آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

6 علائم خرابی دریچه کنترل هوای دور آرام و نحوه عیب یابی

6 علائم خرابی دریچه کنترل هوای دور آرام و نحوه عیب یابی

6 علائم خرابی دریچه کنترل هوای دور آرام و نحوه عیب یابی : سوپاپ کنترل هوای دور آرام (IAC) سرعت دور آرام موتور شما را با کنترل میزان هوایی که به داخل موتور جریان می یابد، مدیریت می کند. نیازی به گفتن نیست، در حالی که موتور برای عملکرد موثر به هوا و سوخت بهینه نیاز دارد، یک سوپاپ کنترل هوای معیوب می تواند جریان هوا را قطع کند و بر عملکرد موتور تأثیر منفی بگذارد.

آموزش عیب یابی دریچه کنترل هوای دور آرام

برای آشنایی با رایج‌ترین علائم بد دریچه کنترل هوای دور آرام، نحوه عیب‌یابی، و همچنین نکات مهم تعمیر و نگهداری برای بازگرداندن دریچه IAC کثیف به شرایط کار مناسب، مطالعه کنید.

شیر کنترل هوای دور آرام: چه کاری انجام می دهد؟

ابتدا، باید درک اولیه ای از نقش شیر کنترل هوای دور آرام در وسیله نقلیه شما و نحوه عملکرد سوپاپ کنترل دور آرام داشته باشید.

در هر خودرویی، یک سوپاپ کنترل هوای دور آرام (IAC) یا به طور معمول به عنوان محرک کنترل هوای دور آرام شناخته می شود، دستگاه کوچکی است که سرعت چرخش موتور را در دور آرام کنترل می کند. سرعت چرخش موتور در حالت آرام، سرعتی است که موتور در زمانی که ماشین ثابت می‌ماند، کار می‌کند. این واحد دارای دور در دقیقه / دور در دقیقه / دور در دقیقه است. در روزهایی که کاربراتورها برای اختلاط و عبور مخلوط هوا و سوخت به منیفولد ورودی استفاده می‌شدند، سرعت دور آرام با استفاده از پیچ دور آرام کنترل می‌شد.

علائم خرابی دریچه کنترل هوای آرام

اکثر شیرهای کنترل هوای بیکار به شکل موتور یا دریچه موتوری هستند و بر روی منیفولد ورودی نصب می شوند. در بیشتر موارد، در نزدیکی بدنه دریچه گاز منیفولد ورودی قرار دارد.

این سوپاپ چگونه هوا را کنترل می کند؟

زیرا دقیقاً مقدار هوای ورودی در هنگام دور آرام را برای تنظیم دور موتور تنظیم می کند. ورودی ذکر شده در اینجا فقط دریچه ای برای ورود هوا به داخل موتور است.

برای اینکه موتور در هنگام دور آرام هوا دریافت کند، دریچه کنترل هوای دور آرام به معنای واقعی کلمه هوا را در اطراف صفحه دریچه گاز بسته دور می زند. از آنجایی که هوا را دور می زند، به آن شیر بای پس هوا نیز می گویند.

جهت خرید استپر موتور پراید کلیک کنید 

جهت خرید استپر موتور 405 کلیک کنید 

سوپاپ یا موتور توسط واحد کنترل موتور کنترل می شود. واحد کنترل موتور با سوپاپ کنترل هوای دور آرام ارتباط برقرار می کند. به سوپاپ می گوید چه زمانی باید باز یا بسته شود، در نتیجه هوای کم و بیش به سمت موتور جریان می یابد، در نتیجه بر اساس پارامترهای ورودی مختلف، از جمله دمای موتور و بار سیستم الکتریکی، سرعت دور آرام را برای عملیات بهینه تنظیم می کند.

محل سوپاپ استپر موتور

سوپاپ در جایی در موتور تعبیه شده است تا یا دریچه گاز را دور بزند یا سوپاپ پروانه ای دریچه گاز را کار کند. دریچه گاز در اینجا فقط مکانیزمی برای مدیریت جریان هوا با استفاده از انقباض یا انسداد است.

با توجه به ساختار آن، شیر IAC شامل یک محرک سروو خطی به نام سرو موتور است که وظیفه آن کنترل یک پیستون برای تغییر جریان هوا از طریق دریچه گاز است. این سروموتور ترکیبی از یک رمزگذار نوری دیجیتال، پیچ سرب و یک موتور DC است. چیزی که واقعا جریان هوا را کنترل می کند، موقعیت سروموتور است. این موقعیت دقیقاً توسط کامپیوتر موتور به صورت دیجیتالی مدیریت می شود.

اکثر خودروهای جدید این روزها با کنترل الکترونیکی دریچه گاز (ETC) عرضه می شوند که نیاز به دریچه کنترل هوای دور آرام را از بین می برد. با این اوصاف، هنوز وسایل نقلیه مجهز به IAC زیادی در جاده ها وجود دارد، و دانستن علائم بد دریچه کنترل هوای دور آرام هنوز یک نکته اساسی تعمیر و نگهداری خودرو است.

استپر موتور چگونه کار می کند

لطفاً توجه داشته باشید که هر سازنده نوع متفاوتی از شیر IAC را طراحی می کند اما آنها اصول عملکرد یکسانی دارند. نحوه کار IAC به 4 مرحله تقسیم می شود.

مرحله 1:

سوپاپ IAC در بیشتر موارد بر روی سوراخ دریچه گاز نصب می شود تا ورودی هوا را به موتور در حالت بیکار تنظیم کند. ماژول کنترل قدرت، داده های بازخوردی را از سنسورها دریافت می کند تا دستور باز یا بسته شدن گذرگاه هوا را بدهد. به یاد داشته باشید که سوپاپ در حالت دور بیکار استفاده نمی شود و کاری با موتور ندارد. دور آرام موتور به صورت ثابت و ثابت طراحی شده است.

مرحله 2:

هنگامی که جریان هوا از طریق شیر IAC عبور می کند، حجم هوا توسط پورت های باز/بسته داخل شیر تنظیم می شود. این پورت ها برای جلوگیری از نشت هوا توسط یک واشر مهر و موم شده اند. برخی از شیرها دارای بخشی هستند که از خنک کننده برای خنک کردن هوا در دمای 85 درجه سانتیگراد استفاده می کند تا حجم هوای ورودی را بهبود بخشد.

مرحله 3:

هنگامی که دریچه IAC در حال کار است، جریان هوا از طریق گذرگاه جلوی پروانه، شیر را دور می زند. سپس از مجرای مجاور آن وارد سوراخ دریچه گاز می شود، در این زمان پروانه به طور کامل بسته می شود.

مرحله 4:

به دلیل عبور منظم حجم عظیم هوا از شیر، شرایطی به نام کک کردن باعث افزایش و اختلال در عملکرد شیر می شود. بنابراین، تمیز کردن دوره ای دریچه برای جلوگیری از علائم دریچه کنترل هوای بیکار ضروری است.

وقتی استپر موتور خراب می شود چه اتفاقی می افتد؟

به طور کامل، باعث می شود موتور کارایی کمتری داشته باشد و بنابراین می تواند باعث ایجاد انواع مشکلات در خودرو شود. معمولاً یک سوپاپ کنترل هوای دور آرام، علائم مختلفی را ایجاد می کند که در همان ابتدا از یک مشکل مرتبط با موتور به شما هشدار می دهد.

6 علائم خرابی دریچه کنترل هوای دور آرام و نحوه عیب یابی

اگرچه نادر است، اما در برخی موارد، سوپاپ معیوب ممکن است حتی ماشین را غیرقابل رانندگی کند. از نظر فنی، همچنان می‌توانید با IAC بد رانندگی کنید، اما رانندگی با دریچه کنترل هوای دور آرام بد توصیه نمی‌شود. معمولاً می تواند منجر به توقف موتور شود که می تواند ایمنی خودرو را به خطر بیندازد. علاوه بر این، توجه داشته باشید که اگر چراغ چک موتور به دلیل معیوب بودن سوپاپ روشن باشد، از تست آلایندگی وضعیت عبور نخواهید کرد.

خرابی دریچه کنترل هوای دور آرام

دریچه کنترل هوای آزاد ممکن است با تجمع کربن و چسبندگی مسدود شود یا معیوب باشد.

با درک نحوه عملکرد دریچه IAC، شناخت ماهیت برخی از علائمی که نیاز به دریچه کنترل هوای آزاد را دارند، بسیار آسان تر خواهد بود، که عبارتند از:

نوسان یا نامنظمی دور موتور یا استپر موتور

مستقیم ترین و رایج ترین علائم خرابی دریچه کنترل هوای دور آرام، نامنظم بودن و/یا نوسان سرعت دور آرام است. سوپاپ کنترل هوای دور آرام، سرعت دور آرام موتور خودرو را مدیریت می کند. برای تنظیم و حفظ دور آرام موتور ثابت برنامه ریزی شده است و یک سوپاپ کنترل هوای معیوب دیگر قادر به کنترل سرعت نخواهد بود. این منجر به افزایش یا پایین بودن غیرعادی سرعت دور آرام می شود، یا در برخی موارد سرعت دور آرام به طور مکرر بالا می رود و سقوط می کند.

بیشتر بخوانید: وظیفه ی استپر خودرو چیست ؟

برای اطلاع شما، سرعت آرام معمولی موتور خودروهای سواری بین 600 تا 1000 دور در دقیقه است، در حالی که برای کامیون های متوسط ​​و سنگین تقریباً 600 دور در دقیقه است.

توقف موتور

توقف یا یخ زدگی موتور یکی دیگر از علائم رایج سوپاپ کنترل هوای دور آرام است. موتور شما به مقدار بهینه مخلوط هوا و سوخت نیاز دارد تا کارآمد باشد. اگر سوپاپ کنترل هوای دور آرام به طور کامل از کار بیفتد، موتور شما منبع هوای مورد نیاز خود را برای حفظ دور آرام مناسب دریافت نخواهد کرد. نتیجه این است که ممکن است موتوری که هوا گرسنه است در حین کار از کار بیفتد و در برخی موارد ممکن است موتور اصلاً در حالت بیکار نباشد و به محض روشن شدن از کار بیفتد.

در صورت توقف، نمی‌توانید ماشین را برانید. این به این دلیل است که کل سیستم سوپاپ درست پس از شروع احتراق دچار اختلال می شود.

خاموش شدن موتور هنگام بارگذاری بیش از حد

دلیل دیگری برای توقف موتور وجود دارد. هنگامی که سوپاپ IAC قبلاً خراب شده باشد، موتور همچنان می تواند کار کند اما افزایش بار را تحمل می کند. سپس اگر راننده بخاری یا تهویه مطبوع را روشن کند، ممکن است موتور بیش از حد بار شود و یکباره از کار بیفتد. یکی دیگر از نشانه هایی که باید به دنبال آن باشید، کشیدن فرمان به یک طرف است.

برای سوار شدن مجدد به جاده، اولین اقدامات کمکی این است که بخاری یا کولر گازی را خاموش کنید، چند دقیقه صبر کنید و سپس موتور خنک شده را دوباره روشن کنید.

تعمیر و نگهداری دریچه کنترل هوای دور آرام

موتور روشن نمی‌شود:

در حالی که خاموش شدن موتور یک علامت شایع است، گاهی اوقات یک IAC معیوب می‌تواند آنقدر مخلوط هوا و سوخت را از بین ببرد که ممکن است موتور اصلاً روشن نشود، اگرچه این امر بسیار نادر است.

نیروی بیشتر روی پدال ترمز

در سرعت آرام، زمانی که هیچ نیرویی روی پدال گاز اعمال نمی شود، همه ما می دانیم که ترمزگیری برای جلوگیری از هر گونه حرکت رو به جلو بسیار ظریف است. هر گونه تلاش بیش از حد روی ترمز برای ثابت نگه داشتن خودرو در چراغ قرمز می تواند نشانه های خرابی دریچه IAC باشد. دلیل این امر این است که موتور سریعتر از حالت عادی در دور آرام کار می کند و بنابراین خودرو با سرعت دور آرام بیشتری کار می کند.

استپر موتور ال 90 موجود در آکام پارت 

استپر موتور نیسان موجود در آکام پارت 

به عنوان یک علامت اضافی در علائم سوپاپ کنترل هوای دور آرام، رانندگان همچنین می توانند سعی کنند به صدای موتور در حال دور آرام گوش دهند تا ببینند آیا موتور به طرز عجیبی سریع و خشن می چرخد ​​یا خیر، که این نیز راه خوبی برای کمک به روشن شدن حس روی پای ترمز است. .

سواری خشن تر

یک سوپاپ کنترل هوای بیکار سالم و دست نخورده به موتور این امکان را می دهد که در حداکثر راندمان کار کند و در نتیجه سواری را صاف می کند. اما یک سوپاپ آسیب دیده می تواند منجر به نوسانات و ارتعاشاتی شود که باعث توقف یکباره خودرو می شود. این به این دلیل است که هوای کمتری از سوپاپ عبور می کند و موتور به شدت شروع به لرزیدن می کند.

چراغ هشدار برای بررسی موتور

اگر ماژول کنترل موتور مشکلی را در مدار یا سیگنال سوپاپ کنترل هوای بیکار تشخیص دهد، به عنوان مثال متوجه تعداد دورهای مختلف در دقیقه شود، چراغ هشدار Check Engine را روی داشبورد فعال می کند. البته، مجموعه ای از مشکلات می تواند چراغ چک موتور را روشن کند، بنابراین باید کامپیوتر را برای یافتن کدهای مشکل اسکن کنید تا مقصر را محدود کنید، حتی در صورتی که چراغ چک موتور همراه با سایر کنترل های هوای دور آرام روشن شود. علائم دریچه بالا

این بخش فقط برای مرجع مکانیکی است، ما به شما توصیه می کنیم ماشین خود را برای خدمات چک آپ با کیفیت به یک گاراژ حرفه ای ببرید. با این حال، برای کسانی که به اندازه کافی اعتماد به نفس دارند تا با ماشین های خود و برای هر شاگرد مکانیکی آزمایش کنند، امیدواریم این سه مورد

راه ها کمک بزرگی خواهند بود.

نشتی خلاء و مشکلات مدار می تواند علائم بسیار مشابهی با دریچه IAC بد داشته باشد. به همین دلیل است که قبل از اینکه عجله کنید و یک شیر جدید برای تعویض بخرید، ایده خوبی است که دستگاه خود را آزمایش کنید تا ببینید آیا واقعاً مقصر است یا خیر.

اسکنر OEM سطح

در اینجا، شایان ذکر است که یک اسکنر سطح OEM ساده ترین راه برای آزمایش شیر کنترل هوای بیکار است، زیرا با اکثر عملکردهای مشابه اسکنر کد کارخانه فروشنده طراحی شده است. در همین حال، اسکنرهای تشخیصی معمولی OBD-II و کدخوان‌ها، کنترل‌های دو جهته لازم برای آزمایش IAC را ندارند.

ابزارهای اسکن سطح

OEM سریعترین و ساده ترین راه برای آزمایش شیر IAC هستند زیرا در بسیاری از خودروها می توانید مستقیماً IAC را کنترل کنید. این بدان معناست که ماژول کنترل پیشرانه (PCM) که همان چیزی است که IAC را نظارت می کند، کاملاً از حلقه خارج می شود. با باز کردن تدریجی شیر با استفاده از اسکنر OEM، باید شاهد افزایش سرعت دور آرام باشید و با بستن شیر، باید کاهش یابد. اگر IAC به این ترتیب به دستورات اسکنر پاسخ ندهد، مشکل یا شیر یا مدار کنترل آن است.

با این حال، ممکن است به ابزار اسکن سطح OEM دسترسی نداشته باشید، بنابراین در این مقاله، نحوه عیب یابی شیر IAC معیوب را با استفاده از یک کدخوان معمولی و یک مولتی متر دیجیتال یاد خواهید گرفت.

کدهای خطا را بخوانید

اگر یک یا چند علامت سوپاپ کنترل هوای بیکار را تجربه کرده اید، یک کد اسکنر را به درگاه زیر داشبورد ببرید تا کدهای خطا را که باعث روشن شدن چراغ هشدار موتور می شود، نمایش دهید. برای یافتن دلیل، توضیحات کد را جستجو کنید.

در بیشتر موارد، خودروهایی که پس از سال 1996 ساخته شده‌اند و با OBD-II عرضه می‌شوند، کدی را برای شیر کنترل هوای معیوب تنظیم می‌کنند. خودروهای قدیمی با OBD-I قبلی کد عیب تشخیصی را برای IAC بد تنظیم می کنند. امروزه، برای راحتی بیشتر، حتی می توانید یک کدخوان ارزان قیمت برای گوشی هوشمند خود تهیه کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه تعویض دریچه کنترل هوای دور آرام(استپر موتور) خودرو

پس از خواندن کد، موتور را روشن کنید و سرعت آرام آرام را یادداشت کنید. ماشین را خاموش کنید، کلید ماشین را بردارید، کاپوت را باز کنید و موتور کنترل دور آرام را در شیر پیدا کنید و آن را جدا کنید. دستورالعمل جدا کردن موتور را به درستی طبق دفترچه راهنمای خودرو دنبال کنید.

حالا دوباره موتور را روشن کنید و این بار سرعت آرام آرام را یادداشت کنید. هیچ تفاوتی بین دو سرعت دور آرام به این معنی است که موتور کنترل آرام کار نمی کند. این روش در صورت وجود مشکل در موتور کنترل بیکار، نه خود مشکل را تأیید می کند.

نشتی خلاء را بررسی کنید و اتصالات IAC را بررسی کنید

همانطور که در بالا ذکر شد، نشت خلاء و مشکلات مدار می تواند علائم بسیار مشابهی با علائم یک شیر IAC بد داشته باشد، بنابراین هنگامی که کدهای IAC ذخیره شده را پیدا کردید، باید یک بازرسی بصری انجام دهید تا نشت خلاء و اتصالات الکتریکی مشکل ساز را رد کنید.

شما می خواهید به دنبال شیلنگ های آسیب دیده یا سایر مشکلاتی باشید که ممکن است باعث نشتی خلاء شوند. همچنین، بررسی کنید که کانکتور الکتریکی IAC تمیز و محکم باشد و بررسی کنید که آیا هر یک از سیم‌هایی که به IAC می‌روند شل یا شکسته است. قطعات آسیب دیده را تعمیر یا تعویض کنید، سپس کدها را پاک کنید و ببینید آیا با این کار مشکل حل می شود یا خیر.

IAC را برای ایجاد کربن بررسی کنید

علاوه بر این، توجه داشته باشید که یک IAC ممکن است از نظر الکتریکی دست نخورده باشد اما از نظر مکانیکی معیوب باشد. به همین دلیل است که در حالی که در آن هستید، به شدت توصیه می‌شود که IAC را بردارید تا بررسی کنید که آیا روی آن تجمع بیش از حد کربن و زباله‌ها پوشیده شده است یا خیر.

هنگامی که شیر کنترل هوای دور آرام شما با گرد و غبار، زباله یا انباشت کربن کثیف است، فرآیند دور آرام آرام نخواهد بود زیرا سوپاپ قادر به کنترل موثر دور موتور در دقیقه نیست. تجمع بیش از حد کربن در شیر کنترل هوای بیکار حتی می تواند باعث چسبندگی آن شود.

وقتی این سوپاپ می‌چسبد، ممکن است ماشین را در دور در دقیقه بسیار بالا بیکار کند یا در بیشتر موارد، ماشین را در دور پایین‌تر متوقف کند. بنابراین تمیز کردن شیر کنترل هوای آزاد به طور منظم برای جلوگیری از تجمع کربن و زباله مهم است. اگر اجازه دهید سوپاپ IAC شما مسدود شود، بیشتر اوقات با از کار افتادن موتور و در حال آرام کردن شدید مواجه خواهید شد و به احتمال زیاد نیاز به تعویض پیش از موعد آن خواهید داشت.

می توانید از پاک کننده بدنه دریچه گاز برای حذف آلاینده ها در شیر کنترل هوای آزاد استفاده کنید تا آن را به عملیات مکانیکی مناسب بازگردانید. قطعات آسیب دیده را تعمیر یا تعویض کنید یا در صورت نیاز IAC را تمیز کنید، سپس کدها را پاک کنید و ببینید آیا با این کار مشکل حل می شود یا خیر. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، ممکن است لازم باشد IAC را جایگزین کنید.

عیب یابی بر اساس سرعت های بیکاری

یک موتور ضعیف ممکن است خیلی سریع یا خیلی کند کار کند یا از کار بیفتد. موتور را روشن کنید و به سرعت سنج روی داشبورد نگاه کنید.

دور آرام موتور بالا:

1000 دور در دقیقه حد معمولی برای سرعت آرام است. سرعت دور آرام فعلی ماشین خود را با 1000 دور در دقیقه مقایسه کنید. اگر بیشتر از 1000 دور در دقیقه باشد، خیلی زیاد است. اگر سرعت معمولی خودرو را در دور آرام می دانید، آن را با سرعت دور آرام فعلی مقایسه کنید و در آن زمان باید کمتر باشد.

خاموشی یا توقف کم موتور:

آیا دور آرام سرعت سنج کمتر و ناسازگارتر از چیزی است که معمولاً احساس می کنید و به یاد می آورید؟ آیا خودرو به صورت پراکنده متوقف می شود؟ اگر بله، ممکن است نتیجه آن باشد

وجود یک شیر IAC معیوب

در حین بررسی سرعت دور آرام، مراقب سرعت سنج باشید. زمان آن رسیده است که با اتصال خط به یک دستگاه وکیوم گیج برای اندازه گیری سطح و قوام خلاء یا اسپری کردن مخلوطی بین آب و صابون روی خطوط برای مشاهده ترک ها یا مناطق فرسوده، هرگونه نشتی را در خطوط خلاء در محفظه موتور تشخیص دهید. برای حباب زدن در نقطه نشتی در صورت وجود نشتی، همزمان چراغ هشدار «بررسی موتور» را بررسی کنید تا مشکل دریچه IAC را تأیید کنید.

تعمیر و نگهداری دریچه کنترل هوای دور آرام(استپر موتور)

تجمع بیش از حد کربن در شیر کنترل هوای بیکار حتی می تواند باعث چسبندگی آن شود. وقتی این سوپاپ می‌چسبد، ممکن است ماشین را در دور در دقیقه بسیار بالا بیکار کند یا معمولاً باعث می‌شود ماشین در دورهای پایین متوقف شود.

تمیز کردن شیر کنترل هوای دور آرام

تمیز کردن دوره‌ای دریچه کنترل هوای دور آرام می‌تواند موتور شما را نرم‌تر کار کند و از تعویض زودهنگام سوپاپ IAC جلوگیری می‌کند، اما توجه داشته باشید که فقط برخی از دریچه‌های کنترل هوای دور آرام، آنهایی که دارای دریچه فنری هستند، قابل تمیز کردن هستند.

بیشتر بخوانید: چگونه می توان استپر موتور خود را تنظیم کرد؟

شما نیازی به جدا کردن شیر IAC خود ندارید تا هر بار آن را تمیز کنید. در زیر مراحلی برای آزمایش اینکه آیا شیر IAC به تمیز کردن نیاز دارد و نحوه انجام این کار آورده شده است. ابزارهایی که نیاز دارید شامل پیچ گوشتی، آچار سوکت، پاک کننده قطعات الکترونیکی، سوکت 10 میلی متری، یک ولت متر و شاید مقداری WD-40 برای محافظت بیشتر پس از تمیز کردن است، اما این یک الزام نیست:

قبل از اینکه کاپوت را باز کنید و وارد شوید مطمئن شوید که موتور خاموش است و زمان کافی برای خنک شدن داشته است.

کاپوت را باز کرده و دریچه هوای بیکار را پیدا کنید

معمولاً در نزدیکی ورودی در کنار موتور قرار دارد. به پشت موتور رفته و شیر کنترل هوای دور آرام را از بدنه دریچه گاز باز کنید. برای دسترسی بهتر به شیر IAC، ممکن است لازم باشد بخش‌های خاصی مانند کانکتور MAF، مجموعه غواصی ورودی هوا، هواکش و خطوط خلاء اطراف به بدنه دریچه گاز را بردارید.

اتصال برق را با پیچ گوشتی از شیر کنترل جدا کنید

این معمولاً درست زیر سنسور موقعیت دریچه گاز در سمت چپ بدنه دریچه گاز زمانی که از جلوی خودرو به آن نگاه می کنید قرار دارد. اگر قسمت بالایی دارای زبانه آزاد است، آن را فشار داده و همزمان بکشید. برچسب پلاستیکی نگهدارنده دسته سیم را روی سنسور موقعیت دریچه گاز نشکنید، زیرا از شل شدن دسته سیم جلوگیری می کند.

با استفاده از یک آچار به اندازه کافی بزرگ، پیچ ها یا پیچ های نگهدارنده دریچه کنترل هوای آزاد روی بلوک را بردارید. شیر کنترل دور آرام را بیرون بیاورید و آن را برگردانید تا منافذ شیر نمایان شود.

ولت متر خود را بردارید و آن را روی “اهم” تنظیم کنید.

یک سیم ولت متر باید یک سر ترمینال شیر را لمس کند و سیم دیگر باید همین کار را برای سر دیگر انجام دهد. قرائت بین 0.00 و 0.05 به معنای عملکرد شیر است. هر چیزی خارج از این به این معنی است که شما دریچه کنترل هوای دور آرام دارید و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد.

اگر سوپاپ شما خوانش معمولی داشت، بازه های سوپاپ را از نظر تجمع کربن یا کثیفی روی سنسور بررسی کنید، که در صورت کارکرد سوپاپ باید این کار را انجام دهید.

تمیز کردن:

سوپاپ را به سمت پایین نگه دارید، یک پاک کننده قطعات الکترونیکی یا پاک کننده کاربراتور را روی سنسور اسپری کنید، که انتهای نوک سوپاپ است و آن را تمیز کنید یا از یک برس کوچک و نرم استفاده کنید، حتی یک مسواک. اجازه ندهید پاک کننده به داخل محفظه چکه کند. در صورت نیاز این کار را تکرار کنید تا تمام گرد و غبار و کربن از بین برود. به طور کلی، یک پاک کننده کاربراتور باید پوشش محافظ کافی به شیر اضافه کند، اما می توانید مقداری WD-40 را در انتها روی آن اسپری کنید.

فقط کمی محافظت اضافی

بگذارید سنسور کاملا خشک شود. پس از آن، سوپاپ را به بدنه دریچه گاز بپیچانید و کانکتور IAC را دوباره وصل کنید. اگر برای دسترسی به IAC سایر قسمت‌ها، مانند مجموعه غواصی ورودی هوا، شیلنگ‌ها یا خطوط جاروبرقی را جدا کرده‌اید، آنها را دوباره جمع کنید.

ماشین را روشن کنید تا مطمئن شوید که به درستی در دور آرام کار می کند، و بهتر است تست رانندگی کنید تا مطمئن شوید که موتور خاموش نمی شود وقتی که در پیچ یا توقف هستید، به خصوص در هنگام بارگیری با تهویه هوا یا بخاری. در حال اجرا اگر موتور همچنان به درستی در دور آرام کار نمی کند، باید شیر کنترل هوای دور آرام را تعویض کنید.

استپر را ریست کنید

بعد از اینکه IAC را برای تمیز کردن و نصب مجدد آن حذف کردید، باید آن را بازنشانی کنید. برای تنظیم مجدد شیر IAC، پدال گاز را کمی فشار دهید. احتراق را روشن کنید، موتور را روشن کنید و بگذارید 5 ثانیه یا بیشتر کار کند. سپس احتراق را به مدت 10 ثانیه خاموش کنید تا به ECM اجازه دهید شیر IAC را دوباره تنظیم کند. اکنون موتور را مجدداً راه اندازی کنید و عملکرد صحیح در دور آرام را بررسی کنید. باید متوجه شوید که موتور شما با سرعت معمولی تنظیم شده در دور آرام کار می کند.

سرعت درست در دور آرام  استپر چقدر است؟

دور آرام معمولی موتور خودروهای سواری بین 600 تا 1000 دور در دقیقه است، در حالی که برای کامیون های متوسط ​​و سنگین تقریباً 600 دور در دقیقه است. برای بسیاری از موتورهای تک سیلندر موتورسیکلت، دور آرام بین 1200 تا 1500 دور در دقیقه تنظیم شده است.

چه چیزی باعث نوسان دور  استپر در دقیقه در حالت بیکار می شود؟

بی نظمی نامنظم موتور می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد. اگر بررسی کرده اید و تشخیص داده اید که مقصر نشتی خلاء نیست یا شیر کنترل هوای بیکار معیوب است، در این صورت محتمل ترین مقصر یک سنسور جریان انبوه هوا (MAF) کثیف یا نادرست است. در خودروهای تزریق سوخت، این سنسور جریان هوا را اندازه گیری می کند تا بتوان مقدار مناسب سوخت را برای ایجاد نسبت دقیقی از مخلوط هوا و سوخت تزریق کرد.

چگونه استپر خود را تنظیم کنم؟

پوشش لاستیکی محافظ را بردارید تا پیچ بیکار نمایان شود. سپس پیچ را در جهت عقربه های ساعت ببندید تا سرعت دور آرام را کاهش دهید یا آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت باز کنید تا سرعت دور آرام بیشتر شود. در حالت ایده‌آل، می‌خواهید دور آرام در 650 دور در دقیقه استراحت کند.

پینوشت

در نهایت، در صورت بروز برخی علائم دریچه کنترل هوا، خودروی مورد علاقه شما به مراقبت مناسب در زمان مناسب نیاز دارد. مجدداً، قبل از انتخاب خدمات حرفه ای و تعمیر در زمان معین، همه اینها را برای تشخیص سریع و تعمیر موقت بدانید تا برای مدت طولانی از این درایوهای طولانی لذت ببرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *