آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

5 علائم رایج نشت مایع ترمز (و هزینه تعمیر)

brake-fluid-leak-symptoms-repair-cost

5 علائم رایج نشت مایع ترمز :ترمز یکی از مهمترین اجزای هر وسیله نقلیه است. نگه داشتن سیستم ترمز در شرایط خوب یکی از بهترین راه ها برای اطمینان از عمر طولانی یک وسیله نقلیه و در عین حال ایمن نگه داشتن شما است.

هنگامی که سیستم ترمز از کار می افتد، ممکن است دلایل مختلفی برای خرابی وجود داشته باشد. یکی از دلایل رایج خرابی ترمزها اغلب به نشت مایع ترمز نسبت داده می شود.

5 علائم رایج نشت مایع ترمز

از آنجایی که یک سیستم ترمز معمولی خودرو از چهار ناحیه (سیلندر اصلی ترمز، خطوط ترمز، کالیپرهای ترمز جلو، کالیپرهای ترمز عقب یا درام ها) تشکیل شده است، محل نشتی در یکی از آن مکان ها پیدا می شود. اغلب نشت مایع را می توان در یک کولیس پیدا کرد، بنابراین شما می خواهید از آنجا شروع کنید.

چگونه متوجه نشت روغن ترمز شوید؟ بدیهی است که یک گودال روغن ترمز روی زمین یک سرنخ است، اما در اینجا چند نشانه اضافی از نشت روغن ترمز وجود دارد.

شماره 1 – چراغ هشدار ترمز روشن است

چراغ ترمز روشن

چراغ ترمز روشن

این معمولاً اولین علامتی است که راننده متوجه مشکل ترمز شما می شود زیرا روشن شدن چراغ هشدار در دسته ابزار شما به راحتی قابل مشاهده است.

ممکن است لزوماً به این معنی نباشد که شما مایع نشت می‌کنید، اما همانطور که در بالا ذکر شد، بیشتر مشکلات ترمز نتیجه مستقیم پایین بودن روغن ترمز است، بنابراین آن را یک شاخص اولیه در نظر بگیرید.

شماره 2 – گودال مایع ترمز

گودال روغن ترمز زیر ماشین

گودال روغن ترمز زیر ماشین

اگر متوجه یک گودال کوچک یا چکه‌های مایع در نزدیکی چرخ‌ها یا روی چرخ‌ها شدید، احتمالاً مایع ترمز نشت می‌کند. اگر سیلندر اصلی ترمز نشتی داشته باشد یا خطوط ترمز نشتی داشته باشد، روغن ترمز زیر خودروی شما قرار می گیرد و تشخیص اینکه آیا روغن ترمز، روغن گیربکس یا حتی روغن موتور است کمی دشوارتر است.

روغن ترمز به رنگ زرد روشن یا حتی شفاف است و با افزایش سن به تدریج تیره می شود. احساس بسیار روغنی دارد (حتی لطیف تر از روغن) و بویی ترش مانند روغن ماهی دارد. این ویژگی باعث می شود تا تأیید اینکه مایع روی زمین در واقع مایع ترمز است، نسبتاً آسان است.

به عنوان تایید نهایی، مطمئن شوید که مخزن روغن ترمز شما پر است. اگر نه، احتمالاً نشت دارید.

شماره 3 – پدال ترمز احساس خم شدن می کند

پدال ترمز خمیده

پدال ترمز خمیده

وقتی پدال ترمز را به سمت پایین فشار می دهید تا سرعت خودروی خود را کاهش دهید یا متوقف کنید، قبل از اینکه ترمز درگیر شود، تنها با کمی حرکت باید احساس سفت شدن داشته باشید. اگر به جای آن پدال ترمز نرم، لطیف، اسفنجی یا خیس به نظر می رسد، احتمالاً نتیجه محبوس شدن هوا در خطوط ترمز شماست

به طور معمول، خطوط ترمز باید کاملاً پر از روغن ترمز باشند (به همین دلیل است که ما “ترمزها را تخلیه می کنیم”) تا به درستی کار کنند. اگر به دلیل نشتی مایع ترمز کافی در سیستم وجود نداشته باشد، هوا وارد خطوط ترمز می شود و در صورت نیاز به توقف می توانید عواقب جدی در پی داشته باشید.

شماره 4 – پدال ترمز به طبقه پایین می رود

این اغلب در کنار احساس نرمی یا لخت شدن پدال ترمز شما رخ می دهد. هنگامی که شما دچار نشت شدید روغن ترمز یا مشکل در سیلندر اصلی ترمز می شوید، چیزی را تجربه خواهید کرد که برخی آن را «سینک پدال ترمز» می نامند. این به سادگی به این معنی است که روغن ترمز کافی در خطوط برای عملکرد ترمز وجود ندارد.

اگر قبل از شروع رانندگی متوجه این اتفاق افتادید، سعی نکنید ماشین را برانید زیرا رانندگی با ماشینی بدون ترمز کارکرد هر چه جدی می‌شود.

اگر در حین رانندگی با این حالت مواجه شدید، سریعاً با کم کردن دنده یا حتی فشار دادن آهسته ترمز اضطراری اتومبیل خود را مجبور به کاهش سرعت کنید و با خیال راحت از جاده خارج شوید. تا زمانی که مشکل برطرف نشود، خودرو را رانندگی نکنید.

شماره 5 – عملکرد ضعیف در توقف

پدال ترمز سواری

پدال ترمز سواری

در حالی که عملکرد ضعیف ترمز را می توان به بسیاری از مشکلات از جمله مشکلات لنت ترمز، روتورها، کالیپرها و موارد دیگر نسبت داد، همچنین می تواند به دلیل نشت روغن ترمز شما باشد.

اکثر مردم ابتدا متوجه یکی از علائم بالا می‌شوند، اما اگر احساس می‌کنید چیزی در نحوه ترمز خودرو شما درست به نظر نمی‌رسد، در اولین فرصت مخزن روغن ترمز خود را بررسی کنید. اگر مخزن پر نباشد، احتمالاً در جایی نشتی دارید.

مهم نیست که کدام علامت بالا را تجربه می کنید، تا زمانی که وسیله نقلیه خود را بررسی و رفع نکرده اید، نباید به رانندگی ادامه دهید. ترمزهای ناکارآمد یکی از جدی ترین مشکلات خودرو است که می تواند رخ دهد و به معنای واقعی کلمه تهدید کننده زندگی است.

در حالی که تشخیص و رفع نشتی روغن ترمز قطعاً امکان پذیر است، این یکی از مواردی است که می خواهید با مکانیک تماس بگیرید، مگر اینکه 100٪ مطمئن باشید که چه کاری انجام می دهید.

میانگین هزینه تعمیر نشتی مایع ترمز

به طور متوسط، بسته به نوع و مدل خودروی در حال سرویس، هزینه رفع نشتی روغن ترمز خیلی سنگین نیست. این تعمیری نیست که در مقایسه با برخی از انواع پرهزینه تر، پول زیادی را به صاحب خودرو بازگرداند.

هنگام تعمیر خط ترمز نشتی، هیچ حاشیه واقعی برای خطا وجود ندارد زیرا اگر ترمزها کار نکنند، راننده (و اطرافیان او) در معرض خطر قابل توجهی قرار می گیرند.

برای هر کسی که نیاز به قیمت گذاری دارد، میانگین هزینه تعمیر خط ترمز نیز در جدول بالا ذکر شده است.

نحوه تشخیص نشتی مایع ترمز

نشتی سیلندر اصلی ترمز

تعویض روغن ترمز

تعویض روغن ترمز

از آنجایی که انجام این کار ساده ترین است، باید یک بازرسی سریع بصری سیلندر اصلی ترمز انجام شود. فقط وضعیت سیلندر اصلی ترمز را بررسی کنید تا ببینید آیا مایع در بیرون وجود دارد یا خیر.

نشتی خط ترمز

در اینجا باید زیر شاسی خودرو یک بازرسی بصری انجام دهید تا ببینید آیا روغن ترمز روی زمین وجود دارد یا خیر. اگر وجود داشته باشد، محل تقریبی نشتی را تایید می کند.

اگر مایعی نشت می کند، عاقلانه است که با گذاشتن مقداری روزنامه روی زمین زیر ماشین، از رسیدن مایع به همه جا جلوگیری کنید. بهتر از آن، تشک های کف گاراژ برای این منظور وجود دارد. آنها راه ایده آلی برای جلوگیری از نشت مایع ترمز یا هر نوع نشت مایع از ماشین شما هستند.

برای تأیید محل نشتی، باید سوار ماشین شوید و پدال ترمز را پمپ کنید تا روغن ترمز باقیمانده را خارج کنید. پس از آن، برای مشخص کردن محل دقیق نشتی، مجدداً به زیر خودرو بروید. هنگامی که نشتی پیدا شد، خط ترمز می تواند تعمیر یا تعویض شود.

نشت کالیپر ترمز (یا سیلندر درام عقب)

مشکلات ترمز

مشکلات ترمز

بازرسی کالیپر ترمز یا سیلندر درام عقب: در این مرحله باید هر تایر را باز کنید تا نشتی در هر کالیپر بررسی شود. اگر ترمز عقب را با استفاده از درام ترمز بازرسی می کنید، باید درام را باز کنید تا سیلندر درام داخل درام ترمز بررسی شود.

مطالب مرتبط:

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *