آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

هر آنچه که باید در مورد فن خنک کننده خودرو بدانید

هر آنچه که باید در مورد فن خنک کننده خودرو بدانید

هر آنچه که باید در مورد فن خنک کننده خودرو بدانید

هر آنچه که باید در مورد فن خنک کننده خودرو بدانید :با طراحی و چیدمان سیستم خنک کننده خودرو، تمام گرمای جذب شده از موتور در رادیاتور ذخیره می شود، جایی که فن خنک کننده گرما را از بین می برد. فن خنک کننده همچنین به عنوان فن رادیاتور شناخته می شود زیرا در برخی از طرح های موتور مستقیماً روی رادیاتور نصب می شود. به طور معمول، فن بین رادیاتور و موتور قرار می گیرد زیرا گرما را به جو می کشد.

در اتومبیل های چرخ جلو، فن خنک کننده مورد استفاده جزء الکتریکی است که توسط باتری کار می کند. معمولاً به صورت عرضی نصب می شود، یعنی خروجی فازهای موتور به سمت کنار خودرو. در خودروهای دیفرانسیل عقب با موتورهای طولی، رادیاتور را با یک فن خنک کننده موتوری خنک می کند. این برای کنترل با یک کلاچ چسبناک با کنترل ترموستاتیک طراحی شده است. خب در ادامه به تفصیل توضیح داده خواهد شد. این به شما اطلاع می دهد که انواع مختلفی از فن خنک کننده رادیاتور وجود دارد.

فن خنک کننده خودرو

هر آنچه که باید در مورد فن خنک کننده خودرو بدانید

امروز ما در فروشگاه آنلاین قطعات یدکی خودرو  آکام پارت به تعریف، عملکردها، اجزاء، نمودار، انواع، اصل کار و همچنین علائم خرابی فن خنک کننده رادیاتور خواهیم پرداخت.

فن رادیاتور چیست؟

فن خنک‌کننده یک جزء حیاتی در سیستم خنک‌کننده خودرو است که به حذف تمام گرمای جذب شده از موتور با استفاده از مایع خنک‌کننده کمک می‌کند. تمام کار آن از طریق رادیاتور با فشار دادن یا کشیدن هوا از طریق رادیاتور انجام می شود. یک فن رادیاتور در جلوی اتومبیل قرار دارد و بسته به طراحی وسیله نقلیه، دارای انرژی الکتریکی است.

در موتورهای مدرن، فن خنک کننده با دو روش فعال می شود که می تواند ترموستات یا سیستم الکتریکی باشد. ترموستاتی که بین موتور و رادیاتور قرار دارد به کنترل دمای کار موتور کمک می کند. سیستم الکترونیکی زمانی که مایع خنک کننده در موتور بسیار داغ است را حس می کند و سپس فن را از طریق یک سوئیچ رله الکتریکی تغذیه می کند.

چگونه کامپیوتر خودرو را در خانه ریست کنیم؟

توجه داشته باشید که سیستم تا زمانی که موتور بیش از حد داغ نشده یا ماشین ساکن باشد در حالت استراحت است. سپس هنگامی که ترموستات جای خود را برای خنک کننده داغ به رادیاتور می دهد، روشن می شود. یک سنسور کاربردی نقش حیاتی ایفا می کند زیرا فن خنک کننده می تواند زمان روشن شدن را حس کند.

عملکرد فن خنک کننده رادیاتور

در زیر مهمترین وظایف فن خنک کننده رادیاتور آورده شده است:

وظیفه اصلی فن خنک کننده رادیاتور حذف گرمای بیش از حد جذب شده از موتور است. مایع خنک کننده گرما را جذب می کند و به داخل رادیاتور می رود که در آنجا گرما از بین می رود.
این سیستم زمانی کار می کند که موتور ساکن باشد، جایی که هوا نمی تواند از طریق مشبک حرکت کند.
فن های خنک کننده در هنگام حرکت خیلی آهسته به جریان هوای خارجی کمک می کنند.
فن های خنک کننده الکتریکی دمای خودرو را هنگام روشن و خاموش شدن بر اساس دمای موتور کنترل می کنند.

اجزای فن خنک کننده رادیاتور

در این مقاله به توضیح فن خنک کننده برقی و مکانیکی می پردازیم. همانطور که قبلا ذکر شد، فن خنک کننده مکانیکی در وسایل نقلیه قدیمی یافت می شود، در حالی که فن های الکتریکی در وسایل نقلیه جدید یافت می شوند.

اجزای فن خنک کننده مکانیکی فقط یک باله خنک کننده است که روی موتور نصب شده است که توسط میل لنگ موتور کار می کند. اگرچه روی یک فنجان ماشینکاری شده با پیچ و مهره نصب شده است. این فنجان اجازه دارد با پمپ موتور بچرخد و به عنوان قرقره ای به تسمه محرک عمل می کند که سایر اجزای ضروری خودرو را تامین می کند.

فن خنک کننده رادیاتور برقی یک دستگاه مستقل با قطعات مختلف است. قطعات شامل پوشش فن خنک کننده، موتور و فن یا فن خنک کننده است. روکش فن خنک کننده به دلیل اینکه قسمت های دیگر روی آن نصب شده و به سمت رادیاتور قرار می گیرد، کار حمل و نقل را انجام می دهد. سایر اجزاء در قسمت اصول کار فن خنک کننده رادیاتور توضیح داده خواهد شد.

انواع فن خنک کننده خودرو

در زیر انواع خنک کننده رادیاتور مورد استفاده در موتور خودرو آورده شده است:

فن های مکانیکی رادیاتور:

فن مکانیکی رادیاتور یک طرح قدیمی از فن های خودرو است که هنوز هم امروزه استفاده می شود. مستقیماً روی قرقره پمپ آب روی موتور نصب می شود و توسط یک تسمه به حرکت در می آید. نیرویی که فن خنک کننده را می چرخاند از میل لنگ موتور به دست می آید، بنابراین هنگام چرخش فن نیز می چرخد.

علائم  خرابی کمپرسور کولر

این نوع از فن های رادیاتور در بسیاری از کاربردها به غیر از خودرو استفاده می شود، زیرا پیچیدگی کمتری دارند و برای چرخاندن آنها فقط به نیروی مکانیکی نیاز دارند. مکانیک
فن رادیاتور ical همیشه تا جایی که موتور روشن است روشن است. بسته به طراحی، هوا را می کشد یا فشار می دهد تا مایع خنک کننده را در رادیاتور خنک کند.

با این حال، کلاچ‌های فن به فن خنک‌کننده مکانیکی اجازه می‌دهند در صورت لزوم خاموش و روشن شود. این با توجه به دمای موتور است.

دو نوع کلاچ فن خنک کننده مکانیکی عبارتند از:

کلاچ های ویسکوز محرک

این نوع کلاچ ها با یک کوپلینگ مایع کار می کنند و به فن اجازه می دهند زمانی که موتور به دمای خاصی رسید درگیر شود. این کلاچ فن دارای یک سنسور دو فلزی است که مانند ترموستات عمل می کند. اگر موتور سرد باشد یا در حالت استارت سرد باشد، کلاچ جدا شده و فن چرخ آزاد می شود. هنگامی که موتور گرم می شود، سنسور دو فلزی اجازه می دهد تا کوپلینگ چسبناک درگیر شود. این باعث می شود که قرقره همراه با فن متصل به آن بچرخد.

کلاچ فن برقی

کلاچ های فن برقی مشابه انواع باطل کار می کنند، اما بسته به شرایط فعلی موتور، می توان آنها را توسط واحد کنترل موتور (ECU) روشن و خاموش کرد. این باعث می‌شود که چرخش بیشتری نسبت به نوع اول داشته باشد زیرا اجازه می‌دهد تا عملکرد خنک‌کننده مکانیکی به شدت کنترل شود.

فن خنک کننده رادیاتور برقی

فن خنک کننده الکتریکی یک دستگاه مستقل است که به جای موتور از سیستم الکتریکی موتور تغذیه می کند. این سیستم برای خنک کردن مؤثر مستقیماً روی رادیاتور نصب می شود، کاملاً با پیچ و مهره محکم می شود. این نوع از فن های خنک کننده رادیاتور از یک موتور DC استفاده می کنند که بسته به دمای موتور روشن و خاموش می شود. این امر یا توسط واحد کنترل موتور یا توسط یک کلید دمای مایع خنک کننده به دست می آید. این دستگاه را می توان در جلو یا پشت رادیاتور به همراه پوشش فن یکپارچه نصب کرد.

با توضیح زیر در بالا، واضح است که عملکرد فن خنک کننده خودرو پیچیده تر است و به راحتی قابل درک است. مطمئناً اکنون درک روشنی از نحوه عملکرد سیستم دارید. اما برای درک بیشتر همچنان ویدیوی تعبیه شده در زیر را تماشا می کنید.

علائم خرابی یا خرابی فن خنک کننده/رادیاتور

در زیر علائم خرابی و خرابی فن رادیاتور خنک کننده در موتور خودرو آورده شده است:

فن خنک کننده روشن نمی شود:

علامت رایج و واضح این است که وقتی موتور روشن است فن خنک کننده کار نمی کند. این مشکل اغلب از موتور فن یا اتصال الکتریکی سیستم رخ می دهد. هنگامی که این اتفاق می افتد، گرمای بیش از حد اتفاق می افتد زیرا خنک کننده داغ به درستی خنک نمی شود. رانندگان اغلب زمانی متوجه این مشکل می شوند که صدای قطعه را در زمانی که جرقه خودرو روشن است نشنیده اند.

فیوز سوخته:

اکثر قطعات الکتریکی خودرو با فیوز مدار کار می کنند که فن خنک کننده یکی از آنهاست. اگر این فیوز منفجر یا سوخته باشد، موتور فن خنک کننده از کار می افتد که یکی از راه های رایج قطع دستگاه است. گاهی اوقات، از کار افتادن یا بالارفتن موتور باعث می شود که فیوز منفجر شود و از آسیب دیدن سایر قطعات جلوگیری شود. فیوز باید تعویض شود تا فن خنک کننده دوباره زنده شود.

گرم شدن بیش از حد خودرو:

این یکی دیگر از علائم رایج خرابی فن خنک کننده رادیاتور است. موتور شروع به گرم شدن بیش از حد می کند زیرا منبع خنک کننده خاموش است. این همچنین زمانی رخ می دهد که موتور فن خنک کننده می سوزد یا فن از کار می افتد. موتور همان چیزی است که تیغه ها را می چرخاند تا هوا را از طریق رادیاتور فشار دهد یا بکشد. بنابراین، اگر موتور از کار بیفتد یا ضعیف شود، تیغه نمی چرخد ​​یا هوای کافی برای خنک کردن مایع خنک کننده داغ تولید نمی کند.

در خودروهای مدرن، فن های خنک کننده با ترموستات هایی طراحی می شوند که بسته به دمای موتور روشن و خاموش می شوند. بنابراین، پس از رسیدن به دمای معین، فن قرار است شروع به کار کند. اگر از کار کردن امتناع کند، دمای موتور تا زمانی که موتور بیش از حد گرم شود به افزایش خود ادامه می دهد.

در نتیجه، فن خنک کننده رادیاتور در سیستم خنک کننده موتور ضروری است، در غیر این صورت رادیاتور بی فایده بود. اما، با خنک کننده کارآمد فن، گردش مایع خنک کننده تضمین می شود. در این مقاله، تعریف، عملکرد و همچنین اجزای فن خنک کننده خودرو را مشاهده کرده ایم. همچنین انواع، عملکرد و علائم خرابی یا خرابی فن خنک کننده را دیدیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *