آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

پوسیدگی خشک در لاستیک ها (چگونه می توان آن را شناسایی و از وقوع آن جلوگیری کرد)

پوسیدگی خشک در لاستیک ها (چگونه می توان آن را شناسایی و از وقوع آن جلوگیری کرد)

بخشی از داشتن یک وسیله نقلیه این است که بدانید چگونه از تمام اجزای مختلف آن مراقبت کنید. و در حالی که بسیاری از مردم به موتور، گیربکس، ترمزها و سایر اجزای اصلی توجه می کنند، مردم اغلب به لاستیک ها توجه نمی کنند.

پوسیدگی خشک در لاستیک ها

اما لاستیک ها جزء ضروری وسیله نقلیه شما هستند و بیشتر از نگاه کردن به آج به بررسی و مراقبت از آنها نیاز دارند. پوسیدگی خشکی لاستیک یک مشکل جدی و رایج است که باید مراقب آن باشید.

اما پوسیدگی لاستیک دقیقاً چیست، چگونه می‌دانید که لاستیک‌های وسیله نقلیه شما چه زمانی آن را دارند، و چگونه از بروز آن جلوگیری می‌کنید؟ ما در اینجا به تمام این سوالات و موارد دیگر برای شما پاسخ داده ایم.

پوسیدگی خشک چیست؟

پوسیدگی خشک تایر و پوسیدگی خشک چوب دو حالت کاملا متفاوت هستند. پوسیدگی خشک چوب به رشد قارچ ناشی از رطوبت اشاره دارد. اما این نوع پوسیدگی خشک ربطی به لاستیک ندارد.

پوسیدگی خشک در لاستیک ها که به عنوان ترک دیواره جانبی نیز شناخته می شود، زمانی رخ می دهد که ترکیب لاستیکی در تایر شروع به شکستن کند. وقتی این اتفاق می افتد، لاستیک شروع به شکافتن و جدا شدن می کند. پوسیدگی خشک تایر همه چیز را با روند طبیعی پیری لاستیک ها مرتبط می کند، اگرچه مواردی وجود دارد که می تواند این روند پیری را تسریع کند.

پوسیدگی تایر خشک چگونه به نظر می رسد؟

لاستیک با پوسیدگی خشک

لاستیک با پوسیدگی خشک

پوسیدگی خشک تایر مانند ترک های کوچک در امتداد دیواره لاستیک شروع می شود. این ترک‌ها معمولاً کوچک شروع می‌شوند، اما با گذشت زمان گسترش می‌یابند و به ترک‌های بزرگ‌تر و عمیق‌تر در امتداد دیواره جانبی تبدیل می‌شوند.

پوسیدگی خشک لاستیک تقریباً همیشه در دیواره جانبی لاستیک اتفاق می افتد، اما گاهی اوقات بین بلوک آج یا روی خود بلوک آج نیز دیده می شود. برای رانندگان نگران‌کننده‌تر، پوسیدگی خشکی لاستیک اغلب از داخل لاستیک شروع می‌شود، بنابراین زمانی که چیزی را در بیرون ببینید، احتمال زیادی وجود دارد که پوسیدگی خشک زیادی در داخل لاستیک وجود داشته باشد.

چه چیزی باعث پوسیدگی خشک لاستیک ها می شود؟

پوسیدگی خشک روی لاستیک ها از روند طبیعی پیری لاستیک ها ناشی می شود. چه یک تایر از لاستیک های طبیعی یا مصنوعی استفاده کند، یک فرآیند تولید وجود دارد که به لاستیک ها استحکام و شکل لازم برای ماندن روی وسیله نقلیه شما را می دهد.

این یک فرآیند مؤثر است، اما برای همیشه دوام نمی آورد. با افزایش سن لاستیک ها، ترکیبات داخل لاستیک شروع به تجزیه شدن می کنند و باعث جدا شدن پلیمرها از یکدیگر می شوند. این به صورت ترک های کوچکی ظاهر می شود که ما به آن پوسیدگی خشک نیز می گوییم.

آیا تایرهای پوسیده خشک قابل تعمیر هستند؟

این بستگی به میزان پوسیدگی خشک دارد، اما در بیشتر موارد، ما تلاش برای تعمیر لاستیک های پوسیده خشک را توصیه نمی کنیم. این به این دلیل است که لاستیک ها اغلب از داخل به بیرون پوسیدگی می کنند، بنابراین اگر پوسیدگی خشک را در قسمت بیرونی لاستیک مشاهده کردید، احتمال زیادی وجود دارد که پوسیدگی خشک در داخل نیز زیاد باشد.

برای پوسیدگی خشک جزئی، یک متخصص لاستیک ممکن است بتواند از درزگیر تایر برای تعمیر لاستیک استفاده کند، اما برای هر چیزی فراتر از کوچکترین پوسیدگی خشک، توصیه می کنیم با جایگزین کردن لاستیک با اندازه صحیح، ایمن باشید.

آیا گارانتی تایر پوسیدگی خشک را پوشش می دهد؟

معمولاً ضمانت‌های تایر پوسیدگی خشک را پوشش می‌دهند، اما تحت ضمانت آج قرار نمی‌گیرند. این لاستیک تحت ضمانت سازنده است که تضمین می کند تایر عاری از هر گونه نقصی باشد.

گارانتی دقیق لاستیک شما بسته به برند متفاوت است، اما معمولاً ضمانت هایی که پوسیدگی خشک را پوشش می دهند بیش از شش سال دوام نمی آورند. این به این دلیل است که در نهایت، پوسیدگی خشک یک وضعیت طبیعی است، به خصوص اگر به درستی از لاستیک ها مراقبت نکنید.

آیا تایرهای پوسیده خشک برای رانندگی ایمن هستند؟

تعویض لاستیک پنچر شده

تعویض لاستیک پنچر شده

اصلا. لاستیک‌های پوسیده خشک نمی‌توانند هوا را به خوبی لاستیک‌ها بدون پوسیدگی خشک نگه دارند، و شکست لاستیک‌های پوسیده خشک فقط مسئله زمان است. هنگامی که لاستیک های خشک پوسیده از کار می افتند، ممکن است مقدار کمی هوا از طریق ترک ها نشت کند، اما گاهی اوقات این یک فوران تمام عیار است.

این زمانی اتفاق می‌افتد که هوا شروع به عبور از شکاف می‌کند و نیروی هوا که راه خود را از طریق شکاف فشار می‌دهد، ترک را بیشتر می‌کند. این امر منجر به از دست دادن هوای بیشتر می شود که فشار بیشتری را به لاستیک وارد می کند و ترک را بیشتر می کند.

در نهایت، یکپارچگی کلی لاستیک از بین می‌رود و در حین رانندگی در جاده، لاستیک کاملاً منفجر می‌شود.

چگونه از پوسیدگی تایر خشک جلوگیری کنیم

در حالی که تشخیص پوسیدگی خشک و کارهایی که می توانید در مورد آن انجام دهید خوب است، بهتر است بدانید که چگونه از آن در وهله اول جلوگیری کنید. زیرا در حالی که هیچ راهی برای جلوگیری از پوسیدگی خشک لاستیک ها به طور کامل وجود ندارد، می توانید پوسیدگی خشک را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

در زیر ما پنج نکته را برجسته کرده‌ایم که می‌توانید برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی لاستیک‌های خود رعایت کنید.

شماره 1 – تایرها را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید

پارکینگ در گاراژ منزل

پارکینگ در گاراژ منزل

اگر لاستیک‌ها را برای مدت طولانی‌تری ذخیره می‌کنید یا وسیله نقلیه خود را در طول روز پارک می‌کنید، یکی از ساده‌ترین کارهایی که می‌توانید برای جلوگیری از پوسیدگی خشک انجام دهید این است که آنها را در معرض نور مستقیم قرار دهید.

نور

به سادگی پارک کردن ماشین در گاراژ زمانی که رانندگی نمی کنید می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

شماره 2 – لاستیک ها را قبل از نگهداری خشک کنید

اگر لاستیک‌ها را از خودروی خود خارج می‌کنید و آنها را در انبار می‌گذارید، ضروری است که قبل از ذخیره‌سازی آنها را کاملاً خشک کنید. آب ایستاده یکی از دلایل اصلی پوسیدگی خشک است و اکثر مناطق ذخیره سازی تهویه مناسبی برای تبخیر کامل آب فراهم نمی کنند.

شماره 3 – آنها را در دمای ثابت نگه دارید

هر چه بیشتر بتوانید لاستیک های خود را در دمای ثابت نگه دارید، احتمال پوسیدگی خشک آن ها کمتر می شود. در حالی که وقتی در جاده هستید نمی توانید دمای لاستیک ها را کنترل کنید، اگر وسیله نقلیه خود را در گاراژ پارک کنید، به شما کمک می کند.

در حالت ایده‌آل، می‌خواهید دما را بین 45 تا 68 درجه فارنهایت نگه دارید تا گسترش پوسیدگی خشک را کاهش دهید.

شماره 4 – از لاستیک استفاده کنید

رانندگی شاد

رانندگی شاد

یکی از دلایل اصلی پوسیدگی خشک روی لاستیک ها، نشستن آنها در یک منطقه برای مدت طولانی بدون هیچ استفاده ای است. اگر به طور مداوم از لاستیک ها استفاده می کنید، احتمال پوسیدگی خشک بسیار کمتر است و باید بیشتر طول بکشد.

با این حال، اگر به وسیله نقلیه خود اجازه می دهید بیش از سه ماه بدون حرکت در یک نقطه قرار گیرد، توصیه می کنیم تایرها را از خودرو خارج کرده و به درستی آنها را ذخیره کنید تا خطر پوسیدگی خشک را کاهش دهید.

شماره 5 – لاستیک ها را در کیسه های دربسته نگهداری کنید

اگر لاستیک‌ها را بین فصول سال ذخیره می‌کنید، یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای جلوگیری از پوسیدگی خشک انجام دهید این است که آنها را در کیسه‌های دربسته در مکانی خنک و تاریک نگهداری کنید. این همه عوامل منجر به پوسیدگی خشک را کاهش می دهد و احتمال اینکه مجبور شوید با آن مقابله کنید کمتر می شود.

مطالب مرتبط :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *