آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

هر آنچه که باید در مورد میل بادامک بدانید

هر آنچه که باید در مورد میل بادامک بدانید

هر آنچه که باید در مورد میل بادامک بدانید

هر آنچه که باید در مورد میل بادامک بدانید : از زمان آغاز به کار موتور احتراق داخلی، میل بادامک یکی از اجزای مهم است. تا قرن بیست و یکم، اصول کار آن هنوز در موتورهای خودرو یکسان است.

میل بادامک ها طول جزء ساده میله یا شفت هستند که دارای لوب های بادامک جداگانه در امتداد آن هستند. با این لوب ها شفت بادامک نامیده می شود.

شفت می‌چرخد و به شکل بادامک اجازه می‌دهد روی یک سوپاپ عمل کند. این مسئول فشار دادن به سوپاپ هایی است که فشار و اگزوز را باز و بسته می کنند. سرعت چرخش سرعت اعمال آن را کنترل می کند.

هر آنچه که باید در مورد میل بادامک بدانید

امروز ما در آکام پارت به تعریف، اصل کار، ساخت، قطعات و مشکلات میل بادامک در موتور خودرو خواهیم پرداخت.

میل بادامک چیست؟

یک میل بادامک شامل میله استوانه ای است که در طول سیلندر قرار دارد. این کار میل بادامک با تعداد بادامک در طول آن حاصل می شود. یک لوب برای هر دریچه. این لوب ها با فشار دادن روی آنها، دریچه را مجبور به باز شدن می کنند.

برخی از مکانیسم های میانی برای بسته شدن دریچه استفاده می شود. در حین چرخش میل بادامک، فنرهایی برای بستن شیر تعبیه شده است. این زمانی اتفاق می افتد که لوب ها به بالاترین نقطه خود روی میله فشار می رسند، که وقتی دریچه کاملاً باز است. فنر دریچه را عقب می کشد و باعث بسته شدن شیر می شود.

این اصل کار میل بادامک در خودروهای مدرن متفاوت است.

موتور احتراق داخلی مدرن میل بادامک را در کار خود بی فایده می داند. کالیبراسیون آنها مقدار مخلوط هوا و سوخت را که وارد محفظه می شود کنترل می کند. این سوخت هوا در سطح دقیق وارد می شود.

هر آنچه که باید در مورد میل بادامک بدانید

پس از احتراق، گاز خروجی از محفظه خارج می شود و راه را برای مخلوط بعدی ایجاد می کند.

این طراحی فقط بر راندمان و عملکرد موتور تأثیر نمی گذارد. قرار است حرکت پیستون موتور برای باز و بسته شدن سوپاپ ها کاملاً هماهنگ باشد. تأثیر شدیدی بر عملکرد خودرو دارد.

میل بادامک ها از طریق یک تسمه تایم یا زنجیر به هم متصل می شوند تا از زمان بندی و چرخش آن اطمینان حاصل شود. به طور مستقیم پیستون های داخل سیلندر را به حرکت در می آورد. طراحی کار لوب های میل بادامک نیز سرعت باز و بسته شدن سوپاپ ها را کنترل می کند. بنابراین، این اصل کار میل بادامک در موتورهای مدرن است.

جنس میل بادامک:

میل بادامک ها از فلز ساخته می شوند تا سفتی را به دست آورند. از چدن استفاده می شود که از آن برای تولید انبوه استفاده می شود. میل بادامک های آهن سرد دارای مقاومت سایش خوبی هستند زیرا فرآیند سرد کردن مواد را سخت می کند.

برخی عناصر دیگر را قبل از ریخته گری به آهن اضافه می کنند تا خواص مناسب تری برای کاربرد آن به دست آید.

تمام قطعات خودرویی را میتوانید از فروشگاه آنلاین آکام پارت خریداری کنید

فولاد شمش زمانی توسط تولیدکنندگان مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز به تولید با کیفیت بالا و حجم کم باشد. اگرچه این روش نسبت به روش های دیگر وقت گیر و پرهزینه تر است.

روش ساخت آن یا آهنگری، ریخته گری، ماشینکاری (تراش فلزی یا فرز) است. می توان از میله های فولادی مختلف استفاده کرد.

رابطه میل بادامک و میل لنگ

این رابطه سیستم دو محرکه، میل بادامک و چرخش میل لنگ. با توجه به اینکه سوپاپ جریان گازهای ورودی و خروجی مخلوط هوا/سوخت را کنترل می کند. این سوپاپ که توسط میل بادامک کنترل می شود تا زمان بندی مناسب باز و بسته شدن در هنگام ضربه پیستون انجام شود.

علائم خرابی تسمه تایم خودرو

به همین دلیل است که میل بادامک مستقیماً از طریق مکانیزم چرخ دنده به میل لنگ متصل می شود. همچنین به طور غیرمستقیم از طریق تسمه یا زنجیره ای به نام تسمه تایم یا زنجیر تایم متصل می شود. فرآیند مکانیسم مستقیم به دلیل هزینه آن غیر معمول است.

قطعات اصلی میل بادامک

در زیر قطعات اصلی میل بادامک آورده شده است:

مجلات اصلی:

نیروی تولید شده توسط میل بادامک از یک چرخش ثابت حاصل می شود. عملکرد ژورنال ها این است که میل بادامک را در جای خود نگه می دارند که در اطراف محفظه موتور می چرخد.

لوب ها:

در حین چرخش، لوب ها همراه با حرکت پیستون می چرخند. عملکرد لوب ها باز و بسته کردن دریچه گازهای ورودی و خروجی است. سرعت لوب بادامک به سرعت موتور بستگی دارد.

انتهای:

قسمت جلویی بادامک برای حمل تسمه برای اتصال به میل لنگ طراحی شده است. انتهای عقب بادامک توزیع کننده موتور را با یک دنده مخصوص می چرخاند. زمان جرقه زنی هماهنگ با بقیه موتور با این قسمت.

بلبرینگ:

به همراه ژورنال های اصلی نصب می شود. این به جلوگیری از آسیب رساندن میل بادامک به بلوک موتور در هنگام معیوب شدن موتور کمک می کند. بلبرینگ ها به حفظ چرخش میل بادامک کمک می کنند.

چندین مشکل وجود دارد که می تواند در میل بادامک ایجاد شود.که اگر مشکل حل نشود، می تواند باعث خرابی کامل موتور شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.