آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

رزوناتور در مقابل صدا خفه کن (تفاوت چیست؟)

رزوناتور در مقابل صدا خفه کن (تفاوت چیست؟)

رزوناتور در مقابل صدا خفه کن :هنگامی که بسیاری از مردم به سیستم اگزوز یک وسیله نقلیه نگاه می کنند یا به آن فکر می کنند، به چیزی بیش از چند لوله که اگزوز را از موتور به سمت عقب خودرو هدایت می کند، فکر نمی کنند. اما هرچه بیشتر در سیستم اگزوز یک وسیله نقلیه شیرجه می‌زنید، بیشتر متوجه می‌شوید که چیزهای بیشتری در آن وجود دارد.

رزوناتور در مقابل صدا خفه کن (تفاوت چیست؟)

سیستم اگزوز وسیله نقلیه شما می تواند به کاهش تعداد آلاینده های مضری که به جو می رسد کمک کند، هوا را به سمت موتور هدایت کند تا عملکرد را بهبود بخشد، و فعالانه برای کاهش میزان صدای خروجی از وسیله نقلیه شما کار می کند.

و دو جزء که به طور فعال به کاهش میزان سر و صدایی که وسیله نقلیه شما ایجاد می کند کمک می کند، تشدید کننده و صدا خفه کن هستند. اما در حالی که هر دو جزء به صدای اگزوز کمک می کنند و بسیاری از مردم اغلب این دو را اشتباه می گیرند، آنها دو جزء کاملاً متفاوت هستند.

اما رزوناتور چیست، صدا خفه کن چیست و این دو چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ ما در اینجا به این سوالات و موارد دیگر برای شما پاسخ خواهیم داد.

رزوناتور چیست؟

طنین انداز ماشین

طنین انداز ماشین

تشدید کننده وسیله نقلیه شما جزئی در سیستم اگزوز است که زیر و بم و فرکانس صدای خروجی از سیستم اگزوز خودرو را تنظیم می کند. اغلب تشدید کننده خیلی بیشتر از یک لوله توخالی نیست که کمی بزرگتر از بقیه لوله های اگزوز است.

این لوله کمی بزرگتر به اگزوز فضای بیشتری برای جهش قبل از رفتن به صدا خفه کن می دهد و این جهش اضافی می تواند کار را برای صدا خفه کن کمی آسان تر کند.

به طور خلاصه، تشدید کننده وجود دارد تا به صدا خفه کن کمک کند کار خود را به طور موثرتر انجام دهد.

تشدید کننده چگونه کار می کند؟

در حالی که یک تشدید کننده صدای سیستم اگزوز را تغییر می دهد تا صدا خفه کن بهتر بتواند آن را کنترل کند، این واقعاً توضیح نمی دهد که چگونه این کار را انجام می دهد. پاسخ کوتاه این است که یک تشدید کننده مانند یک محفظه اکو عمل می کند که صداهای اگزوز برای رسیدن به فرکانس مورد نظر طنین انداز می شود.

مهندسان با سیستم اگزوز وسیله نقلیه شما کار می کنند تا محفظه پژواک کاملی ایجاد کنند تا صدای خروجی از اگزوز را به سطحی که صدا خفه کن راحت تر می تواند کنترل کند، تغییر دهد.

ممکن است چندان مشکل به نظر نرسد، اما تشدید کننده مناسب می تواند سطح صدای خروجی از سیستم اگزوز خودروی شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

صدا خفه کن چیست؟

صدا خفه کن ماشین

صدا خفه کن ماشین

صدا خفه کن آخرین قسمت از سیستم اگزوز خودرو شما است و هدف آن حذف بخشی از صدای اگزوز است که از وسیله نقلیه شما می آید. برخلاف رزوناتور که به سادگی صدای خروجی از سیستم اگزوز را تنظیم می کند، صدا خفه کن به طور فعال صدا را حذف می کند.

شما معمولاً می توانید صدا خفه کن وسیله نقلیه خود را در انتهای سیستم اگزوز بیابید و در حال حاضر خارج کردن صدا خفه کن از وسیله نقلیه خود در هر 50 ایالت غیرقانونی است.

صدا خفه کن چگونه کار می کند؟

در حالی که یک صدا خفه کن به طور فعال صدای اگزوز را حذف می کند و میزان صدایی که از وسیله نقلیه شما می آید را کاهش می دهد، در واقع این کار را با ترکیب امواج صوتی انجام می دهد. هنگامی که امواج صوتی به یکدیگر برخورد می کنند، فرکانس های یکدیگر را خنثی می کنند و بسیاری از نویزها را از بین می برند.

صدا خفه کن ها کمی پیچیده تر از رزوناتورها هستند، اما از لوله ها، کانال ها و سوراخ هایی تشکیل شده اند که گاز و اگزوز را در جهات مختلف هدایت می کنند.

این دهانه‌ها صدا را در زوایای مناسب به سمت یکدیگر هدایت می‌کنند تا بیشتر نویز را از بین ببرند و صدای اگزوز خودرو شما را به میزان قابل توجهی آرام کنند.

آیا یک وسیله نقلیه به رزوناتور و صدا خفه کن نیاز دارد؟

اگر به دنبال تغییر صدای خروجی از وسیله نقلیه خود هستید یا سوراخی در صدا خفه کن یا تشدید کننده وجود دارد و باعث نشتی اگزوز می شود، می توانید وسوسه انگیز باشد که فقط قطعه را به طور کامل از وسیله نقلیه خود جدا کنید. اما آیا وسیله نقلیه شما هم به رزوناتور و هم به صدا خفه کن نیاز دارد؟

از نظر فنی، یک وسیله نقلیه برای کار کردن به رزوناتور یا صدا خفه کن نیاز ندارد. این مولفه ها همه در مورد تغییر صدای آلاینده های خودرو شما هستند و واقعاً عملکرد را تغییر نمی دهند.

اما قبل از اینکه عجله کنید و حذف صدا خفه کن یا حذف رزوناتور را کامل کنید، بدانید که فقط به این دلیل که می توانید به این معنی نیست که باید انجام دهید. اول، ممکن است صدای وسیله نقلیه خود را بدون تشدید کننده یا صدا خفه کن دوست نداشته باشید.

دوم، اگر به دنبال حذف صدا خفه کن هستید، در ایالات متحده غیرقانونی است. در حالی که حذف رزوناتور از نظر فنی غیرقانونی نیست، می تواند باعث شود وسیله نقلیه شما از قوانین نویز محلی فراتر رفته و آن را غیرقانونی کند.

رزوناتور در مقابل صدا خفه کن (تفاوت های کلیدی)

تفاوت اصلی بین رزوناتور و صدا خفه کن این است که یک رزوناتور صدای خروجی از اگزوز را تغییر می دهد، در حالی که صدا خفه کن صدای خروجی از اگزوز را کاهش می دهد. آنها به طور پشت سر هم کار می کنند تا میزان صدای خروجی از اگزوز را کاهش دهند، اما این کار را به روش های مختلف انجام می دهند.

به طور معمول، شما می توانید تشدید کننده را در یکی از دو مکان در سیستم اگزوز خودرو پیدا کنید. در بسیاری از تنظیمات، رزوناتور از سیستم اگزوز دورتر است، اما هنوز بعد از مبدل کاتالیزوری است. در همین حال، صدا خفه کن آخرین جزء در سیستم است.

با این حال، اغلب می توانید تشدید کننده و محفظه تشدید کننده را در داخل صدا خفه کن پیدا کنید. این سیستم‌ها یک سیستم اگزوز کمی فشرده‌تر ایجاد می‌کنند و اغلب کار بهتری برای اصلاح و حذف صداهای اگزوز انجام می‌دهند.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *