آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

همه چیز درباره واتر پمپ خودرو

همه چیز درباره واتر پمپ خودرو

همه چیز درباره واتر پمپ خودرو :مانند هر ماشینی، حتی خودروها نیز تمایل به گرم شدن دارند. برای جلوگیری از گرمای بیش از حد، مهم است که به طور منظم سیستم خنک کننده خودرو را حفظ کنید. هسته اصلی سیستم خنک کننده واتر پمپ خودرو است. بسیاری از واتر پمپ به عنوان پمپ خنک کننده نیز یاد می کنند.

همه چیز درباره واتر پمپ خودرو

قبل از اینکه به نکات فنی سیستم خنک کننده خودرو بپردازیم، اجازه دهید نگاهی دقیق به واتر پمپ خودرو داشته باشیم!

واتر پمپ خودرو چیست؟

واتر پمپ یک جزء حیاتی در هر خودرویی است زیرا با عبور دادن مایع خنک کننده از داخل بلوک موتور تضمین می کند که موتور هرگز بیش از حد گرم نمی شود. به طور خلاصه، یک سیستم خنک کننده خودرو دمای کارکرد بهینه موتور، شیلنگ ها و رادیاتور را تضمین می کند.

جا افتادن واتر پمپ خودرو در خودرو

واتر پمپ خودرو از داغ شدن بیش از حد موتور جلوگیری می کند

چگونه مایع خنک کننده به بلوک موتور عرضه می شود؟

سیستم خنک کننده خودرو توسط یک تسمه کمکی متصل به قرقره میل لنگ هدایت می شود. تیغه های پروانه همراه با نیروی گریز از مرکز، آب خنک شده را به داخل ژاکت آب اطراف سیلندر موتور منتقل می کند.

آب خنک شده یک بار از طریق جلیقه های آب در اطراف موتور جریان می یابد و سپس از طریق شیلنگ ها به رادیاتور می رسد. در این زمان، مایع خنک کننده دیگر سرد نیست. دمای آب به دلیل انتقال حرارت از موتور به آب افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید: زمان تعویض تسمه تایم و واتر پمپ

اکنون، پره های رادیاتور به هوای جوی اجازه می دهد تا دوباره آب را خنک کند. آب به شروع چرخه خنک کننده برمی گردد و فرآیند را شروع می کند.

نمودار نحوه عرضه مایع خنک کننده به بلوک موتور را توضیح می دهد

واتر پمپ خودرو مجموعه ای است که به جریان مایع خنک کننده در سراسر آن اجازه می دهد تا موتور را خنک نگه دارد

مشکلات رایج در واتر پمپ خودرو

مشکلات رایج در واتر پمپ خودرو

مشکلات خودرو اجتناب ناپذیر است، اما با مراقبت و نگهداری مناسب، مطمئناً می توانید از مشکلات مکرر جلوگیری کنید. همیشه به مشکلات رایج زیر که ممکن است در سیستم خنک کننده خودرو شما رخ دهد، فوراً توجه داشته باشید:

اگر صدای ساییدن از واتر پمپ در خودرو شنیدید، ممکن است به دلیل فرسوده شدن بلبرینگ ها باشد. با یک مکانیک مشورت کنید تا بدانید که آیا فقط به بلبرینگ های جدید نیاز دارید یا باید واتر پمپ خودرو را به طور کامل تعویض کنید. شل بودن بلبرینگ نیز می تواند باعث شود تسمه ها چسبندگی خود را از دست داده و از بین بروند.

نشتی آب واتر پمپ خودرو

نشتی آب از پمپ مایع خنک کننده نیز مشکل رایجی است که در خودروها رخ می دهد. این نشان می دهد که مهر و موم شفت یا واشر بین موتور خودرو و پمپ نتوانسته مایع خنک کننده را در داخل موتور نگه دارد. با گذشت زمان، واشرها یا درزگیرها خشک می‌شوند، ترک می‌خورند یا گاهی اوقات می‌شکنند که باعث نشت مایع خنک‌کننده به سمت جلوی ماشین شما می‌شود. اگر واشر ایراد دارد، فقط باید واشر را با واشر دیگری تعویض کنید. با این حال، اگر مشکلی در مهر و موم شفت وجود داشته باشد، کل سیستم خنک کننده نیاز به تعویض دارد. از راه های تشخیص نشت سیستم خنک کننده خودرو آگاه باشید تا مشکل را به موقع حل کنید.

خودروهایی که دارای واتر پمپ با پروانه های پلاستیکی هستند، گاهی اوقات ممکن است دچار ارتعاش شوند و باعث از کار افتادن پمپ شوند. بنابراین، اگر این اتفاق بیفتد، باید کل سیستم خنک کننده ماشین خود را تعویض کنید.

در دمای سرد، آب موجود در سیستم خنک کننده می تواند یخ بزند و باعث فرسودگی قطعات پمپ شود. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توانید با اطمینان از وجود مقدار کافی ضدیخ در سیستم خنک‌کننده، یک واتر پمپ سالم نگه دارید.

دلیل خوردگی یا زنگ زدگی در واتر پمپ خودرو

اگر در واتر پمپ شما خوردگی، زنگ زدگی یا مواد معدنی وجود دارد، دلیل این امر استفاده از خنک کننده اشتباه است. از مکانیک خود بخواهید که نوع مایع خنک کننده مناسب برای خودروی شما را تعیین کند.

صدای بلند یا خفیف نشان دهنده شل بودن قرقره واتر پمپ است. علت آن قفل شدن تسمه ها به دلیل خشکی است که باعث شل شدن قرقره و در نتیجه فرسودگی یاتاقان های واتر پمپ می شود.

جهت خرید  واتر پمپ پراید کلیک کنید.

جهت خرید  واتر پمپ تیبا کلیک کنید.

شاید دیده باشید که به محض باز کردن درب اتومبیل خود بخار خارج می شود. دودها نشان دهنده گرم شدن بیش از حد موتور است. برای جلوگیری از آسیب بیشتر، فوراً با مکانیک مشورت کنید. سریعاً از تکنسین خود بخواهید تا سیستم خنک کننده را بررسی کند زیرا به درستی کار نمی کند.

موتور بیش از حد گرم شده است

اگر مشاهده کردید که بخار از موتور خارج می شود، وقت آن است که فوراً با یک مکانیک مشورت کنید.

انواع مایع خنک کننده برای اتومبیل

هر خودرو به طور متفاوتی تولید می شود، از این رو هر کدام به نوع خنک کننده متفاوتی برای کنترل دمای مطلوب برای عملکرد عادی خودرو نیاز دارند. به طور کلی، سه نوع وجود دارد. این خنک کننده های خودرو در رنگ ها نیز متفاوت هستند:

1. فناوری افزودنی غیر آلی (IAT)

خنک کننده IAT معمولاً به رنگ سبز است و در اتومبیل های قدیمی استفاده می شود که دارای سیستم خنک کننده از قطعات برنجی، چدنی و لاستیکی بودند. این نوع خنک کننده باید هر دو سال یا بعد از 24000 مایل تعویض شود.

بیشتر بخوانید: رفع مشکلی نشتی واتر پمپ

2. تکنولوژی اسید آلی (OAT)

خنک کننده OAT در رنگ های نارنجی، زرد، قرمز یا بنفش عرضه می شود. معمولاً در خودروهای تولید شده توسط جنرال موتورز استفاده می شود. OAT باید بعد از پنج سال یا بعد از 50000 مایل تعویض شود.

3. فناوری اسیدهای آلی هیبرید (HOAT)

خنک کننده HOAT همانطور که از نام آن پیداست مزایای هر دو خنک کننده OAT و IAT را ارائه می دهد. خنک کننده HOAT معمولا در رنگ های زرد و نارنجی عرضه می شودما HOAT نیاز به تغییر بعد از 50000 مایل یا بعد از پنج سال دارد مگر اینکه طور دیگری مشخص شده باشد. برخی از خودروسازان تغییر را پس از 10 سال یا 150000 مایل مشخص می کنند.

سیستم های خنک کننده خودروهای هیبریدی و الکتریکی

خودروهای هیبریدی و الکتریکی دارای سیستم خنک کننده جداگانه برای بسته باتری هستند. برای چنین خودروهایی فقط می توانید از خنک کننده های مشخص شده توسط خودروسازان استفاده کنید. دفترچه راهنمای مالک خودروی خود را به خوبی بخوانید تا بدانید که مایع خنک کننده باید چه الزامات خاصی را که سازنده خودرو ذکر کرده است برآورده کند.

چگونه بفهمیم کدام مایع خنک کننده برای خودروی شما مناسب است؟

شما نمی توانید به تنهایی تصمیم بگیرید که کدام مایع خنک کننده را در واتر پمپ ماشین خود قرار دهید. از نمایندگی خودرو خود بخواهید که مایع خنک کننده را برای برند و مدل خاص خودرویی که در حال رانندگی هستید به شما اطلاع دهد تا ایمنی موتور شما تضمین شود.

نکاتی که باید هنگام خرید خنک کننده خودرو به خاطر بسپارید

هرگز نوع مایع خنک کننده را با رنگ آن شناسایی نکنید. هر دو OAT و HOAT در رنگ‌های نارنجی و زرد هستند، از این رو می‌توانید مایع خنک‌کننده مناسب خودروی خود را به اشتباه تشخیص دهید.

دو خودروی مختلف از یک سازنده هر کدام می توانند نوع خنک کننده متفاوتی داشته باشند.

هنگام خرید خودروی دست دوم، قبل از پر کردن سیستم خنک‌کننده با مایع خنک‌کننده به نمونه‌ای که کارخانه توصیه می‌کند، ابتدا یک سیستم خنک‌کننده را انجام دهید. این مهم است زیرا هرگز نمی دانید که مالک قبلی ممکن است در برخی از مراحل زندگی خودرو از خنک کننده دیگری استفاده کرده باشد.

هزینه واتر پمپ خودرو در دبی

بسته به مدل و نوع خودروی شما و این که آیا واتر پمپ دست دوم یا نو می‌خرید، واتر پمپ خودرو می‌تواند بین 150 تا 800 درهم در دبی باشد.

هیدراته نگه داشتن خودرو به اندازه آبرسانی به بدن مهم است. تعمیر و نگهداری روتین ماشین شما می تواند تضمین کند که هرگز با سیستم خنک کننده ماشین خود با مشکل مواجه نخواهید شد. برای رزرو سرویس برای سیستم خنک کننده خودرو خود می توانید به دنبال یک گاراژ خودکار مطمئن باشید. خودروهای دست دوم برای فروش در دبی نیز در دوبیزل موجود است.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *