آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

علائم خرابی رله پمپ بنزین (و هزینه تعویض)

علائم خرابی رله پمپ بنزین

علائم خرابی رله پمپ بنزین :وقتی کلید خود را برای روشن کردن وسیله نقلیه خود می چرخانید، انتظار دارید همه چیز برگردد. و اگر اینطور نیست، احتمالاً به سراغ رایج‌ترین مقصران، باتری، استارت یا دینام می‌روید. اما وقتی همه آن قسمت‌ها را بررسی می‌کنید چه می‌کنید؟

علائم خرابی رله پمپ بنزین

ما به دلایل احتمالی دیگر مانند رله پمپ بنزین معیوب خواهیم پرداخت. اما رله پمپ بنزین چیست، در کجا قرار دارد و چگونه می‌دانید که همانطور که باید کار می‌کند یا خیر؟ ما در اینجا به تمام آن سوالات و بیشتر برای شما پاسخ دادیم.

در پایان، متوجه خواهید شد که آیا رله پمپ بنزین شما همانطور که باید کار می کند یا خیر. به این ترتیب می توانید وسیله نقلیه خود را دوباره راه اندازی کنید یا به دلایل احتمالی دیگر بروید تا بفهمید چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

رله پمپ بنزین چگونه کار می کند

رله پمپ بنزین

رله پمپ بنزین

وقتی کلید را می‌چرخانید، بیشتر از چیزی که احتمالاً تصور می‌کنید در جریان است. یکی از مواردی که در حال رخ دادن است این است که ECM وسیله نقلیه شما سیگنالی را به پمپ بنزین ارسال می کند تا مقدار مناسب سوخت را در محفظه احتراق قرار دهد تا موتور شما روشن شود.

ECM این کار را با کنترل یک رله، رله پمپ بنزین انجام می دهد. هنگامی که رله قدرت کافی دریافت می کند، تغییر می کند و آن قدرت را به پمپ بنزین می فرستد. وقتی این کار را نمی کند، خاموش می شود و پمپ بنزین خاموش می شود.

این موقعیت طبیعی برای پمپ بنزین خاموش است، که چیز خوبی است در غیر این صورت دائماً سوخت شما تمام می شود! رله پمپ بنزین دروازه بین ECM و پمپ سوخت است و به همین دلیل یک جزء بسیار مهم است!

محل رله پمپ سوخت

جعبه فیوز خودرو

جعبه فیوز خودرو

جعبه فیوز خودرو

در حالی که موقعیت دقیق رله پمپ بنزین بسته به آنچه رانندگی می کنید می تواند متفاوت باشد، دو مکان رایج وجود دارد که باید آنها را بررسی کنید. آن دو مکان عبارتند از:

زیر داشبورد سمت سرنشین وسیله نقلیه شما

مهم نیست رله پمپ بنزین شما کجا باشد، شما به دنبال جعبه فیوز هستید. جعبه فیوز دارای درپوش است و برای پیدا کردن رله پمپ بنزین باید آن را بردارید. پس از برداشتن پوشش، مطمئناً چند رله و فیوز مختلف را مشاهده خواهید کرد.

رله پمپ بنزین هیچ چراغ چشمک زن روشنی ندارد که به شما بگوید چه چیزی است، اما اگر خوش شانس باشید، قسمت زیرین جعبه فیوز نموداری دارد که هر رله و فیوز را مشخص می کند.

اگر خودروی شما نموداری روی جعبه فیوز ندارد، باید تحقیقاتی آنلاین انجام دهید تا مشخص کنید رله پمپ بنزین کدام رله است.

علائم خرابی رله پمپ بنزین

قبل از اینکه بیرون بروید و شروع به تعویض رله و سفارش قطعات جدید کنید، بررسی کنید که آیا هر یک از این علائم مطابقت دارند یا خیر. اگر آنها این کار را انجام دهند، پس ارزش آن را دارد که کمی بیشتر بررسی کنیم.

شماره 1 – شما نمی توانید وسیله نقلیه خود را روشن کنید

ماشین روشن نمی شود

ماشین روشن نمی شود

این محتمل‌ترین علامت رله پمپ بنزین معیوب است، اما همچنین یکی از نادیده‌گرفته‌ترین علائم است. مردم به طور خودکار فرض می کنند که باتری یا استارت خراب است، اما اگر محفظه احتراق بنزین نداشته باشد، هرگز موتور را روشن نخواهید کرد!

هنگامی که کلید را روشن می کنید، باید صدای کلیک را در جعبه فیوز بشنوید، اگر آن را نمی شنوید و نمی توانید وسیله نقلیه خود را روشن کنید، ممکن است رله پمپ بنزین معیوب باشد.

شماره 2 – چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

اگر وسیله نقلیه شما در حال روشن شدن است اما مشکلات مکانیکی دارد، چراغ چک موتور ممکن است اولین علامت شما باشد که رله پمپ بنزین معیوب دارید. خوشبختانه برای شما، بسیاری از کدهای موتور شما را مستقیماً به پمپ بنزین یا رله پمپ بنزین راهنمایی می کنند.

همیشه ابتدا رله را بررسی کنید، فقط چند دقیقه طول می کشد، و می تواند ساعت ها شما را از ناامیدی در یک کار عمیق تر نجات دهد.

شماره 3 – توقف موتور

توقف موتور

توقف موتور

اگر خودروی شما پس از استارت زدن از کار افتاده باشد، ممکن است مشکلات زیادی ایجاد شود، اما یکی از دلایل احتمالی خرابی رله پمپ بنزین است. از آنجایی که بررسی آن آسان است، همیشه ارزش آن را دارد که در مراحل اولیه عیب‌یابی آن را رد کنید.

شماره 4 – شتاب ناهموار

شتاب ضعیف

شتاب ضعیف

اگر رله پمپ بنزین خودروی شما روی فریتز است، ممکن است زمانی که رله پمپ بنزین همانطور که باید روشن و خاموش نمی شود، متوجه برخی مشکلات شتاب شوید. این شتاب خشن می تواند به سرعت به توقف موتور تبدیل شود و در نهایت ممکن است اصلاً نتوانید وسیله نقلیه خود را روشن کنید!

با این حال، توجه به این نکته مهم است که گاهی اوقات رله پمپ بنزین به آرامی خراب نمی شود. یک روز ممکن است کار کند، و روز دیگر، ممکن است نتوانید وسیله نقلیه خود را راه اندازی کنید.

شماره 5 – بدون صدا از پمپ بنزین

صدای عجیب موتور

صدای عجیب موتور

هنگامی که می خواهید وسیله نقلیه خود را روشن کنید، باید صدای پمپ بنزین خود را بشنوید که در تلاش برای ارسال سوخت به موتور است. ممکن است نتوانید آن را از کابین خودروی خود بشنوید، اما اگر شخصی را به پمپ بنزین برگردانید، باید صدای ضربه زدن آن را بشنوید.

اگر صدای ضربه را نشنوند، شما یا نقص الکتریکی دارید، پمپ بنزین معیوب است یا پمپ بنزین معیوب است.

غیر روحانی. رله پمپ بنزین کم هزینه ترین و راحت ترین تعمیر است، بنابراین این همان چیزی است که شما به آن امیدوار هستید.

مطالب مرتبط: 5 نشانه مسدود شدن فیلتر سوخت

چه چیزی باعث خرابی رله پمپ بنزین می شود؟

در حالی که از نظر فنی کوتاهی یا نقص الکتریکی دیگر می تواند باعث از کار افتادن رله پمپ بنزین شود، شایع ترین علت خرابی یا آسیب دیدن رله پمپ سوخت، سن است. هر بار که رله روی آن کلیک می کند فقط کمی از بین می رود و بعد از 100000، 150000 یا حتی 200000 مایل، این مقدار بسیار کمی است.

در نهایت، برای کنترل آن بسیار زیاد است و یا دوباره کلیک نمی‌کند یا به موقعیت اصلی خود باز نمی‌گردد. این کاملاً طبیعی است و تا زمانی که بارها و بارها تکرار نشود، کاری جز تعویض رله لازم نیست انجام دهید.

نحوه تست رله پمپ بنزین

علائم بد رله پمپ بنزین

علائم بد رله پمپ بنزین

هنگامی که می خواهید رله پمپ بنزین را آزمایش کنید، سه روش آسان وجود دارد که می توانید انجام دهید. دو روش اول کاملاً بی خطا نیستند، اما در 99٪ مواقع کار می کنند و انجام آنها بسیار ساده تر است.

روش 1 – رله ها را تعویض کنید

این احتمالا ساده ترین راه برای بررسی رله پمپ بنزین است. هنگامی که درپوش جعبه فیوز را جدا می کنید، متوجه بیش از یک رله در آنجا خواهید شد. در حالی که آنها عملکردهای متفاوتی دارند، اما همه آنها دقیقاً یکسان هستند.

این بدان معناست که تنها کاری که برای بررسی هر رله فردی باید انجام دهید این است که آن را با رله دیگری تعویض کنید! اگر مشکل برطرف شد، پس رله عامل ایجاد مشکل است.

با این حال، یک نقطه ضعف این روش این است که اگر دو رله معیوب داشته باشید، هیچ چیز تغییر نمی کند و در نهایت برای مدتی دنبال خود را تعقیب خواهید کرد. به همین دلیل است که بهتر است مطمئن شوید که در حال تعویض یک رله کاملاً جدید هستید.

روش 2 – از ولتاژ 9 ولت استفاده کنید

بار دیگر، این روش بی‌خطر نیست، اما به شما کمک می‌کند تا در ۹۹ درصد مواقع مشکل را حل کنید. تنها کاری که برای بررسی رله با باتری 9 ولتی باید انجام دهید این است که رله را بردارید و ترمینال مثبت و منفی 9 ولت را به دو ناودانی روی رله وصل کنید و یک کلیک گوش دهید.

پایانه های باتری 9 ولتی در یک ردیف قرار گرفته اند، بنابراین شما نباید به سیم های جامپر یا هر چیز دیگری نیاز داشته باشید، و این یک آزمایش سریع و آسان است. اگر رله به درستی کار می کند، پس از اتصال باتری روی آن کلیک کرده و زمانی که آن را خارج کردید، دوباره کلیک کنید.

مشکل این تست این است که رله شما معمولاً 9 ولت کار نمی کند. برای عیب یابی تقریباً هر رله به اندازه کافی نزدیک است، اما اگر یک رله درست روی لبه داشته باشید، ممکن است یک قرائت نادرست دریافت کنید. شانس کم است، اما ممکن است اتفاق بیفتد.

روش 3 – سطوح مقاومت را بررسی کنید

استفاده از یک مولتی متر تنها راه 100% بدون خطا برای بررسی رله است. رله ها از طریق مقاومت کار می کنند. هنگامی که آنها قدرت کافی دریافت کردند، بر مقاومت غلبه کرده و رله را روی آن کلیک می کند. تعداد دقیق اهم هایی که رله شما باید داشته باشد می تواند تا حدودی متفاوت باشد، اما باید بین 50 تا 120 باشد.

اهم خیلی کم به این معنی است که رله شما همیشه فعال است و خیلی زیاد به این معنی است که اصلاً باز نمی شود. اگر رله مقدار باز یا خارج از حد را نشان می دهد، به این معنی است که سیم پیچ خراب است و باید آن را تعویض کنید.

هزینه تعویض رله پمپ بنزین

رله پمپ بنزین بد

رله پمپ بنزین بد

اگر مشکل را به رله پمپ بنزین خود محدود کرده اید، واقعاً دلیلی برای دخالت مکانیک وجود ندارد. تعویض رله سریع و آسان است، به این معنی که تنها کاری که باید انجام دهید خرید قطعه است.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که رله قدیمی را بیرون بکشید و رله جدید را به داخل فشار دهید. واقعا به همین راحتی است!

یک رله پمپ بنزین متوسط ​​فقط حدود250000 هزار تومان قیمت دارد که آن را به یکی از مقرون به صرفه ترین قطعات موجود تبدیل می کند. فقط به خاطر داشته باشید که اگر آن را پیش یک مکانیک ببرید، ممکن است برای یک کار 5 دقیقه ای یک ساعت کار کامل از شما دریافت کنند و این می تواند هزینه شما را بسته به نرخ ساعتی آنها به بیش از 75 دلار برساند!

 

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “علائم خرابی رله پمپ بنزین (و هزینه تعویض)

 1. امیر گفت:

  کاملا مفید بود

  1. acampart گفت:

   سلام
   تیم آکام پارت بسیار خرسند هست که توانسته در راستای اطلاع رسانی به کاربران خود موفق عمل کنه و مورد لطف کاربران خود قرار بگیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *