آموزش خودرو

کاربرد ضدیخ در خودروها

کاربرد ضد یخ در خودروها :

کاربرد ضد یخ در خودروها : اگر شما مانند اکثر صاحبان خودرو هستید ، احتمالاً در مورد ضد یخ چیزی شنیده اید. اما ، آیا می دانید ضدیخ در خودروها برای چه چیزی استفاده می شود؟ شاید تعجب کنید که بدانید همه وسایل نقلیه در هر آب و هوایی به ضد یخ متکی هستند تا بتوانند بدون مشکل حرکت کنند.

کاربرد ضدیخ در خودروها

از ضد یخ برای تنظیم دمای موتور خودرو استفاده می شود تا موتور و اجزای آن از گرمای بیش از حد یا یخ زدگی در دمای شدید محافظت شود. سیستم خنک کننده اتومبیل شما نیز برای جلوگیری از خوردگی در طول زمان به ضدیخ متکی است.

شاید با واژه خنک کننده بیشتر آشنا باشید. کلمات ضد یخ و مایع خنک کننده را می توان به جای یکدیگر استفاده کرد زیرا هر دو به یک مایع اشاره دارند.

کاربرد ضد یخ در خودروها :

اکنون می دانید که ضد یخ (یا مایع خنک کننده) یک مایع حیاتی است که در سیستم خنک کننده ماشین شما استفاده می شود. به خواندن ادامه دهید ، با انواع مختلف ضد یخ آشنا شوید ، و اینکه چرا انتخاب ضد یخ مناسب برای ماشین شما بسیار مهم است.

آیا مایع خنک کننده مانند ضدیخ است؟

آره! بیشتر شما ضدیخ هایی را می شناسید که به آن خنک کننده گفته می شود. آنها هر دو یکسان هستند.

چه نوع مایع خنک کننده/ضد یخ وجود دارد؟

ضد یخ به عنوان مایع از قبل رقیق شده به شما فروخته می شود و معمولاً پایه از آب و یا اتیلن گلیکول یا پروپیلن گلیکول تشکیل شده است.

رنگهایی مانند صورتی ، نارنجی ، زرد ، آبی یا سبز ناشی از استفاده سازندگان ضد یخ از ترکیبات شیمیایی مختلف افزودنیها و رنگهاست.

ضد یخ در خودروها برای چه مواردی استفاده می شود؟

رنگ ممکن است هدفی مانند مسافت پیموده شده طولانی یا ضد خوردگی را نشان دهد ، اما هیچ استاندارد صنعتی برای رنگ ضد یخ وجود ندارد.

بهتر است مواد موجود بر روی بطری را بخوانید در حالی که فقط یک ضد یخ بر اساس رنگ انتخاب می کنید. همیشه دفترچه راهنمای مالک خود را برای ضد یخ توصیه شده توسط سازنده بررسی کنید.

انواع/مدلهای مختلف خودروها به انواع مختلف ضد یخ نیاز دارند.

بسته به ترکیب مایع ، سه گروه اصلی ضد یخ وجود دارد:

فناوری افزودنی معدنی (IAT) – رنگ سبز آن اغلب رایج ترین ضد یخ IAT در سراسر جهان را تشخیص می دهد. ضد یخ IAT از سیلیکات و فسفات به عنوان مهار کننده های خوردگی عالی استفاده می کند.

اما ، این مواد شیمیایی عمر کوتاهی دارند ، بنابراین ضد یخ باید هر یک سال در میان یا هر 30،000 مایل تغییر کند. رنگها شامل رنگ سبز است.

فناوری اسیدهای آلی (OAT)-در این نوع ضد یخ ها از اسیدهای آلی مانند 2-اتیل هگزانوئیک اسید یا 2-اتیل هگزال اکریلات به عنوان بازدارنده های خوردگی استفاده می شود. بازدارنده های خوردگی OAT کندتر عمل می کنند و طول عمر بیشتری دارند بنابراین ضد یخ باید هر پنج سال یا 150،000 مایل تغییر کند. رنگها شامل نارنجی DexCool جنرال موتورز ، صورتی آئودی و سبز تیره هوندا است.

کاربرد ضد یخ در خودروها :

ترکیبی از OAT – ترکیبی از IAT و OAT ، این نوع ضد یخ مواد شیمیایی OAT سازگار با محیط زیست را با تعداد کمی سیلیکات برای محافظت نهایی در برابر خوردگی ترکیب می کند.

در حال حاضر ، ضد یخ Hybrid OAT با چندین نام برچسب گذاری شده است ، از جمله G-05 (اروپا) ، G-11 یا G-12 (آئودی) و Global. رنگها شامل صورتی فولک واگن ، قرمز تویوتا و بنفش مرسدس بنز است.

کاربرد ضدیخ در خودروها

تولیدکنندگان خودرو اغلب ضد یخ مخصوص مارک را تأیید می کنند تا مشخصات صنعت را برآورده کنند. به عنوان مثال ، ضدیخ مارک ZEREX توسط خودروسازی توسط جنرال موتورز (فورد ، شورلت ، و مرسدس بنز) تأیید شده است.

مارک های ضد یخ تأیید شده توسط خودروساز ، مانند ZEREX ، هزینه بالاتری دارند و ممکن است انتخاب مناسبی برای مارک ها/مدل های خودروهای قدیمی نباشد.

کاربرد ضد یخ در خودروها :

اگر ZEREX ضدیخ مناسبی برای وسیله نقلیه شما دارد ، می توانید آن را در نمایندگی ، مرکز خدمات خودرو یا آمازون خریداری کنید. انواع ضد یخ ZEREX شامل Original Green (IAT) ، DexCool Orange OAT Formula و G-05 Formula است.

ممکن است بیشتر با ضدیخ پس از فروش مانند Valvoline ، Mopar یا PEAK آشنا باشید. این مارک ها را می توانید در اکثر فروشگاه های خودرو و Walmart پیدا کنید.

اگر ضد یخ پس از فروش مناسب خودرو شما باشد ، مقرون به صرفه تر و کاربردی تر است. به راحتی MaxLife Valvoline را در آمازون یا Mopar’s 10 Year/15،000 Mile Coolant را در آمازون خریداری کنید.

به یاد داشته باشید که دفترچه راهنمای خودرو یا کامیون خود را بررسی کنید تا مشخص شود که کدام نوع ضد یخ برای مارک/مدل خاص شما مورد نیاز است.

اگر از ضدیخ رنگ اشتباه استفاده کنید چه اتفاقی می افتد؟

نگه داشتن ضد یخ در سیستم خنک کننده اتومبیل تقریباً به اندازه نگه داشتن مقدار مناسب روغن در موتور شما مهم است. بدون ضد یخ ، اتومبیل شما می تواند صدمات جبران ناپذیری را متحمل شود.

 اما اگر رنگهای مختلف ضد یخ را با هم مخلوط کنید ، چه اتفاقی می افتد؟

کارشناسان خودرو معتقدند که ترکیب ضد یخ با رنگ های مختلف ایده خوبی نیست. از آنجا که هیچ استاندارد صنعتی برای رنگ ضد یخ وجود ندارد ، رنگ به خوبی نشان نمی دهد که از چه نوع ضد یخ استفاده می کنید.

بهتر است برچسب را بخوانید تا مشخص شود آیا ضد یخ شما IAT ، OAT یا Hybrid OAT است.

مخلوط کردن انواع مختلف ضد یخ می تواند واکنش شیمیایی ایجاد کند که بافت مایع را تغییر می دهد. ضد یخ تازه ترکیب شده ممکن است یک ماده غلیظ و ژل مانند باشد که نمی تواند به صورت سیال در سیستم خنک کننده جریان یابد.

ضد یخ مخلوط می تواند باعث مسدود شدن سیستم خنک کننده شما شود.

بیشتر بخوانید : قطعات تشکیل دهنده خودرو

گرفتگی به طور بالقوه منجر به داغ شدن بیش از حد موتور خودرو یا مشکلات پمپ آب خودرو ، هسته بخاری ، شوفاژ ، کت آب یا واشر سر می شود.

کاربرد ضد یخ در خودروها : دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید تا مشخص شود که دقیقا چه نوع ضد یخ برای ماشین شما توصیه می شود. سیستم خنک کننده خود را با نوع ضد یخ ناشناخته پر نکنید.

اگر مطمئن نیستید که در حال حاضر از چه نوع ضد یخ استفاده می شود ، سیستم خنک کننده را به طور کل شسته و دوباره پر کنید.

آیا در اتومبیل خود به ضد یخ نیاز دارید؟

هر خودرو به ضد یخ نیاز دارد تا اجزای موتور را از گرمای بیش از حد یا یخ زدگی محافظت کند. ضد یخ دمای رادیاتور خودرو را تنظیم می کند.

در ماه های تابستان ، ضد یخ دمای نقطه جوش را افزایش می دهد تا از گرم شدن بیش از حد جلوگیری شود. در ماههای زمستان ، ضد یخ دمای نقطه انجماد را کاهش می دهد تا از یخ زدگی جلوگیری شود.

حتی خودروهای برقی (EV) به سیستم خنک کننده ای که از ضد یخ استفاده می کند ، متکی هستند. سلولهای باتری در EV ها در حین شارژ و تخلیه حرارت تولید می کنند. ضد یخ عبور از طریق سیستم تنظیم حرارت از گرم شدن بیش از حد باتری ها جلوگیری می کند.

ماشین من به چقدر ضد یخ نیاز دارد

ایده خوبی است که گاهی اوقات سطح ضد یخ خودرو را بررسی کنید. نگه داشتن ضد یخ به طور کامل باعث می شود ماشین شما بیش از حد گرم نشود و از خوردگی در سیستم خنک کننده جلوگیری شود.

دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید تا مشخص شود که سیستم خنک کننده اتومبیل شما چقدر به ضد یخ نیاز دارد.

برای بررسی سطح ضد یخ ، باید از یک آب سنج ضد یخ استفاده کنید که می توانید با قیمت مناسب از آمازون خریداری کنید. مطمئن شوید موتور خودرو خنک است تا از سوختن خود جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید : نحوه نگهداری از گیربکس (سیستم انتقال قدرت)

کاربرد ضد یخ در خودروها : مخزن مخزن ضد یخ یا مخزن سرریز واقع در نزدیکی رادیاتور را تعیین کنید. دفترچه راهنمای مالک شما می تواند مکان دقیق این مخزن پلاستیکی شفاف را به شما آموزش دهد.

هیدرومتر را در دهانه مخزن مخزن وارد کرده و ضد یخ را به آب سنج بکشید. هیدرومتر را پر کنید. در اینجا نکاتی در مورد نحوه صحیح خواندن آب سنج ضد یخ آورده شده است.

اگر تشخیص داده اید که ماشین شما به ضد یخ نیاز دارد ، به یاد داشته باشید که رنگ های ضد یخ را با هم مخلوط نکنید. به دفترچه راهنمای مالک خود مراجعه کنید تا مشخص شود ماشین شما از چه نوع ضد یخ استفاده می کند.

اکثر ضد یخ های امروزی از قبل با نسبت ضد یخ به آب 50/50 رقیق شده و آماده افزودن به خودرو شما هستند. برچسب را بررسی کنید و اگر از محتوای ضد یخ به آب مطمئن نیستید ، با یک مکانیک مشورت کنید.

 

آیا می توانید به جای ضدیخ از آب استفاده کنید؟

آب نباید جایگزین ضد یخ شود زیرا آب نمی تواند مانع از یخ زدگی موتور در دماهای شدید شود.

علاوه بر این ، آب مانند سیستم های افزودنی مدرن از سیستم خنک کننده در برابر خوردگی محافظت نمی کند. فرمول های ضد یخ امروزی حاوی مواد افزودنی ضد خوردگی و ضد کف هستند که سیستم خنک کننده را به طور موثر کار می کند و تجمع رسوبات را کاهش می دهد.

آیا مایع شستشو و ضد یخ یکسان هستند؟

کاربرد ضد یخ در خودروها :نه! از مایع شستشوی شیشه جلو برای شفافیت دید شما با شستن سطح بیرونی شیشه جلو استفاده می شود. ضد یخ (یا مایع خنک کننده) در سیستم خنک کننده ماشین شما استفاده می شود تا از داغ شدن یا یخ زدن اجزای موتور جلوگیری شود.

مواد تشکیل دهنده مایع شستشوی شیشه جلو ، در درجه اول متانول ، برای پاکسازی در نظر گرفته شده است. برخی از مایعات واشر شیشه دارای مقدار کمی اتانول هستند تا از یخ زدن مایع در دمای شدید جلوگیری شود.

اگر به طور تصادفی مایع شستشوی شیشه جلو را به مخزن ضد یخ اتومبیل خود ریخته اید ، توصیه می کنیم با یک مکانیک مشورت کنید.

کارشناسان خودرو پیشنهاد می کنند که سیستم خنک کننده در اسرع وقت شسته شده و دوباره پر شود تا از آسیب ناشی از آلودگی جلوگیری شود.

ضد یخ (یا مایع خنک کننده) موتور خودرو شما را بدون مشکل نگه می دارد. با انتخاب نوع مناسب ضد یخ و بالا نگه داشتن سیستم خنک کننده خودرو ، به حفظ موتور خودرو کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.