آموزش خودرو, اخبار خودرو, نکات خودرویی

واشر سوپاپ چیست؟

واشر سوپاپ چیست؟

واشر  سوپاپ چیست و چرا مهم است؟درست در بالای سر سیلندر قسمتی به نام واشر سوپاپ قرار دارد. در این راهنما، در مورد واشر  سوپاپ ها و چرایی اهمیت آنها آشنا خواهید شد.

واشر سوپاپ چیست؟

واشر  سوپاپ که گاهی به آن روکر نیز می گویند، جزء قطعات مهم موتور است. این یک جزء پلاستیکی یا فلزی است که به بالای سر سیلندر پیچ می شود.

واشر درب سوپاپ

شکاف بین درپوش سوپاپ و سر سیلندر توسط یک واشرسوپاپ مهر و موم شده است. کل تنظیمات روغن را در داخل موتور نگه می دارد که برای سلامت کلی و عملکرد موتور مهم است.

چرا ترک خوردگی یا شل شدن واشر سوپاپ خبر بدی است

هنگامی که واشر سوپاپ ترک خورده یا شل می شود، روغن به بیرون نشت می کند. وقتی روغن کافی در موتور وجود نداشته باشد، موتور در نهایت خود تخریب می شود.

خرابی واشر درب سوپاپ موجب :

واشر سوپاپ چیست؟

فرسودگی شدید موتور: بدون روغن کافی، اصطکاک زیادی بین قطعات متحرک سریع وجود دارد که باید به خوبی روغن کاری شوند. که قطعات را فرسوده می کند و در نهایت آنها را خراب می کند.

گرمای بیش از حد: روغن نه تنها قطعات داخل موتور شما را روغن کاری می کند، بلکه به خنک نگه داشتن موتور نیز کمک می کند. وقتی روغن کافی نباشد، موتور بیش از حد گرم می شود.

نتیجه: نشتی درپوش سوپاپ منجر به مشکلات جدی موتور می شود.

بیشتر بدانید : زمان تعویض واشر سرسیلندر 

علائم ترک خوردگی یا شل شدن واشر سوپاپ

اگر فکر می کنید ممکن است روغن از درپوش سوپاپ موتور شما نشت کند، مراقب رایج ترین علائم باشید:

موتور به سختی کار می کند

کاهش قدرت موتور

بوی روغن سوزی

کثیفی و زباله واشر دریچه را می پوشاند

لکه های روغن در کف گاراژ شما

بیشتر بدانید : علائم خرابی واشر سرسیلندر

چه چیزی از درپوش سوپاپ نشت می کند؟

روکش سوپاپ می تواند روغن نشت کند در حالی که موتور در حال کار است، اما نه زمانی که موتور در حالت استراحت است. عملکرد سوپاپ ها در اطراف مقدار زیادی روغن حرکت می کند. اگر مشکوک به نشتی روغن درب سوپاپ هستید، سطح روغن را به دقت کنترل کنید تا بتوان منبع نشت روغن را پیدا کرد و تعمیرات را انجام داد.

داخل درپوش سوپاپ چیست؟

واشر سوپاپ چیست؟

یک پوشش فلزی که در داخل موتور قرار می گیرد و واشر را می پوشاند و روغن را در داخل نگه می دارد.

آیا در روکش سوپاپ به بافل نیاز دارید؟

معمولاً یک بافل در داخل درپوش سوپاپ وجود دارد که به کنترل روغن و جلوگیری از پاشش آن کمک می‌کند، اما این بافل‌ها ممکن است برخی از سوپاپ‌ها را پاک نکنند، مخصوصاً زمانی که از بازوهای آلومینیومی با بدنه پهن استفاده می‌کنید. … هواکش های روکش سوپاپ نیز تمایل به غبارکردن روغن در سرتاسر موتور دارند.

واشر درب سوپاپ پراید

واشر درب سوپاپ 405

واشر درب سوپاپ پژو پارس XU7

واشر درب سوپاپ سمند XU7

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.