آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

6 علائم خرابی موتور که نباید نادیده بگیرید

6 علائم خرابی موتور که نباید نادیده بگیرید

6 علائم خرابی موتور که نباید نادیده بگیرید :تشخیص علت خرابی موتور می تواند دشوار باشد، اما زمینه سرنخ های عمده ای را ارائه می دهد. آتش‌سوزی‌ها اغلب متناوب هستند و گاهی اوقات فقط با نوع خاصی از سوخت، محیط یا بار موتور ظاهر می‌شوند (تا چه اندازه در پدال گاز هستید).

6 علائم خرابی موتور که نباید نادیده بگیرید

معمولاً وسیله نقلیه می تواند با آتش سوزی ناقص در یک سیلندر به کار خود ادامه دهد، زیرا بقیه خودرو را در حرکت نگه می دارند. با این حال، به طور معمول یا بدون عواقب اجرا نخواهد شد.

علائم خاموشی موتور را نباید نادیده گرفت زیرا ممکن است موتور در حال احتراق به مرور زمان آسیب ببیند. این وسیله نقلیه همچنین دارای کاهش مصرف سوخت و افزایش آلایندگی خواهد بود، زیرا موتور سخت‌تر کار می‌کند تا سیلندر(های) سستی را جبران کند.

آتش سوزی موتور چیست؟

یک موتور احتراقی چهار زمانه سالم مجموعه ای از اقدامات را به ترتیب و در زمان مناسب برای سوزاندن سوخت و تولید نیرو انجام می دهد.

همانطور که پیستون به سمت پایین حرکت می کند، با باز شدن دریچه های ورودی، یک مخلوط سوخت دقیق هوا وارد محفظه احتراق می شود. پس از بسته شدن سوپاپ ها، این مخلوط با حرکت پیستون به سمت بالا فشرده می شود.

در حرکت برق، این مخلوط سوخت هوا توسط شمع مشتعل می شود و فشار سیلندر بیشتر می شود. این فشار بالا، پیستون را خیلی سریع پایین می آورد و میل لنگ را در این فرآیند می چرخاند.

دریچه های اگزوز بر روی کورس اگزوز باز می شوند و گازهای سوخته را از سیلندر خارج می کنند و چرخه تکرار می شود.

آتش ناقص به دلیل مشکل در یک یا چند جزء ضروری برای احتراق (سوخت، اکسیژن و جرقه) یا اجزای مکانیکی سیستم مانند خود سیلندر ایجاد می شود.

زمان‌بندی نادرست یا یک یا چند سیلندر که تمام مراحل را کامل نمی‌کنند، هر دو منجر به خاموش شدن موتور می‌شوند. اگر نسبت سوخت هوا نادرست باشد، ممکن است مخلوط اصلاً نسوزد یا زودتر منفجر شود.

6 علامت اصلی از کار افتادن موتور

خاموشی موتور، مانند بسیاری از مشکلات دیگر خودرو، می‌تواند با علائمی مشابه سایر مشکلات ظاهر شود. اولین گام در تشخیص مشکل این است که کامپیوتر خودرو را برای کدها بررسی کنید.

هر یک یا چند مورد از این علائم باید شما را نسبت به یک اشتباه مشکوک کند.

شماره 1 – از دست دادن قدرت، تلو تلو خوردن، و لرزش

فرمان می لرزد

فرمان می لرزد

ممکن است از خود بپرسید که “اشتعال موتور چه حسی دارد؟” ممکن است در اثر خودرویی که ممکن است با سیلندرهای کمتری نسبت به حالت عادی کار می‌کند، اتلاف قدرت محسوسی ایجاد شود، یا در هنگام استفاده از گاز، تردید کوتاهی در تحویل نیرو وجود داشته باشد.

همچنین ممکن است احساس تکان دادن متناوب، جهش یا تلو تلو خوردن از موتور داشته باشید. متوجه شتاب خشن و/یا آهسته خواهید شد.

لرزش در حین کارکرد وسیله نقلیه امری رایج است به خصوص اگر ایراد نادرست ناشی از یک مشکل مکانیکی باشد. شدت بسته به RPM متفاوت است و اغلب در حالت بیکار بدتر است.

شماره 2 – صداهای غیر عادی

علل صدای تیک تیک موتور در هنگام دور آرام یا شتاب گیری

علل صدای تیک تیک موتور در هنگام دور آرام یا شتاب گیری

بنابراین صدای شلیک اشتباه چگونه است؟ در هنگام شلیک ناقص، موتور صدایی ناگهانی تولید می کند که می تواند به صورت ترکیدن، عطسه یا شلیک معکوس توصیف شود.

برگشت سوخت زمانی اتفاق می‌افتد که سوخت نسوخته از سیلندر در حرکت اگزوز خارج می‌شود و سپس توسط جرقه سیلندر بعدی در سیستم مشتعل می‌شود.

اگر یک سیلندر اصلاً کار نکند، ممکن است متوجه تغییر کلی صدای موتور شوید، زیرا یک خودروی چهار سیلندر اکنون فقط سه سیلندر در حال کار خواهد داشت. مثل این است که شمع از سرسیلندر منفجر شود.

علاوه بر این، ممکن است صدای نشتی خلاء نیز در موتور وجود داشته باشد.

شماره 3 – بوهای غیرمعمول

دیواره های سیلندر آسیب دیده گاهی می تواند باعث نشت مایعات شود که منجر به بوی گاز عمدتاً با رنگ روغن یا خنک کننده می شود.

حتی ممکن است سیم شمع ذوب شده به دلیل تماس با چیزی که نباید باشد داشته باشید.

شماره 4 – چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

پس از سال 1995، وسایل نقلیه مجهز به سیستم OBD2 برای کمک به تشخیص مشکلات موتور شدند. هنگامی که هر یک از سنسورهای خودرو خوانش های خارج از مقادیر مورد انتظار خود را تشخیص می دهد، چراغ چک موتور روشن می شود و کد در واحد کنترل موتور (ECU) ذخیره می شود.

اکثر وسایل نقلیه OBD2 دارای یک کد برای “سیلندر X Misfire” هستند که به شما کمک می کند مشکل را پیدا کنید (که در آن X شماره سیلندر است که اشتباه روشن شده است). گاهی اوقات چراغ چک موتور روشن می ماند تا زمانی که پاک شود، اما در برخی از خودروها هنگام وقوع خطا، چراغ چشمک می زند.

چراغ چک موتور محرک‌های بالقوه مختلفی دارد، بنابراین مهم است که کد را بخوانید تا ببینید دقیقاً چه اشتباهی رخ داده است. کدهای عیب تشخیصی P0301 تا P0312 کدهای رایجی هستند که نشان داده می شوند. 2 عدد آخر نشان می دهد که کدام سیلندر دارای خطا است. به عنوان مثال، P0306 یک مشکل شلیک نادرست سیلندر 6 را نشان می دهد.

کد P0300 کد دیگری است که ممکن است یک  ظاهر می شود زیرا مربوط به چند سیلندر است.

بسیاری از فروشگاه های خودرو مانند Auto Zone می توانند این کار را به صورت رایگان برای شما انجام دهند. برای کمک به عیب یابی، کد و شرح مشکل را یادداشت کنید.

کدهای مشکل مرتبط:
  • کد P0300
  • کد P0301
  • کد P0302
  • کد P0303
  • کد P0304
  • کد P0305
  • کد P0306

شماره 5 –لرزش  موتور

ماشین در هنگام شتاب می لرزد

ماشین در هنگام شتاب می لرزد

آتش‌سوزی‌های ناقص گاهی اوقات می‌توانند باعث ایجاد مشکل در راه‌اندازی خودرو یا از کار افتادن موتور در هنگام توقف شود. احتمال دوم با بار لوازم جانبی بالا (مانند هنگام استفاده از تهویه مطبوع، چراغ های جلو و رادیو) بیشتر است.

شماره 6 – دود زیاد اگزوز

دود سفیدی که از اگزوز می‌وزد

دود سفیدی که از اگزوز می‌وزد

دیدن اگزوز مشکی، آبی یا بسیار سفید و خوشبو نشانه این است که چیزی درست نیست. اگزوز تیره و دوده‌ای می‌تواند نشان‌دهنده ترکیب سوخت هوای غنی یا تجمع کربن باشد. اگزوز آبی رنگ نشان دهنده روغن سوزی است.

اگزوز سفید و خوشبو ممکن است به نشت واشر سر اشاره کند. هر چیزی در محفظه احتراق که هوا یا بنزین نباشد بر توانایی وسیله نقلیه برای سوزاندن مخلوط همانطور که در نظر گرفته شده است تأثیر می گذارد.

مطالب مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *