آموزش خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

7 علائم خرابی گیربکس خودرو (و هزینه تعمیر)

7 علائم خرابی گیربکس خودرو (و هزینه تعمیر)

7 علائم خرابی گیربکس خودرو : تصور کنید در طول سفر خود با یک سرعت سفر می کنید. فکر جذابی نیست گیربکس بخشی از وسیله نقلیه شما است که به شما کمک می کند سرعت را به آرامی تغییر دهید.

هنگامی که یک دنده خاص انتخاب می شود، گیربکس کنترل می کند که چه مقدار نیرو به موتور وارد می شود. گیربکس اتوماتیک یا دستی فرقی نمی کند. آنها همین کار را می کنند.

گیربکس چه کاری انجام می دهد؟

گیربکس وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که در زمان نیاز به قدرت کافی دارید. این اصل شبیه به چرخ دنده های دوچرخه است. دنده های پایین تر به این معنی است که قدرت بیشتری تولید می شود. دنده های بالاتر به شما امکان می دهد با سرعت بیشتری رانندگی کنید.

سه نوع گیربکس در خودرو وجود دارد: دستی، اتوماتیک و CVT. در مدل های دستی می توانید دنده ها را خودتان عوض کنید. مدل های اتوماتیک از وسیله نقلیه برای انجام تعویض دنده برای شما استفاده می کنند. گیربکس های CVT نوعی گیربکس اتوماتیک با یک دنده بلند هستند.

علائم خرابی انتقال خودرو یا گیربکس

چگونه متوجه می شوید که گیربکس شما در حال لغزش است یا اینکه گیربکس دچار مشکل شده است؟ بیایید به هفت مورد از رایج ترین علائم انتقال دمیده اشاره کنیم.

شماره 1 – لکه روی کف گاراژ یا درایو

هزینه رفع نشت مایع گیربکس

هزینه رفع نشت مایع گیربکس

راه دیگر برای بررسی نشتی این است که وقتی ماشین خود را برای شب پارک می کنید، مقداری کاغذ یا مقوای محکم زیر آن قرار دهید. اگر تا صبح لکه دار شود، می توانید ببینید روغن است یا مایع انتقال.

در صورت امکان، کاغذ یا مقوا را نیز نزد مکانیک خود ببرید. سپس اگر مطمئن نیستید، می توانند نشت را تأیید کنند.

شماره 2 – صداهای غیر معمول

هنگام چرخش فرمان صدا ایجاد می کند

هنگام چرخش فرمان صدا ایجاد می کند

اگر قسمتی از ماشین شما صدای جدیدی ایجاد می کند، باید آن را بررسی کنید. خاموش شدن انتقال جدی است، اما ممکن است در ابتدا چیزی جز صدای ناله یا وزوز نباشد. به یک مکانیک مراجعه کنید و از آنها بخواهید گیربکس را بررسی کنند. اگر به زودی آن را بگیرید، ممکن است آنقدر بد نباشد.

شماره 3 – چرخ دنده ها پاسخگو نیستند

علائم بد بودن بدنه دریچه انتقال

علائم بد بودن بدنه دریچه انتقال

دنده های شما باید به راحتی عوض شوند. این چیزی است که شما نباید به آن فکر کنید، حتی در هنگام رانندگی با آن مبارزه کنید. دنده هایی که پاسخگو نیستند می توانند به نشت مایع گیربکس اشاره کنند، مشکلی جدی که باید به سرعت به آن رسیدگی کنید.

4 – بوی سوزش

بوی سوزش

اگر بوی سوختگی حس کردید، ممکن است به این دلیل باشد که مایع گیربکس بیش از حد گرم شده است یا مایعات شما کم است. اگر به زودی متوجه آن شدید، پایان دنیا نیست، کافی است جلوی آن را بگیرید و بگذارید ماشین خنک شود و/یا یک لیتر مایع گیربکس اتوماتیک (ATF) را در یک پمپ بنزین یا فروشگاه قطعات خودرو در نزدیکی بخرید و آن را پر کنید.

اغلب این به اندازه کافی است که به شما اجازه می دهد تا به خانه یا به مکانیک خودرو بروید. قبل از اینکه یک انتقال کاملاً منفجر شده و نیاز به بازسازی یا جایگزینی گران قیمت داشته باشد، باید فوراً آنرا به یک مکانیک خودرو نشان دهید تا مشکل را تشخیص دهید.

شماره 5 – چرخ دنده های سنگ زنی

گیربکس دستی به سختی تعویض می شود

گیربکس دستی به سختی تعویض می شود

گیربکس دستی که سنگ زنی می کند راحت تر قابل توجه است. سر و صدا را می شنوید و چسبیدن چرخ دنده ها را حس می کنید. این می تواند یک موضوع ساده برای تعویض کلاچ باشد (که در واقع آنقدرها هم ساده نیست اما بهتر از جایگزین است).

خودکار فقط یک صدای قابل توجه منتشر می کند – صدای توری. اگر مدتی است که با ماشین دستی رانندگی می‌کنید، احتمالاً قبلاً دنده‌ها را رنده کرده‌اید، بنابراین صدا را می‌شناسید. آنچه ما در اینجا در مورد آن صحبت می کنیم صدای توری است که به طور منظم رخ می دهد.

شماره 6 – پر سر و صدا در حالت خنثی

بیکاری خشن

بیکاری خشن

اگر ماشین شما در حالت خنثی صداهای خنده‌داری می‌دهد، وقت آن است که به زیر کاپوت نگاه کنید. اغلب می توانید این مشکل را با اضافه کردن مایع گیربکس جدید حل کنید تا پر شود. اگر بعد از انجام این کار ادامه پیدا کرد، با مکانیک خود مشورت کنید تا ببینید آیا آسیب انتقال شدیدتر رخ داده است یا خیر.

شماره 7 – چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

ما می دانیم که این چراغ های هشدار برای سرویس ماشین شما چقدر آزاردهنده هستند. اگر از نظر مالی ماه بدی را سپری کنید، آنها به ویژه دردسرساز هستند. اگر نمی‌خواهید همه چیز اشتباه پیش برود، زودتر آن را بررسی کنید.

تعمیر و نگهداری مناسب می تواند هزاران دلار در تعمیرات گران قیمت آینده شما صرفه جویی کند.

هزینه تعمیر گیربکس (و هزینه تعویض)

علائم مایع انتقال سوخته

علائم مایع انتقال سوخته

خود را آماده کنید؛ تعمیر و تعویض گیربکس بسیار گران خواهد بود قیمت به برند و مدل وسیله نقلیه شما بستگی دارد و گیربکس دستی ارزان تر از اتوماتیک است.

اگر مکانیک آن را بازسازی کند، هزینه ها کمتر است، اما دوره گارانتی کوتاه تر است. ممکن است حداقل سه یا چهار روز طول بکشد زیرا ماژول آسیب دیده باید برداشته شود، برداشته شود و تعمیر شود. هزینه ها متفاوت است زیرا هرگز نمی دانید چه مشکلاتی ممکن است در کمین شما باشد.

از قبل با تعمیرگاه صحبت کنید—بعضی به دلیل خطرات احتمالی این خدمات را اصلا ارائه نمی دهند. از قطعات مستعمل نیز دوری کنید، مگر اینکه چیزی در مورد نحوه نگهداری وسیله نقلیه دیگر بدانید.

شما همچنین باید بر اساس بودجه خود هدایت شوید، بنابراین هنگام انجام کار اگر این تعمیر مقرون به صرفه است، هزینه یدک کشی را در نظر بگیرید. اگر ماشین فقط در فاصله کوتاهی از گاراژ باشد، ممکن است رانندگی کنید. اگر فاصله نسبتاً زیادی دارد، به جای آن با کامیون یدک‌کش تماس بگیرید.

آیا می توان با گیربکس خراب رانندگی کرد؟

ما آن را در شرایط عادی توصیه نمی کنیم. اگر نشتی را شناسایی کرده‌اید، می‌توانید با پر کردن منظم مایع گیربکس آن را برطرف کنید. این یک درد است زیرا به این معنی است که هر بار که وارد وسیله نقلیه می شوید، مایع را چک کنید.

شما همیشه به یک بطری مایع انتقال با خود نیاز دارید. اگر می خواهید این کار را امتحان کنید، مطمئن شوید که نوع مایع مناسب برای وسیله نقلیه خود دارید.

اگر دنده ها توری هستند یا مطمئن نیستید که مشکل چیست، بهتر است ماشین را پارک کنید و آن را بکسل کنید. احتمال آسیب زیاد است. اگر فلز در جعبه دنده شروع به پوسته پوسته شدن کند و در مایع خنک کننده بیفتد، می توانید انتظار تعمیر بسیار گران قیمت را داشته باشید.

موارد مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *