.

گیربکس پژو پارس XU7

گیربکس سمند XU7

درزگیر اصلی عقب را بدون جدا کردن موتور تعویض کنید

قبل از تعویض مهر و موم اصلی عقب، باید میل محرک را بردارید

مهر و موم اصلی عقب چیست؟

مرحله 3: درپوش اصلی مهر و موم عقب را بردارید

با برداشتن تمام قطعات اضافی، شما تقریباً با فرآیند تعویض مهر و موم اصلی عقب بدون برداشتن گیربکس به پایان رسیده اید. به طور کلی، مهر و موم اصلی عقب از طریق پیچ و مهره به بلوک موتور به کاپوت فشرده می شود.

گیربکس پژو 405 XU7 موجود در فروشگاه آکام پارت 

در اینجا در وسط، میل لنگ را می بینید که هنگام کارکردن موتور وارد عمل می شود. در مرکز میل لنگ، یک قطعه کوچک وجود دارد که یک حامل خلبان است. هود آب بند معمولاً دارای پیچ های شش تا ده میلی متری است که باید آنها را بردارید. پس از برداشتن کل مجموعه پیچ و مهره، کاپوت آب بند را بردارید. هنگام برداشتن محفظه مهر و موم مراقب باشید زیرا از مواد شکننده آلومینیومی ساخته شده است که مستعد ترک و فرورفتگی است.

4- مهر و موم میل لنگ را بردارید

به طور معمول مهر و موم با کاپوت خارج می شود، اما اگر نشد، باید خودتان این کار را انجام دهید. گاهی اوقات مهر و موم به میل لنگ گیر می کند. با احتیاط، میل لنگ را فشار دهید تا مهر و موم آن جدا شود. این مهر و موم پشتی اصلی است که باید آن را بردارید. آن را حذف کنید و جدید را نصب کنید. به این صورت است که درزگیر اصلی عقب را بدون جدا کردن موتور به راحتی در کمترین زمان تعویض کنید.

چرا تعویض مهر و موم اصلی عقب بسیار پرهزینه است؟

مراحل نحوه تعویض مهر و موم عقب در گیربکس پیچیده به نظر می رسد، چرا ما فقط ماشین را به گاراژ نمی آوریم؟ خوب، برخی از هزینه تعویض محض می ترسند. برای دلایل بیشتر در زیر بیشتر بخوانید

پیچیدگی شغل

تعویض مهر و موم اصلی عقب نیازمند دانش خاصی از ساختار موتور و همچنین نحوه اتصال آن به گیربکس است. راه های مختلفی برای نصب مهر و موم اصلی عقب و همچنین گیربکس وجود دارد، بنابراین کارگاه های خودروسازی باید کمی بیشتر شارژ کنند زیرا هر مهر و موم اصلی عقب کمی متفاوت خواهد بود. همچنین، از آنجایی که بخش زیادی از خودرو باید برای این کار جدا شود، مکانیک باید گیربکس و موتور را به خوبی بشناسد تا مطمئن شود که تمام جزئیات نادیده گرفته نمی‌شوند و همه سنسورها دوباره وصل می‌شوند.

نحوه تعویض مهر و موم اصلی عقب

تعویض مهر و موم اصلی عقب نیازمند دانش خاصی از ساختار موتور و همچنین نحوه اتصال آن به گیربکس است

ابزارهای ویژه مورد نیاز

این کار می‌تواند حداقل به یک بالابر موتور نیاز داشته باشد و به جک انتقال، طیف وسیعی از آچارهای گشتاور، میله پشتیبانی موتور و احتمالاً تعدادی ابزار تخصصی دیگر برای تکمیل صحیح کار نیاز دارد. هزینه تعمیرات برای تعویض مهر و موم اصلی عقب باید به اندازه کافی بالا باشد تا کارگاه خودرو بتواند این مقدار تجهیزات را خریداری و نگهداری کند.

سایر خدمات متضمن

هنگام تعویض مهر و موم اصلی عقب، ممکن است منطقی باشد که با تعمیرات دیگری روبرو شوید. به عنوان مثال، در حالی که خودرو دارای گیربکس استاندارد است، ممکن است زمان تعویض کلاچ نیز فرا رسیده باشد زیرا گیربکس حذف می شود. به همین ترتیب، در صورتی که موتور شما نیاز به برداشتن میل لنگ داشته باشد، ممکن است زمان بازسازی بخشی یا تمام موتور فرا رسیده باشد. همچنین، در صورت نیاز به جدا کردن کاسه روغن، برخی از هزینه های اضافی مانند تعویض واشر کاسه روغن می تواند اجتناب ناپذیر باشد.

قطعات مکانیکی

قطعات مکانیکی کوچکترین هزینه کار هستند اما می توانند به سرعت صورت حساب شما را افزایش دهند. می‌توانید سایر مهر و موم‌ها یا واشرها را تغییر دهید یا هر نوع بازسازی موتور را انجام دهید، و سپس هزینه‌های قطعات به راحتی می‌تواند تا چند صد دلار بیشتر در صورت‌حساب تعویض شما جمع شود.

نتیجه

پس از گذراندن تمام مراحل نحوه تعویض مهر و موم اصلی عقب بدون برداشتن گیربکس، این کار ممکن است برای بسیاری از افراد دلسرد کننده باشد. اما اگر بتوانید به توانایی خود و جعبه ابزار خود اعتماد کنید، در هزینه شما صرفه جویی زیادی خواهد کرد. در غیر این صورت، گرفتن یک مکانیک نیز یک انتخاب مطمئن خواهد بود تا پول بیشتری برای خرابی بیشتر هدر ندهید. مانند همیشه، ما به شما توصیه می کنیم که به طور منظم تعمیر و نگهداری خودرو خود را بررسی کنید. با این کار مشکل خودرو را زودتر تشخیص می دهید و رفع آن آسان تر است.

بیشتر بخوانید: انواع گیربکس خودرو و نوع کارکرد آنها

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *