آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

پمپ بنزین چیست؟ | پمپ انتقال بنزین خودرو چگونه کار می کند؟

پمپ بنزین  بنزین چیست؟ | پمپ انتقال بنزین خودرو چگونه کار می کند؟

پمپ بنزین چیست؟ | پمپ انتقال بنزین خودرو چگونه کار می کند؟پمپ بنزین  بخشی از خودرو است که بنزین  را از ظرف بنزین  به کاربراتور موتور IC تامین می کند. پمپ بنزین  بخش مهمی از موتور IC (احتراق داخلی) است. این به این دلیل است که منبع بنزین  برای روشن نگه داشتن موتور مهم است.

چه بخواهید جان تازه ای به یک قطعه بزرگ کاربراتوری بدهید یا یک دستگاه چمن کار کنید، موتور به بنزین  پایدار نیاز دارد که هدف پمپ های بنزین  همین است.

موتور کاربراتوری معمولاً از یک پمپ مکانیکی کم فشار که در خارج از مخزن بنزین  قرار دارد استفاده می کند، در حالی که موتور انژکتوری بنزین  معمولاً از پمپ بنزین  الکتریکی استفاده می کند.

پمپ بنزین چیست؟ | پمپ انتقال بنزین خودرو چگونه کار می کند؟

پمپ های بنزین  الکتریکی در موتورهایی که مجهز به انژکتور بنزین  هستند برای انتقال بنزین  از مخزن بنزین  به انژکتور بنزین  استفاده می شود. با توجه به کاربرد، این پمپ ها باید بنزین  را با فشار بالا (معمولاً 30-85psi) تامین کنند تا انژکتور بنزین  به داخل موتور تزریق کند.

فشار بنزین  باید مطابق با شرایط لازم برای عملکرد عادی موتور باشد. اگر فشار خیلی کم باشد، بنزین  موتور تمام می‌شود و باعث می‌شود موتور از کار بیفتد، دچار تردید شود، از کار بیفتد یا خم شود. اگر فشار بنزین  خیلی زیاد باشد، موتور به درستی کار نمی کند، بنزین  هدر می رود و آلودگی در بنزین  ظاهر می شود.

مغزی پمپ بنزین خودرو

پمپ انتقال بنزین  الکتریکی معمولاً در داخل باک بنزین  نصب می شود، اما در موارد معدودی می توان آن را خارج از مخزن بنزین  نیز نصب کرد. برخی از خودروها ممکن است دو پمپ بنزین  داشته باشند، یک پمپ بنزین  اصلی در خارج از باک و یک پمپ تامین کننده در باک بنزین .

رانندگی با مخزن بنزین  با بنزین  کمتر از 0.25 باعث گرم شدن بیش از حد مخزن بنزین  و کاهش عمر پمپ می شود. این می تواند شتاب، ترمز و پیچ های تند را افزایش دهد که همچنین خطر گرسنگی موقت پمپ ها را برای بنزین  افزایش می دهد. گازهای خروجی می تواند منجر به روانکاری و خنک سازی نامناسب پمپ های بنزین  الکتریکی شود و به پمپ آسیب برساند.

مغزی پمپ بنزینی چگونه کار می کند؟

دو نوع قابل توجه پمپ بنزین  وجود دارد:

انواع مغزی پمپ بنزین

پمپ های بنزین  مکانیکی

مغزی پمپ های بنزین الکتریکی

1) مغزی پمپ بنزین مکانیکی

قبل از پذیرش رایج تزریق بنزین  الکترونیکی، حداکثر موتورهای بنزینی خودرو از پمپ های بنزین  مکانیکی برای انتقال بنزین  از ظرف بنزین  به کاسه کاربراتور استفاده می کردند. پمپ های بنزین  مکانیکی به دلیل خروج از مرکز میل بادامک موتور هدایت می شوند. در کنار موتور بلوک سیلندر خطی قرار دارد.

پمپ بنزین  مکانیکی

پمپ های پلانجری و دیافراگمی رایج ترین پمپ های بنزین  مکانیکی هستند. پمپ دیافراگمی یک پمپ جابجایی مثبت معروف است. این پمپ دارای یک محفظه پمپ می باشد که حجم آن به دلیل انحراف غشاء انعطاف پذیر مانند پمپ پیستونی افزایش یا کاهش می یابد

پمپ مکانیکی انتقال مغزی پمپ بنزین بنزین  چگونه کار می کند؟

یک پمپ بنزین  مکانیکی از طریق یک میل بادامک یا یک شفت خاص که توسط میل لنگ حرکت می کند حرکت می کند. هنگامی که شفت می چرخد، بادامک به زیر سطح محوری می رود و شفت را در یک انتها به سمت بالا فشار می دهد.

انتهای دیگر اهرم به طور شل به دیافراگم لاستیکی که پایین کف محفظه پمپ را تشکیل می دهد متصل می شود، به سمت پایین حرکت می کند و برای کشیدن دیافراگم استفاده می شود.

همانطور که اهرم دیافراگم را به سمت پایین فشار می دهد، یک نیروی مکش ایجاد می شود که بنزین  را توسط یک سوپاپ برگشت در امتداد خط لوله بنزین  به داخل پمپ می کشد. هنگامی که بادامک چرخان به چرخش خود ادامه می دهد و دیگر اهرم را فشار نمی دهد، فنر برگشتی اهرم را به عقب حرکت می دهد و کشش آن را روی دیافراگم آزاد می کند.

جهت خرید مغزی پمپ بنزین نیسان کلیک کنید 

جهت خرید مغزی پمپ بنزین 405 کلیک کنید 

جهت خرید مغزی پمپ بنزین پراید کلیک کنید 

پمپ بنزین  بنزین چیست؟ | پمپ انتقال بنزین خودرو چگونه کار می کند؟

اهرمی که به صورت شل وصل شده است، دیافراگم را به سمت بالا فشار نمی دهد، اما فنر برگشتی به آن فشار می آورد. این دیافراگم یا غشاء را فقط می توان با تخلیه بنزین از محفظه موتور به سمت بالا حرکت داد.

بنزین را نمی توان از سوپاپ اول برگشت داد، بنابراین از طریق شیر دیگری به کاربراتور تخلیه می شود. کاربراتور فقط در صورت نیاز بنزین را از شیر سوزنی محفظه شناور می گیرد.

برای درک بهتر عملکرد پمپ مکانیکی، ویدیوی زیر را مشاهده کنید:

2) مغزی پمپ بنزین از نوع بنزین  الکتریکی

خودروهای مدرن بیشتر از پمپ های بنزین  الکتریکی استفاده می کنند که در مخازن بنزین  قرار دارند. این پمپ فشار زیادی را در لوله های بنزین  ایجاد می کند و بنزین/بنزین را به داخل موتور می راند. هر چه فشار بیشتر باشد، جوش بنزین افزایش می یابد

نقطه شروع

قرار گرفتن این پمپ در داخل محفظه بنزین ، اجزایی را که بخارات بنزین را از موتور (خود پمپ) گرفته و در مایعات سرد غوطه ور می کنند، به حداقل می رساند.

یکی دیگر از مزایای قرار دادن پمپ های انتقال بنزین  الکتریکی در داخل محفظه بنزین  این است که کمتر در معرض آتش سوزی قرار دارند. قطعات الکتریکی (مانند پمپ های بنزین ) جرقه ایجاد می کنند و بخارات بنزین  را مشتعل می کنند، اما بنزین  مایع منفجر نمی شود. به همین دلیل، غوطه ور کردن پمپ در محفظه بنزین  یکی از مهم ترین مکان ها است.

تعویض پمپ مکانیکی با پمپ بنزین  برقی می تواند فشار وارده بر قطعات موتور را کاهش داده و مصرف بنزین  موتور را کاهش دهد. به طور مشابه، تحویل بنزین  می تواند از طریق یک ECU (واحد کنترل الکترونیکی) نظارت دقیق تری داشته باشد.

اگر پمپ بی وقفه کار کند، می توانید موتور را با یک سیگنال برای صرفه جویی در مصرف بنزین  خاموش کنید. با این حال، فشار بنزین  مورد نیاز هنوز برای شروع سریع قابل دسترسی است.

پمپ بنزین  الکتریکی چگونه کار می کند؟

هنگامی که راننده کلید احتراق را روشن می کند، ماژول کنترل پیشرانه (PCM) رله ای را که پمپ بنزین را تغذیه می کند روشن می کند. چرخش موتور الکتریکی پمپ شروع می شود و برای افزایش فشار سیستم بنزین  مدتی می چرخد. تایمر PCM مدت زمانی را که پمپ قبل از روشن شدن موتور کار می کند، محدود می کند.

 

پس از این فرآیند، بنزین  توسط یک سوپاپ مکش و جوراب های توری فیلتر (که از ورود گرد و غبار و زنگ زدگی به پمپ جلوگیری می کند) وارد پمپ می شود. پس از آن، بنزین  توسط یک سوپاپ از پمپ خارج می شود (زمانی که پمپ کار نمی کند، یک سوپاپ برگشت فشار باقیمانده در داخل موتور را حفظ می کند) و از طریق یک خط لوله بنزین  و فیلتر به موتور منتقل می شود.

بیشتر بدانید: تسمه  دینام چیست و چه زمانی باید آن را تعویض کرد؟

این فیلتر گرد و غبار، زنگ زدگی یا سایر مواد جامد را که ممکن است مجبور به عبور از پمپ شوند، جذب می کند. برای

جلوگیری از مسدود شدن انژکتور بنزین ، آلودگی ها را از بین می برد.

پس از عبور از فیلتر، بنزین  وارد ریل های تامین بنزین  موتور می شود و به انژکتورهای مختلف می رسد. هدف از تنظیم کننده فشار بنزین  حفظ فشار بنزین  و بازگرداندن بنزین  اضافی به محفظه بنزین  است.

پس از روشن شدن موتور، پمپ انتقال بنزین  الکتریکی به کار خود ادامه می دهد. این پمپ تا زمانی که موتور کار می کند و کلید احتراق روشن است به کار خود ادامه می دهد.

پمپ می تواند با توجه به دور موتور و بار با سرعت ثابت یا متغیر کار کند. اگر موتور متوقف شود، PCM از دست دادن سیگنال سرعت را تشخیص می دهد و پمپ را خاموش می کند.

پمپ الکتریکی کار می کند

 

بسیاری از خودروها (به عنوان مثال، فورد) دارای یک “سوئیچ ایمنی اینرسی” هستند که پمپ را در هنگام تصادف خاموش می کند. این سوئیچ به وسایل نقلیه متصل می شود تا در صورت شکسته شدن خط بنزین ، خطر آتش سوزی را کاهش دهد.

برای درک بهتر عملکرد پمپ الکتریکی، ویدیوی زیر را مشاهده کنید:

مزایای پمپ های بنزین  الکتریکی

در دسترس بودن یا دسترسی: اگر روی خودروی شخصی کار می کنید، بهتر است نوع پمپی را انتخاب کنید که برای خودروی شما مناسب تر است. با این حال، این احتمال وجود دارد که در بسیاری از موارد بتوانید یک پمپ همه منظوره را در فروشگاه قطعات محلی خود پیدا کنید. پمپ بنزین در بازار و تقریباً در تمامی کارگاه های لوازم یدکی به راحتی موجود است. متأسفانه، اگر پمپ موتور شما آسیب ببیند، می توانید به راحتی یک پمپ جدید را در نزدیکترین کارگاه خود پیدا کنید. دسترسی به این پمپ ها بسیار آسان است.

قابلیت اطمینان: پمپ بنزین الکتریکی از قابلیت اطمینان بیشتری نسبت به پمپ های بنزین  مکانیکی برخوردار است.

اثربخشی: پمپ های بنزین  الکتریکی دارای مزیت بازدهی هستند زیرا می توانند برخی از مشکلات حیاتی را که پمپ مکانیکی قادر به انجام آن نیست، کنترل کنند. به عبارت دیگر، آنها کارایی موتور را بهبود نمی بخشند، اما به تولید یک سیستم بنزین  رسانی بهبودیافته کمک می کنند. بنابراین پمپ های بنزین  برقی در مقایسه با سایر انواع پمپ بنزین  بالاترین کارایی را دارند.

بیشتر بدانید:  کمک فنرها چه کار می کنند؟

ایمنی: محل قرارگیری سیستم پمپ بنزین می تواند مشکل ساز باشد. اینها معمولاً در نزدیکی سر توزیع کننده یا منیفولد اگزوز قرار دارند. گرمای باقیمانده می تواند بخارات یا بنزین  را در سیستم بجوشاند و باعث آتش سوزی شود. استفاده از الکتروپمپ تنها راه حل این مشکلات است. این پمپ ها ایمنی بالایی را برای موتور خودرو ایجاد می کنند.

سرعت جریان بالاتر: نرخ بنزین  بالاتر در هنگام کار با جایگزینی تزریق بنزین  یا سطوح با قدرت بالا ضروری است. اگرچه یک پمپ مکانیکی می تواند جریان بنزین  مورد نیاز را تامین کند، پمپ بنزین  الکتریکی با عملکرد مشابه به راحتی نصب می شود.

فشار: فشار کاری پمپ های بنزین  مکانیکی 4 تا 6 PSI است. در مقابل، پمپ های بنزین  الکتریکی می توانند در فشارهای 30 تا 40 PSI کار کنند.

علائم خرابی پمپ بنزین چیست؟

علائم بارز بد بودن پمپ بنزین به شرح زیر است:

شروع دشوار

صدای مخزن بنزین

توقف موتور

غرفه واقعی

مسافت پیموده شده بنزین کمتر

راندمان بنزین  پایین تر

مشکلات گیج فشار

1) شروع دشوار

اگر پمپ بنزین خودرو نتواند بنزین را از باک بنزین به موتور برساند، خودرو روشن نمی شود. پمپ در چنین شرایطی بنزین  کافی را تحویل نمی‌دهد و راه‌اندازی و راندن خودرو را دشوار می‌کند. این شایع ترین و یکسان ترین علامت پمپ بنزین بد است.

در چنین شرایطی پمپ فرسوده فشار نمی آورد و بنزین  موتور تمام می شود. گاهی اوقات ماشین شما به دلیل مشکلات فیلتر بنزین، استارت، دینام و باتری نمی تواند روشن شود.

2) صدای مخزن بنزین

اگر صدای جیغ بلندی از باک بنزین شنیدید، نشان می دهد که پمپ بنزین شما آسیب دیده است. این صدا ممکن است به دلیل خرابی یاتاقان های پمپ ایجاد شود.

پمپ همچنین می تواند به دلیل بنزین  آلوده یا بنزین  ناکافی در مخزن بنزین ، صدای بیش از حد تولید کند. اگر پمپ شما به طور معمول کار می کند، صدایی وجود ندارد یا بسیار کم است. صدای زیاد نشان دهنده وجود مشکل است.

3) توقف موتور

توقف به دلیل مسائل مختلفی در داخل خودرو اتفاق می‌افتد، اما اگر در دمای بالا که دماسنج خودرو نشان می‌دهد، بیش از حد متوقف شد، مراقب باشید. افزایش دما و توقف اغلب به دلیل خرابی موتور پمپ بنزین شما اتفاق می افتد.

اگر توقف مداوم با دمای بالا اتفاق بیفتد، ممکن است نشان دهنده این باشد که پمپ آسیب دیده است و نیاز به تعویض دارد.

4) غرفه واقعی

اگر موتور از پمپ بنزین می گیرد، حتی اگر کمتر از حد لازم باشد، احتمال توقف آن کمتر است. اما، اگر پمپ وسیله نقلیه شما موتور را بیش از حد گرم کند، ممکن است توقف واقعی رخ دهد. موتورهای پمپ قدیمی و فرسوده می توانند بیش از حد داغ شوند و کل موتور را بیش از حد گرم کنند.

5) مسافت پیموده شده گاز کمتر

هنگامی که خودروی شما برای پر کردن باک بنزین بیش از حد معمول نیاز به بنزین  دارد، ممکن است پمپ بنزین مشکل داشته باشد. این وضعیت نشان می دهد که سوپاپ پمپ شما به درستی باز نمی شود و بنزین  زیادی برای تزریق بنزین  به داخل موتور نیاز دارد. بنزین  اضافی داخل موتور ذخیره یا مصرف نمی شود.

6) راندمان بنزین  پایین تر

پمپ بنزین مقدار زیادی بنزین  به موتور تزریق می کند و بیش از حد انتظار بنزین می سوزاند. نشان‌دهنده سفرهای بیشتری به پمپ بنزین‌ها برای پر کردن اتوبوس، ون، کامیون یا ماشین شماست.

اگر به مسافت پیموده شده بین پرکردن ها توجه داشته باشید و متوجه افت آن شوید، می توانید از خرابی یا آسیب پمپ خود جلوگیری کنید.

7) مشکلات گیج فشار

گیج فشار میزان بنزین  تحویلی به موتور خودرو را نشان می دهد. هر خودرو مقدار مشخصی بنزین  دارد که پمپ به موتور می رساند. اگر می خواهید موتور به درستی کار کند، پمپ باید دائماً بنزین  کافی را تامین کند.

اگر پمپ خودرو شما بنزین  کافی را تامین نکند، موتور آسیب دیده یا از کار می افتد و خودروی شما روشن نمی شود.

تفاوت بین پمپ بالابر و پمپ بنزین  چیست؟

پمپ‌های بنزین  مدرن خودروها را قادر می‌سازد تا سیستم‌های تزریق بنزین  خود را سریع‌تر اجرا کنند و مصرف بنزین  را کاهش دهند. پمپ های بالابر با ایجاد مکش و کنترل جریان هوا به افزایش میزان بنزین  وارد شده به بلوک موتور و افزودن آن به سیستم کمک می کنند.

آیا پمپ بنزین  الکتریکی کارآمدتر از پمپ مکانیکی است؟

پمپ الکتریکی بسیاری از مشکلات را حل می کند که پمپ های بادامک نمی توانند آنها را حل کنند و برای عملکردهای متعدد مورد نیاز هستند. با این حال، در مقایسه با پمپ های الکتریکی با قیمت مشابه، پمپ های مکانیکی می توانند جریان بنزین  کافی را فراهم کنند. یک پمپ مکانیکی نسبت به پمپ برقی از قابلیت اطمینان بالاتری برخوردار است.

آیا پمپ بنزین در موتورهای دیزلی موجود است؟

بسته به نوع موتور، پمپ دیزل می تواند پاسخگوی اگزوز گازوئیل باشد و پمپ بنزین نیز می تواند پاسخگوی اگزوز بنزین باشد. موتورهای دیزلی و بنزینی هر دو موتورهای آی سی هستند. یعنی هر دو از مخلوط هوا و بنزین  استفاده می کنند که پس از احتراق خودرو را به حرکت در می آورد.

آیا می توانیم از کاربراتور با پمپ بنزین برقی استفاده کنیم؟

پاسخ بله است. الکتروپمپ های مختلفی برای کاربردهای کاربراتوری طراحی شده اند. برخی از وسایل نقلیه مانند شورلت وگاس با پمپ های بنزین  الکتریکی ساخته می شوند. فقط باید مطمئن شوید که درست است و جریان بنزین  را مطابق با نیاز کاربراتور تنظیم کنید.

آیا پمپ بنزین برقی به رگولاتور نیاز دارد؟

بیشتر پمپ های بنزین  مکانیکی اهرمی نیازی به رگولاتور ندارند. در مقابل، برخی از پمپ های بنزین  الکتریکی دارای یک رگولاتور داخلی هستند.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *