آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

کمک فنرها چه کار می کنند؟

کمک فنرها چه کار می کنند؟

کمک فنرها چه کار می کنند؟کمک فنرها در ساده‌ترین شکل خود، دستگاه‌هایی مانند پمپ هیدرولیک (روغنی) هستند که به کنترل ضربه و حرکت برگشتی فنرها و سیستم تعلیق خودروی شما کمک می‌کنند.

کمک فنر چیست

نقش کلیدی کمک فنر همراه با صاف کردن ضربه‌ها و لرزش‌ها این است که اطمینان حاصل شود که لاستیک‌های خودرو همیشه در تماس با سطح جاده هستند که ایمن‌ترین کنترل و واکنش ترمز خودرو شما را تضمین می‌کند.

کمک فنرها چه کار می کنند؟

اساسا کمک فنرها دو کار را انجام می دهند. کمک فنرها علاوه بر کنترل حرکت فنرها و سیستم تعلیق، لاستیک های شما را همیشه در تماس با زمین نگه می دارند.

در حالت استراحت یا در حال حرکت، سطح پایین تایرهای شما تنها بخشی از وسیله نقلیه شما است که با جاده تماس دارد.

هر زمان که تماس لاستیک با زمین شکسته یا کاهش یابد، توانایی شما در رانندگی، هدایت و ترمز به شدت به خطر می افتد.

کمک فنر عقب پراید CNG را با ضمانت خرید کنید

کمک فنر جلو چپ پراید را با ضمانت خرید کنید

کمک فنر جلو راست پراید را با ضمانت خرید کنید

علیرغم باور عمومی، کمک فنرها وزن خودرو را تحمل نمی کنند.

اولاً کمی علم. کمک فنرها با گرفتن انرژی جنبشی (حرکت) سیستم تعلیق شما و تبدیل آن به انرژی حرارتی (گرما) عمل می کنند

که سپس از طریق مکانیسم تبادل گرما در جو پخش می شود.

همانطور که گفته شد کمک فنرها در اصل پمپ روغن هستند.

یک پیستون به انتهای میله پیستون متصل می شود و در برابر سیال هیدرولیک در لوله فشار عمل می کند.

همانطور که سیستم تعلیق به سمت بالا و پایین حرکت می کند، سیال هیدرولیک از طریق روزنه ها (سوراخ های ریز) داخل پیستون عبور می کند.

از آنجایی که روزنه ها فقط مقدار کمی سیال را از پیستون عبور می دهند، پیستون کند می شود که به نوبه خود حرکت فنر و تعلیق را کند می کند.

کمک فنرها به طور خودکار با شرایط جاده تنظیم می شوند زیرا هرچه سیستم تعلیق سریعتر حرکت کند، مقاومت بیشتری ایجاد می کند.

انواع ضربه گیر در کمک فنرها

اگرچه همه کمک فنرها کار یکسانی را انجام می دهند، انواع مختلف وسایل نقلیه و طراحی سیستم تعلیق به انواع مختلفی از کمک فنرها نیاز دارند که می توانند کاملاً متفاوت به نظر برسند.

بدون توجه به کاربرد، همه کمک فنرها در یکی از سه نوع کمک فنر تلسکوپی معمولی، پایه ها یا کمک فنر صندلی قرار می گیرند.

کمک فنرهای تلسکوپی معمولی

این ساده ترین نوع کمک فنر است و معمولاً به جای تعمیر، تعویض می شود. این نوع کمک فنر را می توان در هر دو سیستم تعلیق جلو و عقب یافت و نسبتاً ارزان است.

کمک فنر از نوع استراوت

اگرچه آنها همان کار اصلی را انجام می دهند، اما پایه ها جایگزین بخشی از سیستم تعلیق می شوند و باید برای مقابله با بارها و نیروهای بیشتر، محکم تر ساخته شوند.

جهت خرید  کمک فنر عقب چپ 405 کلیک کنید

جهت خرید کمک فنر عقب راست 405 کلیک کنید

اگرچه بیشتر در جلو و عقب خودروهای کوچک تا متوسط ​​دیده می‌شود، خودروهای بزرگ‌تر در حال حاضر به سمت طراحی سیستم تعلیق مبتنی بر استرات تمایل دارند. دسته استرات بیشتر به واحدهای مهر و موم شده و قابل تعمیر تقسیم می شود.

کمک فنرها چه کار می کنند؟

همانطور که از نام آن پیداست، واحدهای مهر و موم شده برای تعویض کامل طراحی شده اند، در حالی که پایه های قابل تعمیر (مک فرسون) می توانند با کارتریج های استرات جایگزین نصب شوند.

تکان های صندلی فنری

نوع صندلی فنری ویژگی های کمک فنر هر دو نوع تلسکوپی و استرات را نشان می دهد. شوک صندلی فنری مانند پایه ها یک واحد تعلیق و دستگاه میرایی در یک واحد است.

با این حال، بر خلاف پایه ها، آنها به گونه ای طراحی نشده اند که در معرض بارهای جانبی زیاد قرار گیرند. شوک های فنری صندلی که با استفاده از اجزای مشابه کمک فنرهای معمولی ساخته شده اند نیز آب بندی می شوند و نیاز به تعویض کامل دارند.

کمک فنرها چطور کار می کنند؟

کمک فنرها دستگاه های پمپ مانندی هستند که با کنترل برگشت فنرهای تعلیق، تایرهای خودروی شما را در تماس با سطح جاده نگه می دارند.

تا زمانی که لاستیک های وسیله نقلیه شما با جاده در تماس باشند، فرمان، کنترل جاده و واکنش ترمز بهینه خواهد بود و به حفظ ایمنی شما کمک می کند.

کمک فنر و سیستم تعلیق

همچنین می‌خواهید کشف کنید که چگونه کنترل شما به کیت‌های نصب و حفاظت مونرو متکی است. بنابراین هر بار که شوک‌ها و سیستم تعلیق خود را بررسی می‌کنید… پایه‌های حیاتی مونرو و سپرهای تراکمی خود را نیز بررسی کنید.

کمک فنر عقب راست پژو پارس موجود در فروشگاه آکام پارت

کمک فنر عقب راست سمند موجود در فروشگاه آکام پارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.