آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

طبق خودرو: طبق بالا و طبق پایین خودرو چه کاری انجام می دهند؟

طبق خودرو: طبق بالا و طبق پایین خودرو چه کاری انجام می دهند؟

طبق خودرو: طبق بالا و طبق پایین خودرو چه کاری انجام می دهند؟طبق خودرو یکی از خسته کننده ترین و در عین حال از نظر مکانیکی چشمگیرترین قطعات خودرو هستند. در ابتدایی ترین اصطلاح، طبق خودرو امکان حرکت بالا و پایین سیستم تعلیق را فراهم می کنند در حالی که بند انگشتان، دوک ها و محورها را محکم روی خودرو نگه می دارند.

آنها برای نزدیک به یک قرن بخشی جدایی ناپذیر از سیستم های تعلیق بوده اند. در طول این مدت، آنها در اشکال، اندازه‌ها و مواد مختلفی تولید شده‌اند، اما همیشه عملکرد دقیق یکسانی را داشته‌اند – برای نگه داشتن همه چیز در کنار هم!

طبق خودرو: طبق بالا و طبق پایین خودرو چه کاری انجام می دهند؟

در حال حاضر، شما نمی توانید در مورد طبق خودرو بدون صحبت در مورد مفاصل توپ و بوش های طبق لاستیکی صحبت کنید. اکثریت قریب به اتفاق طبق دارای یک بوش لاستیکی یا اتصال توپ هستند که به طور ایمن روی آنها نصب شده است.

اینها به طبق اجازه می دهد تا بدون اتصال به بالا و پایین بچرخد. اکثر مفاصل توپ و بوش ها با کمک پرس از طبق خودرو جدا می شوند و در صورت نیاز می توان آنها را تعویض کرد. همانطور که گفته شد، این اغلب یک کار دشوار است. بیایید به عقب برگردیم و با اصول اولیه شروع کنیم.

طراحی طبق خودرو

طراحی طبق خودرو

طراحی طبق خودرو

طراحی طبق به همان سرعتی که فناوری طراحی و ساخت خودرو تغییر می کند. مدت‌ها پیش، سیستم تعلیق “دو جناغی” در جلوی اکثر خودروها معمول بود. همانطور که فقط بر اساس نام می توانید تصور کنید، طبق خودرو بالا و پایین شبیه به استخوان جناغی بودند.

بسته به اینکه با چه کسی صحبت می‌کردید، آنها را “A-Frames” یا “A-Arms” نیز می‌نامیدند (اگر با مرغ آشنایی ندارید، استخوان‌های آرزو شبیه حرف A هستند). این طراحی هنوز در بسیاری از وسایل نقلیه مدرن رایج است زیرا به سادگی کار می کند.

طبق پایین خودرو

هنگامی که خودرویی دارای سیستم تعلیق جلو یا عقب به سبک مک فرسون است، طبق خودرو پایین تنها نوع مورد استفاده هستند. نیازی به بازوی کنترلی بالایی نیست زیرا استرات جای آن را می گیرد. این همچنین به این معنی است که یک مفصل توپی کمتر و چند بوش طبق لاستیکی کمتر نگران باشید.

طبق بالایی و طبق پایین خودرو

برای عقب خودرویی با محور محکم، از هر سبکی از طبق خودرو ممکن است برای اتصال محور عقب به قاب یا بدنه استفاده شود. اغلب، سه یا چهار بازوی کنترلی با بوش های لاستیکی در هر انتها است. این طبق خودرو «طبق پایینی» یا «طبق پایینی» نامیده می شوند.

بیشتر بخوانید:وظیفه ی طبق خودرو چیست ؟

هنگامی که خودرویی دارای سیستم تعلیق مستقل در عقب است، ممکن است دارای بازوهای A-Arms بالا و پایین، بازوهای دنباله دار یا طراحی منحصر به فرد دیگری باشد که متناسب با شکل خودرو باشد.

طبق خودرو قابل تنظیم

طبق خودرو قابل تنظیم برای تنظیم کمبر چرخ استفاده می شود. Camber تراز عمودی چرخ ها است. کمبر منفی به این معنی است که بالای چرخ به سمت داخل و به سمت مرکز وسیله نقلیه خم شده است. خمیدگی مثبت به این معنی است که بالای چرخ به سمت بیرون و از مرکز خودرو دور شده است.

وقتی صحبت از مسابقه، ایستادن و پایین آوردن یا بلند کردن وسیله نقلیه به میان می‌آید، تنظیم کمبر فاکتور بزرگی است.

کمبر

هنگامی که یک کیت پایین آوردن یا یک کیت بالابر روی ماشین یا کامیون نصب می شود، طبق خودرو قابل تنظیم اغلب برای تصحیح کمبر منفی یا مثبت همراه با آنها مورد نیاز است. در صورت عدم اصلاح، لاستیک ها کشش مناسبی ندارند و به صورت ناهموار و زودرس فرسوده می شوند.

برای تنظیم صحیح کمبر با طبق بالایی قابل تنظیم، وسیله نقلیه باید توسط شخصی که واقعاً می‌داند چه اتفاقی می‌افتد، تراز شود. برخی از وسایل نقلیه با قابلیت کمبر قابل تنظیم از کارخانه عرضه نمی شوند، بنابراین وقتی خودرویی مانند این به یک فروشگاه تراز می رسد و نیاز به اصلاح کمبر دارد، گاهی اوقات وحشت ایجاد می شود.

طبق خودرو از چه چیزی ساخته شده اند؟

طبق فولاد مهر شده

قدیمی‌ترین نسخه‌های طبق معمولاً از فولاد مهر شده ساخته می‌شدند زیرا ارزان، سریع و آسان بودند. این سبک از بازوی کنترلی اغلب فنرهای مارپیچ را روی خودروهای فریم کامل نگه می‌داشت و همچنین نقطه اتصالی برای ضربه‌ها و میله‌های نوسانی بود.

نقطه ضعف اصلی آنها زنگ زدگی است. هنگامی که طبق فولادی مهر و موم شده در یک محیط مرطوب زندگی می کنند، تقریباً تضمین می شود که در اثر زنگ زدگی خراب شوند. به محض اینکه زنگ زدگی را فرا گرفت، تعویض بوش ها و مفاصل توپی کاملاً یک چالش و گاهی اوقات بدون آسیب رساندن به طبق غیرممکن می شود. خوشبختانه، این طبق خودرو معمولاً ارزان‌ترین برای تعویض هستند.

طبق چدن

طبق خودرو چدنی در وسایل نقلیه مدرن، به ویژه کامیون ها و SUV ها بسیار محبوب هستند. هنگامی که در سیستم تعلیق جلو استفاده می شود، آنها اغلب به شکل جناغی هستند، با بوش هایی در داخل و یک مفصل توپی در خارج.

آنها بسیار قوی هستند و بهتر از طبق فولادی مهر و موم شده می توانند در محیط های خشن مقاومت کنند. اگر کامیونی با سیستم تعلیق جلو مستقل رانندگی می‌کنید، به زیر آن نگاهی بیندازید. احتمالاً طبق چدنی دارید.

طبق آلومینیوم ریخته گری

در طول سال‌ها، بسیاری از طبق خودرو از ابتدای فولاد مهر و موم شده خود به قطعات آلومینیومی ریخته‌گری شده‌ای که قوی‌تر و سبک‌تر از همیشه هستند، تکامل یافته‌اند.

از آنجایی که آلومینیوم ریخته‌گری شده‌اند، مانند طبق فولادی خوردگی نمی‌کنند، اما از آنجایی که آلومینیوم فلز نرم تری است، در صورت خراب شدن، خم می شوند و می ترکند. این بدان معنی است که گلگیرهای ساده یا سوراخ های گلدان می توانند به طور بالقوه به آنها آسیب برسانند و تراز را از بین ببرند.

چه زمانی به تعویض طبق نیاز است؟

دلایل بسیار خوبی برای تعویض مجموعه طبق جلو یا عقب وجود دارد. شایع ترین دلیل این است که یا بوش یا مفصل توپ فرسوده شده است. تعویض هر یک از این قطعات به صورت جداگانه معمولاً یک کابوس تاسف بار است پس از فهمیدن اینکه زنگ زدگی همیشه پیروز می شود، ابزارهای خاصی مورد نیاز است و این کار پنج برابر بیشتر از تعویض کل مجموعه طبق است.

خرید طبق پراید از آکام پارت 

خرید طبق چپ 206 از آکام پارت 

طبق راست 206 شرکتی

یکی دیگر از دلایل رایج برای تعویض بازوی کنترلی، بکسل نادرست وسیله نقلیه است. برخی از یدک‌کش‌های بی‌ملاحظه قلاب‌های خود را روی بازوی کنترلی می‌چسبند که به راحتی آن را به شکل چوب شور خم می‌کند. این بسیار هیجان انگیز است زیرا همیشه مشخص نیست که بلافاصله بعد از آن خم شده است.

طبق های خودرو چه کار انجام می دهند؟

معمولاً ماشین در یک جهت کشش جزئی خواهد داشت یا نزدیکترین لاستیک به شکل عجیبی شروع به پوشیدن می کند. تشخیص این مشکل نیز می تواند کمی سخت باشد، زیرا مجموعه بازوی کنترلی ممکن است کاملاً خوب به نظر برسد، تا زمانی که آن را با بازوی جدید مقایسه کنید.

وقتی این کار را می کنید، “AH HA!” لحظه ای اتفاق می افتد و جهان جای بهتری می شود. آخرین دلیل خوب برای تعویض طبق به دلیل تصادف است. هر زمان که یک وسیله نقلیه به ناحیه چرخ آسیب برساند، آسیب طبق اجتناب ناپذیر است.

اگرچه آنها بسیار قوی هستند، اما در هنگام ضربه شانسی برای صاف ماندن ندارند.

تعویض بازوهای کنترلی

هنگام تعویض بازوهای کنترلی، وسایل نقلیه مختلف درجات دشواری متفاوتی دارند. در بیشتر موارد، تعویض کل مجموعه بازوی کنترلی بسیار ساده تر از تعویض یک مفصل توپی یا مجموعه ای از بوشینگ های بازوی کنترلی است.

بدون ابزار مناسب، تعویض بوش خیلی سریع از کنترل خارج می شود. قبل از اینکه متوجه شوید، اسکنه های بادی و ساوزال، محله را بیدار می کنند و معاون شما شکسته می شود.

جایگزینی کل مجموعه طبق قطعا راه حلی است. در حال حاضر، برخی از تعمیرات بازوی کنترلی می تواند یک کار 30 دقیقه ای آرام باشد که به راحتی در یک جاده انجام می شود. برخی دیگر ممکن است به کار بیشتر، فشرده سازی فنرهای سیم پیچ یا استفاده از ابزارهای خاص نیاز داشته باشند.

اگر اولین بار است که چیزی از این نوع را جایگزین می‌کنید، دسترسی به دفترچه راهنمای خدمات بسیار مفید خواهد بود یا برای دستورالعمل‌های مربوط به سال، ساخت و مدل خود، ویدیوهای نحوه انجام ما را بررسی کنید.

بیشتر بخوانید: علائم خرابی طبق خودرو

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *