آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

ضخامت استاندارد لنت ترمز

ضخامت استاندارد لنت ترمز

ضخامت لنت ترمز : برای خودروها و کامیون های سبک، سیستم های ترمز با ترمز دیسکی از عناصر اصطکاکی به نام لنت ترمز استفاده می کنند. در طول هر رویداد توقف، انرژی قابل توجه حرکت ماشین شما به طور موثر توسط ترمزهای هر یک از چرخ ها به گرما تبدیل می شود.

ضخامت لنت ترمز

در طول رانندگی عادی، این روند بارها و بارها تکرار می شود. در حالی که قطعات کالیپر ترمز کاملا گرم می شوند، مواد اصطکاک لنت و روتور ترمز بسیار داغ می شوند.

انرژی تلف شده در هر توقف به تدریج مواد لنت ترمز و روتورهای ترمز را از بین می برد. به طور کلی، یک سیستم ترمز که به خوبی طراحی شده باشد، مواد اصطکاک لنت‌ها را مدت‌ها قبل از اینکه روتورهای پرهزینه‌تر نشان دهند که نیاز به تعویض دارند، فرسوده می‌شود.

اندازه گیری سایش لنت ترمز صرفاً اندازه گیری ضخامت مواد اصطکاک باقی مانده پس از طی چند مایل است. در این مقاله، نحوه ارزیابی ضخامت لنت و اینکه چه محدودیت‌هایی در ضخامت نیاز به تعویض لنت دارد، بحث خواهیم کرد.

آیا همه لنت های ترمز یکسان هستند؟

ابتدا، شایان ذکر است که عادات رانندگی شما تأثیر زیادی بر طول عمر لنت ترمز و روتور شما خواهد داشت. گفته می شود، همه لنت ترمزها یکسان نیستند.

در نظر بگیرید که لنت‌های ترمز از دو جزء ساخته شده‌اند: صفحه پشتی فلزی (که بخشی است که پیستون‌های کالیپر روی آن فشار می‌آورند) و بخش (یا قطعات) مواد اصطکاک متصل شده که در برابر روتور ترمز قرار می‌گیرند. این دو جزء برای همه لنت ترمز مشترک هستند.

بنابراین تفاوت بین لنت های ترمز مختلف چیست؟

اولین مورد به نحوه اتصال مواد اصطکاکی و صفحه پشتی فولادی به یکدیگر مربوط می شود. برخی از لنت‌های ترمز دارای مواد اصطکاک هستند که توسط پرچ‌های فلزی نرم ثابت می‌شوند. سایر لنت ها دارای مواد اصطکاک هستند که توسط یک چسب درجه حرارت بالا در جای خود به هم متصل می شوند.

در هر صورت، حد ضخامت فرسوده تقریباً یکسان خواهد بود. تعویض پد باید قبل از تماس این لوازم اتصال (پرچ یا چسب) با روتور انجام شود.

تفاوت دوم و مهم تر بین لنت ترمز، ماده ای است که برای بخش های اصطکاک استفاده می شود. انواع مختلفی از این مواد استفاده می شود و هر نوع عمر و عملکرد ترمز متفاوتی را به همراه خواهد داشت.

هر چند وقت یک بار باید لنت ترمز خود را چک کنید؟

ضخامت پد باید هر 5000 مایل بررسی شود. در حین یا به دنبال تعویض روغن و فیلتر زمان خوبی برای انجام این کار خواهد بود.

لنت ترمز از چه ضخامتی شروع می شود؟

انواع لنت ترمز

انواع لنت ترمز

تفاوت ضخامتی بین خودروهای ساخت مختلف با توجه به لنت ترمز جدید وجود دارد. اما به طور کلی می توان این قانون را اعمال کرد:

لنت های جلوی جدید 12 میلی متر ضخامت خواهند داشت (حدود 1/2 اینچ).

لنت های عقب جدید می توانند یکسان باشند یا ممکن است کمی نازک تر در محدوده 8 تا 10 میلی متر (حدود 3/8 اینچ) باشند.

برای برخی خودروها، مجموعه پد جلوی جدید ممکن است تفاوت ضخامتی بین لنت های داخلی و خارجی داشته باشد. برای این خودروها میزان سایش بین داخلی و خارجی به دلیل رفتار عملیاتی کالیپرهای ترمز متفاوت است.

هنگامی که این رفتار انتظار می رود، سازنده تلاش می کند تا لنت ها را اندازه کند، بنابراین هر دو داخلی و خارجی به طور همزمان نیاز به تعویض دارند.

حداقل ضخامت لنت ترمز

لنت ترمز چقدر دوام می آورد

حداقل ضخامت لنت تقریباً 2 تا 3 میلی متر (حدود 1/8 اینچ) است.

این یک حداقل مطلق است و نشان می دهد که باید فوراً لنت را تعویض کنید. شما باید رانندگی خود را محدود کنید و ماشین خود را در اسرع وقت به تعمیرگاه یا ترمز فروشی مورد علاقه خود برسانید.

هر رانندگی طولانی با لنت در این ضخامت می تواند منجر به سایش شدید روتورها شود و هزینه اضافی به کار ترمز شما اضافه کند. علاوه بر این، عملکرد واقعی ترمز ممکن است کاهش یابد و منجر به افزایش فواصل توقف و افزایش خطر برخورد شود.

ضخامت لنت ترمز توصیه شده

هنگامی که ضخامت پد را بررسی می کنید، باید توجه داشته باشید که آیا مقدار به حداقل حد مورد بحث در بالا نزدیک می شود. به عنوان مثال، لنت هایی با ضخامت 4 میلی متر قابل استفاده هستند اما بسیار نزدیک به پایان عمر مفید خود هستند. برای سفرهای طولانی برنامه ریزی نکنید.

نیمه راه برای عمر لنت جلو در ضخامت حدود 8 میلی متر خواهد بود. اگر لنت‌های ترمز جلوی خود را بررسی کنید و این ضخامت را پیدا کنید، لنت‌های شما در حدود نیمی از مایل‌ها هستند که نیاز به تعویض دارد.

اگر ضخامت لنت را بررسی کرده اید و در محدوده 6 تا 12 میلی متر (ترمزهای جلو) بوده است، این محدوده ضخامت توصیه شده است که در آن ترمزهای شما خوب عمل می کنند و به زودی نیازی به تعویض لنت نخواهد بود.

چرا برخی از پدها سریعتر از بقیه می پوشند؟

چرا برخی از پدها سریعتر از بقیه می پوشند؟

همانطور که قبلا ذکر شد، عادات رانندگی بر عمر لنت ترمز تأثیر می گذارد. بدون در نظر گرفتن این موضوع، عمر لنت در درجه اول به مواد اصطکاک لنت که در این مقاله بحث شد مربوط می شود.

جنس لنت ترمز خودرو :

پدهای ارزان قیمت ساخته شده از مواد آلی معمولاً نرم هستند و نسبت به سایر انواع پدها سریعتر فرسوده می شوند.

لنت های نیمه فلزی سخت تر از انواع ارگانیک هستند و از مواد بادوام تری ساخته شده اند. اینها عملکرد توقف فوق العاده ای را ارائه می دهند و بیشتر از پدهای ارگانیک دوام خواهند داشت.

لنت های سرامیکی نسبت به لنت های آلی یا نیمه فلزی گرما را بهتر مدیریت می کنند و همچنین از مواد بادوام تری ساخته شده اند. اینها به طور کلی بهترین زندگی را فراهم می کنند.

بیشتر بخوانید : دیسک ترمز چرخ چیست؟

نحوه اندازه گیری ضخامت لنت ترمز

این اندازه گیری را می توان بدون برداشتن چرخ ها انجام داد. تنها نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که چرخ ها باید دارای دهانه هایی به اندازه کافی بزرگ باشند که بتوانند انتهای پد بیرونی را ببینند و به آن دسترسی داشته باشند.

اگر دهانه چرخ ها خیلی کوچک باشد یا وجود نداشته باشد، ماشین باید با جک بالا کشیده شود و به طور ایمن روی پایه جک قرار گیرد و چرخ ها برای این ارزیابی برداشته شوند.

ابزار مورد نیاز:

چراغ قوه یا چراغ مغازه معادل آن

ابزار اندازه گیری اندازه گیری (یک مجموعه کلید شش گانه با دسته بلند متریک نیز می تواند کار کند)

اندازه گیری ضخامت پد

یک انتهای لنت ترمز قابل دسترس در دو طرف کالیپر ترمز پیدا کنید.

چراغ قوه را نگه دارید تا ناحیه ای را که می خواهید اندازه گیری کنید روشن شود.

ابزار اندازه گیری (یا انتهای کلید شش گوش) را در انتهای پد در معرض دید و روی سطح روتور قرار دهید.

ابزار ضخامت مناسب به خوبی بین سطح روتور و صفحه پشتی فلزی قرار می گیرد. ممکن است مجبور شوید چندین اندازه ابزار را امتحان کنید تا بهترین اندازه ابزار را به دست آورید.

به مقدار ضخامت مهر شده روی ابزار اندازه گیری توجه کنید. این ضخامت لنت خواهد بود.

آیا می توان ضخامت لنت را بدون برداشتن چرخ اندازه گیری کرد؟

در بیشتر موارد، ضخامت لنت بیرونی به تنهایی با چرخ های روی خودرو قابل اندازه گیری است. دانستن تنها ضخامت پد بیرونی به شما این امکان را می دهد که بدانید لنت ها یا سایش دارند یا اینکه لنت ها باید تعویض شوند.

ضخامت پد بیرونی بسیار نازک (5 میلی متر یا کمتر) نشانه بسیار خوبی است که لنت های داخلی نیز باید بررسی شوند. اگر در مورد ضخامت لنت شک دارید، ماشین خود را نزد یک تکنسین مجرب ببرید.

دیسک ترمز چرخ جلو ۲۰۶ تیپ ۵

دیسک ترمز چرخ جلو پژو 405

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *