آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

راهنمای هر 4 نوع شمع (و نحوه مقایسه آنها)

4 نوع شمع (مس در مقابل ایریدیوم در مقابل پلاتین و دو پلاتین)  

4 نوع شمع (مس در مقابل ایریدیوم در مقابل پلاتین و دو پلاتین)  :شاید فکر کنید همه شمع ها یکسان هستند. به هر حال، هدف کلی شمع، تولید جریان الکتریکی برای احتراق هوای فشرده و سوخت در محفظه احتراق است.

با این حال، در مورد شمع ها تفاوت هایی وجود دارد. برخی از آنها کارآمدتر هستند و عملکرد بهتری نسبت به سایرین دارند. همه چیز به این بستگی دارد که سازنده خودرو شما چه نوع شمع هایی را توصیه می کند.

چرا نوع الکترود شمع مهم است؟

در نوک شمع دو الکترود فلزی وجود دارد – الکترود مرکزی و الکترود زمین. الکتریسیته بین این الکترودها قوس می شود و جرقه ای ایجاد می کند که مخلوط هوا و سوخت را در محفظه احتراق موتور مشتعل می کند.

اکثر شمع ها دارای یک الکترود مرکزی مسی هستند.

به این دلیل که مس یکی از بهترین هادی های الکتریسیته است و گرما را سریعتر انتقال می دهد.

حال، با گرمای زیادی که با هر جرقه تولید می شود، تصور کنید که با الکترودها چه می کند؟

به یاد داشته باشید که مس نرم است و نقطه ذوب پایینی دارد.

برای کاهش سایش ناشی از جرقه های ولتاژ بالا، فلزات قوی تری مانند آلیاژ نیکل یا فلز گرانبهایی مانند پلاتین یا ایریدیوم برای پوشش دادن نوک الکترودها استفاده می شود. استفاده از این فلزات به افزایش عمر شمع و بهبود عملکرد کمک می کند.

 

در اینجا نگاهی دقیق تر به دو عامل موثر بر عملکرد شمع می اندازیم:

جرقه ها دوست دارند از تیزترین نقطه الکترود مرکزی تا تیزترین نقطه روی الکترود زمین قوس شوند. فلزات سخت تر با نقطه ذوب بالاتر (مانند پلاتین یا ایریدیوم) لبه تیز خود را برای مدت طولانی تری حفظ می کنند.

هرچه اندازه الکترود مرکزی کوچکتر باشد (مانند دوشاخه ایریدیوم)، ولتاژ کمتری برای تولید جرقه نیاز دارد. این به این معنی است که انرژی کمتری از سیستم جرقه زنی روی باتری ماشین شما می گیرد.

عملکرد شمع نیز بر بازده سوخت و مصرف سوخت خودروی شما تأثیر می گذارد، زیرا شمع های معیوب یا کثیف می توانند باعث ایجاد مشکلاتی مانند احتراق ناقص سیلندر یا سوختن جزئی سوخت شوند.

حالا بیایید به شمع استاندارد نگاه کنیم.

شمع های مسی: شمع استاندارد

وقتی مردم از یک شمع استاندارد نام می برند، احتمالاً به شمع مسی اشاره می کنند. شمع های مسی قدیمی ترین نوع شمع ها با هسته مسی هستند.

به یاد بیاورید که مس چگونه نقطه ذوب پایینی دارد؟

علی رغم نام، الکترودهای روی شاخه های مسی کاملاً مسی نیستند.

آنها یک آلیاژ نیکل دارند که به الکترودها ذوب شده است، معمولاً 2.5 میلی متر قطر دارد تا دوام را تقویت کند. این بزرگترین قطر الکترود در بین تمام شمع ها است، به این معنی که شمع های مسی جریان بیشتری نسبت به انواع دیگر برای تولید جرقه می کشند.

آلیاژ نیکل روی شاخه های مسی به سختی فلزات دیگر نیست، بنابراین در اثر حرارت و فشار زیاد در سیلندرهای موتور سریعتر سایش می شود. این در نهایت منجر به ایجاد شمع های کثیف می شود که عملکرد مطلوبی ندارند.

طول عمر کمتر آن به این معنی است که دوشاخه مسی معمولاً هر 20000 مایل یا بیشتر نیاز به تعویض دارد.

بنابراین، آیا شمع مسی به طور گسترده استفاده می شود؟

آره. این رایج ترین و ارزان ترین شمع جرقه در اطراف است.

آن را در خودروهای قدیمی‌تر و قبل از دهه 1980 با سیستم‌های احتراق مبتنی بر توزیع‌کننده پیدا خواهید کرد. و از آنجایی که دوشاخه مسی می‌تواند خنک‌تر عمل کند و در عین حال قدرت زیادی را فراهم کند، ممکن است آن را در موتورهای توربوشارژر مدل آخر یا موتورهایی با نسبت تراکم بالاتر پیدا کنید.

با این حال، از شمع‌های مسی در سیستم‌های احتراق کویل روی دوشاخه یا سیستم‌های احتراق بدون توزیع‌کننده انرژی بالا استفاده نکنید زیرا خیلی سریع فرسوده می‌شوند.

همچنین، اگر در کتابچه راهنمای مالک خودروی شما شمع‌های مسی ذکر شده است، از شمع‌های جرقه‌زن ایریدیوم یا شمع‌های پلاتینیومی استفاده نکنید.

بعد، شمع های پلاتین چیست؟

شمع‌های پلاتینیومی تک: زمینی عالی

یک شمع پلاتین منفرد مانند یک شمع مسی است اما به جای آلیاژ نیکل یک دیسک پلاتین به الکترود مرکزی ذوب شده است.

پلاتین بسیار سخت تر است و نقطه ذوب بالاتری نسبت به آلیاژ نیکل دارد. این به یک شمع پلاتین اجازه می دهد تا لبه تیز را برای مدت طولانی تری حفظ کند (و در برابر سایش مقاومت کند).

4 نوع شمع (مس در مقابل ایریدیوم در مقابل پلاتین و دو پلاتین)

همه شمع ها دارای یک الکترود مرکزی و یک الکترود جانبی هستند. این الکترودها به طور سنتی از مس ساخته می شدند اما اکنون از موادی مانند ایریدیوم و پلاتین ساخته می شوند.

همچنین، الکترودهای مرکزی بسیار کوچکتر از گذشته ساخته می شوند. این بدان معنی است که ولتاژ کمتری برای تولید جریان الکتریکی برای محفظه احتراق مورد نیاز خواهد بود.

به طور کلی، چهار نوع اصلی شمع‌ها عبارتند از: شمع‌های مسی، شمع‌های ایریدیوم، شمع‌های پلاتینیوم و شمع‌های دوبل پلاتین.

برخی بسته به وسیله نقلیه ای که در حال رانندگی هستید، کاربردهای بهتری نسبت به دیگران دارند. در زیر جزئیات بیشتری در مورد این شمع ها در زمان تعویض آنها خواهید یافت.

شمع های مسی

شمع مسی

این شمع بیشتر از مس جامد ساخته شده است. الکترود مرکزی آن از آلیاژ نیکل ساخته شده است و بیشترین قطر را نسبت به سایر شمع ها دارد. این بدان معناست که برای تولید جریان الکتریکی به ولتاژ بیشتری نیاز دارد.

آلیاژ نیکل ماده ای است که نرم بوده و دوام چندانی ندارد. این بدان معنی است که مدت زیادی دوام نخواهد آورد. بهتر است از شمع‌های مسی در خودروهای قدیمی‌تری که نیاز الکتریکی بالایی ندارند، استفاده کنید.

جوانب مثبت – برای وسایل نقلیه قدیمی که قبل از سال 1980 ساخته شده اند بهتر است.

معایب – دوام چندانی ندارند. نیاز به ولتاژ بیشتری دارد.

شمع های ایریدیوم

شمع ایریدیوم

شمع ایریدیوم

شمع های ایریدیوم بیشترین دوام را خواهند داشت. ایریدیوم فلزی است که سخت تر و بادوام تر از پلاتین است. اگرچه باید پول بیشتری برای شمع های ایریدیوم بپردازید، اما آنچه را که برای آن پرداخت می کنید به دست خواهید آورد.

این شمع ها دارای یک الکترود مرکزی کوچک هستند که به این معنی است که از ولتاژ کمتری برای تولید جریان الکتریکی استفاده می کنند. به همین دلیل است که بسیاری از خودروسازان شروع به توصیه شمع های ایریدیوم برای وسایل نقلیه خود کرده اند.

اگر قبلاً این شمع‌ها را نصب کرده‌اید و به شمع‌های جدید نیاز دارید، آن را به پلاتین یا مس تنزل ندهید زیرا عملکرد خودروی شما را کاهش می‌دهند.

جوانب مثبت – سخت تر از پلاتین. ماندگاری طولانی ترین؛ از ولتاژ کمتری استفاده می کند

معایب – گران است

شمع پلاتین

شمع تک پلاتین

شمع تک پلاتین

شمع پلاتین شبیه شمع مسی است، با این تفاوت که الکترود مرکزی آن دارای یک دیسک پلاتین است که به ناحیه نوک آن جوش داده شده است. شمع مسی فقط دارای مواد آلیاژ نیکل در این قسمت است.

در نتیجه، شمع پلاتین دوام بیشتری دارد و می تواند تا 100000 مایل دوام بیاورد.

این دوشاخه ها همچنین گرمای بیشتری تولید می کنند که به این معنی است که تجمع زباله کاهش می یابد. اگر ماشین جدیدی با سیستم جرقه زنی توزیع کننده الکترونیکی دارید، شمع های پلاتینیومی توصیه می شود.

جوانب مثبت – عمر طولانی تری نسبت به مس دارد. تجمع زباله را کاهش می دهد

معایب – قوی ترین شمع موجود در بازار نیست

شمع دو پلاتین

شمع دو پلاتین

شمع دو پلاتین

اگر سیستم جرقه زنی توزیع کننده شما یک سیستم جرقه زباله است، شمع های پلاتین دوبل توصیه می شود. این سیستم باعث می شود شمع ها دو بار شلیک کنند، یک بار در سیلندر کورس تراکمی و دیگری در سیلندر کورس اگزوز.

جرقه برای دومی هدر می رود زیرا جرقه ای در آنجا وجود ندارد. مزیت سیستم جرقه زباله این است که قابل اعتمادتر است و تحت تأثیر شرایط محیطی مانند باران یا رطوبت قرار نمی گیرد.

جوانب مثبت – برای سیستم های Waste Spark توصیه می شود. قابل اعتماد

معایب – برای DIS الکترونیکی توصیه نمی شود

موارد مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *