آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

نقش کمپرسور در کولر خودرو

نقش کمپرسور در کولر خودرو

نقش کمپرسور در کولر خودرو :در حالی که سیستم تهویه مطبوع (A/C) وسیله نقلیه شما از عناصر مختلفی تشکیل شده است، کمپرسور تهویه مطبوع به عنوان یکی از بخش های مرکزی که چرخه ضروری سیستم را ایجاد می کند، عمل می کند. بدون آن، کل سیستم تهویه مطبوع شما قادر به انجام وظیفه اصلی خود یعنی ایجاد هوای خنک در داخل خودرو نخواهد بود.

نقش اصلی آن اعمال فشار (فشردگی) لازم بر روی مبرد خودرو به منظور فعال کردن ویژگی های انتقال حرارت و تغییر دما است. این به شما امکان می دهد در ماه های گرم خنک بمانید و در ماه های سردتر شیشه جلویی شفاف داشته باشید. در این مقاله، به نقش کمپرسور تهویه مطبوع شما در سیستم تهویه مطبوع خودروی شما عمیق‌تر می‌پردازیم.

کمپرسور از قطعات زیر تشکیل شده است:

 • محفظه ای که شامل بخش کمپرسور، پرکننده روغن و شیرها می باشد
 • نقاط اتصال مورد استفاده برای اتصالات لوله مبرد
 • قرقره با کلاچ الکترومغناطیسی (EM).

کمپرسور کولر خودرو

کمپرسورها انواع و اقسام مختلفی دارند که عبارتند از:

 • صفحه swash متغیر یا ثابت (متداول ترین)
 • متقابل
 • چرخشی (مارپیچ و پره)
 • موتور الکتریکی (مورد استفاده در خودروهای هیبریدی)

نحوه عملکرد کمپرسور تهویه مطبوع

نحوه عملکرد کمپرسور تهویه مطبوع

برای شروع، درک رابطه بین کمپرسور تهویه مطبوع و مبرد بسیار مهم است. فریون یک مبرد رایج است که نوعی سیال است که اساساً هوای سرد را از هوای گرم تولید می کند. این مبرد و کمپرسور یک دوتایی حیاتی هستند که در ارتباط با یکدیگر کار می کنند. موتور خودروی شما کمپرسور تهویه مطبوع را در نقش اصلی خود یعنی فشرده سازی مبرد مورد استفاده برای جذب هوای گرم شده داخل کابین خودرو به حرکت در می آورد.

متداول ترین کمپرسور تهویه مطبوع

همانطور که در بالا ذکر شد، متداول ترین کمپرسور تهویه مطبوع از نوع swash plate است. یک قرقره و تسمه V کمپرسور را که به بلوک موتور خودرو متصل است به حرکت در می آورد. هنگامی که سیستم تهویه مطبوع را روشن می کنید، یک کلاچ الکترومغناطیسی، محرک تسمه را به حرکت در می آورد. صفحه swash 6 پیستون دو سر را نوسان می دهد که وظیفه ورودی و همچنین فشرده سازی را بر عهده دارند. توجه داشته باشید که میزان جریان مبرد توسط شیرهای نی کنترل می شود. سپس یک غبار نازک روغن به گردش در می آید و با مبرد مخلوط می شود تا روغن کاری مناسبی برای قطعات متحرک فراهم کند.

بیشتر بدانید:  علت کار نکردن کولر خودرو چیست؟

نحوه عملکرد کمپرسور خودرو

سپس، کمپرسور تهویه مطبوع گاز مبرد را از طریق اواپراتور می گیرد و باعث کاهش فشار می شود. فشار پایین باعث می شود که مبرد در دمای پایین تبخیر شود قبل از اینکه کمپرسور کولر گازی آن بخار سرد را بگیرد و آن را فشرده کند. در طی این فشرده سازی، گاز مبرد گرم شده و از طریق لوله ها به کندانسور فشار داده می شود. در اینجا، قبل از حرکت به یک منطقه برای خنک شدن، دوباره مایع می شود و گرما از خود ساطع می کند. سپس مبرد گرما را از محفظه سرنشین جذب می کند. قبل از اینکه توسط کمپرسور کولر گازی مکیده شود در اواپراتور به حالت گاز برمی گردد.

جهت خرید کمپرسور کولر پژو 206 کلیک کنید.

تعمیر و نگهداری کمپرسور تهویه مطبوع

خوشبختانه، تعمیر و نگهداری کمپرسور تهویه مطبوع شما بسیار کم است و شامل موارد زیر است:

 • به طور مرتب از کمپرسور استفاده کنید تا تمام عناصر سیستم به درستی روغن کاری شوند.
 • برای اطمینان از سطح مناسب فشار در سیستم تهویه مطبوع، مبرد خود را شارژ کنید.
 • تسمه های محرک را در صورت لزوم تمیز و سفت کنید.
 • کلیدها و سنسورها و همچنین فیوز، رله و سیم پیچ کلاچ EM را بررسی کنید.

شایع ترین دلایلی خرابی کمپرسور کولر گازی

شایع ترین دلایلی که باعث خرابی کمپرسور کولر گازی می شود، فرسودگی و پارگی ناشی از سن یا بی توجهی است. اگر با خرابی کمپرسور مواجه شدید، باید آن را تعویض کنید. مهم است که به یاد داشته باشید که اگر از دستگاهی استفاده می کنید که دوباره تولید شده است، به یک ماشین بازیابی نیاز دارید تا از جو شما در حین استخراج مبرد محافظت کند. توجه داشته باشید که در حالی که می‌توانید کلاچ‌های EM خاصی را تعویض کنید، برخی از آن‌ها مانند تمام کمپرسورهای موتوردار فقط به‌عنوان مجموعه جایگزین می‌شوند.

بیشتر بدانید: علائم  خرابی کمپرسور کولر

اگر کمپرسور کولر خود را تعمیر نکنم چه اتفاقی می افتد؟

تا زمانی که به AC در ماشین خود نیاز نداشته باشید یا بخواهید خوب خواهید بود. قرقره AC شما یک قرقره چرخان آزاد است که یک کلاچ روی آن قرار دارد. تا زمانی که تهویه مطبوع را روشن نکنید، آزادانه می چرخد. اگر کلاچ به درستی کار نکند، همچنان می توانید ماشین خود را برانید.

آیا می توانم کمپرسور کولر را در ماشینم تعویض کنم؟

گاز را می توان با فرو بردن کویل در آب یا توسط یک فن خنک کرد. به طور معمول، تعویض کمپرسور باید توسط یک متخصص انجام شود، اما اگر توانایی کار با دستان خود را داشته باشید، می توانید این کار را در خانه انجام دهید. انجام کار خودتان نیز می تواند باعث صرفه جویی در پول شما شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.