آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

AWD در مقابل 4WD (آیا تفاوتی وجود دارد؟)

AWD در مقابل 4WD (آیا تفاوتی وجود دارد؟)

AWD در مقابل 4WD (آیا تفاوتی وجود دارد؟)برای خرید یک وسیله نقلیه، به خصوص یک SUV، بروید و ممکن است سیستم های چهار چرخ متحرک (AWD) و چهار چرخ متحرک (4WD) را به عنوان گزینه های موجود مشاهده کنید. در هر دو حالت، وقتی این سیستم ها کار می کنند، نیرو به هر چهار چرخ می رود.

در حالی که این دو روش در شرایط لغزنده به خوبی کار می کنند، هندلینگ همیشه بهبود نمی یابد و هیچ مزیت اضافه ای در ترمزگیری وجود ندارد. ما هر دو سیستم را بررسی می کنیم تا شباهت ها و تفاوت های آنها را تعریف کنیم.

AWD در مقابل 4WD: موضوعی از تفاوت ها

آئودی S4

آئودی S4

بنابراین، تفاوت بین AWD و 4WD چیست؟ صدای آنها یکسان است، بنابراین باید به طور مشابه عمل کنند، درست است؟ خب نه. تفاوت های مشخصی وجود دارد، حتی فروشنده نیز نمی تواند توضیح قانع کننده ای ارائه دهد.

خودروهای مجهز به AWD با دیفرانسیل وسط، جلو و عقب عرضه می شوند. دیفرانسیل در اصل جعبه دنده ای است که برای دریافت نیرو از گیربکس استفاده می شود. در واقع، یک سیستم AWD با استفاده از دیفرانسیل مرکزی نیرو را به چرخ هایی که بیشترین چسبندگی را دارند ارسال می کند.

بیشتر بدانید: علائم خرابی دیفرانسیل

قدرت ممکن است بین دو چرخ در محور جلو یا عقب تقسیم شود و همچنین ممکن است قدرت را به هر چهار چرخ در سطوح مختلف ارسال کند.

رمزگشایی تمام چرخ محرک

بیشتر سیستم‌های AWD مبتنی بر پلت‌فرم‌های دیفرانسیل جلو هستند و اغلب با معماری مبتنی بر خودرو که توسط بسیاری از کراس‌اوورهای امروزی استفاده می‌شود، استفاده می‌شوند.

خودروهای رایجی که از AWD استفاده می کنند عبارتند از سوبارو لگاسی و تویوتا کمری. مدل های لوکس با AWD شامل آئودی A4 می شود. سوبارو اسنت، شورولت اکوئینوکس و آئودی Q7 نمونه هایی از کراس اوورهایی هستند که AWD ارائه می کنند.

تقریباً در همه موارد، نیرو در صورت لزوم به محورها یا چرخ های جداگانه توزیع می شود. سیستم‌های AWD همیشه روشن هستند و آماده توزیع نیرو به شیوه‌ای هستند که چسبندگی را در شرایط رانندگی فعلی بهینه می‌کنند.

بررسی چهار چرخ محرک

تامین جیپ

تامین جیپ

در حالی که AWD معمولاً به خودروها مربوط می شود، 4WD معمولاً با پلت فرم های کامیون استفاده می شود و شما آن را در پیکاپ هایی مانند نیسان فرانتیر و جی ام سی سیرا 1500 خواهید دید. شورولت سابربن، تویوتا سکویا و جیپ واگنیر از جمله استثناهای قابل توجه هستند.

اکثر سازندگان SUV برای بهبود استحکام بدنه، هندلینگ برتر و مصرف سوخت عالی، از طرح‌های مبتنی بر کامیون (بدنه روی فریم) به طرح‌بندی خودروها روی آورده‌اند.

بالا و پایین بودن 4WD

این یک چیز جیپ است

وسایل نقلیه مجهز به 4WD از یک جفت دیفرانسیل و یک جعبه انتقال استفاده می کنند. در این آرایش، هر محور دارای یک دیفرانسیل است، با جعبه انتقال وظیفه تقسیم قدرت بین این دو را دارد.

بیشتر بدانید:  علائم خرابی فن رادیاتور ( هزینه تعویض)

سیستم‌های 4WD معاصر عموماً از طریق یک صفحه کلید یا کلید واقع در کابین به حرکت در می‌آیند و اغلب دارای دنده‌های High (4 Hi) و Low (4 Lo) 4WD هستند. وقتی در «HIGH» قرار می‌گیرید، می‌توانید با سرعت‌های بالاتر، تا حد معینی که در دفترچه راهنمای مالکتان مشخص شده است، حرکت کنید.

هنگامی که در “LOW” کار می کنید، دنده های کم برد در کار هستند و هنگام بالا رفتن از صخره ها یا حرکت در شن و ماسه، نیروی بیشتری را برای شما تامین می کنند. علاوه بر این، اگر در شیار گرفتار شوید، دنده‌های کم برد چیزی است که شما را آزاد می‌کند. در جای دیگری از Low range استفاده نخواهید کرد زیرا منحصراً برای رانندگی با سرعت کم طراحی شده است.

یک تغییر الکتریکی در تم AWD

برد بلند تسلا مدل 3

برد بلند تسلا مدل 3

برخی از خودروهای برقی و هیبریدی، به عنوان مثال، تسلا مدل 3 و آکورا RLX SH-AWD نیز از AWD استفاده می کنند، اما نه به معنای معمولی.

برای مدل 3، هیچ پیوند مکانیکی (دیفرانسیل مرکزی) برای اتصال دو محور وجود ندارد. در عوض، یک موتور الکتریکی وجود دارد که چرخ های جلو را تامین می کند و یک یا دو موتور الکتریکی در محور عقب، با یک کامپیوتر که نحوه انتقال نیرو بین محورها و چرخ ها را کنترل می کند.

Acura از چیدمان مشابهی با سیستم AWD که در مدل‌های منتخب RLX یافت می‌شود، استفاده می‌کند، اما سازنده از موتور بنزینی نیز برای بهبود عملکرد استفاده می‌کند. در اینجا، شما یک موتور الکتریکی را خواهید دید که با یک گیربکس معمولی در جلو و دو موتور الکتریکی عقب به طور مستقل در هر چرخ عقب کار می کنند.

سیستم های AWD که 4WD را تقلید می کنند

سازندگان گاهی اوقات مدل های AWD را به عنوان 4WD به بازار عرضه می کنند. این سیستم‌ها می‌توانند کار نسبتاً مناسبی برای تقلید 4WD انجام دهند، اما این کار را بدون جعبه انتقال انجام می‌دهند.

به عنوان مثال، برخی از مدل‌های فورد اکسپلورر 2017 مجهز به آنچه که خودروساز آن را «4WD هوشمند» و سیستم مدیریت زمین می‌نامد، مجهز شده‌اند. اصطلاح اول از یک کامپیوتر برای مدیریت خودکار هندلینگ و کشش استفاده می کند و نحوه تقسیم نیرو بین دو محور را متعادل می کند.

در همین حال، سیستم مدیریت زمین به راننده این امکان را می دهد که تنظیمات مربوط به شرایط خاص مانند ماسه، گل، برف و شن را شماره گیری کند. در واقع، این یک سیستم هوشمند AWD است که مزایایی مانند 4WD را ارائه می دهد.

اکنون که تمایز بین AWD و 4WD را می دانید، می توانید بر اساس آن خرید کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید که هر دو AWD و 4WD به خودرو وزن اضافه می کنند که اغلب باعث کاهش مصرف سوخت می شود. در نهایت، خالص سیستم او جایگزینی برای رانندگی ایمن است.

بیشتر بدانید:  5 علت اصلی لرزش فرمان در سرعت های کم و زیاد

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *