آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

4 نوع شمع (مس در مقابل ایریدیوم در مقابل پلاتین و دو پلاتین)

4 نوع شمع (مس در مقابل ایریدیوم در مقابل پلاتین و دو پلاتین)

4 نوع شمع (مس در مقابل ایریدیوم در مقابل پلاتین و دو پلاتین) : با این حال، در مورد شمع ها تفاوت هایی وجود دارد. برخی از آنها کارآمدتر هستند و عملکرد بهتری نسبت به سایرین دارند. همه چیز به این بستگی دارد که سازنده خودرو شما چه نوع شمع هایی را توصیه می کند.

انواع شمع ها

شاید فکر کنید همه شمع ها یکسان هستند. به هر حال، هدف کلی شمع، تولید جریان الکتریکی برای احتراق هوای فشرده و سوخت در محفظه احتراق است.

4 نوع شمع (مس در مقابل ایریدیوم در مقابل پلاتین و دو پلاتین)

با این حال، در مورد شمع ها تفاوت هایی وجود دارد. برخی از آنها کارآمدتر هستند و عملکرد بهتری نسبت به سایرین دارند. همه چیز به این بستگی دارد که سازنده خودرو شما چه نوع شمع هایی را توصیه می کند.

همه شمع ها دارای یک الکترود مرکزی و یک الکترود جانبی هستند. این الکترودها به طور سنتی از مس ساخته می شدند اما اکنون از موادی مانند ایریدیوم و پلاتین ساخته می شوند.

همچنین، الکترودهای مرکزی بسیار کوچکتر از گذشته ساخته می شوند. این بدان معنی است که ولتاژ کمتری برای تولید جریان الکتریکی برای محفظه احتراق مورد نیاز خواهد بود.

به طور کلی، چهار نوع اصلی شمع‌ها عبارتند از: شمع‌های مسی، شمع‌های ایریدیوم، شمع‌های پلاتینیوم و شمع‌های دوبل پلاتین.

برخی بسته به وسیله نقلیه ای که در حال رانندگی هستید، کاربردهای بهتری نسبت به دیگران دارند. در زیر جزئیات بیشتری در مورد این شمع ها در زمان تعویض آنها خواهید یافت.

شمع های مسی

شمع مسی

شمع مسی

این شمع بیشتر از مس جامد ساخته شده است. الکترود مرکزی آن از آلیاژ نیکل ساخته شده است و بیشترین قطر را نسبت به سایر شمع ها دارد. این بدان معناست که برای تولید جریان الکتریکی به ولتاژ بیشتری نیاز دارد.

آلیاژ نیکل ماده ای است که نرم بوده و دوام چندانی ندارد. این بدان معنی است که مدت زیادی دوام نخواهد آورد. بهتر است از شمع‌های مسی در خودروهای قدیمی‌تری که نیاز الکتریکی بالایی ندارند، استفاده کنید.

جوانب مثبت – برای وسایل نقلیه قدیمی که قبل از سال 1980 ساخته شده اند بهتر است.

معایب – دوام چندانی ندارند. نیاز به ولتاژ بیشتری دارد.

شمع های ایریدیوم

شمع ایریدیوم

شمع ایریدیوم

شمع های ایریدیوم بیشترین دوام را خواهند داشت. ایریدیوم فلزی است که سخت تر و بادوام تر از پلاتین است. اگرچه باید پول بیشتری برای شمع های ایریدیوم بپردازید، اما آنچه را که برای آن پرداخت می کنید به دست خواهید آورد.

این شمع ها دارای یک الکترود مرکزی کوچک هستند که به این معنی است که از ولتاژ کمتری برای تولید جریان الکتریکی استفاده می کنند. به همین دلیل است که بسیاری از خودروسازان شروع به توصیه شمع های ایریدیوم برای وسایل نقلیه خود کرده اند.

اگر قبلاً این شمع‌ها را نصب کرده‌اید و به شمع‌های جدید نیاز دارید، آن را به پلاتین یا مس تنزل ندهید زیرا عملکرد خودروی شما را کاهش می‌دهند.

جوانب مثبت – سخت تر از پلاتین. ماندگاری طولانی ترین؛ از ولتاژ کمتری استفاده می کند

معایب – گران است

شمع تک پلاتین

شمع تک پلاتین

شمع تک پلاتین

شمع پلاتین شبیه شمع مسی است، با این تفاوت که الکترود مرکزی آن دارای یک دیسک پلاتین است که به ناحیه نوک آن جوش داده شده است. شمع مسی فقط دارای مواد آلیاژ نیکل در این قسمت است.

در نتیجه، شمع پلاتین دوام بیشتری دارد و می تواند تا 100000 مایل دوام بیاورد.

این دوشاخه ها همچنین گرمای بیشتری تولید می کنند که به این معنی است که تجمع زباله کاهش می یابد. اگر ماشین جدیدی با سیستم جرقه زنی توزیع کننده الکترونیکی دارید، شمع های پلاتینیومی توصیه می شود.

جوانب مثبت – عمر طولانی تری نسبت به مس دارد. تجمع زباله را کاهش می دهد

معایب – قوی ترین شمع موجود در بازار نیست

شمع پلاتین دوبل

شمع پلاتین دوبل

شمع پلاتین دوبل

اگر سیستم جرقه زنی توزیع کننده شما یک سیستم جرقه زباله است، شمع های پلاتین دوبل توصیه می شود. این سیستم باعث می شود شمع ها دو بار شلیک کنند، یک بار در سیلندر کورس تراکمی و دیگری در سیلندر کورس اگزوز.

جرقه برای دومی تلف می شود زیرا جرقه ای در آنجا وجود ندارد. مزیت سیستم جرقه زباله این است که قابل اعتمادتر است و تحت تأثیر شرایط محیطی مانند باران یا رطوبت قرار نمی گیرد.

جوانب مثبت – برای سیستم های Waste Spark توصیه می شود. قابل اعتماد

معایب – برای DIS الکترونیکی توصیه نمی شود

موارد مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *