آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

5 علائم خرابی کنترل بوش بازو (و هزینه تعویض)

5 علائم خرابی کنترل بوش بازو :همانطور که هر سیستم اسکلتی دارای غضروف برای بالش و تراز کردن استخوان‌ها در یک مفصل است، هر وسیله نقلیه دارای بوش بازوی کنترلی در مفاصل بین بازوهای کنترل بالایی و پایینی و چارچوب خودرو است.

این بوش ها از یک استوانه لاستیک یا پلی اورتان تشکیل شده اند که به ترتیب در قسمت های بیرونی و داخلی به یک استوانه فلزی بزرگتر و کوچکتر متصل شده اند.

5 علائم خرابی کنترل بوش بازو (و هزینه تعویض)

بازوهای کنترلی قطعات فلزی هستند که قاب خودرو را به بند فرمان، جایی که چرخ ها و لاستیک ها متصل می شوند، متصل می کنند. اینها برای فرمان و تعلیق خودرو بسیار مهم هستند.

اکثر خودروهای اقتصادی دیفرانسیل جلو فقط بازوهای کنترلی پایین‌تری دارند، اما سایر خودروها و وسایل نقلیه بزرگ‌تر مانند SUV و کامیون‌ها دارای هر دو بازوی کنترلی بالایی و پایینی در مجموعه تعلیق دو جناغی هستند.

انتهای بازوهای کنترلی که به بند فرمان متصل می شود دارای یک مفصل توپی است که اجازه می دهد حرکات چرخشی به چرخ ها منتقل شود. هنگامی که یک بوش بازوی کنترلی فرسوده یا بد دارید، می تواند بر نحوه رانندگی وسیله نقلیه شما تأثیر زیادی بگذارد.

بوش بازوی کنترل چگونه کار می کند

هزینه تعویض بوش بازوی کنترل کمتر

هزینه تعویض بوش بازوی کنترل کمتر

هدف از بوش بازوی کنترلی کاهش میزان ارتعاش ایجاد شده بین قاب و چرخ ها و تراز نگه داشتن بازوی کنترل است. لرزش محدود باعث رانندگی راحت با حداقل اختلالات ناخوشایند می شود.

بدون بوش های کاربردی، تماس فلز روی فلز اجتناب ناپذیر است که باعث افزایش لرزش، ناراحتی رانندگی و سایر مشکلات تحریک کننده و بالقوه خطرناک می شود.

5 علامت خرابی کنترل بوش بازو

مانند اکثر قسمت های وسیله نقلیه شما، بوش های بازوی کنترل پس از مدتی فرسوده می شوند. فرسودگی را می توان با شرایط رانندگی سخت مانند جاده های خارج از جاده، عوامل محیطی، یا با رانندگی با لاستیک های پس از فروش مانند لاستیک های “سایز بزرگ” تسریع کرد.

این لاستیک‌ها لرزش بیشتری را به بوش‌ها منتقل می‌کنند، زیرا دارای یک دیواره جانبی کوتاه هستند تا روی یک رینگ با قطر بزرگ‌تر قرار بگیرند.

هنگامی که بوش ها شروع به سایش می کنند، می توانید انتظار داشته باشید که هنگام رانندگی مشکلات زیادی ایجاد شود. برخی از رایج ترین علائم در زیر توضیح داده شده است.

شماره 1 – فرمان ارتعاشی

فرمان می لرزد

فرمان می لرزد

هنگامی که یک بوش بازوی کنترلی شروع به خراب شدن در وسیله نقلیه شما می کند، احتمالاً اولین علامتی که متوجه خواهید شد افزایش ارتعاشات است که اغلب در فرمان احساس می شود.

معمولاً ارتعاشات هنگام شتاب گیری تشدید می شوند که می تواند به سرعت آزاردهنده شود. این به دلیل لرزش چرخ ها به دلیل بازی بیش از حد در سیستم است.

شماره 2 – صدای کوبیدن / صدای کوبیدن

سر و صدا در هنگام رانندگی

سر و صدا در هنگام رانندگی

هنگامی که بوش های بازوی کنترل خیلی شل یا فرسوده می شوند، صدای غلغلک را از زیر ماشین خود می شنوید که ناشی از برخورد بوش بین قاب و بازوی کنترل است.

اگر در مسیرهای صخره‌ای یا ناهموار رانندگی می‌کنید، شدت این صدا افزایش می‌یابد، اگرچه حتی برآمدگی‌های کوچک یا ترمزهای سخت معمولی می‌توانند باعث ایجاد صدای کوبیدن شوند.

شماره 3 – فرمان سرگردان

فرمانی که در حین رانندگی به سمت چپ یا راست کشیده می‌شود، می‌تواند به دلیل ناهماهنگی ناشی از بوش‌های فرسوده باشد. از آنجایی که بوش ها چارچوب خودرو و بازوی کنترل را به خوبی در جای خود نگه می دارند، بوش های نامناسب فضایی را برای حرکت غیرعادی و بیش از حد در سیستم ایجاد می کنند که چرخ ها را ناهم تراز می کند.

حتی اگر بوش های فرسوده باعث ایجاد ناهماهنگی در سیستم تعلیق شوند، اگر بوش های فرسوده دلیل آن باشند، انجام تراز کاری کارساز نخواهد بود، زیرا قطعات در موقعیت خود قرار نمی گیرند. هنگامی که وسیله نقلیه روی بالابر یا جک ها قرار دارد، حتما بوش ها را برای آسیب یا حرکت غیرعادی بررسی کنید.

شماره 4 – سایش ناهموار لاستیک

سایش ناهموار لاستیک

سایش ناهموار لاستیک

آج لاستیک خودروی خود را به طور منظم بررسی کنید تا از نظر سایش ناهموار آج بررسی کنید. این مشکل معمولاً نشان دهنده یک مشکل در تراز است و همانطور که در بالا توضیح داده شد تراز می تواند تحت تأثیر بوش های فرسوده قرار گیرد.

این وسیله نقلیه همچنین می‌تواند مشخصات «معمولی» یا «در محدوده» را هنگام تراز حرفه‌ای نشان دهد و همچنان در این مورد لاستیک‌ها سایش ناهمواری داشته باشد.

شماره 5 – ترمز ناپایدار

پدال ترمز سواری

پدال ترمز سواری

بوش های بازوی کنترلی مستقیماً در سیستم ترمز دخالت ندارند، اما هرگونه ناپایداری در سیستم تعلیق و فرمان می تواند باعث ایجاد مشکل در ترمز شود.

هنگام ترمزگیری ناگهانی، با کاهش سرعت خودرو، قسمت جلویی خودرو ممکن است به نوسانات جلو و عقب ادامه دهد.

موارد مرتبط :

علل رایج صدای بوش بازوی کنترل پایین تر

کسی که با ماشین ها آشنا نیست، ممکن است متوجه نشود که چه اتفاقی می افتد، وقتی صداهای عجیب و غریب را می شنود. اگرچه دلایل زیادی برای ایجاد صداهای غیرعادی در یک وسیله نقلیه وجود دارد، مشکل در بوش بازوی کنترل پایین صداهای بسیار متمایز ایجاد می کند.

این صداها تقریباً شبیه صدای تق تق از اطراف ناحیه بازوی کنترل است. در اینجا پنج مورد از ماه است علل رایج صدای بوش بازوی کنترل پایین تر:

شماره 1 – بوش فرسوده

بوش ها برای همیشه دوام نمی آورند. هرچه مسافت پیموده شده روی وسیله نقلیه شما بیشتر باشد، بوش بازوی کنترل پایین‌تر شما فرسوده‌تر می‌شود.

در ابتدا صدای غلغلک ملایمی را می شنوید، اما با فرسوده شدن بوش، صدای تق تق بلندتر و یکدست تر می شود.

شماره 2 – بوش شل

اگر یک بوش بازوی کنترل پایینی شل دارید، بین اجزای فلزی که آن را احاطه کرده‌اند کوبیده می‌شود. این ممکن است لزوماً به این معنی نباشد که بوش فرسوده شده است.

شاید از روی دست انداز عبور کرده اید که باعث شل شدن آن شده است. این یا ممکن است مکانیک هنگام کار روی قسمت دیگری از وسیله نقلیه شما به طور تصادفی آن را شل کرده باشد.

به هر دلیلی، بوش های شل به طور مداوم صدای تق تق ایجاد می کنند.

شماره 3 – بوش شکسته

بوش بازوی کنترلی پایین ممکن است به دلیل فرسودگی بیش از حد بشکند. همچنین ممکن است به طور تصادفی توسط مکانیکی که روی چیز دیگری کار می کرد آسیب دیده باشد.

بوش بازوی کنترلی شکسته صداهای بسیار بلندی ایجاد می کند که به تدریج مانند بوش های فرسوده بلندتر نمی شوند.

شماره 4 – رانندگی در زمین های ناهموار

اگر بر روی زمین های ناهموار مانند سنگ ریزه یا جاده های سنگی رانندگی کنید، صدای تق تق یا کوبیدن که می شنوید تقویت می شود.

یک بوش در شرایط خوب در اثر رانندگی بر روی این نوع زمین شل نمی شود و یا سر و صدا نمی کند. اما اگر بوش در جای خود محکم نشده باشد، حرکت نامنظم وسیله نقلیه هنگام رانندگی در این زمین می تواند باعث شل شدن بیشتر بوش ها شود.

شماره 5 – شتاب سخت

اگر بوش های شل دارید، هنگام بلند شدن از حالت سکون، صدای تق تق را بلندترین صداها می شنوید. به عنوان مثال، هنگامی که وسیله نقلیه شما در جایی پارک شده است، و دنده را برای رانندگی تغییر می دهید و سپس پدال گاز را زمین می گذارید، در این مرحله صدای ضربه شدیدترین خواهد بود.

آیا می توانید بوش بازوی کنترل نویزدار را بدون تعویض آن تعمیر کنید؟

اگر بوش فقط شل است، پس یا شل شده یا به درستی نصب نشده است. به احتمال زیاد، می توانید این بوش را فقط با سفت کردن آن نجات دهید.

با این حال، در اکثر مواقع، بوش شما فرسوده می شود و باید آن را تعویض کنید. در هر صورت، باید وسیله نقلیه خود را نزد مکانیک خود ببرید تا آنها بتوانند این کار تعمیر یا تعویض را برای شما انجام دهند.

نادیده گرفتن صداهای کوبیدن یا تق تق ایده خوبی نیست زیرا این امر می تواند منجر به نقص فرمان شود که در آن دیگر نتوانید جهت خودروی خود را کنترل کنید. بهتر است مشکل را در اولین فرصت حل کنید.

کنترل هزینه تعویض بوش بازو

هزینه تعویض بوش بازوی کنترلی بسته به نوع و مدل وسیله نقلیه شما بسیار متفاوت است.

معمولاً هزینه‌ها و مالیات‌ها اضافه می‌شود، و ممکن است لازم باشد سایر اجزای تعلیق را هم‌زمان جایگزین کنید یا تراز کردن را انجام دهید.

هنگام تعویض اجزای سیستم تعلیق، ممکن است اگر ارتفاع سواری ثابت بماند و پیچ‌های غیرعادی به حال خود رها شوند، ممکن است نیازی به تراز نباشید، اما در نهایت این به نظر حرفه‌ای مکانیک (و دفترچه راهنمای کارخانه) بستگی دارد.

برای یافتن بهترین معامله، از فروشگاه‌های مختلف قطعات خودرو خرید کنید. این کار را گاهی اوقات می توان توسط یک مکانیک خانه با تجربه انجام داد، اما ممکن است برداشتن بوش لاستیکی قدیمی دشوار باشد.

تعویض بوش بازوی کنترل

بوش بازوی کنترل پایین

بهتر است همه بوش های بازوی کنترلی را به یکباره تعویض کنید، زیرا زمانی که یکی از آنها فرسوده می شود، به احتمال زیاد بقیه به زودی به دنبال آن خواهند آمد. بوش ها را از نظر بصری برای آسیب های قابل مشاهده مانند پارگی یا توخالی شدن لاستیک بررسی کنید.

اطمینان حاصل کنید که مفاصل توپ در حین انجام تعویض بوش بررسی شده اند، زیرا برخی از علائم همچنین می تواند نشان دهنده خرابی مفصل توپ باشد. این می تواند فاجعه آمیز باشد زیرا در صورت شکستن مفصل توپ در حین رانندگی، چرخ جلو می تواند کاملاً جدا شود.

 

اینکه کدام بوش بازوی کنترلی را برای جایگزینی بوش های فرسوده استفاده می کنید به نحوه استفاده از خودروی شما بستگی دارد. بوش های OE (تجهیزات اصلی) از لاستیک ساخته شده اند و راحت ترین تجربه رانندگی را ارائه می دهند.

بوش های عملکرد پس از فروش معمولا از پلی یورتان ساخته می شوند و دقت در حمل و نقل را افزایش می دهند، اما سواری محکم تری را نیز به همراه دارند. اینها برای عملکرد بهینه نیاز به روانکاری منظم (هر دو سال یا بیشتر) دارند زیرا روان کننده در طول زمان از بین می رود.

برخی از بوش های پس از فروش از فولاد ساخته شده اند و اینها فقط برای یک مسیر مسابقه کاملاً مسطح خوب هستند زیرا هیچ کنترلی بر لرزش ندارند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *