آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

چگونه می توان استپر موتور خود را تنظیم کرد؟

چگونه می توان استپر موتور خود را تنظیم کرد؟

چگونه می توان استپر موتور خود را تنظیم کرد؟اگر کنترل دریچه گاز نبود، اکثر موتورها چندان مفید نبودند. آیا می توانید تصور کنید که موتور ماشین شما فقط می تواند در 4000 RPM کار کند؟ حتی درگ‌های مسابقه‌ای نیز باید موتور را از خط قرمز گذشته در حالت آماده به کار، در صورت تقاضا به کار ببرند. برای حفظ موتور خود در حالی که وسیله نقلیه در حالت دور آرام است، موتور ممکن است از یک سوپاپ کنترل دور آرام استفاده کند.

استپر موتور چیست؟

سوپاپ کنترل هوای دور آرام موتور را قادر می‌سازد تا زمانی که خودرو متوقف شده است، به آرامی در حالت آرام حرکت کند. این کار را تا زمانی که روی پدال گاز قدم بگذارید و وسیله نقلیه دوباره شروع به حرکت کند ادامه خواهد داد. در موتورهای بنزینی، دور موتور به جریان هوا بستگی دارد که توسط بدنه دریچه گاز کنترل می شود. پدال گاز صفحات دریچه گاز را باز می کند و اجازه می دهد هوا به منیفولد ورودی عبور کند. دریچه گاز بیشتر به معنای هوای بیشتر و سرعت موتور بیشتر است. با رها کردن پدال گاز، بدنه دریچه گاز بسته می شود و جریان هوا و سرعت موتور کاهش می یابد.

آموزش تنظیم استپر موتور خودرو

بدون جریان هوا به معنای عدم سرعت موتور است، که اگر روی علامت توقف نشسته باشید و منتظر حرکت مجدد باشید، عملی نیست. دریچه کنترل هوای دور آرام که IAC یا شیر هوای کمکی نیز نامیده می شود، صفحات دریچه گاز بسته را دور می زند تا اطمینان حاصل شود که موتور از کار نمی افتد. بسته به طراحی آن، دریچه IAC ممکن است بخشی از بدنه دریچه گاز، متصل یا جدا از آن باشد.

جهت خرید استپر موتور پراید کلیک کنید 

جهت خرید استپر موتور 405 کلیک کنید 

چرا دریچه های کنترل هوای دور آرام  استپر مهم هستند؟

“چرا آن را اینقدر پیچیده می کنید؟” ممکن است یکی بپرسد اگر فقط یک بای پس باشد، آیا باز نگه داشتن صفحات دریچه گاز یا سوراخ کردن یک روزنه ثابت کافی نیست؟ در واقع، در موتورهای کاربراتوری کافی بود، اما این موتورها هرگز کارآمد یا پاسخگو نبودند. در حالت دور آرام، یک روزنه ثابت یا باز شدن صفحه دریچه گاز ممکن است باعث از کار افتادن موتور تزریق سوخت شود، اگر فرمان برقی یا تهویه مطبوع موتور را بارگیری کند، بنابراین یک کنترل آرام آرام مورد نیاز بود.

چگونه می توان استپر موتور خود را تنظیم کرد؟

کنترل‌های رایانه‌ای و تزریق الکترونیکی سوخت، کنترل کارآمد و پاسخگو را در دور آرام آسان‌تر می‌کنند. دریچه های IAC موتوری یا الکترونیکی بسته به بار موتور می توانند مسیر بای پس را با درجات مختلف باز یا بسته کنند. به عنوان مثال، بدون بار، دریچه IAC ممکن است فقط کمی باز شود. در حین مانورهای پارک، فرمان برقی یا بار الکتریکی موتور را کند می‌کند، اما سوپاپ IAC (با استفاده از بازخورد سنسور دور موتور) کمی بیشتر باز می‌شود تا سرعت موتور ثابت و قدرت کافی برای جلوگیری از توقف خودرو فراهم شود.

سرعت دور در دقیقه استپر موتور باید چقدر باشد؟

برای خودروهای معمولی، سرعت دور آرام معمولاً بین 600 تا 1000 دور در دقیقه است، فقط برای حفظ سیستم های جانبی موتور کافی است، اما برای حرکت زیاد خودرو به جلو کافی نیست.

هنگامی که AC روشن است چگونه می توان استپر نامتعادل را برطرف کرد؟

پس از تمیز کردن، موتور را روشن کنید و اجازه دهید حداقل 20 دقیقه در حالت آرام قرار گیرد تا زمانی که سیستم متوجه شود که دریچه گاز جدید است. این وسیله نقلیه باید خود به خود دوباره یاد بگیرد. ممکن است لازم باشد در طول زمان یادگیری چندین بار دور آن را بالا برده و در دنده قرار دهید.

علائم خرابی شیر کنترل در دور آرام چیست؟

علائم متداول عبارتند از: سرعت بی‌دریغ نامنظم یا غیرمعمول بالا، روشن شدن چراغ بررسی موتور و توقف در هنگام دور آرام.

استپر موتور در کجا قرار دارد؟

تعیین محل دریچه کنترل هوای دور آرام IACV معمولاً در منیفولد ورودی در نزدیکی پشت بدنه دریچه گاز قرار دارد. قبل از شروع فرآیند تمیز کردن، مطمئن شوید که خودرو در حال کار نیست و موتور خنک است.

بیشتر بخوانید: علائم خرابی استپر خودرو

وقتی سنسور بیکار استپر موتور خراب می شود چه اتفاقی می افتد؟

اگر سوپاپ کنترل دور آرام به طور کامل از کار بیفتد، ممکن است وسیله نقلیه را بدون منبع هوا برای حفظ حالت آرام آرام رها کند. این ممکن است باعث از کار افتادن موتور در حین کار شود و در برخی موارد ممکن است باعث شود که موتور به هیچ وجه در حالت آرام کار نکند و به محض روشن شدن از کار بیفتد.

چگونه شیر کنترل هوای بیکار(استپر) خود را ریست کنم؟

احتراق را روشن کنید و بگذارید چند ثانیه روشن شود سپس احتراق را خاموش کنید تا به ECM اجازه دهید شیر IAC را دوباره تنظیم کند. تو باید خوب بروی اگر می‌خواهید حداقل هوای خود را تنظیم کنید (سرعت بی‌کار)، اینجا را کلیک کنید.

علائم خرابی شیر کنترل در دور آرام چیست؟

چرا RPM  استپر من در حالت بیکار بالا و پایین می رود؟

اگر موتور نتواند به دور آرام ادامه دهد، به تلاش برای بالا بردن دور موتور برای جبران ادامه خواهد داد. علت موتور نامناسبی که با آن مواجه هستید می تواند نشت خلاء، خرابی سنسور یا نقص سیستم EGR باشد.

اگر IAC را جدا کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر به درستی کار کند، توقف آن باعث وحشت موتور غیرفعال شما می شود. به طور معمول، اگر ماشین خود را روشن کنید، شیر کنترل هوای غیرفعال به آرامی دور موتور را افزایش و کاهش می دهد. این می تواند نشانه ای از کارکرد IAC شما باشد.

آیا 1000 دور در دقیقه بیکار نشانه خرابی استپر است؟

در اکثر خودروهای امروزی، سرعت در حالت آزاد 600 تا 1000 دور در دقیقه متوسط ​​است. با این حال، اگر خودروی شما در حالت بی‌حرکتی خشن باشد، احساس نرمی نمی‌کند. هنگام استارت زدن وسیله نقلیه به راحتی می توان دور آرام را تشخیص داد و ممکن است به دمای موتور هنگام استارت زدن خودرو بستگی داشته باشد.

آیا 1500 دور در دقیقه بیکار نشانه خرابی استپر است؟

این یک اتفاق کاملا طبیعی است. این چیزی است که ماشین شما باید انجام دهد تا بتواند به درستی روشن شود. اگر سرعت ماشین شما تا 1500 دور در دقیقه می پرد و کمی بعد به 800 دور در دقیقه عادی می رسد، نباید نگران باشید.

چه چیزی باعث بیکاری خشن یا سروصدای دور موتور می شود؟

علل بیکاری خشن بسیاری از مشکلات مختلف می‌تواند منجر به بی‌حرکتی سخت برای خودرو یا کامیون شما شود، از جمله: کثیف بودن انژکتورهای سوخت، گرفتگی فیلترهای هوا، شمع‌های جرقه‌زن بد، و انواع مشکلات سیستم اگزوز.

 

آیا بیکاری در هنگام کولر گرفتن باعث خرابی موتور میشود؟

اگر موتور نتواند دمای کارکرد توصیه شده را حفظ کند، روشن بودن AC در حین دور آرام به موتور آسیب می رساند، هیچ هوای سردی نمی تواند موتور را بدون سیستم رادیاتور از گرم شدن بیش از حد جلوگیری کند.

چرا وقتی هوا را روشن می کنم ماشین من می لرزد؟

شاید فاقد هوا، سوخت یا جرقه کافی برای کارآمد باشد. فیلترهای کثیف و شمع های معیوب اغلب می توانند موتور شما را در مسیر رو به پایین روشن کنند. دمپر میل لنگ نیز می تواند باعث لرزش موتور شود. هر چه بیشتر بدون تعمیر مشکل پیش بروید، ارتعاشات شدیدتر می شوند.

IAC چه چیزی باید در حالت بیکار باشد؟

خودروی مصرفی معمولی بسته به نوع وسیله نقلیه، در محدوده 500 تا 1000 دور در دقیقه کار می‌کند. برای یافتن سرعت عادی خودروی خاص خود با دفترچه راهنمای مالک خود مشورت کنید. خودروهای با کارایی بالا ممکن است دور آرام بیشتری داشته باشند و موتورسیکلت ها دور آرامی بین 2500 تا 4000 دور در دقیقه دارند.

چگونه استپر موتور خود را تعمیر کنم؟

اگر دور در دقیقه شما در هنگام شتاب گیری نوسان می کند، ممکن است به این دلیل باشد که شمع های جرقه شما خراب شده اند. شمع های فرسوده می توانند باعث احتراق ناقص در موتور شما شوند و این اشتباهات می تواند منجر به لرزش شدید موتور شود. این ارتعاشات می تواند منجر به خراب شدن RPM در موتور شما شود.

چگونه نوسان استپر موتور را رفع کرد؟

دوباره موتور را خاموش کنید و مجرای ورودی هوا را دوباره به بدنه دریچه گاز وصل کنید. موتور و دور را روشن کنید و روی 1500 تا 2000 دور در دقیقه نگه دارید تا دود سفیدی از لوله اگزوز خارج نشود. تمیز کردن شیر کنترل سرعت هوای دور آرام با پاک کننده دریچه گاز آئروسل اغلب می تواند مشکل بیکاری را حل کند.

استپر موتور ال 90

استپر موتور نیسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.