آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

چگونه کامپیوتر خودرو را در خانه ریست کنیم؟

چگونه کامپیوتر خودرو را در خانه ریست کنیم؟

چگونه کامپیوتر خودرو را در خانه ریست کنیم؟کامپیوتر خودرو که با نام ECU (واحد کنترل الکترونیکی) نیز شناخته می شود، با هدف یادگیری در مورد سیستم موتور وسیله نقلیه شما می باشد. در حین رانندگی تغییرات تلرانس در محرک‌ها و حسگرهای موتور را پیگیری می‌کند. تمام اطلاعات در یک RAM ذخیره می شود که توسط باتری ماشین پشتیبان گیری می شود. هر بار که ماشین را روشن می کنید، ECU به جای شروع از صفر، آخرین مقادیر ذخیره شده را می خواند. با این حال، گاهی اوقات، ممکن است از کار بیفتد و شما در این فکر باشید که چگونه کامپیوتر ماشین را بدون مراجعه به یک متخصص بازنشانی کنید.

در اینجا، نکاتی را برای تعمیر و نگهداری به شما ارائه خواهیم کرد تا مشکل رایانه خودروی خود را برطرف کنید.

چگونه کامپیوتر خودرو  را ریست کنیم؟ مراحل

اگر چراغ موتور خودروی شما حتی پس از تعمیر موتور روشن می ماند، احتمالاً باید کدهای خطا را حذف کنید تا چراغ های داشبورد خاموش شود. برای حل این مشکل، باید کامپیوتر ماشین را ریست کنید. شما به تجهیزاتی از جمله آچار باتری، یک مقاومت 10 واتی و یک کابل یا نوار عایق نیاز دارید.

نحوه ریست کردن ماژول ایسیو خودرو بدون دردسر!

یکی از مهمترین عملکردهای ECM وسیله نقلیه شما، توانایی آن برای ذخیره داده های طولانی مدت در حافظه مدت آن است. همانطور که شما رانندگی می کنید، کامپیوترهای موتور به طور مداوم در حال کار هستند تا در مورد نحوه رانندگی وسیله نقلیه خود بیاموزند و نحوه عملکرد سایر ماژول ها را تنظیم کنند. که باعث می شود وسیله نقلیه شما تا حد امکان کارآمدتر کار کند. زیرا ECU شما دائماً در مورد عادت رانندگی شما می آموزد زیرا ظرفیت ذخیره سازی داده های زیادی از جمله کدهای مشکل شما را دارد که اطلاعات بسیار مفیدی در هنگام تشخیص خطاهای احتمالی در وسیله نقلیه شما است. تجزیه و تحلیل این داده های شخصی و یادگیری نحوه تنظیم مجدد ECM هر دو در این مرحله تشخیصی ضروری است.

تنظیم مجدد ماژول ایسیو خودرو از طریق جعبه فیوز

تنظیم مجدد ECU اتومبیل شما همچنین می تواند در هنگام انجام تغییرات در خودرو مفید باشد. در این مثال، شما می خواهید ماژول های کنترل موتور خود را به صورت دستی از طریق جعبه فیوز ریست کنید. جعبه فیوز در سمت سرنشین و در کنار باتری قرار دارد. وقتی وسیله نقلیه شما به درستی گرم شد، می خواهید وسیله نقلیه خود را خاموش کنید و هر دو فیوز را از برق بکشید، با جدا کردن باتری، برق را قطع کنید. پس از چند دقیقه تمام اطلاعات قدیمی باید بازنشانی شوند، بنابراین فیوزها را دوباره وصل کنید و خودروی خود را دوباره روشن کنید. می‌خواهید حداقل 10 دقیقه وسیله نقلیه خود را در حالت بیکار رها کنید که به ECM شما زمان کافی برای “یادگیری” تغییرات جدید نصب شده روی وسیله نقلیه شما می‌دهد. از آنجایی که ECU خودکار ماژول بسیار حساسی است، بسیار مهم است که دستگاه را پس از نصب اصلاحات مجدداً تنظیم کنید، در غیر این صورت ممکن است تغییرات جدید با روش قبلی موتور مغایرت داشته باشد.

ریست کردن ECU

ریست کردن ECU اتومبیل خود به هیچ وجه نباید دردسرساز باشد زیرا راه های زیادی برای تنظیم مجدد ECU شما وجود دارد و دلایل بسیار بیشتری برای انجام این کار وجود دارد. بازنشانی کامپیوتر خودرو هیچ آسیبی به خودروی شما وارد نمی‌کند و همیشه باید زمانی انجام شود که تعویض‌هایی مانند فیلتر بنزین، سنسور ضربه زدن حتی شما بعد از کار روی تهویه مطبوع خودرو یا هر عیب‌یابی انجام می‌شود، انجام شود. اگر می خواهید ECM وسیله نقلیه خود را تعویض کنید، از بررسی دفترچه راهنمای تعمیرات یا دفترچه راهنمای مالک خود دریغ نکنید.

لطفاً مراحل ذکر شده در زیر را برای تنظیم مجدد رایانه در ماشین خود دنبال کنید.

1. باتری را خاموش کنید

اولین قدم خاموش کردن ماشین است. سپس، هر دو پایانه باتری را با استفاده از آچار باتری بردارید و باتری را از محفظه خارج کنید. این تضمین می کند که هنگام تنظیم مجدد رایانه ماشین، هیچ برقی جریان نداشته باشد و همچنین به شما اجازه می دهد تا برخی از کارهای تعمیر و نگهداری باتری را نیز انجام دهید. همچنین می توانید در مورد نحوه تنظیم مجدد کامپیوتر ماشین با یک متخصص مشورت کنید.

بیشتر بخوانید :  نحوه ریست کردن استپر موتور خودرو

2. دست زدن به سیم های باتری

در حالی که هر دو پایانه از باتری جدا شده اند، مطمئن شوید که هر دو سیم منفی و مثبت متصل به موتور را با یکدیگر کوتاه کنید. سپس آنها را با یک کابل یا یک نوار عایق به هم ببندید.

3. انجام Soft Reset

تنظیم مجدد کارخانه نرم شامل قطع برق ایسیو و تخلیه جریان معلقی است که ممکن است داخل مدار خازن باشد. هنگامی که رایانه تمام توان خود را از دست می دهد، حافظه باقی مانده را از دست می دهد. در اکثر موارد، این کدهای خطا هستند که پاک می شوند. زمانی که کامپیوتر ماشین را بازنشانی می کنید، این یک مرحله مهم است.

4. باتری ماشین

در همین حال، ایده خوبی است که در حالی که برق مدار تمام شده است، به باتری خودرو نگاه کنید. برای تمیز کردن باتری و پایانه های آن از جوش شیرین یا آب استفاده کنید. این به شما کمک می کند تا ایسیو خودرو را در زمان کمتری تنظیم مجدد کنید.

5. دوره انتظار 45 دقیقه ای

پس از مدت 45 دقیقه، باتری را به همراه پایانه های آن به همان شکلی که بودند وصل کنید. مطمئن شوید که قطبیت پایانه ها را بررسی کنید. همچنین می توانید از این مراحل برای تنظیم مجدد سیستم تهویه مطبوع خودرو استفاده کنید.

6. آخرین مرحله

ماشین خود را روشن کنید و کدهای خطا نیز با رفع مشکل حذف شده اند.

راه هایی که می توانید با نحوه تنظیم مجدد کامپیوتر ماشین انجام دهید

مواردی که در نحوه تنظیم مجدد کامپیوتر ماشین باید اجتناب کرد.

سوالات متداول

چگونه کامپیوتر ماشین خود را ریست می کنید؟

2 روش متداول برای ریست کردن کامپیوتر ماشین، جدا کردن باتری یا تنظیم مجدد فیوز مربوط به ماژول کنترل موتور است.

آیا قطع کردن باتری ECU ریست می شود؟

باتری را جدا کنید و کلید استارت را به مدت حدود 15 دقیقه در وضعیت روشن قرار دهید تا ایسیو دوباره تنظیم شود.

آیا می توان ECU را ریست کرد؟

بله، همه ECU (واحدهای کنترل موتور) را می توان ریست کرد و باید یک بار طبق دستورالعمل سازنده برای یک فرآیند یادگیری مجدد روان یا پس از نصب یک واحد جایگزین، بازنشانی شوند.

چگونه فورد PCM خود را بازنشانی کنم؟

شما می توانید FORD PCM خود را از طریق جعبه فیوز یا راه ساده و در عین حال موثر یعنی جدا کردن باتری از پریز مجدد تنظیم مجدد کنید.

جمع بندی

دفعه بعد که با مشکل روشن ماندن چراغ‌های موتور مواجه شدید، این نکات را در مورد نحوه تنظیم مجدد رایانه خودرو به خاطر بسپارید زیرا مطمئناً مشکل را حل می‌کند.

بیشتر بخوانید :  چگونه می توان استپر موتور خود را تنظیم کرد؟

بازگشت به لیست

3 دیدگاه در “چگونه کامپیوتر خودرو را در خانه ریست کنیم؟

 1. فرهاد گفت:

  سلام ایکاش پس از اینکه با گوگل یا برنامه های دیگر متن اصلی را ترجمه کردید، یک بار آنرا میخواندید تا متوجه شوید متن درست ترجمه شده یا نه.
  اگر فقط یک بار متنی که در سایت قرار دادید را میخواندید متوجه میشدید که ترجمه درست انجام نشده و نامفهوم است.

  1. acampart گفت:

   باسلام
   ممنون از نظر شما…حتما به تیم فنی و پشتیبانی سایت ابلاغ میشود.

 2. اله نور گفت:

  سلام ،ماشین لیفان ۱۸۰۰مدل ۶۲۰ دارم کامپیوتر اجازه ورود دستگاه دیاگ نمیده وماشین استارت میزنه اماروشن نمیشه چکارکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *