اخبار خودرو

ECM در اتومبیل چیست؟

آیا می توان ECM را تعمیر کرد؟

ECM در اتومبیل چیست؟ یک تصور غلط رایج وجود دارد که رایانه های موجود در اتومبیل های تولیدی پدیده ای نسبتاً اخیر هستند ، در حالی که قدمت این مفهوم تقریباً 50 سال پیش است. توسعه مدارهای مجتمع در دهه 1960 سیستم های مدیریت موتور با کنترل رایانه را تا دهه 1970 امکان پذیر کرد.

فهرست :

  1. ECM در اتومبیل چیست؟
  2. هزینه تعویض ECM
  3. شایع ترین علائم ECM بد

3.1 وسیله نقلیه شروع نمی شود

3.2 مشکلات عملکرد موتور

3.3 چراغ های هشدار روشن

3.4 وسیله نقلیه “آماده نیست” برای آزمایش آلایندگی

4- چه عواملی باعث خرابی ECM می شود؟

یک تصور غلط رایج وجود دارد که رایانه های موجود در اتومبیل های تولیدی پدیده ای نسبتاً اخیر هستند ، در حالی که قدمت این مفهوم تقریباً 50 سال پیش است. توسعه مدارهای مجتمع در دهه 1960 سیستم های مدیریت موتور با کنترل رایانه را تا دهه 1970 امکان پذیر کرد.

ECM در اتومبیل چیست؟

البته ، سیستم های کنترل الکترونیکی خودرو امروزه بسیار پیچیده تر از تنظیمات ساده گذشته هستند. وسایل نقلیه مدرن حاوی ده ها کامپیوتر است که مهمترین آنها ماژول کنترل موتور (ECM) است.

ECM در اتومبیل چیست؟

آیا می توان ECM را تعمیر کرد؟

به زبان ساده ، ECM رایانه ای است که وظیفه کنترل عملکرد موتور را بر عهده دارد. ECM سیگنال های ورودی را از حسگرهای مختلف دریافت می کند ، آن سیگنال ها را پردازش می کند ، سپس از داده ها برای مدیریت دستگاه های خروجی مربوط به موتور (به عنوان مثال ، انژکتورهای سوخت ، سیم پیچ های احتراق و غیره) استفاده می کند.

دقیقاً مانند رایانه خانگی شما ، ECM دستورالعمل های برنامه را نیز در حافظه داخلی فقط خواندنی (ROM) و حافظه دسترسی تصادفی (RAM) خود ذخیره می کند.

ECM در اتومبیل چیست؟

ماژول کنترل موتور مشکی در پس زمینه سفید

ECM رایانه ای است که وظیفه کنترل عملکرد موتور را بر عهده دارد.

در گذشته ، اکثر وسایل نقلیه به غیر از ECM ، هیچ رایانه دیگری نداشتند. اما مدل های امروزی حاوی ده ها کامپیوتر است که از آنها به عنوان ماژول یاد می شود و از طریق شبکه داده با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

شایان ذکر است که رایانه موتور همیشه ECM نامیده نمی شود. به عنوان مثال ، BMW به سیستم مدیریت موتور خود به جای ECM به عنوان الکترونیک موتور دیجیتال (DME) اشاره دارد.

آیا می توان ECM را تعمیر کرد؟

همچنین اگر دستگاه بر عملکرد موتور و انتقال نظارت داشته باشد ، رایانه موتور را به عنوان ماژول کنترل قدرت (PCM) مشاهده خواهید کرد.

هزینه تعویض ECM

اگر حرفه ای ECM اتومبیل خود را تعویض کنید ، معمولاً می توانید برای انجام کار چیزی در حدود 800 تا 1500 دلار بپردازید. مطمئناً هزینه دقیق به عوامل مختلفی از جمله سال ، ساخت و مدل وسیله نقلیه شما بستگی دارد.

شایع ترین علائم ECM بد،ECM در اتومبیل چیست؟

از آنجا که ECM بسیاری از جنبه های عملکرد خودرو را بر عهده دارد ، در صورت خرابی می تواند مشکلات مختلفی ایجاد کند. در زیر رایج ترین علائم ECM بد را پیدا خواهید کرد.

داخل یک ماژول کنترل انتقال برق برای انتقال اتوماتیک

در بسیاری از موارد ، هنگامی که ECM با مشکلی روبرو است ، دلیل آن یک مسئله نرم افزاری است تا یک نگرانی سخت افزاری داخلی.

توجه: خرابی ECM بسیار نادر است. در بسیاری از موارد ، هنگامی که ECM با مشکلی روبرو است ، دلیل آن یک مسئله نرم افزاری است تا یک نگرانی سخت افزاری داخلی. مشکلات نرم افزاری معمولاً با برنامه ریزی مجدد ECM به جای جایگزینی آن برطرف می شود.

وسیله نقلیه شروع نمی شود

موتور برای کار به سه ماده اصلی نیاز دارد: جرقه کافی ، مخلوط مناسب سوخت هوا و فشرده سازی مناسب. از آنجا که ECM مسئول زمان جرقه زنی (جرقه) و عملکرد انژکتور سوخت است ، یک ECM معیوب می تواند به راحتی منجر به یک وسیله نقلیه شود که لنگ می زند اما شروع به کار نمی کند.

اگر ماژول در مدارهای شروع و یا ضد سرقت قرار گیرد ، ممکن است یک ECM بد منجر به حالت بدون لنگ بدون شروع شود.

روشن کردن موتور ماشین از نزدیک

اگر ماژول در مدارهای شروع و یا ضد سرقت قرار گیرد ، ممکن است یک ECM بد منجر به حالت بدون لنگ بدون شروع شود.

مشکلات عملکرد موتور

ECM طیف گسترده ای از اجزای مربوط به موتور را شامل می شود ، از تجهیزات آلایندگی تا انژکتورهای سوخت. بسته به این که ECM از کار بیفتد ، می تواند منجر به مشکلات مختلف عملکرد موتور شود ، از جمله:

مرد یک ماشین سفید راکد را چک می کند

از کار افتادن ECM می تواند منجر به مشکلات مختلف عملکرد موتور شود ، از جمله (عدم محدود شدن در) ضعف ، توقف ، افزایش سرعت و شتاب ضعیف.

آیا می توان ECM را تعمیر کرد؟

چراغ های هشدار روشن

همانطور که حدس می زنید ، ECM معیوب می تواند باعث روشن شدن چراغ موتور شود – اما این همه ماجرا نیست. در بعضی موارد ، هنگامی که ماژول دچار مشکل شود ، هشدارهای اضافی مانند سیستم شارژ و چراغ های کنترل کشش روشن می شود.

چراغ موتور را به دلیل مشکل اتومبیل بررسی کنید

ECM معیوب می تواند باعث روشن شدن چراغ موتور شود.

مزایای سیستم های ترمز هیدرولیک

وسیله نقلیه “آماده نیست” برای آزمایش آلایندگی

در وسایل نقلیه ساخته شده پس از سال 1996 ، ECM یک سری آزمایشات معمول سیستم را اجرا می کند ، که به آنها مانیتور گفته می شود. اگر در مکانی زندگی می کنید که نیاز به آزمایش آلایندگی دارد ، ECM باید همه (یا تقریباً) مانیتورها را اجرا کرده باشد ، در غیر این صورت خودرو “غیر

آماده است »برای آزمایش آلایندگی.

ECM معیوب ممکن است از اجرای نمایشگرهای انتشار خودداری کند. علاوه بر این ، اگر ECM نتواند با یک ابزار تشخیصی در هنگام آزمایش میزان انتشار ارتباط برقرار کند ، این آزمایش بی نتیجه خواهد بود.

ماشین در حال آزمایش آلایندگی است

اگر در مکانی زندگی می کنید که به آزمایش آلایندگی نیاز دارد ، ECM باید همه (یا تقریباً) مانیتورها را اجرا کرده باشد ، در غیر این صورت خودرو برای آماده سازی انتشار “آماده” نیست.

TPMS چیست و چگونه کار می کند؟

چه عواملی باعث خرابی ECM می شود؟

بیشتر اوقات ، نگرانی های نرم افزاری – به جای مشکلات سخت افزاری داخلی – باعث بروز مشکلات ECM می شوند. هنوز هم ، اگرچه نادر است ، مواردی وجود دارد که ECM از کار می افتد ، که اغلب به دلیل اضافه بار از یک قطعه یا مدار کوتاه است.

سایر دلایل عمده خرابی ECM شامل مشکلات سیستم شارژ و مسائل زیست محیطی مانند رطوبت و دمای شدید است.

آیا می توانم اتومبیل خود را با ECM بد رانندگی کنم؟

آیا می توانید ماشین خود را با ECM بد رانندگی کنید؟ پاسخ این است که، بستگی دارد.

زنان راننده با روشن کردن ماشین موتور را روشن می کنند

در موارد دیگر ، ممکن است مشکل ECM از درست کارکرد موتور جلوگیری کند.

به ندرت پیش می آید که ECM به آجری کاملاً غیر کاربردی تبدیل شود. معمولاً فقط بخشی از برنامه یا مدارهای داخلی ماژول به خطر می افتد و در نتیجه مدار انتخابی دچار مشکل می شود. اگر آن مدار بر نحوه کارکرد خودرو تأثیر نگذارد ، ممکن است بتوانید حداقل به طور موقت به رانندگی ادامه دهید.

در موارد دیگر ، ممکن است مشکل ECM از درست کارکرد موتور جلوگیری کند. به عنوان مثال ، اگر خرابی ماژول روی مدارهای سیستم تزریق سوخت یا سیستم اشتعال تأثیر بگذارد ، وسیله نقلیه یا ضعیف کار می کند یا اصلاً کار نمی کند.

آیا می توان ECM را تعمیر کرد؟

اگرچه اکثر تعمیرگاه های حرفه ای ECM را تعمیر نمی کنند ، برخی از شرکت های الکترونیکی خودرو هستند که در تعمیر ماژول تخصص دارند. معمولاً ECM قدیمی خود را برداشته و سپس آن را به شرکت الکترونیکی ارسال می کنید تا اصلاح شود (در صورت امکان).

مکانیک مرد از طریق کاپوت اتومبیل به دنبال بررسی ecm است

اگر حرفه ای ECM اتومبیل خود را تعویض کنید ، معمولاً می توانید برای انجام کار چیزی در حدود 800 تا 1500 دلار بپردازید.

ECM را میتوام جایگزین کنم؟

قبل از اینکه بخواهید خودتان ECM را جایگزین کنید ، مهم است که برای تأیید مراحل مربوط به یک دفترچه راهنمای تعمیرات یا پایگاه داده تعمیرات مشورت کنید. در حالی که تعویض ECM در وسایل نقلیه قدیمی معمولاً ساده است ، اکثر مدل های ساخته شده پس از سال 1996 نیاز به برنامه ریزی ماژول با ابزار اسکن در سطح OEM هنگام نصب دارند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *