آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

وقتی AC ماشین خود را سرویس نمی کنید چه اتفاقی می افتد؟

وقتی AC ماشین خود را سرویس نمی کنید چه اتفاقی می افتد؟

وقتی AC ماشین خود را سرویس نمی کنید چه اتفاقی می افتد؟همه چیز از جمله انسان ها پس از یک بازه زمانی مشخص نیاز به نگهداری منظم دارند. پس چرا AC ماشین را رها کنید؟ واحد تهویه مطبوع یکی از بهترین ویژگی ها و یکی از مهمترین اولویت ها در هنگام خرید یک ماشین جدید است. پس از چند ماه یا شاید یک سال، ممکن است احساس کرده باشید که AC ماشین به اندازه گذشته کارآمد نیست. حتی ممکن است زمانی که AC ماشین در حال کار است خفگی خفیفی را تجربه کرده باشید. این زمانی است که زمان سرویس AC ماشین شما فرا رسیده است. اما اگر حتی پس از این مشکلات به اجرای AC ادامه دهید چه اتفاقی می افتد؟ این چیزی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. بیا شروع کنیم.

اول از همه، ACکمپرسور ماشین چگونه کار می کند؟

مکانیسم کار

AC خودرو اساساً از 5 جزء اصلی تشکیل شده است که وظیفه خنک سازی خودروی شما در تابستان و گرم کردن آن در زمستان را بر عهده دارند.

این اجزا عبارتند از:

کمپرسور

کندانسور

گیرنده خشک کن یا آکومولاتور

لوله اوریفیس یا شیر انبساط

اواپراتور

کمپرسور

این گاز مبرد را که معمولاً به نام فریون شناخته می شود، فشرده می کند. با افزایش انرژی جنبشی گاز در اثر فشردگی، داغ می شود.

کندانسور

سپس گاز داغ و تحت فشار از یک سری کویل عبور می کند که از هوای بیرون برای خنک کردن گاز استفاده می کند. این به نوبه خود منجر به تراکم گاز به مایع سرد می شود. دو نوع کندانسور موجود است:

کندانسور غیر سرپانتین:

سبک موازی است. نمی توان آن را شستشو داد، بنابراین اگر کار نمی کند باید تعویض شود.

کندانسور سرپانتین:

بهتر است زیرا می توان آن را با استفاده از کیت فلاش AC ماشین شستشو داد.

گیرنده خشک کن یا آکومولاتور

حتماً از نام آن متوجه شده اید که این قوطی چه کاری انجام می دهد. کار اصلی خشک کردن هوا است. یک ماده خشک کننده برای جذب رطوبت وجود دارد.

لوله اوریفیس یا شیر انبساط

این شیر در برابر جریان مبرد مقاومت می کند. این باعث می شود که مبرد قبل از ورود به اواپراتور از یک مایع پرفشار به یک غبار کم فشار تبدیل شود.

اواپراتور

مه مبرد مایع کم فشار از طریق اواپراتور جریان می‌یابد که در آن یک موتور دمنده هوا را از طریق لوله‌های سرد اواپراتور فشار می‌دهد تا هوای خنک‌شده را به داخل محفظه سرنشین خودرو بفرستد.

اینطوری هوای سرد را دریافت می کنید. اما وقتی هوا به اندازه کافی سرد نباشد چه اتفاقی می افتد؟

چرا باید تهویه مطبوع خود را سرویس کنم؟

چرا باید تهویه مطبوع خود را سرویس کنم؟

اصلاً لازم نیست که به یک کارگاه محلی بروید تا AC شما را بررسی کنند. چند نشانه اساسی وجود دارد که می توانید برای بازرسی AC اتومبیل خود به تنهایی بررسی کنید.

ماشین خود را روشن کنید و وقتی موتور به اندازه کافی گرم شد (سنج دمای موتور را بررسی کنید) تهویه مطبوع را در حداکثر خروجی روشن کنید. با دقت گوش دهید و بررسی کنید که آیا صدای غیرعادی از سیستم AC خارج می شود یا خیر. این می تواند صداهای ضربه زدن یا صدای چیزی باشد که کانال هوا را مسدود می کند. توجه: AC اتومبیل خود را روی موتور سرد قرار ندهید زیرا بر راندمان تأثیر می گذارد.

بررسی کنید که آیا موتور به اندازه کافی گرم است یا خیر

دومین چیزی که باید بررسی کنید این است که آیا فشار هوا با سطح تنظیم شده AC هماهنگ است یا خیر؟ آیا هوا از AC خیلی سرد است؟ اگر پاسخ هر یک از این دو سوال مثبت است، AC قطعا به خدمات نیاز دارد.

شاخص دیگر بو است. آیا بوی عجیبی از دریچه ها خارج می شود؟ اگر بله، پس احتمال نشتی در سیستم تهویه مطبوع وجود دارد.

جهت خرید کمپرسور کولر پژو 206 کلیک کنید .

بازرسی نهایی که می تواند در پایان شما انجام شود کمپرسور است. یک کمپرسور که به درستی کار می کند صدای کلیک ایجاد می کند (به این معنی که کمپرسور در حال درگیر شدن و جدا شدن است). اگر صداهای دیگری شنیده می شود، احتمالاً کمپرسور مقصر است.

علائم خرابی کمپرسور AC چیست؟

اگر فکر می کنید کمپرسور AC به درستی کار نمی کند، می توانید به چند علامت نگاه کنید. بیایید نگاهی به آنها بیندازیم.

سرویس AC خودرو | دمای کابین بالاتر؟

این اولین و ساده ترین راه برای فهمیدن اینکه آیا کمپرسور به درستی کار می کند یا خیر است. اگر دمای داخل کابین بالا باشد به این معنی است که کمپرسور به اندازه قبل کار نمی کند. یک کمپرسور آسیب دیده نمی تواند مبرد را به درستی تنظیم کند که منجر به خنک شدن غیریکنواخت خودرو می شود.

وقتی کمپرسور کار می کند صداهای بلند می شنوید؟

این یکی دیگر از علائم بالقوه خرابی کمپرسور AC است. همچنین از قطعات متحرک مختلفی تشکیل شده است که ممکن است با گذشت زمان فرسوده شوند. این باعث صداهای با صدای بلند یا صدای جیغ تسمه می شود.

آیا کلاچ کمپرسور حرکت نمی کند؟

ممکن است بسیاری از شما با عملکرد کمپرسور آشنا نباشید. به عبارت ساده تر، یک کمپرسور توسط خود موتور کار می کند

به وسیله کمربند این تسمه تا زمانی که موتور روشن است در حرکت است. هنگامی که AC روشن می شود، کلاچ درگیر می شود و کمپرسور شروع به کار می کند. اگر کلاچ آسیب دیده یا گیر کرده باشد، کمپرسور کار نمی کند. حرکت کلاچ به راحتی قابل مشاهده است و بنابراین می توان به راحتی از نظر هرگونه ایراد بررسی کرد.

چرا AC ماشین من بو می دهد؟

اگر متوجه بویی از AC اتومبیل خود شدید، احتمالاً این اواپراتور است که مسئول آن است. ممکن است کپک‌ها، قارچ‌ها، باکتری‌ها یا چیزهای دیگری وجود داشته باشد که دوست ندارید درباره‌شان بشنوید. رایج ترین بوهایی که از دریچه ها می آید جوراب خیس، تخم مرغ فاسد یا بوی سرکه مانند است. اگر بوی بد برای بازرسی AC خودرو کافی نیست، باید بدانید که اسپور باکتری ها وارد کابین و سپس ریه های شما می شود. حالا این منزجر کننده است!

بیشتر بدانید:  علت کار نکردن کولر خودرو چیست؟

سرویس AC ماشین چقدر طول می کشد؟

سرویس AC ماشین چقدر طول می کشد؟

سرویس AC ماشین معمولاً حدود 3-4 ساعت طول می کشد. مراحل زیادی در سرویس وجود دارد:

اول از همه، گاز باقی مانده از سیستم تهویه مطبوع حذف می شود.

داشبورد برداشته شده و کویل خنک کننده خارج می شود.

سیم پیچ سپس تمیز می شود و دوباره نصب می شود. پس از این، داشبورد به جای خود باز می گردد.

سپس دریچه های AC تمیز می شوند تا اطمینان حاصل شود که هیچ مانعی برای جریان هوا به دلیل دریچه ها وجود ندارد.

سرویس AC خودرو | تمیز کردن دریچه های هوا

سپس سپر باز می شود که می توانیم کندانسور را پیدا کنیم. کندانسور برداشته شده و به درستی تمیز می شود.

کندانسور تمیز شده به عقب قرار می گیرد و سپر دوباره نصب می شود. گاز پر شده و سرویس انجام شده است.

ممکن است توجه داشته باشید که اگرچه بازرسی را می توان در خانه انجام داد (اگرچه توصیه می شود آن را از افراد حرفه ای انجام دهید)، اما نباید سرویس را در خانه امتحان کرد. سرویس AC ماشین نیاز به دقت دارد که اگر نشتی در سیستم وجود داشته باشد باعث خرابی می شود.

هر چند وقت یکبار باید AC ماشین سرویس شود؟

هر زمان که ماشین خود را سرویس می کنید، AC را چک کنید. اگر مشکلی در واحد تهویه مطبوع وجود دارد، باید آن را تعمیر کنید. به طور متوسط، AC ماشین باید بعد از یک سال یا بیشتر سرویس شود.

چگونه بفهمم AC من به فریون نیاز دارد؟

در شرایط ایده آل، AC ماشین شما هرگز نیازی به پر کردن فریون نخواهد داشت. اما واقعیت چیز دیگری است. اگر در هر جایی کانال نشتی داشت، باید مبرد را دوباره پر کنید. تنها چیزی که باید بررسی کنید این است که آیا خنک کننده کافی است یا خیر. اگر پاسخ منفی است، باید دوباره پر کنید. همچنین، با بررسی دقیق صداهای خش خش، از وجود نشتی دریابید.

اگر فریون AC من تمام شود چه اتفاقی می افتد؟

اگر خون داخل بدن نباشد چه اتفاقی می افتد؟ وقتی صحبت از عدم وجود مبرد در تهویه مطبوع می شود، همین طور است. اگرچه قسمت های مکانیکی AC کار می کنند، اما قدرت خنک کننده از بین می رود و سپس سیستم شروع به آسیب های جدی می کند.

این آسیب ها هزینه های بیشتری را برای تعمیر و یا حتی تعویض برخی از قطعات به همراه خواهد داشت. کمپرسور بیش از حد گرم می شود یا حتی ممکن است بسوزد و در نتیجه کل سیستم جایگزین شود.

بیشتر بدانید:   نقش کمپرسور در کولر خودرو

بنابراین توصیه می شود در صورت مشاهده هر گونه مشکل، صبر AC خودرو خود را آزمایش نکنید و در اسرع وقت آن را بررسی و سرویس کنید.

پیشنهاد می شود بخوانید: چگونه حداکثر خنک کننده را از AC خودرو خود دریافت کنیم | نکات و ترفندهای AC اتومبیل

علائم شارژ بیش از حد سیستم AC چیست؟

آیا اخیراً AC اتومبیل خود را سرویس کرده اید و احساس می کنید خنک کننده بیش از آنچه باید باشد؟ سپس احتمالاً تکنسین بیش از مقدار لازم فریون پر کرده است یا به طور خلاصه سیستم AC بیش از حد شارژ شده است. بنابراین همیشه توصیه می شود بررسی کنید که آیا به یک سرویس اتومبیل حرفه ای می روید یا خیر.

چه مبردی برای AC خودرو استفاده می شود؟

انواع مختلفی از مبرد وجود دارد که در AC خودرو استفاده می شود. در ابتدا، فریون R-12 مورد استفاده قرار می گرفت، اما وقتی متوجه شد که R-12 فریون لایه ازن را تخریب می کند، تولید آن متوقف شد.

در عوض، R-134A استفاده می شود که یک مبرد موثر است و هیچ آسیبی به لایه ازن وارد نمی کند.

آیا فیلتر هوای کثیف می تواند باعث خنک نشدن AC خودرو شود؟

پاسخ به سوال بالا بله قطعی است. اگر فیلتر هوا تمیز نباشد، جریان هوا محدود می شود و بنابراین مطمئناً راندمان کاهش می یابد. همچنین فیلتر کثیف به معنای تجمع مواد آلرژی زا است که در صورت ورود از طریق هوا باعث ایجاد مشکلاتی برای سلامتی می شود. بنابراین اکیداً توصیه می شود که فیلتر هوای خود را بررسی کنید.

گرفتگی فیلتر AC به شدت بر عملکرد و خنک کننده تأثیر می گذارد. این ساده ترین کاری است که می توانید برای حفظ AC ماشین خود انجام دهید. فقط فیلتر هوا را خارج کرده و مرتباً تمیز کنید. اگر فیلتر بیش از حد گرفتگی دارد، باید برای تعویض آن اقدام کنید.

وقتی AC ماشین خود را سرویس نمی دهید چه اتفاقی می افتد؟

بنابراین اکنون باید مشخص شود که AC ماشین باید سرویس شود و شما نباید هیچ شانسی با AC داشته باشید. این یک بخش حیاتی از وسیله نقلیه شما است و بنابراین باید به طور منظم بررسی شود وگرنه تابستان های گرم به شما اجازه زنده ماندن نمی دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.