آموزش خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

5 علائم خرابی سنسور دمای خنک کننده 

5 علائم خرابی سنسور دمای خنک کننده 

5 علائم خرابی سنسور دمای خنک کننده : خودروهای امروزی از شبکه پیچیده‌ای از حسگرها، ماژول‌ها و سیم‌ها برای کمک به موتور در دستیابی به بالاترین درجه بازده عملیاتی استفاده می‌کنند. حسگرهای موجود در این شبکه تعدادی از مقادیر مربوط به عملکرد حیاتی موتور را کنترل می‌کنند و داده‌ها را برای تفسیر به ماژول‌های مربوطه خود رله می‌کنند.

علائم خرابی سنسور دمای خنک کننده 

با این حال، همانطور که اغلب در مورد هر قطعه الکترونیکی اتفاق می افتد، سنسورها گاهی اوقات از کار می افتند. هنگامی که یکی از سنسورهای موتور از کار می افتد، احتمال بروز علائم متعددی وجود دارد که اغلب از نظر شدت متفاوت هستند.

یکی از این سنسورها که مستعد خرابی است، سنسور دمای مایع خنک کننده موتور است. برای اطلاع از علائم نقص سنسور دمای مایع خنک کننده و اینکه میانگین هزینه تعویض چقدر است، ادامه مطلب را بخوانید.

سنسور دمای مایع خنک کننده موتور چگونه کار می کند

موتورهای احتراق داخلی به استفاده از نوعی مایع خنک کننده برای تنظیم دمای عملیاتی موتور متکی هستند. مایع خنک‌کننده در سرسیلندرها و بلوک‌های موتور می‌چرخد، جایی که گرمایی را که به عنوان محصول فرعی فرآیند احتراق تولید می‌شود، جذب می‌کند.

سپس مایع خنک‌کننده به سمت رادیاتور هدایت می‌شود، جایی که جریان هوای ورودی گرمای ذخیره شده در مایع خنک‌کننده را دفع می‌کند. همانطور که از نام آن پیداست، سنسور دمای مایع خنک‌کننده خودرو، دمای مایع خنک‌کننده در سرتاسر موتور را کنترل می‌کند.

سپس این اطلاعات به ECM (ماژول کنترل موتور) خودرو منتقل می‌شود، جایی که از آن به عنوان ورودی هنگام تعیین بهترین نحوه تنظیم عملکردهای مختلف موتور استفاده می‌شود. این عملکردها شامل اندازه گیری سوخت، عملکرد EGR و درگیری فن است.

در اکثر خودروها، سنسور دمای مایع خنک کننده را می توان در نزدیکی ترموستات موتور پیدا کرد. در بسیاری از خودروهای مدل آخر، این سنسور اغلب در بدنه ترموستات قرار می گیرد.

علائم دمای بد خنک کننده

با گذشت زمان، سنسورهای دمای مایع خنک کننده در بسیاری از خودروها تمایل به خراب شدن دارند. در بیشتر موارد، این در نتیجه از دست دادن تداوم در خود سنسور است.

هنگامی که این اتفاق می افتد، یک مقدار دمای کاذب به ECM خودرو ارسال می شود که منجر به پاسخ نامناسب سیستم می شود. در نتیجه علائم متعددی اغلب خود را در کوتاه مدت نشان می دهند.

در زیر 5 مورد از رایج ترین علائم مرتبط با خرابی سنسور دمای مایع خنک کننده موتور آورده شده است.

شماره 1 – چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

یکی از رایج ترین علائم مرتبط با خرابی سنسور دمای مایع خنک کننده موتور، ظاهر شدن ناگهانی چراغ چک موتور است. طبق ماهیت خود، سیستم عیب یاب سواری خودرو کدهای مشکل مرتبط با بسیاری از خرابی‌های قطعات و مشکلات مربوط به مدار الکتریکی را ذخیره می‌کند.

اگر ECM وسیله نقلیه تحویل داده های غیرمنطقی را از یکی از حسگرهای خود تشخیص دهد، چراغ چک موتور روشن می شود. این چراغ تا زمانی که کد متخلف پاک نشود یا نقص مربوطه برطرف شود روشن می ماند.

شماره 2 – مصرف سوخت ضعیف

مصرف سوخت بد

مصرف سوخت بد

یکی دیگر از علائمی که معمولاً با خرابی سنسور دمای مایع خنک کننده همراه است، مصرف سوخت ضعیف است.

این از این واقعیت ناشی می شود که بازخورد سنسور دمای خنک کننده نقشی حیاتی در محاسبه تحویل سوخت و زمان بندی دارد. اغلب اوقات، یک سنسور دمای مایع خنک‌کننده معیوب موتور، به‌درستی خوانش دمای خنک را منعکس می‌کند.

هنگامی که یک سیگنال خنک دائمی توسط یک سنسور دمای مایع خنک کننده ارسال می شود، ECM خودرو تلاش می کند تا این وضعیت را با دوز بیش از حد نیاز سوخت جبران کند. در پایان، این با سفرهای مکرر به پمپ منعکس می شود.

شماره 3 – خروجی اگزوز رنگ تیره

دود سیاه از اگزوز

دود سیاه از اگزوز

همانطور که قبلا ذکر شد، یک سنسور دمای مایع خنک‌کننده معیوب که به طور پیش‌فرض روی یک قرائت دائمی سرد تنظیم شده باشد، معمولاً باعث سوخت بیش از حد موتور می‌شود (معروف به Run rich). در نتیجه، سوخت نسوخته اضافی به پایین دست منتقل می شود، جایی که اغلب وارد سیستم اگزوز می شود.

هنگامی که این سوخت اضافی در سیستم اگزوز خودرو می سوزد، دود خاکستری تیره یا سیاه رنگ به عنوان محصول جانبی تولید می شود. در موارد شدید، این دود می تواند بسیار متراکم شود و برای هر کسی که در نزدیکی است کاملاً قابل توجه باشد.

شماره 4 – داغ شدن بیش از حد موتور

بخار از رادیاتور

بخار از رادیاتور

یکی از شدیدترین علائم خرابی سنسور دمای مایع خنک کننده داغ شدن بیش از حد موتور است. در حالی که برخی از خودروها از یک سنسور درجه حرارت کمکی برای تنظیم عملکرد فن استفاده می کنند، اکثریت قریب به اتفاق تولیدات و مدل ها برای حفظ این عملکرد به سنسور دمای مایع خنک کننده موتور متکی هستند.

اگر سنسور دمای مایع خنک‌کننده موتور از این نوع خراب شود، معمولاً فن رادیاتور خودرو غیرفعال می‌شود. در نتیجه، دمای موتور شروع به افزایش می کند و خطر آسیب به سایر اجزا را به همراه دارد.

شماره 5 – شروع سخت در دماهای معین

ماشین روشن نمی شود

ماشین روشن نمی شود

اگرچه به اندازه علائم دیگر رایج نیست، شرایط شروع سخت گاهی اوقات توسط سنسور دمای مایع خنک کننده معیوب ارائه می شود. در بیشتر موارد، این وضعیت تنها زمانی خود را نشان می دهد که موتور وسیله نقلیه در یک دمای خاص، خواه سرد یا گرم باشد.

در بیشتر موارد، این نتیجه یک حسگر است که به طور مداوم خواندن گرم را ارائه می دهد، حتی زمانی که موتور واقعا خنک است. در نتیجه، این حالت به طور معمول یک حالت ناب را ایجاد می کند که به طور تصاعدی زمان میل لنگ را افزایش می دهد.

هزینه تعویض سنسور دمای مایع خنک کننده موتور

هزینه تعویض سنسور دمای مایع خنک کننده

هزینه تعویض سنسور دمای مایع خنک کننده

هزینه مربوط به تعویض سنسور دمای خنک کننده می تواند از یک مدل خودرو به مدل دیگر به طور قابل توجهی متفاوت باشد.

در حالی که حسگرهای دمای مایع خنک‌کننده موجود در بسیاری از خودروها نسبتاً ساده هستند، دسترسی به سایرین بسیار دشوار است. هزینه واقعی مربوط به خرید سنسور دمای مایع خنک کننده نیز می تواند بسته به وسیله نقلیه متفاوت باشد.

آیا می توان با سنسور دمای خنک کننده معیوب رانندگی کرد؟

در حالی که یک وسیله نقلیه با سنسور دمای مایع خنک کننده معیوب اغلب می تواند از یک مکان به مکان دیگر هدایت شود، انجام این کار توصیه نمی شود. با گذشت زمان، بسیاری از علائم فردی خرابی سنسور دمای مایع خنک کننده ممکن است خود مشکل ساز شوند.

فن ناکارآمد ناشی از معیوب بودن سنسور دمای مایع خنک کننده به سرعت باعث گرم شدن بیش از حد موتور می شود. در نتیجه، مشکلات اضافی، مانند نشت واشر سر، ممکن است ایجاد شود.

به همین ترتیب، نرخ سوخت غیرعادی بالا ناشی از داده های کج از یک سنسور معیوب، می تواند منجر به گرمایش فوق العاده و خرابی مبدل کاتالیزوری خودرو شود.

مطالب مرتبط :

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *