آموزش خودرو, اخبار خودرو

چرا صدای جیر جیر در ماشین می آید؟

چرا صدای جیر جیر در ماشین می آید؟

ضربه زدن و جیغ زدن در خودرو می تواند ناشی از کمربندهای V یا لنت ترمز باشد. با این حال ، این می تواند مشکلات جدی تر در سیستم تعلیق و فرمان برقی را نشان دهد ، که برای جلوگیری از خرابی نیاز به تشخیص متخصص دارد.

در صورت شنیدن صدای جیر جیر در ماشین چه باید کرد؟

اگر هنگام رانندگی صداهای جیغی می شنوید ، به این معناست که مشکلی وجود دارد. در این مقاله خواهید آموخت که چرا چنین مشکلاتی رخ می دهد و در مورد آن چه باید کرد.

چرا صدای جیر جیر در ماشین می آید؟

ضربه زدن و جیغ زدن در خودرو می تواند ناشی از کمربندهای V یا لنت ترمز باشد. با این حال ، این می تواند مشکلات جدی تر در سیستم تعلیق و فرمان برقی را نشان دهد ، که برای جلوگیری از خرابی نیاز به تشخیص متخصص دارد.

مهم است که به صداهای جیر جیر عجیب در ماشین خود توجه کنید و آنها را نادیده نگیرید.

به یاد داشته باشید که شما به طور قانونی مسئول حفظ و نگهداری ماشین خود در شرایط کار مناسب هستید.

وقتی صدای خاصی را می شنوید ، سعی کنید زمان دقیق آن را به خاطر بسپارید. به عنوان مثال ، هنگامی که احتراق را روشن می کنید. در حالی که ماشین در حال کار است. هنگام شتاب یا چرخش. یا روی دست اندازها.

شایع ترین علل صدای جیر جیر در ماشین:

چرا صدای جیر جیر در ماشین می آید؟

 • مشکل با کمربند poly-V
 • بلبرینگ ژنراتور فرسوده
 • قرقره کمبلت یا پمپ خنک کننده
 • لوازم جانبی یا کمربند V ، نزدیک به لبه آن
 • لنت های ترمز باید تعویض شوند
 • مشکلات سیستم فرمان برقی
 • مشکلات تعلیق
 • بدنه فرمان به لبه داخلی آن ساییده می شود
 • لاستیک های فرسوده

صدای جیرجیر هنگام روشن شدن احتراق

این صدایی نیست که می خواهید در ابتدای سفر بشنوید. با این حال ، اگر هنگام روشن شدن احتراق صدای جیر جیر شنیدید ، ممکن است دو دلیل برای این وجود داشته باشد: لغزش کمربند V یا کج شدن و خراب شدن قرقره. جایگزینی بهترین راه حل برای این مشکلات است.

کمربند V یک کولر ، فرمان برقی ، دینام ، فن و گاها پمپ آب را هدایت می کند. اگر صدای جیر جیر به دلیل مشکل کمربند است ، معمولاً به این معنی است که یا از کمربند فرسوده ، یاطاقان فرسوده استفاده می کنید یا نیروی کششی تسمه وجود دارد.

کمربندی که بیش از حد شل یا محکم است نیز می تواند باعث جیغ زدن شود. علاوه بر این ، یک قرقره سفت کننده کمربند ، که میزان صحیح فشار را روی کمربند ایجاد می کند ، نیز می تواند مقصر باشد.

چرا ماشین صدای جیر جیر می کند؟

اگر کشش ضعیف باشد ، کمربند ممکن است لغزیده و در نتیجه صداهای جیر جیر ایجاد کند.

این ممکن است به دلیل ساییدگی جزئی سیم پیچ باشد که به آن تسمه محرک نیز گفته می شود. در این حالت ، باید تعویض شود. نکته در این مورد: اگر عمر خودرو بیش از 5 سال یا مسافت پیموده شده بیش از 50،000 مایل است ، تسمه را تعویض کنید. همچنین می توانید در دفترچه راهنمای کاربر نگاه کنید و زمان بهینه برای جایگزینی را مشاهده کنید.

قرقره ژنراتور جیغ می زند

یک ماشین دارای قرقره های تهویه مطبوع ، فرمان برقی ، خاموش ، کشش و دینام است و همه آنها بلبرینگ دارند که در صورت خرابی ، می تواند باعث لرزش قرقره شود که می تواند صدای جیر جیر را ایجاد کند.

و همچنین جابجایی قرقره یا سایش آن. تسمه روی قرقره ها طوری طراحی شده است که اگر روی هر یک از قرقره ها از پهلو به پهلو بچرخد ، می تواند باعث جیغ زدن شود.

یک مکانیک ماهر تعیین می کند که کدام قسمت باید تعویض شود.

در کتابچه راهنمای کاربر ، می توانید اطلاعاتی در مورد تعداد دفعات نیاز به تعویض این قسمت پیدا کنید ، زیرا مانند همه کمربندها ، این کمربند نیز قابل پوشیدن است.

صدای جیر جیر ممکن است نشان دهنده شل بودن کمربند و زمان تعویض آن باشد. یک شتر آسیب دیده می تواند منجر به آسیب های جانبی دیگر شود و تعمیرات آن می تواند هزینه بر باشد.

لغزش تسمه تایم

به گفته مکانیک ها ، گاهی اوقات صدای جیر جیر که از ناحیه اطراف تسمه تایم می آید همچنین می تواند نشان دهنده خرابی قرقره پمپ خنک کننده یا انتقال سر و صدا به دلیل لغزش تسمه سرپانتین باشد.

بلبرینگ های بی کیفیت روی قرقره پمپ خنک کننده سر و صدا ایجاد می کند. در نهایت ، آنها می توانند خراب شوند و باعث گرم شدن بیش از حد موتور شوند ، که هزینه های قابل توجهی را متحمل می شود.

صدای جیر جیر که شبیه صدای تسمه تایم است همچنین ممکن است نشان دهد که سیم پیچ یا تسمه V در حال لیز خوردن است و سر و صدا به تسمه تایم منتقل می شود.

صدای جیرجیر هنگام شتاب یا ترمز

در صورت شنیدن صدای جیر جیر در وسیله نقلیه هنگام شتاب یا ترمز ، ممکن است لازم باشد تسمه V یا کمربند V آجدار را از نظر ترک یا شکاف به دقت بررسی کنید.

کمربند V تمام واحدهای کمکی خودرو را هدایت می کند و در صورت خرابی ، خودرو خراب می شود.

هنگام زدن ترمز ضربه می زند

اولین علامتی که نشان می دهد لنت های ترمز باید تعویض شوند ، معمولاً هنگام فشار دادن ترمزها ، صدای جیر جیر یا خراش است. هنگامی که لنت های ترمز به دلیل ساییدگی نازک می شوند ، چنین صدایی ایجاد می کنند.

به گفته پورتال آکام پارت ، این جزء مهم “بخشی از فرسودگی عادی” محسوب می شود. برای اطلاع از فرکانس تعویض لنت ترمز ، به دفترچه راهنمای کاربر مراجعه کنید.

وقتی صحبت از تعمیر و نگهداری خودرو می شود ، بخشهای مهم و حیاتی وجود دارد. لنت ترمز از اهمیت اولیه برخوردار است.

 

برخی از خودروها مجهز به سنسورهای لنت ترمز هستند که روی داشبورد قرار دارند. آنها زمان هشدار تعویض آنها را به شما هشدار می دهند. در غیر این صورت ، این صدا را به عنوان یک سیگنال هشدار دهنده در نظر بگیرید.

فرمان

جیرجیر کردن هنگام چرخش می تواند به دلیل مشکل در سیستم فرمان ایجاد شده و نشانه خرابی آن باشد. یک وضعیت خطرناک زمانی است که فرمان برقی هنگام رانندگی از کار می افتد.

هر یک از اجزای سیستم فرمان برقی ، اعم از دنده فرمان ، پمپ یا شیلنگ ، می تواند بر عملکرد آن تأثیر بگذارد. برای تعیین علت دقیق مشکل با یک مکانیک واجد شرایط تماس بگیرید.

اگر سطح مایع در فرمان برقی کم باشد یا مایع کثیف باشد ، ممکن است صدای جیر جیر را بشنوید. مایع فرمان برقی نقش کلیدی در روانکاری سیستم فرمان برقی دارد و نشت یا آلودگی باعث ایجاد سر و صدا می شود.

اگر ماشین جدید است و صدای جیغ در هنگام چرخش شنیده می شود ، این ممکن است به دلیل اصطکاک بدنه فرمان در تریم داخلی باشد که منجر به سایش آن می شود.

بیشتر اوقات این امر در تابستان اتفاق می افتد ، زیرا فلز تحت تأثیر درجه حرارت بالا منبسط می شود و فاصله بین تزئینات داخلی را پر می کند. برای این مشکل با یک مکانیک مجرب تماس بگیرید.

هنگام دور زدن  جیر جیر می کند

اگر ضربه ای به خودرو وارد شود و هنگام چرخاندن به پهلو حرکت کند ، ممکن است دلایل مختلفی برای این وجود داشته باشد:

 

 • الگوی ناهموار آج
 • لاستیک های باد شده ضعیف
 • تعدیل نادرست

طبق قانون ، شما باید تعمیر و نگهداری لاستیک را انجام دهید ، زیرا این امر بر ایمنی ترافیک و همچنین بیمه خودرو در صورت خرابی لاستیک ها تصادف می کند.

کارشناسان آکام پارت به شما توصیه می کنند که لاستیک های خود را به طور مرتب چک کنید تا از ساییدگی جلوگیری شود. لاستیک ها را بعد از پنج سال تعویض کنید. علاوه بر این ، فراموش نکنید که فشار لاستیک (هر 2-3 هفته یکبار) را بررسی کنید.

گاهی اوقات ممکن است سر و صدا ناشی از اصطکاک لاستیک ها در سطح جاده باشد. به گفته سایت آکام پارت، این یک اتفاق معمول است. با این حال ، اگر لاستیک ها صدای عجیبی ایجاد کنند ، لازم است با یک متخصص مشورت کنید.

صدای جیر جیر از یک سیستم تعلیق به گوش می رسد

صدای جیر جیر سیستم تعلیق در وسیله نقلیه شما می تواند نشان دهنده یک مشکل جدی تر باشد.

سیستم تعلیق ضربه ها ، ارتعاشات چرخ را به دلیل دست اندازها و نقص ها ، مانند چاله های روی جاده ، که سواری نرم را تضمین می کند ، جذب می کند

اگر دلیل جیغ زدن سیستم تعلیق است ، می تواند ناشی از سایش هر یک از اجزای آن باشد – از فنرها ، کمک فنرها تا اتصالات و بوش های فرسوده و همچنین روانکاری ناکافی.

نگهداری منظم – محافظت در برابر جیغ زدن

اگر دلایل صداهای عجیب و غریب را که خودروی شما تولید می کند می دانید ، می توانید خودتان آنها را برطرف کرده یا از متخصص کمک بگیرید.

سیبک زیر کمک پیکان

1 دیدگاه در “چرا صدای جیر جیر در ماشین می آید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.