آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

VTEC چیست و چگونه کار می کند؟

VTEC چیست و چگونه کار می کند؟

VTEC چیست و چگونه کار می کند؟چگونه می توانید قدرت اضافی یک توربو داشته باشید، اما توربو نداشته باشید؟ پاسخ – VTEC عزیزم.

VTEC چیست؟

“با VTEC کار نکن برادر.” همه ما یک بار آن را در یک جلسه اتومبیل شنیده ایم. ایده این است که VTEC این جانور اسرارآمیز است که نباید با آن دست کم گرفت و همه دشمنان دیگر را شکست خواهد داد. اما واقعا چیست؟

بنابراین VTEC مخفف Variable Valve Timing & Lift Electronic Control (VTEC) است و دستگاهی فوق‌العاده مبتکرانه است که در اواخر دهه 80 توسط مهندس هوندا ایکو کاجیتانی اختراع شد. این فناوری برای اولین بار در سال 1989 هوندا اینتگرا برای بازار ژاپن و نسل اول آکورا NSX در بازار آمریکای شمالی ظاهر شد.

وی تک چیست و چگونه کار می کند؟

بنابراین، ممکن است نشان VTEC را روی خودرو ببینید، یا اگر کاپوت را باز کنید، روی موتور هوندا نوشته شده است. با این حال، ممکن است ندانید که VTEC یک فناوری است که برای تنظیم اندازه دهانه سوپاپ شما در حین پرواز، بسته به میزان هوا و سوختی که در سیلندرهایتان می‌خواهید، تنظیم می‌کند و قدرت بسیار بیشتری تولید می‌کند!

کلمه دیگری که برای این مورد استفاده می شود، “تیمینگ متغیر سوپاپ” یا VVTI است که ممکن است در برخی از تویوتاها مشاهده کنید.

VTEC چگونه کار می کند؟

VTEC چگونه کار می کند؟

بنابراین می دانید معنی آن چیست، اما آیا می دانید چگونه کار می کند؟ خب بذار بهت بگم

ابتدا باید کمی در مورد میل بادامک بدانید. همه ما قبلاً این کلمه را شنیده‌ایم، اما خیلی‌ها نمی‌دانند که واقعاً چه می‌کنند. به اولین باری فکر کنید که وقتی به نمایشگاه‌های خودروی پنجشنبه شب در شهر خود رفتید، صدای بیکار یک ماشین عضلانی قدیمی را شنیدید.

آیا آنها با صدای وزوز یکنواخت و تصفیه شده به نظر می رسیدند؟ یا، آیا آنها مانند یک گاو خشمگین و عصبانی به نظر می رسیدند که آماده است تا لاستیک برخی از لاستیک ها را پاره کند؟ من روی دومی شرط می بندم

بنابراین، ما می دانیم که میل بادامک ها با موتور ارتباط دارند، اما چه چیزی؟ آنها میله های بلندی هستند که به موازات جهت سیلندر و در نتیجه بلوک موتور شما حرکت می کنند.

آنها در حین کار کردن موتور شما می چرخند و سوپاپ هایی را که هوا و سوخت را به داخل و خارج می کنند باز و بسته می کنند. این چیزی است که به موتور شما اجازه می دهد کار کند و به شما کمک می کند از نقطه A به B برسید.

موتورهای هوندا وی تک

در موتورهای هوندا مجهز به VTEC، دو اندازه مختلف “لوب” در یک میل بادامک وجود دارد. برخی بزرگ، برخی کوچک. هر یک از این لوب ها روی شفت بادامک می چرخند و با سوپاپ های سر پیستون در تماس هستند.

اگر لوب میل بادامک تهاجمی کمتری داشته باشید، دریچه کمتر باز می شود و بنابراین، مقدار کمتری هوا وارد محفظه احتراق می شود. اگر هوای زیادی در آن وجود نداشته باشد، انفجار بزرگی وجود نخواهد داشت. این روش استانداردی است که هوندا شما در شرایط عادی رانندگی با دورهای در دقیقه کمتر کار می کند.

بیشتر بخوانید: P0123 سنسور موقعیت دریچه گاز

حالا، وقتی می‌خواهید سریع‌تر بروید، VTEC شروع به کار می‌کند. یا یک محرک الکترونیکی یا هیدرولیکی اتفاق می‌افتد و اهرم سوپاپ مرکزی که قبلاً از مسیر خارج شده بود، در جای خود قفل می‌شود.

نحوه کارکردن وی تک

اکنون، هنگامی که میل بادامک شما می چرخد، “لوب” بزرگتر میل بادامک با اهرم تازه موجود در تماس خواهد بود. این کار باعث می‌شود که دریچه‌های شما بیشتر باز شوند و هوای بیشتری وارد محفظه احتراق شود، انفجاری بسیار بزرگ‌تر و، حدس زدید، قدرت بسیار بیشتر.

با رها کردن خودروی هوشمند، شتاب زیادی را احساس خواهید کرد.

آیا فقط هونداها از این فناوری استفاده می کنند؟

تقلید خالصانه ترین شکل چاپلوسی است. در صنعت خودروسازی هم همینطور. بهتر است باور کنید که خودروسازان دیگر وقتی فهمیدند عموی هوندا در سیاه چال تنفس طبیعی اش چه چیز خوبی درست می کند، شروع به آزمایش با این فناوری کردند.

تویوتا زمانی که به یک موتور الکتریکی متصل می شود، آن را “زمان بندی متغیر سوپاپ (هوشمند) یا “E” می نامد. بنابراین، VVT، VVTi، یا به اختصار VVTi-E. میتسوبیشی آن را MIVEC و نیسان آن را VVL (بالابر متغیر سوپاپ) می نامد.

بسیاری از شرکت‌های دیگر سیستم‌های خود را از این فناوری ابداع کرده‌اند، و اگر خودم بگویم، برای صنعت خودرو و آب و هوا کاملاً مثبت بوده است.

این فناوری به این معنی است که شما می‌توانید در 99 درصد مواقع یک خودروی کارآمد داشته باشید، اما وقتی می‌خواهید به آن لوبیا بدهید (و همه گاهی این کار را انجام می‌دهند)، می‌توانید با هجوم قدرت 4 ضربه‌ای به عقب بر روی صندلی خود رانده شوید. که همراه با پای سربی می آید.

آیا هوندا هنوز از VTEC استفاده می کند؟

هوندا هنوز از VTEC استفاده می کند، اما دیگر مانند روزهای گذشته وجود ندارد. معمولاً با یک توربوشارژر همراه است و در مورد سیویک Type-R، میل بادامک VTEC در سمت اگزوز موتور قرار دارد، نه در سمت ورودی مانند نسخه‌های قبلی.

هوندا فناوری VTEC را بیشتر به عنوان یک فناوری انتشار آلاینده ها به بازار عرضه کرده است تا عملکردی که در گذشته تبلیغ می کرد. به علاوه، اکثر شرکت‌های خودروسازی دیگر نسخه‌ای از آن فناوری را تا به حال توسعه داده‌اند، بنابراین واقعاً دیگر آنقدرها خاص نیست.

هوندا، نه اینکه یک سرنگون کننده باشم. از ایجاد و توسعه یکی از مهیج ترین نوآوری های احتراق داخلی در ایران سپاسگزاریم

بیشتر بخوانید: AWD در مقابل 4WD (آیا تفاوتی وجود دارد؟)

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *