آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

کاسه نمد خودرو چیست ؟

کاسه نمد خودرو چیست ؟

کاسه نمد خودرو چیست ؟کاسه نمد روغن، همچنین به عنوان نگهدارنده میل لنگ شناخته می شود، یک دستگاه کوچک است، اما برای اطمینان از عملکرد صحیح موتور ضروری است. این نقش کلیدی در تمام قسمت های متحرک موتور دارد و به عنوان یک مانع فیزیکی عمل می کند. این کاسه نمد مکانیکی هدف دوگانه آب بندی یک شفت چرخشی را برای حفظ روغن کاری لازم (جلوگیری از نشتی) و جلوگیری از آلودگی سایر مواد خارجی به شفت ها و یاتاقان ها در تجهیزات شفت دوار انجام می دهد.

کاسه نمد خودرو چیست ؟

به طور کلی در پیوند دو قسمت روغن کاری شده استفاده می شود، به طوری که هر دو طرف را به صورت هرمتیک آب بندی می کند. بنابراین، عملکرد مناسب موتور را تضمین می کند و به حفظ سیستم توزیع خودرو در شرایط بهتر کمک می کند.

مشخصات کاسه نمد روغن

هنگام انتخاب کاسه نمد روغن باید چندین متغیر در نظر گرفته شود. ابعاد فیزیکی و مواد بسته به محیط استفاده متفاوت خواهد بود. علاوه بر این، کاسه نمد روغن باید سبک، فشرده، و عملکرد خود روانکاری بالایی از خود نشان دهد.

بیشتر کاسه نمد روغن شامل برخی از عناصر اساسی است که ساختار آنها را پیکربندی می کند، مانند عنصر آب بندی، بدنه فلزی و فنر:

کاسه نمد روغن

لبه گرد و غبار: از رسیدن ذرات به لبه آب بند جلوگیری می کند.

لبه آب بندی: آب بندی پویا و استاتیک را تضمین می کند.

مورد فلزی: مورد فلزی از کاسه نمد محور چرخشی پشتیبانی می کند و از ثبات ساختاری اطمینان می دهد.

فنر: مارپیچی شکل، فشار ثابت را تضمین می کند و نیروی بهینه را به شفت حفظ می کند.

نکاتی که در انتخاب کاسه نمد روغن باید در نظر گرفته شود

شرایط عملیاتی مانند دما، موقعیت، اندازه، فشار و سرعت شفت موتور تا حد زیادی تعیین می کند که کدام ترکیب روغن بند برای هر کاربرد فردی مناسب تر است.

برخی از جنبه هایی که در هنگام انتخاب این جزء باید در نظر گرفته شود عبارتند از:

مشخصات کاسه نمد روغن

دما:

دمای محیط درزگیر روغن عامل اصلی تعیین کننده ترکیب روغن بند است. به طور کلی، طیف وسیعی از دمای تنظیم شده برای آن ماده بهینه است. اگر محیط کار خیلی سرد باشد، آب بند ممکن است شکننده شود و در دماهای بالا، مواد آب بند ممکن است خاصیت ارتجاعی بیشتری نشان دهند و نشت کنند.

کاسه نمد میل سوپاپ پراید

کاسه نمد میل سوپاپ 206 تیپ 5

فشار:

با افزایش فشار، بار شعاعی و اصطکاک لبه آب بندی در تماس با شفت افزایش می یابد. مانند دما، هر کاسه نمد روغن دارای فشار توصیه شده برای عملکرد بهینه است. فشار بیش از حد باعث می شود که آب بندی ها سریعتر فرسوده شوند و در نتیجه عمر کمتری داشته باشند.

سرعت شفت:

سرعتی که در آن یک کاسه نمد روغن می تواند به طور موثر عمل کند به شرایطی که قبلاً مشخص شده است و همچنین طراحی خود کاسه نمد بستگی دارد. برخی از طرح‌ها طیفی از حداکثر سرعت‌های محیطی را مجاز می‌کنند و بنابراین برای قطرهای بزرگتر شفت مناسب‌تر هستند. سرعت های کمتر و بالاتر از محدوده توصیه شده می تواند باعث اصطکاک شود و در نتیجه بر مواد آب بندی تأثیر بگذارد.

علل شایع خرابی کاسه نمد روغن

مانند هر عنصر موتور، کاسه نمد روغن در معرض سایش قرار دارد. با گذشت زمان آنها می توانند منجر به نشت احتمالی مایع روان کننده شوند.

از شایع ترین علل خرابی کاسه روغن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عدم دقت در نصب، مانند قرار دادن کاسه نمد در موقعیت نامناسب در محفظه آن یا جابجایی نادرست آن.

استفاده نادرست از درزگیرها.

عیوب روی شفت (سوراخ، خوردگی و غیره) که مستقیماً بر عمر مفید روغن بند تأثیر می گذارد.

ترک یا متورم شدن قطعه به دلیل دماهای شدید، باعث خراب شدن زودرس مواد کاسه نمد روغن می شود.

سایر عوامل نگهداری، مانند روغن کاری ناکافی در داخل موتور.

نشت روغن: شایع ترین خرابی درزگیر روغن

یافتن لکه های روغن زیر خودروی پارک شده می تواند برای هر صاحب وسیله نقلیه ای نگران کننده و استرس زا باشد. اگر نشتی کاسه نمد کوچک باشد، ممکن است روغن در قسمت زیرین موتور شروع به جمع شدن کند. اما با بزرگتر شدن نشتی، نشت روغن در قسمت جلویی موتور قابل مشاهده خواهد بود.

جهت خرید کاسه نمد قیفی گیربکس پژو 206 کلیک کنید 

جهت خرید  کاسه نمد قیفی گیربکس 405 کلیک کنید 

فرسودگی و هدر رفتن روغن دو مورد از شایع ترین نشانه های خرابی کاسه نمد موتور هستند و اگر به آن توجه نشود، می تواند منجر به خرابی در سیستم خودرو شود. تعمیر و نگهداری منظم و تعویض معمول روغن، مشکلات مربوط به آب بندی روغن و از دست دادن احتمالی روغن را به حداقل می رساند.

کاسه نمد روغن موجود در کیت های زنجیره تایم آکام پارت  کاسه نمد های سبک وزن و با دقت بالا با مقاومت در برابر سایش و ساخته شده از با کیفیت ترین مواد هستند.

توصیه می شود همه عناصر زمان بندی را در یک عملیات تعویض کنید تا از اتصال بهینه اجزا اطمینان حاصل شود و در نتیجه از پیری زودرس و خرابی احتمالی موتور در آینده جلوگیری شود.

آیا به دنبال بهترین راه حل برای توزیع وسیله نقلیه خود هستید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طیف کامل محصولات ما با ما تماس بگیرید!

بیشتر بدانید : کاسه نمد میل سوپاپ چیست

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *