آموزش خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

P0123 سنسور موقعیت دریچه گاز

P0123 سنسور موقعیت دریچه گاز

P0123 سنسور موقعیت دریچه گاز :در دنیای پر سرعت مدرن ما، حمل و نقل سریع یک امر ضروری است. شاید به همین دلیل است که ما به شدت به وسایل نقلیه شخصی خود برای کار در بی عیب ترین حالت ممکن وابسته هستیم.

به هر حال، تحت هر شرایطی می توان به یک وسیله نقلیه قابل اعتماد اعتماد کرد و آرامش خاطر بیشتری را برای راننده فراهم می کند.

P0123 سنسور موقعیت دریچه گاز / ورودی مدار بالا را تغییر دهید

با این حال، می توان تصور کرد که وسیله نقلیه آنها همیشه در غیاب مشکلات مکانیکی گاه به گاه کار می کند. علیرغم بهترین آرزوهای ما، روزی فرا می رسد که هر وسیله نقلیه ای عملکردی کمتر از عملکرد درخشان از خود نشان می دهد. خوشبختانه، وسایل نقلیه مدرن اغلب قادر به تشخیص و شناسایی نقاط نگرانی، به شکل کدهای عیب تشخیصی (DTC) هستند.

در حال حاضر برای مشکل ماشین به کمک نیاز دارید؟

یکی از این کدهای عیب تشخیصی که نسبتاً رایج است، DTC P0123 است. این کد خطا نشان‌دهنده یک یا چند مشکل در مدار سنسور موقعیت دریچه گاز خودرو است و سالانه توسط تعدادی خودرو در سراسر جهان ثبت می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کد عیب تشخیصی P0123 و همچنین نحوه رفع چنین مشکلاتی در صورت بروز آنها در آینده، ادامه مطلب را بخوانید.

دریچه گاز/سنسور موقعیت پدال/سوئیچ “A” مدار ورودی بالا

کد عیب تشخیصی P0123 نشان دهنده مشکلی در مدار موقعیت پدال گاز خودرو است. به طور خاص، این کد نشان می دهد که یک شرایط ورودی بالا در این مدار خاص وجود دارد. با این حال، برای درک بهتر این فرض، ابتدا باید خود را با عملکرد مدار TPS به عنوان یک کل آشنا کرد.

کد P0123 به چه معناست؟

سنسور موقعیت دریچه گاز خودرو (TPS) موقعیت نسبی پدال گاز خودرو را تشخیص می دهد و به ECM/PCM موتور اجازه می دهد این مقدار را با مقادیر موجود در بدنه دریچه گاز مقایسه کند. سپس نرم افزار کنترل موتور مقدار مشخصی از فعال سازی صفحه دریچه گاز را برای ارائه خروجی موتور درخواستی مشخص می کند.

کد مشکل OBD-II P0123 توضیحات

خود TPS به عنوان یک مقاومت متغیر عمل می کند، زیرا سیگنال مرجع 5 ولت ساکن را در رابطه با تقاضای دریچه گاز ورودی دستکاری می کند. این ولتاژ مقاوم به ECM/PCM خودرو به شکل بازخورد پیش‌بینی‌شده، که در یک معادله از پیش تعیین‌شده محاسبه می‌شود، ارائه می‌شود. این معادله پاسخ صفحه دریچه گاز لازم را که قرار است دنبال شود تعیین می کند.

بیشتر بخوانید:  کد P0523 (علائم، علل و نحوه رفع آن)

در مورد DTC P0123، نرم‌افزار مدیریت خودرو به این نتیجه رسیده است که بازخورد TPS نادرست یا غیرمنطقی است و به شرایط ورودی بالا اشاره می‌کند. این مشکل تنها با تشخیص و حذف منبع این شرایط ورودی بالا حل می شود.

علائم کد P0123

کد عیب تشخیصی P0123 اغلب با طیف وسیعی از علائم اضافی همراه است. تشخیص این علائم می تواند در هنگام تلاش برای تشخیص مشکل مورد نظر بسیار ارزشمند باشد.

در زیر چندین مورد از رایج ترین علائم مرتبط با DTC P0123 آورده شده است.

چراغ چک موتور روشن

نامنظم بیکار

توقف متناوب

تردید تحت شتاب

افزایش دور در دقیقه

علل کد P0123

علائم خرابی  بدنه دریچه گاز

علائم خرابی  بدنه دریچه گاز

کد عیب تشخیصی P0123 می‌تواند به دلیل مشکلات اساسی ایجاد شود که تشخیص برخی از آنها بسیار خسته‌کننده‌تر از سایرین است. با این حال، با درک این مسائل احتمالی، می توان روند تعمیر را تسریع کرد.

در زیر چندین مورد از شایع ترین علل DTC P0123 آورده شده است.

تراز نادرست یا شل TPS

سیم کشی TPS کوتاه یا به زمین

TPS معیوب

بدنه دریچه گاز آلوده به کربن

خرابی ECM/PCM

آیا کد P0123 مشکلی جدی است؟

به طور کلی، کد عیب تشخیصی P0123 ماهیت نسبتاً جدی در نظر گرفته می شود. این به دلیل این واقعیت است که هر گونه خطای مربوط به مدار سنسور موقعیت دریچه گاز خودرو می تواند برای قابلیت رانندگی کلی خودرو مضر باشد. این به نوبه خود می تواند تعدادی از مسائل مربوط به ایمنی را ایجاد کند.

کد عیب تشخیصی P0123 به دلیل توقف در شدیدترین موارد شناخته شده است، به ویژه هنگامی که در ترافیک در یک چراغ یا تقاطع متوقف می شود. این می تواند بسیار خطرناک باشد، حتی اگر چنین شرایطی در زمانی که کاملا متوقف نشده باشد، منجر به برخورد شود.

در هر صورت، علت اصلی مشکل تشخیصی کد P0123 باید در اولین فرصت موجود تشخیص داده و تعمیر شود. این مانع از این می شود که مسائلی از این نوع ماهیت وخیم تر شوند.

اگر خودتان احساس راحتی نمی کنید که چنین تعمیراتی را انجام دهید، باید در اسرع وقت با یک تعمیرگاه مورد اعتماد وقت بگیرید.

نحوه رفع کد P0123

سنسور موقعیت بد دریچه گاز

مراحل زیر باید به شما در تشخیص و تعمیر علت اصلی کد عیب تشخیصی P0123 خودرویتان کمک کند. مثل همیشه، قبل از انجام هر گونه تعمیراتی، باید با یک دفترچه راهنمای تعمیر خودرو خاص خود مشورت کنید.

شماره 1 – DTC های اضافی را بررسی کنید

قبل از شروع در فرآیند تشخیص، وجود هرگونه کد عیب تشخیصی اضافی را بررسی کنید. قبل از رفتن به مرحله بعدی، هر کد فعال باید به طور کامل تشخیص داده شود.

شماره 2 – نصب TPS را بررسی کنید

با بازرسی سنسور موقعیت دریچه گاز شروع کنید. بدنه حسگر موقعیت دریچه گاز موتور باید عاری از عیوب آشکار باشد و باید به طور ایمن در جای خود نصب شود.

 

شماره 3 - سیم کشی TPS را بررسی کنید

شماره 3 – سیم کشی TPS را بررسی کنید

در مرحله بعد، سیم‌کشی مدار حسگر موقعیت دریچه گاز موتور خود را به‌خوبی بررسی کنید تا از نظر خراشیدگی، لکه‌های گیر کرده یا سایر اشکال آسیب دیده باشد. هر گونه آسیبی که در حین بازرسی کشف شود باید به طور کامل تعمیر شود.

علاوه بر این، مهم است که هر کانکتور مربوط به این مدار را از نظر وجود خوردگی یا پین های آسیب دیده بررسی کنید.

شماره 4 – مرجع 5 ولت را بررسی کنید

اکنون با یک مولتی متر با کیفیت وجود 5 ولت کامل روی سیم مرجع TPS خود را بررسی خواهید کرد. هر گونه انحراف در این ولتاژ باید با ردیابی این شاخه خاص از مدار آسیب دیده بررسی شود.

شماره 5 – سیگنال زمین را تأیید کنید

در مرحله بعد، آزمایش خواهید کرد تا مطمئن شوید که سنسور TPS موتور شما یک سیگنال زمین معتبر دریافت می کند. این را می توان با یک مولتی متر انجام داد، در حالی که با یک نمودار سیم کشی خاص خودرو مشورت می کنید.

شماره 6 – تست ولتاژ بازخورد

اکنون از همان مولتی متر برای بررسی هرگونه بی نظمی در ولتاژ بازخورد از TPS استفاده می کنید، در حالی که یک دستیار به آرامی پدال گاز وسیله نقلیه شما را فعال می کند.

هر نقطه مرده در محدوده قابل تشخیص سنسور TPS نیاز به بررسی بیشتر دارد. این را می توان با بررسی مقاومت TPS در کانکتور آن انجام داد.

بازرسی کامل بدنه دریچه گاز موتور نیز ضروری خواهد بود. اگر خود بدنه دریچه گاز نمی چسبد، تعویض TPS توصیه می شود.

بیشتر بخوانید: AWD در مقابل 4WD (آیا تفاوتی وجود دارد؟)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.