آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

5 علت اصلی لرزش فرمان در سرعت های کم و زیاد

5 علت اصلی لرزش فرمان در سرعت های کم و زیاد

5 علت اصلی لرزش فرمان در سرعت های کم و زیاد :خودروها قرار است همیشه یکنواخت و روان حرکت کنند، به خصوص اگر در جاده نسبتا خوبی هستید. با این حال، این احتمال وجود دارد که شما لرزش فرمان را در یک نقطه یا نقطه دیگر تجربه کرده باشید، و این کاملا طبیعی است.

بسیاری از اجزای مورد استفاده در وسایل نقلیه جاده ای نیاز به تعویض دارند، و غیرعادی نیست که قطعه خاصی پس از استفاده زیاد خراب شود یا از کار بیفتد.

در حال حاضر برای مشکل ماشین به کمک نیاز دارید؟

فرمان اتصال شما به ماشین و به طور غیرمستقیم جاده است، بنابراین منطقی است که اولین نشانه شکستگی یا عدم تعادل چیزی از طریق فرمان خود را نشان دهد.

علل رایج لرزش فرمان

در زیر مهمترین دلایل لرزش فرمان در سرعت های کم یا زیاد آورده شده است:

شماره 1 - لاستیک

لاستیک ها تعادل ندارند

این یکی بیشترین حس را دارد. از فرمان برای هدایت چرخ ها استفاده می شود، بنابراین طبیعی است که مشکلات لاستیک از چرخ عبور کند. واضح ترین مقصر در اینجا لاستیک های نامتعادل هستند.

با این مشکل در سرعت‌های پایین‌تر هیچ لرزشی دریافت نمی‌کنید، اما هرچه سریع‌تر رانندگی کنید، این لرزش‌ها بیشتر و بیشتر قابل توجه‌تر می‌شوند. لاستیک‌ها را از نظر نقاط صاف بررسی کنید (مخصوصاً وسایل نقلیه‌ای که اخیراً رانده نشده‌اند) زیرا این مشکل معمولاً منجر به سایش ناهموار لاستیک می‌شود.

مطمئن شوید که هر چهار لاستیک به درستی باد شده اند. لاستیک خالی شده نیز می تواند لرزش را از طریق فرمان ایجاد کند. در آخر، سایش لاستیک را بررسی کنید.

اگر متوجه شدید که یک طرف آن بیشتر فرسوده شده است، تایرها را بچرخانید تا ساییدگی لاستیک یکنواخت شود. اگر آج لاستیک به اندازه کافی خراب است یا چرخش لاستیک گزینه ای نیست، به لاستیک های جدید نیاز خواهید داشت.

شماره 2 - مناطق چرخ

علائم بد انتهای میله کراوات

اگر لاستیک نیست، قسمت بعدی شما باید چرخ‌ها باشد. پس از همه، آنها محور همه لاستیک ها هستند. با بررسی بلبرینگ چرخ ها شروع کنید.

اگرچه از نظر تئوری آنها باید یک عمر برای شما دوام بیاورند، این فقط در تئوری است. در زندگی واقعی، ممکن است گاهی اوقات فرسوده شوند یا حتی آسیب ببینند. با تعویض آنها باید مشکل تاب خوردن یا لرزش فرمان حل شود.

تشخیص مشکلات انتهای میله یا اتصالات توپی آسان است. اگر فرمان فقط هنگام پیچیدن تکان می‌خورد و هرگز در هنگام رانندگی مستقیم نمی‌لرزید، احتمالاً میله کراوات به پایان می‌رسد.

مفاصل توپ هنگام خراب شدن نتایج معکوس دارند. آنها فقط در هنگام رانندگی مستقیم، لرزش ایجاد می کنند، نه در هنگام پیچیدن.

شماره 3 - محور

محور خم شده

اگر خودروی شما اخیراً دچار تصادف شده است و شما به تازگی متوجه لرزش شده‌اید، به بررسی مشکلات محور بپردازید، زیرا به احتمال زیاد یکی از آنها خم شده یا آسیب دیده است. لرزش ها با افزایش سرعت افزایش می یابند، اما حتی در سرعت های پایین تر نیز وجود خواهند داشت.

شکستگی میل درایو ممکن است منجر به تکان خوردن تصادفی فرمان شود. فرمان به خودی خود به چپ یا راست تکان می خورد. این یک پرچم قرمز فوری است. ماشین را نزد مکانیک ببرید (از رانندگی با آن خودداری کنید) و فوراً آن را تعمیر کنید.

همچنین ببینید: 5 نشانه آسیب قاب ماشین

 

شماره 4 - موتور

خرابی دسته موتور

اگرچه این یکی ممکن است در ابتدا منطقی نباشد، توقف در مورد آن بینش بزرگی به دست می دهد. مشکلات موتور که از طریق تکان دادن آشکار می شوند را می توان در کل ماشین احساس کرد، اما معمولاً این فرمان است که قبل از این اتفاق به شما هشدار می دهد.

مشکلات مربوط به القای هوا، تحویل سوخت یا مشکلات مربوط به جرقه می‌تواند باعث اختلال در کارکرد روان خودرو شود و در نتیجه لرزش مشخصی از محفظه موتور ایجاد شود. این علامت چندان رایج نیست، اما ممکن است رخ دهد، پس مراقب باشید.

شکستگی پایه موتور نیز می تواند باعث لرزش فرمان شود، به خصوص هنگام شتاب گیری.

جهت خرید دسته موتور شماره دو پراید کلیک کنید .

جهت خرید دسته موتور شماره یک پراید کلیک کنید .

دسته موتور گرد پلاستیکی پژو ۴۰۵ موجود در فروشگاه

دسته موتور گرد فلزی پژو ۴۰۵ موجود در فروشگاه

شماره 5 - ترمز

مشکلات ترمز

وقتی صحبت از ایمنی به میان می آید، اولویت اصلی ترمزها هستند. ممکن است موتور سوخته به شما اجازه رانندگی ماشین را ندهد، اما ترمزهای معیوب نمی توانند ماشین را متوقف کنند، که بسیار خطرناک تر است.

به طور معمول، اگر مشکلی در ترمز وجود داشته باشد، تنها در هنگام ترمز لرزش فرمان را احساس خواهید کرد (به زیر مراجعه کنید). با این حال، گیر کردن کالیپر ترمز باعث لرزش قابل توجه فرمان در سرعت های بالا می شود.

لرزش فرمان هنگام ترمز

در زیر برخی از دلایل لرزش فرمان به دلیل سیستم ترمز شما آورده شده است. این مشکل زمانی رخ می دهد که ترمز خود را فشار دهید.

شماره 1 - روتورهای ترمز

روتور ترمز فرسوده

لرزش شدید فرمان هنگام ترمز نشان می دهد که روتورها احتمالاً تاب برداشته یا فرسوده شده اند. اگر روتور روتور کار نمی کند یا مواد کافی باقی نمانده است، تعویض با روتور ترمز جدید ضروری است.

اگر به پدال ترمز فشار بیاورید و متوجه شدید که فرمان شما شروع به لرزیدن می کند، این می تواند نشانه ای از خراب شدن روتور ترمز شما باشد.

البته، دلایل زیادی وجود دارد که فرمان ممکن است تکان بخورد (به بالا مراجعه کنید)، به خصوص اگر این اتفاق فقط در هنگام رانندگی با سرعت خاصی رخ دهد. اما اگر فقط هنگام قرار دادن p اتفاق بیفتد روی پدال ترمز فشار دهید، پس احتمال آن به دلیل مشکل در روتورهای ترمز بیشتر است.

دلیل لرزش فرمان در سرعت های کم و زیاد

هر بار که با پای خود روی پدال ترمز را فشار می دهید، سرعت خودرو کاهش می یابد زیرا لنت های ترمز به هم می چسبند و در حین چرخش به روتورها فشار وارد می کنند. اما اگر روتورها فرسوده شوند یا به درستی نصب نشده باشند، باعث لرزش کالیپرهای سیستم ترمز می شود.

هنگامی که این اتفاق می افتد، لرزش از طریق اجزایی که به کالیپرها وصل شده اند و سپس به فرمان حرکت می کند. نتیجه نهایی هر بار که روی پدال ترمز می گذارید یک فرمان لرزان است.

کسانی که با هر دو پا رانندگی می کنند، به دلیل احتمال ترمز سواری که باعث سایش زودرس روتور می شود، شانس بیشتری برای ابتلا به مشکلات روتور دارند.

شماره 2 - لنت ترمز

علائم لنت ترمز فرسوده

همانطور که می دانیم سیستم ترمز جلو به بازوی بند وصل می شود، بازوی بند انگشتی به انتهای قفسه فرمان متصل می شود که به ستون فرمان و سپس در نهایت به فرمان متصل می شود.

بنابراین اگر روتور هنوز در شرایط خوبی باشد، علت احتمالی لرزش فرمان هنگام ترمزگیری اغلب از خود لنت ترمز ناشی می شود. آنها ممکن است سایش ناهموار لنت ترمز داشته باشند یا به نحوی در کالیپر نامرتب باشند.

شماره 3 - کالیپر ترمز

کالیپر ترمز گیر کرده

گیر کرده کالیپر ترمز

اگر کالیپر ترمز روی یک چرخ معیوب باشد و باعث چسبندگی آن شود، می تواند باعث لرزش خودرو شود. در این موقعیت خاص، وقتی به سرعت 40 تا 50 مایل در ساعت برسید، فرمان همان چیزی است که می لرزد.

با ادامه شتاب گرفتن در سرعت های بالاتر، لرزش ها بدتر می شوند. هنگامی که به یک توقف می‌رسید، احتمالاً متوجه بوی سوختگی خواهید شد که از وسیله نقلیه می‌آید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *