آموزش خودرو, اخبار خودرو, نکات خودرویی

TPMS چیست و چگونه کار می کند؟

TPMS چیست و چگونه کار می کند؟

TPMS چیست

TPMS چیست و چگونه کار می کند؟ هدف سیستم نظارت بر فشار باد تایر (TPMS) در وسیله نقلیه شما این است که به شما هشدار دهد که حداقل یک یا چند لاستیک به میزان قابل توجهی زیر باد می شوند ، احتمالاً شرایط رانندگی ناامن ایجاد می کند. نشانگر فشار باد لاستیک TPMS یک نماد زرد است که روی صفحه ابزار داشبورد به شکل مقطع تایر (که شبیه به نعل اسب است) با یک علامت تعجب روشن می شود.

نشانگر فشار باد لاستیک TPMSTPMS چیست و چگونه کار می کند؟

این چراغ نشانگر در وسیله نقلیه شما دارای سابقه است. این یک ریشه در سال ها عدم اطمینان در مورد فشار مناسب تایر و بسیاری از تصادفات جدی رانندگی است که اگر رانندگان می دانستند فشار هوا کم است ، می توان از آنها جلوگیری کرد. هم اکنون نیز تخمین زده می شود که تعداد قابل توجهی از وسایل نقلیه هر روز با لاستیک های کم باد به جاده وارد می شوند. با این حال ، نگهداری مناسب تایر با کمک TPMS می تواند به شما کمک کند و از بسیاری از حوادث جدی جلوگیری کند.

قبل از اینکه این چراغ نشانگر به امری عادی تبدیل شود ، دانستن اینکه آیا فشار هوا به سطح ناامن رسیده است ، به معنای بیرون آمدن ، خم شدن و استفاده از سنسور لاستیک است. به استثنای چند مورد ، این تنها ابزاری برای کنترل فشار بود که مصرف کنندگان عادی در اختیار داشتند.

سپس ، در پاسخ به افزایش تصادفات ناشی از لاستیک کم باد ، دولت ایالات متحده قانون بهبود یادآوری حمل و نقل ، پاسخگویی و مستندات (TREAD) را تصویب کرد. یکی از نتایج این قانون این است که بیشتر وسایل نقلیه فروخته شده در ایالات متحده از سال 2007 به نوعی دارای سیستم نظارت بر فشار باد تایر هستند.

هر TPMS به یک شکل کار نمی کند. روشنایی نشانگر فشار باد لاستیک نشان دهنده آخرین مرحله در فرآیند TPMS غیر مستقیم یا TPMS مستقیم است.

INDIRECT TPMS چیست و چگونه کار می کند؟

یک TPMS غیر مستقیم معمولاً به سنسورهای دور چرخ متکی است که سیستم ترمز ضد قفل از آن استفاده می کند. این سنسورها سرعت چرخش هر چرخ را اندازه گیری می کنند و می توانند توسط سیستم های رایانه ای داخلی برای مقایسه با یکدیگر و سایر داده های عملکرد خودرو مانند سرعت استفاده شوند.

بر اساس سرعت چرخش هر چرخ ، رایانه می تواند اندازه نسبی تایرهای وسیله نقلیه شما را تفسیر کند. وقتی چرخ سریعتر از حد انتظار شروع به چرخیدن می کند ، رایانه محاسبه می کند که لاستیک از حد باد نشده و بر این اساس به راننده هشدار می دهد.

بنابراین ، یک سیستم کنترل فشار باد تایر در واقع فشار تایر را اندازه گیری نمی کند. در حال پردازش الکترونیکی همان اندازه گیری نیست که ممکن است با اندازه گیری تایر مشاهده کنید. در عوض ، یک مانیتور فشار باد لاستیک به سادگی سرعت چرخش لاستیک شما را اندازه گیری می کند و سیگنال هایی را به کامپیوتر می فرستد که در صورت عدم وجود چیزی در چرخش ، چراغ نشانگر را فعال می کند.

TPMS چیست و چگونه کار می کند؟

مزایای TPMS غیرمستقیم

– در مقایسه با TPMS مستقیم نسبتاً ارزان است

– در طول سالها نسبت به TPMS مستقیم به برنامه نویسی / نگهداری کمتری نیاز دارد

– نگهداری کلی نصب کمتر از نمونه مستقیم آن

ضررهای TPMS غیرمستقیم

– در صورت خرید لاستیک بزرگتر یا کوچکتر ممکن است نادرست شود

– ممکن است هنگامی که لاستیک ها به طور یکنواخت فرسوده شده اند ، غیر قابل اعتماد باشند

– پس از باد كردن مناسب هر لاستیك ، باید دوباره تنظیم شود

– باید پس از چرخش معمول تایر تنظیم مجدد شود

TPMS مستقیم چیست و چگونه کار می کند؟

Direct TPMS از سنسورهای کنترل فشار در هر تایر استفاده می کند که سطح فشار خاص را کنترل می کند – نه فقط داده های چرخش چرخ از سیستم ترمز ضد قفل.

سنسورها در TPMS مستقیم حتی ممکن است قرائت دمای تایر را نیز فراهم کنند. سیستم کنترل فشار باد تایر ، همه این داده ها را به یک ماژول کنترل متمرکز ارسال می کند ، جایی که تجزیه و تحلیل ، تفسیر می شود و اگر فشار تایر کمتر از حد مجاز باشد ، مستقیماً به داشبورد شما که چراغ نشانگر روشن می شود ، منتقل می شود. یک مانیتور فشار مستقیم تایر معمولاً همه این داده ها را به صورت بی سیم ارسال می کند. هر سنسور شماره سریال منحصر به فردی دارد. اینگونه سیستم نه تنها بین خود و سیستمهای موجود در وسایل نقلیه دیگر ، بلکه همچنین از بین فشار فشار برای هر لاستیک تفکیک می کند.

بسیاری از تولیدکنندگان از فناوری انحصاری این سیستم های کاملاً تخصصی استفاده می کنند ، بنابراین تعویض TPMS به روشی سازگار و سازگار با خودروی شما به یک تکنسین باتجربه و آگاه نیاز دارد.

TPMS چیست و چگونه کار می کند؟

مزایای TPMS مستقیم

– قرائت فشار واقعی تایر را از داخل تایر ارائه دهید

– به دلیل چرخش لاستیک یا تعویض لاستیک مستعد ابتلا به عدم دقت نیست

– هماهنگ سازی مجدد ساده پس از چرخش لاستیک یا تعویض تایر

– باتری های داخل سنسورها معمولاً حدود یک دهه دوام می آورند.

– ممکن است در تایر اضافی خودرو قرار گیرد

ضررهای TPMS مستقیم

– در کل گران تر از TPMS غیر مستقیم

– هرچند ساده ، هماهنگ سازی مجدد ممکن است به ابزارهای پرهزینه نیاز داشته باشد.

– باتری به ندرت قابل سرویس است. در صورت تخلیه باتری ، کل حسگر باید تغییر کند.

– سیستم های اختصاصی نصب ، سرویس و جایگزینی را برای مصرف کنندگان و مغازه های اتومبیل گیج کننده می کند.

– حسگرها

در هنگام نصب / تخلیه مستعد آسیب هستند

فشار و ایمنی تایر

اگرچه ممکن است روشها متفاوت باشد ، هر دو سیستم هدف یکسانی دارند و چراغ نشانگر یکسانی را فعال می کنند. حتی اگر TPMS در صورت نگهداری صحیح بتواند هشدارهای دقیق را ارائه دهد ، این جایگزینی برای بررسی های دستی فشار هوا نیست ، آن را فقط یکی دیگر از موارد موجود در جعبه ابزار نگهداری اتومبیل خود بدانید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *