آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

آیا اسپیسرهای چرخ ایمن هستند؟ (و مزایا و معایب آنها)

آیا اسپیسرهای چرخ ایمن هستند؟ (و مزایا و معایب آنها)

آیا اسپیسرهای چرخ ایمن هستند؟  گاهی اوقات، دیدگاه‌های متناقضی در رابطه با ارزش یک اصلاح خاص در بازار پس از فروش خودرو شکل می‌گیرد. نمونه بارز این سناریوی دقیق به بحثی مربوط می شود که در مورد ایمن بودن یا نبودن اسپیسر چرخ برای استفاده است.

در حالی که یک گروه بیان می کند که اسپیسر چرخ نه تنها ایمن است، بلکه بسیار مفید است، دیگران به شدت احساس می کنند که اسپیسر چرخ خطرناک هستند و هرگز نباید به هر دلیلی روی خودرو نصب شوند.

آیا اسپیسرهای چرخ ایمن هستند؟ (و مزایا و معایب آنها)

بنابراین، حقیقت در کجا نهفته است و کدام مکتب فکری با حقایق مربوط به موضوع مطابقت دارد؟ برای اطلاعات بیشتر در مورد اسپیسر چرخ و اینکه آیا آنها برای استفاده در وسیله نقلیه شما ایمن هستند یا نه، ادامه مطلب را بخوانید.

فهرست مطالب

اسپیسرهای چرخ چه کاری انجام می دهند؟

کیت اسپیسر چرخ

اسپیسر چرخ برای پهن کردن جایگاه خودرو استفاده می شود. این کار با ایجاد فضای اضافی بین فلنج نصب هر موقعیت چرخ و سطح داخلی خود چرخ انجام می شود. در اصل، هر چرخ با فاصله ای برابر با ضخامت فاصله دهنده ای که استفاده می شود به سمت بیرون جابه جا می شود.

اسپیسرهای چرخ در انواع ضخامت، قطر و الگوهای پیچ موجود هستند. این امکان را برای تقریباً هر مصرف‌کننده‌ای فراهم می‌کند که مجموعه‌ای از فاصله‌دهنده‌ها را متناسب با کاربرد خاص خود بیابد.

در بسیاری از موارد، استفاده از اسپیسرها نیاز به خرید ناودانی چرخ یا مهره های قلابدار برای درگیری مناسب با نخ دارد.

مزایای اسپیسر چرخ

مزایای اسپیسر چرخ

مزایای اسپیسر چرخ

استفاده از فاصله‌دهنده چرخ با افزایش فاصله بین چرخ‌های خودرو و مجموعه‌های هاب مربوطه آن، فاصله چرخ‌ها را افزایش می‌دهد. اسپیسرهای چرخ به دلایل مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند که موارد بعدی شایع ترین آنها هستند.

شماره 1 – چسبندگی و کشش بهبود یافته

هرچه فاصله بین دو محور خودرو بیشتر باشد، چسبندگی و کشش آن بیشتر است. فاصله‌دهنده‌های چرخ فرصتی را برای افزایش فاصله محوری خودروهای استوک برای عملکرد بهتر ارائه می‌دهند.

این یکی از بزرگترین دلایلی است که معمولاً از اسپیسر چرخ در موقعیت‌های مسابقه استفاده می‌شود.

شماره 2 – اتصال چرخ مناسب

هر سال که می گذرد، تعداد فزاینده ای از رانندگان توجه خود را به سمت استفاده از چرخ های سفارشی و لاستیک های پس از فروش معطوف می کنند. هنگامی که چرخ هایی با افست نامناسب برای استفاده انتخاب می شوند، تداخل قاب و سیستم تعلیق اغلب منجر می شود.

استفاده از اسپیسر چرخ شاید ساده ترین راه برای از بین بردن چنین مسائل مربوط به اتصالات، به ویژه در برنامه های خارج از جاده یا کامیون ها باشد.

شماره 3 – افزایش ارزش زیبایی شناختی

بسیاری از رانندگان استفاده از اسپیسر چرخ را در وسیله نقلیه خود به منظور افزایش ارزش زیبایی آن انتخاب می کنند. در بسیاری از کاربردها، فاصله بین دو محور عریض‌تر از استوک می‌تواند از نظر بصری جذاب باشد و ظاهری تهاجمی به بیرون ارائه دهد.

معایب اسپیسرهای چرخ

مالش گلگیر اسپیسر چرخ

مالش گلگیر اسپیسر چرخ

همانطور که استفاده از اسپیسر چرخ دارای مزایای متعددی است، معایب منتخبی نیز وجود دارد که باعث شده بسیاری از رانندگان به طور کلی از استفاده از آنها اجتناب کنند. موارد زیر رایج ترین معایب مربوط به استفاده از اسپیسر چرخ است.

شماره 1 – لرزش چرخ

سازندگان خودرو معمولاً هر یک از مدل‌های خود را برای ارائه کیفیت سواری و قابلیت رانندگی برتر مهندسی می‌کنند. این با ایجاد هندسه جلویی بهینه برای هر مدل خاص انجام می شود.

هر زمان که هر زوایای و ابعاد مربوطه اصلاح شود، مانند هنگام استفاده از اسپیسر چرخ، لرزش بیش از حد چرخ می تواند ایجاد شود.

شماره 2 – سایش سریع اجزا

اجزای انتهای چرخ کارخانه برای ارائه خدمات بهینه برای کاربرد انباری که در آن استفاده می شود، طراحی و آزمایش می شوند. با این حال، افزایش فاصله بین دو محور خودرو منجر به افزایش فشار عملیاتی روی هر یک از این اجزا می شود.

در نتیجه، قطعاتی مانند یاتاقان‌ها، محورها و توپی‌ها اغلب با سرعتی شتاب‌دار فرسوده می‌شوند، فراتر از آنچه که در صورت عدم استفاده از اسپیسر چرخ‌ها انتظار می‌رفت.

شماره 3 – مسائل تداخل گلگیر

در حالی که اسپیسر چرخ اغلب مشکلات تداخل سیستم تعلیق و قاب را برطرف می کند، آنها همچنین می توانند مشکلات تداخل گلگیر را در این فرآیند ایجاد کنند. وقتی فاصله چرخ ها افزایش می یابد و فاصله بین دو محور خودرو افزایش می یابد، فاصله چرخ تا گلگیر کارخانه کاهش می یابد. این می تواند منجر به ساییدگی لاستیک یا آسیب گلگیر در نتیجه شود.

آیا استفاده از اسپیسرهای چرخ ایمن است؟

اسپیسر چرخ در کامیون

اسپیسر چرخ در کامیون

از آنجایی که وزن وسیله نقلیه توسط ناودانی چرخ آن ثابت نمی شود، استفاده از اسپیسر چرخ به طور کلی ایمن در نظر گرفته می شود. چرخ های یک وسیله نقلیه در واقع به توپی های مربوطه خود با نیروی گیره ای که از طریق سفت کردن مهره های هر یک از چرخ ها به دست می آید، نگه داشته می شوند. این اجازه می دهد تا تمام نیرو از طریق هر یک از هاب های خودرو و محورهای مربوطه آنها منتقل شود.

بنابراین، وزن یک وسیله نقلیه بر روی هیچ فاصله‌کننده چرخی که ممکن است نصب شود، ریخته نمی‌شود. برعکس، اسپیسرهای چرخ به سادگی به عنوان امتداد وجه توپی خودرو عمل می کنند.

با این حال، توصیه می شود که فقط اسپیسرهای چرخی را خریداری کنید که توسط یک سازنده معتبر تولید شده اند و این موارد منفی هستند تراکت شده از بیلت آلومینیوم.

علاوه بر این، ضروری است که گل میخ چرخ به اندازه کافی از طریق هر فاصله‌دهنده‌ای که استفاده می‌شود، در معرض دید باقی بماند تا امکان درگیری مناسب با نخ وجود داشته باشد. این نیروی گیره فوق الذکر را بهینه می کند.

اسپیسرهای چرخ را می توان به دو دسته هاب محور و لوگ محور تقسیم کرد. تفاوت این دو به شرح زیر است.

مرکز مرکزی

اسپیسرهای هاب محور، بسیار شبیه چرخ های هاب محور، به یک فلنج نصب در مرکز هاب خودرو هدایت می شوند. قطر سوراخ مرکزی چرخ یا فاصله‌دهنده مربوطه دقیقاً مناسب این فلنج نصب است.

وقتی سفت می شود، هم ترازی بین این دو سطح، یک چرخ یا فاصله دهنده را در مرکز توپی نگه می دارد. چرخ ها یا اسپیسرهای مرکز محور نیازی به استفاده از مهره های مخروطی شکل ندارند.

خرید دیسک ترمز از آکام پارت

اسپیسرهای چرخ محور لوگ بر استفاده از مهره های مخروطی شکل برای قرار دادن چرخ یا اسپیسر روی توپی مربوطه تکیه می کنند. زمانی که چنین مهره‌هایی سفت می‌شوند، یک عمل خود محوری انجام می‌شود، بنابراین فضای خالی برای ناهماهنگی وجود ندارد.

همچنین باید توجه داشت که هاب های لوگ محور فاقد یک فلنج نصب متمرکز هستند و اکثر چرخ ها یا اسپیسرهای این طرح دارای قطر داخلی بزرگ تری هستند.

اسپیسر چرخ در مقابل آداپتور چرخ

در حالی که اسپیسر چرخ به سادگی فاصله چرخ خودرو را افزایش می دهد، آداپتورهای چرخ الگوی پیچ خودرو را تغییر می دهند. آداپتورهای چرخ اغلب هنگام تلاش برای استفاده از چرخ‌های پس از فروش که با الگوی پیچ خودرو متفاوت است، استفاده می‌شوند.

به عنوان مثال، هنگام تلاش برای استفاده از چرخ های 6 پیچ، می توان از آداپتور چرخ در خودرویی با الگوی 4 پیچ استفاده کرد. آداپتورهای چرخ نیز به دلیل ضخامت طبیعی خود، حداقل درجاتی از انحراف را ارائه می دهند.

آیا فاصله‌دهنده‌های چرخ روی تراز تأثیر می‌گذارند؟

تراز جلوی بد

تراز جلوی بد

نصب اسپیسر چرخ به درستی آسیاب شده روی تراز خودرو تأثیری ندارد. البته این تنها در صورتی صادق است که به دلایل دیگر هیچ گونه تنظیمی در تنظیم کاستور، کامبر یا انگشتان پا خودرو انجام نشده باشد.

اگر به سادگی مجموعه ای از فاصله دهنده های چرخ را بدون هیچ تغییر دیگری نصب کرده اید، تراز شما تحت تأثیر قرار نمی گیرد، زیرا چرخ های خود را به سادگی به سمت بیرون حرکت داده اید.

آیا اسپیسرهای چرخ گارانتی شما را باطل می کنند؟

گارانتی اسپیسر چرخ

گارانتی اسپیسر چرخ

در بسیاری از موارد، نصب اسپیسر چرخ می تواند بر گارانتی خودرو شما تأثیر بگذارد و خواهد داشت. با این حال، تقریباً در همه موارد، این فقط به مواردی مربوط می شود که به دلیل استفاده از فاصله دهنده چرخ، مستعد سایش سریع هستند.

به عنوان مثال، در صورتی که اسپیسر چرخ نصب شده باشد، بعید است که یک نمایندگی یا سازنده گارانتی بلبرینگ واحد معیوب را بدهد. از سوی دیگر، هر چیزی که با استفاده از اسپیسر مرتبط نباشد، مانند مسائل مربوط به موتور، همچنان به روشی معمولی پوشش داده می شود.

در پایان روز، میزان تأثیر نصب اسپیسر بر ضمانت خودروی شما، صرفاً به صلاحدید نمایندگی بازدید شده و سازنده خودرو خاص بستگی دارد.

بازگشت به لیست

4 دیدگاه در “آیا اسپیسرهای چرخ ایمن هستند؟ (و مزایا و معایب آنها)

 1. کتیبه گفت:

  سلام نویسنده عزیز
  متن بالا بسیار گنگ بیان شده ، بیشتر از آنکه موضوع را بیان کند ،سوءتفاهم ایجاد میکند
  ظاهرا مطلب از زبان دیگری بصورت کاملا ناشیانه ترجمه شده

  1. acampart گفت:

   سلام حتما به پشتیبانی سایت اطلاع میدهیم.

  1. acampart گفت:

   Hi
   Thank you , dear user

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *