آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

8 دلیل که خودرو شما بوی سوختن می دهد

8 دلیل که خودرو شما بوی سوختن می دهد

دلایل بوی سوختگی خودرو:اگر وسیله نقلیه شما بوی سوختن می دهد، به احتمال زیاد چیزی به معنای واقعی کلمه در حال سوختن است. اما سوال اینجاست که از کجا می آید و چه چیزی باعث آن می شود؟

8 دلیل که خودرو شما بوی سوختن می دهد

حقیقت این است که چند علت بالقوه مختلف وجود دارد، و ضروری است که دقیقاً چه اتفاقی در حال وقوع است را ردیابی کنید تا بتوانید در اسرع وقت وضعیت را اصلاح کنید.

به همین دلیل است که ما این راهنما را ارائه کردیم تا شما را با هشت دلیل رایج بوی سوختگی که از ماشین شما می آید آشنا کنیم. از آنجا که یک چیز مطمئن است، اگر بوی سوختگی از وسیله نقلیه شما می آید، باید آن را ردیابی کرده و فورا رفع کنید.

دلایل بوی سوختگی خودرو

در حالی که شایع ترین دلایل بوی سوختگی که از ماشین شما می آید، اتصال برق یا خرابی کمپرسور تهویه مطبوع است، اما اینها تنها دلایل احتمالی نیستند.

هر علت را در زیر بررسی کنید و به وسیله نقلیه خود نگاهی بیندازید – ممکن است دقیقاً همان چیزی باشد که برای ردیابی مشکل خود به آن نیاز دارید و چند دلار در فروشگاه صرفه جویی می کنید.

شماره 1 – سوختن قطعات الکتریکی / فیوز فرسوده

سیم کشی ماشین سوخته

سیم کشی ماشین سوخته

اگر وسیله نقلیه شما بوی سوختن قطعات الکتریکی می دهد، به احتمال زیاد در حال سوختن قطعات الکتریکی است. این یکی از شایع ترین دلایل بوی سوختگی در داخل وسیله نقلیه شماست.

الکتریسیته یک تن گرما تولید می کند، اما معمولاً سیم کشی و اجزای مختلف آن همه گرما را در خود دارند. با این حال، هنگامی که یک اتصال کوتاه در سیستم وجود دارد، آن گرما در یک مکان گیر می کند.

بیشتر بخوانید: شارژ بیش از حد دینام (علائم، علل و نحوه رفع آن)

شورت برقی می تواند از طریق پلاستیک و اجزای مختلف دیگر بخورد و بوی سوختگی در داخل وسیله نقلیه شما ایجاد کند. همچنین می تواند بسیار جدی باشد. اگر شورت به جزء قابل اشتعال تری برسد، مشتعل می شود و شورت می تواند گرم شود و به سیم های دیگر آسیب برساند.

شماره 2 – کمپرسور تهویه مطبوع بیش از حد گرم می شود

علائم بد کمپرسور AC

علائم بد کمپرسور AC

آیا پس از روشن کردن تهویه مطبوع، وسیله نقلیه شما بوی سوختن می دهد؟ اگر چنین است، به احتمال زیاد مشکل از یک کمپرسور تهویه مطبوع معیوب است. کمپرسور تهویه مطبوع خودروی شما تسمه‌دار است و اگر در داخل مشکلی وجود داشته باشد، دو راه متفاوت وجود دارد که می‌تواند بوی سوختگی ایجاد کند.

ابتدا، کل کمپرسور تهویه مطبوع می تواند گیر کند. بنابراین، وقتی درگیر می شود، می تواند تسمه را بگیرد و باعث گرم شدن تسمه و فرسودگی آن شود. این کار نه تنها باعث فرسودگی زودرس تسمه درایو شما می شود، بلکه بوی سوختگی نیز ایجاد می کند.

اما مشکل رایج تر این است که کمپرسور تهویه مطبوع می چرخد ​​- حتی اگر یک مشکل داخلی وجود داشته باشد. کمپرسور درگیر می شود، تسمه آن را می چرخاند و اجزای آسیب دیده در داخل کمپرسور شروع به چرخش می کنند. این یک تن اصطکاک ایجاد می کند که گرما ایجاد می کند و شروع به سوختن می کند.

شماره 3 – ترمزهای گیر کرده / تکنیک رانندگی نامناسب

ترمز داغ ماشین

ترمز داغ ماشین

چند دلیل مختلف وجود دارد که ممکن است ترمزهای وسیله نقلیه شما بسوزد – و هیچ کدام خوب نیستند.

بیایید با خرابی مکانیکی شروع کنیم – ترمزهای گیر کرده. این می تواند ترمز دستی یا ترمز سرویس شما باشد، اگر آنطور که باید رها نشوند، باعث ایجاد اصطکاک و گرمای بیش از حد می شود.

با گرمای کافی، ترمزها می توانند آتش بگیرند که منجر به از دست دادن قدرت ترمز می شود! اما فقط به این دلیل که ترمزهای شما می سوزند به این معنی نیست که مشکل مکانیکی وجود دارد. ممکن است به طور تصادفی ترمز دستی را رها کرده باشید، یا ممکن است اشتباه رانندگی کنید.

دو راه متداول برای این اتفاق وجود دارد. ابتدا می توانید با پای خود روی ترمز رانندگی کنید. بسیاری از رانندگان مبتدی این کار را انجام می دهند، اما اگر همیشه ترمزهای خود را ترمز کنید، ممکن است به سرعت بیش از حد گرم شوند.

بیشتر بخوانید: 10 علت رایج خرابی دور آرام استپر خودرو(و 9 علت کمتر رایج)

مشکل دوم زمانی اتفاق می افتد که در مسیرهای بسیار شیب دار رانندگی می کنید. هنگام حرکت به سمت پایین شیب تند، بسیاری از رانندگان از ترمز استفاده می کنند و این می تواند باعث گرم شدن بیش از حد آنها شود.

در حالی که این امر در خودروهای بزرگ‌تر رایج‌تر است – و به همین دلیل است که شیب‌های تند دارای رمپ‌های فراری برای کامیون‌داران هستند – اگر هر وسیله نقلیه‌ای به اندازه کافی طولانی ترمز کند و در هر شیب به اندازه کافی سخت باشد، می‌تواند ترمزهای خود را بیش از حد گرم کند!

مطالب مرتبط: وقتی با ترمز دستی روشن رانندگی می کنید چه اتفاقی می افتد

شماره 4 – کمربند شکسته یا چسبیده

کمربند مارپیچ شکسته

کمربند مارپیچ شکسته

یکی دیگر از مشکلات رایجی که باعث بوی سوختگی در ماشین شما می شود، گیرکردن یا شکستن کمربند مارپیچ یا لوازم جانبی است. این بوی سوختن لاستیک می دهد و مشکل جدی است.

مسائل مختلفی می تواند این مشکل را ایجاد کند، از جمله گیرکردن قرقره یا لوازم جانبی یا حتی گیرکردن یا آسیب دیدن تسمه!

همچنین به خاطر داشته باشید که اگر وسیله نقلیه شما تسمه کاملاً شکسته داشته باشد، احتمالاً بوی سوختگی نیز خواهید داشت. این به این دلیل است که سیستم خنک کننده در ماشین شما از پمپ آب استفاده می کند و پمپ آب تسمه محور است. بنابراین، اگر تسمه سرپانتین آنطور که باید کار نکند، موتور در نهایت داغ می شود!

5- نشت مایعات

بوی روغن سوزان

بوی روغن سوزان

اگر روی سطحی به اندازه کافی داغ بماند، مایع گیربکس، روغن فرمان، روغن و حتی مایع خنک کننده می سوزند. در حالی که این مشکلی نیست، شما باید نگران باشید که آیا تمام مایعات در جایی که قرار است باقی بمانند یا خیر. اگر نشتی وجود دارد یا مایع خنک کننده یا مایع دیگری را بیش از حد پر کرده اید، می تواند اتفاق بیفتد.

جیب‌های موتور یا بالای اگزوز هر دو قسمت‌هایی هستند که اگر به اندازه کافی به اطراف بچسبند به اندازه کافی داغ می‌شوند تا مایعات را بسوزانند و مایعات سوزاننده بوی سوختگی ایجاد می‌کنند.

شماره 6 – کلاچ سوزان

کلاچ سوخته

کلاچ سوخته

مشکل دیگری که می تواند باعث بوی سوزش شود، کلاچ است. کلاچ گیربکس را در حالت خنثی قرار می دهد تا بتوانید دنده ها را تعویض کنید و این کار را با فشار دادن به صفحه فشار انجام می دهد.

اما اگر کلاچ را قبل یا بعد از تعویض دنده یا سوار شدن بر پدال کلاچ به طور کامل رها نکنید، کلاچ بیش از حد گرم می شود و می سوزد.

این یک اتفاق رایج زمانی است که رانندگان در حال یادگیری رانندگی با یک وسیله نقلیه تعویض دنده (دستی) هستند، اما یاد گرفتن آسان روی کلاچ نیز مهم است – در غیر این صورت، در نهایت خیلی زودتر از آنچه باید آن را تعویض خواهید کرد.

شماره 7 – زباله در بخاری

بو از دریچه ماشین

بو از دریچه ماشین

بله، وقتی تهویه مطبوع را روشن می کنید، ممکن است بوی سوختگی داشته باشید، اما وقتی فقط وقتی گرما را روشن می کنید این بوی سوزش می آید یعنی چه؟ خب، بیشتر اوقات به این معنی است که چیزی به دریچه ها راه پیدا کرده و در حال سوختن است.

ما M&M، کیسه‌های پلاستیکی، و حتی پارچه‌های کهنه را در دریچه‌های بخاری پیدا کرده‌ایم – و همه این چیزها می‌توانند بوی سوزش را در هنگام انفجار ایجاد کنند.

شماره 8 – مایعات قدیمی

لجن روغن موتور

لجن روغن موتور

آخرین باری که روغن یا روغن گیربکس خود را تعویض کردید کی بود؟ هنگامی که روغن تازه است، همه چیز صاف کار می کند، اما با بالا رفتن سن، غلیظ می شود، توانایی جذب گرما را از دست می دهد و مهمتر از همه، روغن کاری قطعات را به طور موثر متوقف می کند.

همه این موارد به دردسر اضافه می شود. نه تنها همه چیز داغ می شود – که می تواند منجر به بوی سوزش شود – بلکه می تواند باعث سوختن و آسیب به اجزای مختلف شود. اگر مایع قدیمی را به مدت کافی در محل بگذارید، موتور آسیب می بیند

آیا می توانید ماشین خود را رانندگی کنید اگر بوی سوختن می دهد؟

در حالی که شما از نظر فنی می توانید ماشین خود را با بوی سوختگی رانندگی کنید، مطلقاً نباید! به این دلیل که هر علت بالقوه بوی سوختگی در وسیله نقلیه شما جدی است و می تواند به سرعت به یک موقعیت خطرناک تبدیل شود.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *