آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

5 علائم خرابی بالابر هیدرولیک (و هزینه تعویض)

5 علائم خرابی بالابر هیدرولیک (و هزینه تعویض)

5 علائم خرابی بالابر هیدرولیک : بالابر سوپاپ های هیدرولیک وسیله نقلیه شما، یا شیرهای هیدرولیک، سیلندرهای کوچکی هستند که درست در کنار هر یک از سوپاپ های موتور شما هستند. این تضمین می کند که وسیله نقلیه شما به طور موثر و بی صدا کار کند. با گذشت زمان، مکانیسم بالابر فرسوده می شود (مخصوصاً با روغن کثیف یا کمبود آن)، که منجر به تیک بالابر یا صدای ضربه زدن می شود.

5 علائم خرابی بالابر هیدرولیک

اگر به این صدا یا سایر نشانه های یک بالابر بد توجه نکنید، مشکل می تواند بدتر شود و آسیب شدیدی به وسیله نقلیه شما وارد کند. برای کمک به جلوگیری از عواقب گران قیمت نادیده گرفتن بالابر هیدرولیک معیوب، ما لیستی از علائم بد بالابر را که هرگز نباید نادیده بگیرید، گردآوری کرده ایم.

قبل از اینکه به مسائل بالابرها بپردازیم، بیایید در مورد نحوه عملکرد آنها در هنگام کارکرد صحیح صحبت کنیم.

بالابرهای هیدرولیک چگونه کار می کنند؟

یک میله کوچک که به بازوی راکر معروف است، شیر هیدرولیک را به بالابر متصل می کند. بر خلاف سایر بالابرها، بالابر هیدرولیک حاوی روغن است که پیستون و فنر آن را به حرکت در می آورد. پیستون و فنر با هم کار می کنند تا فاصله ای را در داخل قطار سوپاپ ایجاد کنند و رانندگی آرام تر را تضمین کنند. فیلتر هیدرولیک نیز با کاهش سایش و پارگی، طول عمر موتور شما را افزایش می دهد.

فشار کم روغن در یک بالابر هیدرولیک می تواند بر عملکرد آن تأثیر بگذارد و صداهای غیرعادی ایجاد کند. اگر نادیده گرفته شود، مشکل می تواند تا زمانی که به نوک سوپاپ، بازوی تکان دهنده و میله فشار آسیب برساند، تشدید می شود که همگی به تعمیرات گران قیمت تبدیل می شوند.

صدای بلند کننده بد چگونه است؟

دانستن صدای یک بالابر معیوب می تواند صدها دلار برای شما صرفه جویی کند و به شما کمک می کند تا مشکل بالابر را زودتر بگیرید و رفع کنید. به جای ضربات گاه به گاه، یک بالابر هیدرولیک نامناسب صدای ضربه ممتد ایجاد می کند.

ضربه زدن به سرعت اتفاق می افتد و با گذشت زمان بدتر می شود. بسته به مشکل دقیق، صدا می تواند بدون توجه به اینکه موتور گرم یا سرد دارید، ایجاد شود. برای مشکلات شدیدتر بالابرنده، ممکن است صدای تق تق یا کوبیدن بلندی بشنوید.

5 علائم خرابی بالابر هیدرولیک (و هزینه تعویض)

سر و صدا در هنگام رانندگی

خطای بالابر ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

 • یک شیر چک چسبنده
 • مشکلات فاصله بالابر
 • سایش یا کثیفی بالابر در سیستم
 • عدم روغن کاری یا کثیف شدن روغن موتور
 • مسافت پیموده شده خودرو بالا
 • سرویس دهی نامنظم
 • عدم استفاده از روغن موتور مناسب
 • گرفتگی / معیوب فیلتر روغن موتور
 • علائم بد لیفت
 • بالابر هیدرولیک آسیب دیده
 • بالابر آسیب دیده
خطای بالابر

خطای بالابر

علاوه بر پر سر و صدا بالابر سوپاپ، سایر علائم بالابر هیدرولیک معیوب عبارتند از:

شماره 1 – بالابرهای چسبنده

یک بالابر چسبنده به جای بالا و پایین رفتن در حالت فرو ریخته باقی می ماند. هنگامی که بالابر حرکت نمی کند، سیستم قادر به حفظ فشار روغن نیست. همچنین منجر به کوبیدن قطعات داخلی بالابر به یکدیگر می شود و صدای بیشتری تولید می کند.

شماره 2 – دور بیشتر باعث نویز بیشتر می شود

به دلیل قطعات معیوب، شتاب دادن به دور در دقیقه بالاتر، حجم و فرکانس صدای بالابر را افزایش می دهد.

شماره 3 – اشتباه می کند

بالابر معیوب توانایی سیلندر برای مخلوط کردن و سوزاندن هوا و سوخت را مختل می کند. وقتی این اتفاق می‌افتد، شلیک ناقص سیلندر اتفاق می‌افتد و شتاب آهسته‌تری را تجربه می‌کنید.

شماره 4 – سیلندر مرده

بالابر خراب باعث خم شدن میله فشاری و افتادن آن از فضا می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، منجر به یک سیلندر مرده می شود که ممکن است سوپاپ ها، بازوهای چرخان را بشکند یا حتی به کل موتور آسیب برساند.

شماره 5 – چراغ موتور را بررسی کنید

با تشدید مشکل، چراغ چک موتور شما روشن می شود. سپس می توانید با بررسی کدهای خطای فهرست شده مشکل را تشخیص دهید.

هزینه تعویض بالابر موتور

هزینه تعویض بالابر موتور

هزینه تعویض بالابر موتور

هزینه تعویض بالابر موتور به دلیل بسیاری از عوامل بسیار کم و خشک نیست. مطمئناً، اگر فقط یک بالابر بد است و شما فقط آن را جایگزین کنید، دریافت رقم هزینه تعویض بسیار ساده است. اما مانند شمع ها، ایده خوبی است که به سادگی همه آنها را تعویض کنید، زیرا اگر یکی از آنها خراب شود، احتمالاً دیگران به زودی به دنبال آن خواهند رفت.

هزینه خود بالابر از 150 تا 900 هزار تومان متغیر است.

شما می توانید با تهیه آسانسورهای بازسازی شده به جای وسایل کاملاً جدید، کمی در هزینه خود صرفه جویی کنید، اما این بر هزینه نیروی کار شما تأثیر نمی گذارد، بنابراین معمولاً توصیه نمی شود.

چگونه بالابرهای پر سر و صدا را ساکت کنیم

اگر می‌خواهید از ایجاد نویز دریچه‌های بالابر جلوگیری کنید، از این نکات استفاده کنید:

تعویض منظم روغن – تعویض روغن در زمان مناسب از آسیب دیدن روغن کثیف یا سطح پایین روغن به بالابر جلوگیری می کند. مطمئن شوید که از روغن موتور صحیح استفاده می کنید تا از صدای بالابر جلوگیری کنید.

از افزودنی روغن استفاده کنید – یک افزودنی روغن خوب مانند Liqui Moly یا Marvel Mystery Oil می تواند کیفیت روغن موتور را بهبود بخشد و بالابرها را تمیز کند. این افزودنی‌ها بازوها، سوپاپ‌ها و سایر قطعات موتور را نیز تمیز می‌کنند. این بهترین سناریو است زیرا راه حلی ارزان است.

تنظیم فاصله بالابر – اگر صدای بالابر همچنان ادامه دارد، حتی اگر مشکلی در آن وجود ندارد، از یک مکانیک حرفه ای بخواهید که فاصله بین بالابر و سایر اجزای موتور را تغییر دهد. دفترچه راهنمای خودرو معمولاً فاصله ایده آل بالابر را مشخص می کند.

نتیجه

این نکات به شما کمک می‌کند وقتی بالابر هیدرولیک شما مشکلی دارد شناسایی، بی‌صدا و/یا تعمیر بالابر هیدرولیک خراب را برطرف کنید. اگر هر یک از این علائم را در وسیله نقلیه خود مشاهده کردید، معطل نکنید. اگر آنها را نادیده بگیرید، خطر آسیب رساندن به موتور و تعمیر گران‌تر را دارید.

مطالب مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *