آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

وقتی موتور گرم است یا سرد، باید روغن را چک کنید؟

وقتی موتور گرم است یا سرد، باید روغن را چک کنید؟

وقتی موتور گرم است یا سرد، باید روغن را چک کنید؟

اگر حتی برای مدت کوتاهی صاحب خودرو بوده اید، باید توجه داشته باشید که سطح روغن موتور باید به صورت دوره ای بررسی شود. این به این دلیل است که بیشتر موتورهای بنزینی و دیزلی روغن روان کننده خود را به آرامی مصرف می کنند (یا نشت می کنند).

حتی ماشین جدید براق شما نیز به مرور زمان مقداری مصرف روغن را تجربه خواهد کرد. و اگر سطح روغن خیلی پایین بیاید، روغن کاری ضروری به قسمت های حیاتی موتور کاهش می یابد یا به طور کامل متوقف می شود و باعث آسیب سریع و شدید به موتور می شود.

بنابراین احتمالاً این سؤالات مطرح می شود: چگونه سطح روغن را بررسی کنم؟ چند بار باید این کار را انجام دهم؟ روغن را با موتور داغ چک کنم یا سرد؟ موتور روشن یا خاموش؟ محدودیت دیگری در این ارزیابی روغن وجود دارد؟ و چند وقت یکبار باید چکش کنم؟ این و موارد دیگر در این مقاله پوشش داده خواهد شد.

روغن موتور چگونه کار می کند

اما ابتدا کمی پیشینه موتور وسیله نقلیه شما با روغن روغن کاری می شود. برای اکثر خودروهایی که امروزه ساخته می شوند (چه بنزینی و چه با سوخت دیزل)، این روغن در مخزنی به نام تابه روغن (یا سامپ) ذخیره می شود. این تابه در پایین موتور قرار دارد.

در حین کارکرد موتور، یک پمپ روغن را در تابه می‌گیرد، ابتدا آن را به فیلتر روغن، سپس به تمام قسمت‌هایی از موتور که نیاز به روغن‌کاری دارند گردش می‌دهد و سپس به تابه برمی‌گردد.

هنگامی که موتور خاموش می شود، پمپ نیز متوقف می شود و روغن باقیمانده در موتور به حوضچه تخلیه می شود. به طور خلاصه، این یک سیستم معمولی روغن کاری موتور است.

چگونه سطح روغن موتور را بررسی کنم؟

میله روغن

میله روغن

برای اکثر خودروها، سطح روغن را می توان با استفاده از میله اندازه گیری بررسی کرد. این چیست که میپرسی؟ به معنای واقعی کلمه، چوبی است که در روغن درون ماهیتابه فرو می‌رود.

این یک میله فلزی بلند و باریک (مسطح یا استوانه ای) است که معمولاً یک دسته یا حلقه فلزی زرد در انتهای بالایی دارد. می توان آن را در بالای موتور پیدا کرد. اگر هنوز مطمئن نیستید، دفترچه راهنمای مالک خود را برای مکان دقیق آن بررسی کنید.

انتهای پایین میله معمولا با دو نقطه یا خط مشخص می شود. علامت بالا نشان دهنده سطح روغن زمانی است که تابه پر است و علامت پایین نشان می دهد که تابه به روغن نیاز دارد.

این علامت پایین به طور کلی نقطه ای است که با افزودن دقیق یک لیتر ظرف را به نقطه کامل پر می کند.

روغن موتور جدید در مقابل قدیمی

فضای خالی بین این خطوط ممکن است متقاطع یا به سادگی خالی باشد. این ناحیه میانی نشان‌دهنده محدوده سطح روغن زیر سطح کامل است که در آن موتور روغن کافی برای کارکرد صحیح دارد.

وقتی سطح روغن در این محدوده متوسط ​​باشد، اضافه کردن روغن هنوز لازم نیست. جزئیات بیشتر در مورد نحوه بررسی روغن در زیر ارائه شده است.

چند بار باید روغن را چک کنم؟

هر چند وقت یکبار روغن را چک کنیم

سطح روغن باید به صورت دوره ای بررسی شود، این تا حد زیادی به چند مایل رانندگی شما بستگی دارد.

خودرویی که مثلاً 1000 مایل در ماه رانندگی می کند باید حداقل ماهی یک بار سطح روغن آن بررسی شود.

خودرویی که برای سفرهای طولانی یا استفاده تجاری، مثلاً 2000 مایل در ماه یا بیشتر رانندگی می‌شود، احتمالاً حداقل باید هر هفته روغن آن بررسی شود.

وقتی موتور گرم است یا سرد، باید روغن را چک کنید؟

روش دیگر ایجاد یک برنامه دوره ای برای بررسی سطح روغن بدون توجه به مایل های طی شده است. به عنوان مثال: یک بار در هفته یک شب قبل از اولین رانندگی خود به محل کار، سطح روغن را بررسی کنید. روز اول کار دوشنبه است؟ یکشنبه شب روغن را چک کنید. این کمک می کند که این یک عمل معمولی باشد که نادیده گرفته نمی شود.

بسیاری از افراد هر زمان که در پمپ بنزین پر می‌شوند، بررسی روغن موتور خود را به صورت روتین انجام می‌دهند. نکته این است که آن را به یک روال تبدیل کنید.

زمان بهینه برای بررسی سطح روغن چه زمانی است؟

روغن موتور اشتباه در ماشین

روغن موتور اشتباه در ماشین

شرایط زیر به طور کلی بهترین زمان برای بررسی سطح روغن موتور را تعیین می کند:

موتور گرم یا سرد؟

سرمای موتور عموما بهترین زمان است. یک موتور سرد مطمئناً تمام روغن آن به حوضچه تخلیه می شود.

یک موتور داغ به طور طبیعی دارای روغن داغی است که دمای آن تا 215 درجه فارنهایت می‌رسد. بررسی سطح روغن با موتور داغ می تواند خطر سوختگی را به همراه داشته باشد. در صورت انتخاب این کار محتاط باشید.

موتور روشن است یا موتور خاموش؟

موتور در حال کار به شدت آن روغن را در اطراف موتور پمپ می کند تا ظرف روغن پر نشود. بررسی روغن در آن زمان روغن بسیار کمی را نشان می دهد.

در قوانین فوق استثنائاتی وجود دارد. به عنوان مثال، خودروهایی که دارای سیستم روغن کاری خشک هستند، می خواهند روغن خود را با گرم و روشن موتور بررسی کنند. کوروت C8 LT2 مدل 2021 یا جدیدتر یکی از این نمونه ها است. اگر در مورد این موضوع برای وسیله نقلیه خود مطمئن نیستید، به دفترچه راهنمای مالک برگردید.

موتور برای چه مدت متوقف شد؟

قبل از بررسی روغن موتور باید حداقل 5 دقیقه خاموش باشد. این زمان به روغن اجازه می دهد تا از موتور دوباره به داخل روغن تخلیه شود. روغن فقط در عرض 5 دقیقه خیلی خنک نمی شود، بنابراین توصیه می شود از سوختن انگشتان احتیاط کنید.

نحوه بررسی صحیح روغن موتور

نحوه بررسی روغن موتور

نحوه بررسی روغن موتور

بیایید از این رویه عبور کنیم. شما برای این کار به یک حوله مغازه تمیز یا چند دستمال کاغذی در دسترس نیاز خواهید داشت. داشتن نور کافی نیز مفید است.

توجه: با هر خودرویی که به تازگی خریداری کرده اید، همیشه باید دفترچه راهنمای مالک خود را برای دستورالعمل ها و احتیاط های خاص سازنده در مورد بررسی سطح روغن موتور مرور کنید.

چک کردن روغن موتور خودرو

ماشین را روی یک سطح صاف پارک کنید. این اطمینان حاصل می کند که روغن در تابه روغن برای دقیق ترین اندازه گیری تراز است. گیربکس را در دنده یا «پارک» قرار دهید و ترمز اضطراری را تنظیم کنید.

کاپوت را باز کنید. اگر هود دارای پایه های گازی نیست (یا خود نگهدارنده نیست) مطمئن شوید که میله نگهدارنده هود در سوراخ نگهدارنده مناسب خود در قسمت زیرین هود محکم است.

نشانگر را پیدا کنید. تا حدی آن را برداشته و متوقف کنید. مغازه یا حوله کاغذی خود را دور آن بپیچید. سپس آن را به طور کامل بیرون بکشید و در این فرآیند آن را خشک کنید.

میله ی خشک را دوباره داخل لوله ی قطره چکان قرار دهید. آن را کاملا به پایین بلغزانید.

میله ی خشک را دوباره داخل لوله ی قطره چکان قرار دهید. آن را کاملا به پایین بلغزانید.

دوباره میله را بردارید. این بار آن را پاک نکنید بلکه حوله را زیر انتهای آن نگه دارید تا چکه کند.

لبه بالایی روغن را در انتهای پایینی میله اندازه گیری قرار دهید. اگر در خط بالایی روی میله باشد، ظرف روغن پر است. اگر در خط پایین یا پایین تر باشد، اضافه کردن روغن لازم است. اگر در محدوده بین دو خط باشد افزودن روغن در این زمان ضروری نخواهد بود.

اگر بالای خط بالایی باشد، تابه بیش از حد پر است. برای رفع این مشکل باید مقداری روغن تخلیه شود. برای اطلاعات بیشتر در این مورد، لطفا مقاله موجود در اینجا را مرور کنید.

وقتی موتور گرم است یا سرد، باید روغن را چک کنید؟

اگر سطح روغن پایین است، باید در اسرع وقت به این موضوع رسیدگی کنید. روغن مناسب ماشین خود را بخرید (به دفترچه راهنمای مالک خود مراجعه کنید) و روغن کافی اضافه کنید تا سطح آن به خط برسد (زیاد اضافه نکنید). شما به یک قیف با اندازه مناسب نیاز دارید تا امکان ریختن آسان روغن در درگاه پر کردن روغن را فراهم کند. یا به فروشگاه تعویض روغن دلخواه خود مراجعه کنید و از آنها بخواهید اقدامات لازم را انجام دهند.

توجه: درپوش درگاه پرکننده روغن به طور کلی با رنگ زرد مشخص می شود. اگر در مورد مکان آن مطمئن نیستید، دوباره دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید. اضافه کردن روغن به پورت اشتباه می تواند مشکلات قابل توجهی ایجاد کند که اصلاح آن اصلاً لذت بخش نخواهد بود.

هشدار

در موارد نادری که سطح روغن از پایین میله پایین بیاید، تا زمانی که سطح روغن به سطح کامل نرسد، نباید خودرو را برانید. علاوه بر این، شما یا تکنسین خدماتتان باید ارزیابی کنید که چه چیزی باعث شده سطح روغن تا این حد پایین بیاید.

بدون روغن چک کن میله اندازه گیری

اگر ماشین شما یک عدد سنج نداشته باشد چه؟

اگر ماشین شما یک عدد سنج نداشته باشد چه؟

نداشتن نشانگر روغن موتور در خودروی شما یک امکان بسیار واقعی است. تعدادی از ساخت‌ها و مدل‌های جدیدتر این ویژگی قابل اعتماد هوشمندانه را کنار گذاشته‌اند.

به عنوان مثال می توان به بسیاری از مدل های BMW، تویوتا سوپرای جدید، برخی از آئودی و فولکس واگن، و همچنین چندین مدل فورد، لینکلن، شوری، کرایسلر و مزدا اشاره کرد.

این لیست همچنین شامل پورشه کیمن موتور وسط است. برای کیمن، قسمت بالای موتور فقط از داخل کابین قابل دسترسی است. این باعث می شود که ویژگی بدون نشانگر به خوبی برای این خودروی خاص توجیه شود.

چک کردن روغن موتور خودرو

هنگام از بین بردن نشانگر قدیمی اما قابل اعتماد، سازندگان از سنسورها و مدارهای پیچیده سطح روغن استفاده کرده اند که با کامپیوتر خودرو ارتباط برقرار می کند. چنین سیستم هایی یک نشانگر سطح روغن و در برخی موارد هشدار کم روغن را به راننده ارائه می دهند.

به طور کلی، قابلیت اطمینان چنین سیستم‌هایی نسبتاً خوب بوده است، اما عدم نشان دادن روغن کم می‌تواند منجر به آسیب شدید موتور شود. اگر این اتفاق برای شما بیفتد، منتظر یک صورتحساب تعمیر قابل توجه باشید.

عاقلانه است که دفترچه راهنمای مالک را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آیا ماشینی که در حال رانندگی هستید (یا قصد خرید آن را دارید) عضو باشگاه «بدون نشانگر» است یا خیر.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *